Jump to content
  • Ειδήσεις

    • Hardware

      Mu Metal: Το «μαλακό» κράμα που κατευθύνει τα μαγνητικά πεδία

      Newsbot

      Το mu metal δεν «μπλοκάρει» τα μαγνητικά πεδία — τα παρακάμπτει δίνοντάς τους ευκολότερο μονοπάτι μέσω της δομής του. Αποτελείται κυρίως από 80% νικέλιο και 15% σίδηρο, με σχετική μαγνητική διαπερατότητα που φτάνει τις 100.000 ή και περισσότερο. Εφευρέθηκε το 1923 για τα ατλαντικά υποβρύχια καλώδια και εξακολουθεί να χρησιμοποιείται σε κβαντικά όργανα και ηλεκτρονικά μικροσκόπια. Αν έχετε αποσυναρμολογήσει ποτέ παλιά τηλεοράσεις ή εξοπλισμό ηχογράφησης, πιθανώς να έχετε παρατηρήσει κάποιες ασυνήθιστες μεταλλικές θωρακίσεις που ξεχωρίζουν από το υπόλοιπο chassis. Πρόκειται για mu metal — ένα κράμα νικελίου-σιδήρου με μια ιδιαίτερη λογική λειτουργίας που το διαφοροποιεί ριζικά από τις συμβατικές θωρακίσεις RF.
      Πώς λειτουργεί — και γιατί δεν «μπλοκάρει» τίποτα
      Η βασική παρεξήγηση για το mu metal είναι ότι σταματά τα μαγνητικά πεδία. Στην πραγματικότητα, δεν σταματά τίποτα. Αντί γι' αυτό, προσφέρει στη μαγνητική ροή (flux) έναν πολύ ευκολότερο δρόμο να ακολουθήσει — γύρω από το αντικείμενο που θέλουμε να προστατέψουμε, όχι μέσα από αυτό. Η λογική μοιάζει με αυτή της ηλεκτρικής αντίστασης: το ρεύμα διαλέγει τον δρόμο με την ελάχιστη αντίσταση.
      Το αντίστοιχο μέγεθος στον μαγνητισμό ονομάζεται reluctance (μαγνητική απόσταση). Όσο υψηλότερη η μαγνητική διαπερατότητα ενός υλικού, τόσο χαμηλότερο το reluctance του. Ο εξωτερικός κελύφος υψηλής διαπερατότητας γίνεται η προτιμώμενη διαδρομή της μαγνητικής ροής, αφήνοντας τον εσωτερικό χώρο σχεδόν ανεπηρέαστο.
      Αυτή η αρχή λειτουργεί ιδιαίτερα καλά για DC και χαμηλής συχνότητας μαγνητικά πεδία — ακριβώς εκεί όπου μια συμβατική θωράκιση από χαλκό ή αλουμίνιο αδυνατεί να προσφέρει προστασία.
      Σύνθεση και διαπερατότητα
      Το mu metal ανήκει στην οικογένεια των «μαλακών» κραμάτων νικελίου-σιδήρου. Μια τυπική σύγχρονη σύνθεση περιέχει περίπου 80% νικέλιο και 15% σίδηρο, με μολυβδαίνιο και μικρές ποσότητες άλλων στοιχείων να συμπληρώνουν το υπόλοιπο. Η σχετική μαγνητική διαπερατότητά του (relative permeability) φτάνει εμπορικά τις 100.000 ή και υψηλότερα σε εξειδικευμένα κράματα.
      Κλασικές και σύγχρονες εφαρμογές
      Οι παλαιότερες εφαρμογές περιελάμβαναν θωράκιση καθοδικών σωλήνων (CRT), κεφαλών μαγνητικής ταινίας, μετασχηματιστών, φωτοπολλαπλασιαστών και ευαίσθητων αναλογικών οργάνων. Ένας μετασχηματιστής τοποθετημένος κοντά στο λάθος σημείο ενός παλαιού τηλεοπτικού δέκτη ή ενισχυτή ήχου μπορούσε να δημιουργήσει εμφανή (ή ακουστά) προβλήματα από τα μαγνητικά πεδία των 60 Hz.
      Η εξαφάνιση των CRT και της μαγνητικής ταινίας δεν έστειλε το mu metal στο μουσείο. Σήμερα χρησιμοποιείται σε μαγνητόμετρα, αισθητήρες ρεύματος ακριβείας, ηλεκτρονικά μικροσκόπια, επιστημονικά όργανα και πειράματα που απαιτούν εξαιρετικά χαμηλά μαγνητικά πεδία. Εμπορικοί θάλαμοι πολλαπλών στρωμάτων mu metal πωλούνται ακόμα για τη δημιουργία περιβαλλόντων σχεδόν μηδενικού πεδίου — με κατάλληλη κατασκευή και απαλοιφή (degaussing), ορισμένοι κατασκευαστές αναφέρουν εξασθένηση στατικών και χαμηλής συχνότητας πεδίων κατά παράγοντα που πλησιάζει το ένα εκατομμύριο.
      Η κβαντική και κρυογενική οργανολογία έφερε νέα προβλήματα μαγνητικής θωράκισης τον 21ο αιώνα. Το συνηθισμένο mu metal χάνει αποδοτικότητα σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, γεγονός που οδήγησε στην ανάπτυξη συγγενών κραμάτων νικελίου-σιδήρου ειδικά σχεδιασμένων για λειτουργία σε θερμοκρασίες υγρού αζώτου ή υγρού ηλίου.
      Οι παγίδες: κάμψη και κορεσμός
      Το mu metal έχει δύο σημαντικές αδυναμίες. Η πρώτη αφορά τη μηχανική κατεργασία: η εντυπωσιακή διαπερατότητά του προέρχεται από τη μεταλλουργική του δομή. Κατεργασία, σφράγιση, συγκόλληση ή ακόμα και κάμψη εισάγουν μηχανικές τάσεις που υποβαθμίζουν σοβαρά τις μαγνητικές του ιδιότητες. Γι' αυτό, οι θωρακίσεις υψηλών επιδόσεων διαμορφώνονται πρώτα και στη συνέχεια υποβάλλονται σε ανόπτηση σε ατμόσφαιρα υδρογόνου για αποκατάσταση της διαπερατότητας. Ένα φύλλο mu metal που διπλώνεται σε κουτί δεν αποτελεί εγγυημένα αποτελεσματική θωράκιση.
      Η δεύτερη αδυναμία είναι ο μαγνητικός κορεσμός. Η επαγωγή κορεσμού του mu metal είναι μόλις περίπου 0,75 tesla. Σε ισχυρά πεδία, οι κατασκευαστές συνιστούν συνδυασμό του με υλικά χαμηλότερης διαπερατότητας αλλά υψηλότερης ικανότητας κορεσμού, ώστε το εξωτερικό στρώμα να «δαμάζει» το πεδίο πριν το mu metal επεξεργαστεί ό,τι απομένει.
      Ιστορικό: από τον Ατλαντικό ως τα κβαντικά συστήματα
      Οι Βρετανοί επιστήμονες Willoughby S. Smith και Henry J. Garnett κατοχύρωσαν το mu metal με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας το 1923, για λογαριασμό βρετανικής εταιρείας που κατασκεύαζε υποβρύχια τηλεγραφικά καλώδια διατλαντικής σύνδεσης. Το θαλασσινό νερό γύρω από τα καλώδια πρόσθετε χωρητικότητα, η οποία έπρεπε να αντισταθμιστεί με επαγωγή. Αρχικά, αυτό γινόταν τυλίγοντας τους αγωγούς με ελικοειδή μεταλλική ταινία υψηλής μαγνητικής διαπερατότητας.
      Το mu metal αναπτύχθηκε ως απευθείας ανταγωνιστής του permalloy — του πρώτου κράματος υψηλής διαπερατότητας που χρησιμοποιήθηκε για αντιστάθμιση καλωδίων, αλλά ανήκε στη Western Electric. Η βασική διαφορά ήταν η προσθήκη χαλκού για βελτίωση της ολκιμότητας. Κάθε 1,6 χλμ. καλωδίου απαιτούσε περίπου 80 χλμ. λεπτού σύρματος mu metal, άρα η ζήτηση για το κράμα ήταν μεγάλη.
      Εναλλακτικές μέθοδοι μαγνητικής θωράκισης
      Το mu metal δεν είναι η μοναδική επιλογή απέναντι στη μαγνητική παρεμβολή. Ο κοινός χάλυβας και άλλα κράματα υψηλού κορεσμού μπορούν να ανακατευθύνουν ισχυρότερα πεδία. Σε υψηλότερες συχνότητες, θωρακίσεις χαλκού ή αλουμινίου γίνονται αποτελεσματικές μέσω επαγόμενων ρευμάτων Foucault. Ο φερρίτης είναι επίσης αποτελεσματικός σε υψηλές συχνότητες, αν και δεν είναι ιδιαίτερα ολκιμός ούτε αγώγιμος. Όταν απαιτείται πραγματικά ήσυχο μαγνητικό περιβάλλον, πηνία ενεργού αντιστάθμισης μπορούν να μετρούν το περιβαλλοντικό πεδίο και να παράγουν ένα αντίθετο. Ωστόσο, για αδύναμα DC ή χαμηλής συχνότητας πεδία, η αρχή παραμένει η ίδια: απλώς δίνεις στη μαγνητική ροή έναν ευκολότερο δρόμο.
      Πηγές
      What's Mu Metal? — Hackaday (Al Williams)
      Read more...

      62

    • Hardware

      Η Nvidia GeForce επηρεάζεται περισσότερο από τη νέα άνοδο στις τιμές των καρτών γραφικών

      Newsbot

      Η RTX 5060 πωλείται στις ΗΠΑ γύρω στα 450 δολάρια, 32% ακριβότερα σε σχέση με τον Ιούλιο του 2026 και 51% πάνω από την προτεινόμενη τιμή της, σύμφωνα με στοιχεία του TechSpot. Η RTX 5050 ακρίβυνε 14% μηνιαίως και 19% σε σχέση με τον Φεβρουάριο του 2026, με την Ινδία να καταγράφει τις μεγαλύτερες αυξήσεις. Η άνοδος αποδίδεται σε έλλειψη μνήμης GDDR7 λόγω της ζήτησης από κέντρα δεδομένων για τεχνητή νοημοσύνη, ενώ και η AMD φέρεται να αυξάνει τις τιμές των Radeon κατά περίπου 10%. Οι τιμές των καρτών γραφικών Nvidia GeForce ανέβηκαν απότομα τον Αύγουστο του 2026, μόλις έξι εβδομάδες μετά την προηγούμενη καταγραφή τιμών από το TechSpot. Το δημοσίευμα παρακολουθεί τιμές σε δέκα χώρες και περιγράφει την κατάσταση ως ιδιαίτερα δυσμενή για τους αγοραστές μοντέλων εισαγωγικού επιπέδου.
      Οι αυξήσεις σε RTX 5050 και RTX 5060
      Σύμφωνα με το TechSpot, η RTX 5050 έγινε 14% ακριβότερη μεταξύ Ιουλίου και Αυγούστου 2026, και 19% ακριβότερη σε σχέση με τον Φεβρουάριο της ίδιας χρονιάς, μετρώντας τον μέσο όρο των δέκα χωρών που παρακολουθεί το site. Στις ΗΠΑ η κάρτα δεν είναι πλέον διαθέσιμη στην προτεινόμενη τιμή (MSRP) της, με το TechSpot να αναφέρει τιμή περίπου 20% υψηλότερη από αυτήν. Η μεγαλύτερη επιβάρυνση καταγράφηκε στην Ινδία, όπου η τιμή αυξήθηκε κατά 53% μόνο μέσα σε έναν μήνα.
      Η εικόνα είναι ακόμη πιο δυσμενής για την RTX 5060. Στις ΗΠΑ η φθηνότερη διαθέσιμη κάρτα κόστιζε γύρω στα 450 δολάρια τον Αύγουστο, έναντι περίπου 340 δολαρίων τον Ιούλιο, μια μηνιαία αύξηση 32%, σύμφωνα με το TechSpot. Το ίδιο δημοσίευμα υπολογίζει την τρέχουσα τιμή στις ΗΠΑ στο 51% πάνω από την προτεινόμενη τιμή του μοντέλου. Ανάλογα μεγάλες αυξήσεις καταγράφηκαν και στην Ινδία (43%), στην Πολωνία (33%) και στην Ολλανδία (26%), ενώ η Αυστραλία εμφάνισε τη μικρότερη μηνιαία μεταβολή, στο 11%.
      Είναι σημαντικό να διευκρινιστεί πώς συλλέγονται αυτά τα στοιχεία: το TechSpot δεν καταγράφει μέσες τιμές, αλλά τη χαμηλότερη διαθέσιμη τιμή για κάθε μοντέλο σε κάθε χώρα, επιβεβαιωμένη ως πραγματικά αγοραστέα. Αυτό σημαίνει συνήθως βασικά μοντέλα κατασκευαστών και όχι premium εκδόσεις όπως Asus ROG Strix ή Gigabyte Windforce, οι οποίες κοστίζουν ακόμη περισσότερο. Τα στοιχεία συλλέχθηκαν αρκετές ημέρες πριν από τη δημοσίευση, οπότε μεμονωμένες τιμές μπορεί να έχουν αλλάξει ελαφρώς έκτοτε.
      Η έλλειψη μνήμης GDDR7 ως βασική αιτία
      Σύμφωνα με εκτίμηση αναλυτών της IDC που παραθέτει το Tech Insider, τα κέντρα δεδομένων για τεχνητή νοημοσύνη απορροφούν σήμερα περίπου το 70% της παγκόσμιας παραγωγής μνήμης υψηλής απόδοσης, γεγονός που περιορίζει τη διαθεσιμότητα μνήμης GDDR7 για κάρτες γραφικών καταναλωτικού επιπέδου. Πρόκειται για εκτίμηση, όχι για επιβεβαιωμένο στοιχείο βιομηχανίας, αλλά συνάδει με την κατεύθυνση των τιμών που καταγράφει το TechSpot.
      Τρεις αυξήσεις της Nvidia μέσα στο 2026, ακολουθεί και η AMD
      Σύμφωνα με πληροφορίες που παραθέτουν το Tech Insider, το BigGo Finance και η Taiwan Economic Daily News (μέσω ειδοποίησης προς συνεργάτες-κατασκευαστές), η Nvidia φέρεται να προχώρησε σε τρεις αυξήσεις τιμών εντός του 2026: μια αύξηση 10 έως 15% τον Ιανουάριο, μια στοχευμένη αύξηση στην RTX 5090 τον Μάιο, και μια γενικευμένη αύξηση 20 έως 30% τον Ιούλιο. Πρόκειται για ισχυρισμό που αποδίδεται σε αυτές τις πηγές και όχι σε επίσημη ανακοίνωση της ίδιας της Nvidia.
      Το Tech Insider αναφέρει επίσης ότι η AMD απέστειλε επίσημη ειδοποίηση σε συνεργάτες στις 31 Ιουλίου 2026, ενημερώνοντάς τους για αύξηση τιμών περίπου 10% στα Radeon με ισχύ από τον Αύγουστο. Η πληροφορία βασίζεται σε αυτή την εσωτερική ειδοποίηση προς συνεργάτες και δεν έχει επιβεβαιωθεί με δημόσια ανακοίνωση της AMD.
      Τι σημαίνει αυτό για τους αγοραστές
      Για όσους σχεδιάζουν αγορά κάρτας γραφικών εισαγωγικού ή μεσαίου επιπέδου, η διαφορά κόστους ανάμεσα σε Ιούλιο και Αύγουστο 2026 είναι πλέον μεγαλύτερη από τη συνήθη διακύμανση της αγοράς. Το TechSpot σημειώνει ότι ποσά που παλαιότερα αγόραζαν μια RTX 5060 Ti 16GB τώρα απαιτούνται μόλις για μια RTX 5060, γεγονός που μεταθέτει τα όρια αγοραστικής δύναμης σε κάθε κατηγορία τιμής προς τα πάνω.
      Πηγές
      Graphics Card Prices Are Rising Fast (Again), and GeForce Is Taking the Biggest Hit Nvidia GPU Price Hike 2026: RTX 50-Series Jumps 39%
      Read more...

      226

    • Hardware

      Το DLSS 5 της Nvidia «τρέχει» πλέον σε κάρτες RTX 30 μέσω mod, με πολύ χαμηλά FPS

      Newsbot

      Modders κατάφεραν να ενεργοποιήσουν το διαρρεύσαν DLL του DLSS 5 σε κάρτες αρχιτεκτονικής Ampere (GeForce RTX 30), σύμφωνα με το Tom's Hardware. Σε αρκετούς τίτλους οι επιδόσεις καταρρέουν σε μονοψήφια FPS, ενώ σε κάρτες όπως η RTX 3080 αναφέρθηκαν έως 40 FPS στην καλύτερη περίπτωση. Η τεχνολογία διέρρευσε αρχικά μέσω pre-release έκδοσης του NBA 2K27 και δούλεψε πρώτα σε RTX 50-series, μετά σε RTX 40-series, πριν φτάσει στην Ampere. Το DLSS 5, η επόμενη γενιά της τεχνολογίας νευρωνικής απόδοσης εικόνας της Nvidia, διέρρευσε φέτος μέσα σε ένα προκαταρκτικό αρχείο DLL του παιχνιδιού NBA 2K27, το οποίο βρίσκεται σε πρόωρη πρόσβαση (early access). Σύμφωνα με το Tom's Hardware, η κοινότητα modders κατάφερε αρχικά να το ενεργοποιήσει σε κάρτες GeForce RTX 50-series, στη συνέχεια το τροποποίησε ώστε να δουλέψει και σε RTX 40-series, και τώρα, μέσα από το Discord server RenoDX, το πέτυχε και σε κάρτες αρχιτεκτονικής Ampere, δηλαδή στη σειρά RTX 30.
      Πώς έγινε η ενεργοποίηση σε GPU Ampere
      Πρόκειται για μη επίσημη, ερασιτεχνική τροποποίηση (mod) και όχι για επίσημη κυκλοφορία της Nvidia. Οι developers της κοινότητας επεξεργάστηκαν το διαρρεύσαν DLL ώστε να «ξεκλειδώσει» τη λειτουργία σε παλιότερο υλικό που δεν υποστηρίζεται επίσημα από τη νέα γενιά DLSS. Το Tom's Hardware αναφέρει ότι η γενική εικόνα μέσα στο Discord server είναι μικτή: το DLSS 5 δουλεύει σε κάρτες Ampere, αλλά οι επιδόσεις υποχωρούν σχεδόν σε κάθε περίπτωση δοκιμής.
      Οι επιδόσεις σε αριθμούς
      Σύμφωνα με αναφορές χρηστών του RenoDX Discord που καταγράφει το Tom's Hardware, ένας χρήστης έτρεξε το Grand Theft Auto V σε RTX 3080 Ti στα 1440p και κατέγραψε περίπου 20 έως 30 FPS. Άλλος χρήστης δοκίμασε το Dying Light 2 σε RTX 3080 και έφτασε περίπου στα 40 FPS, σημειώνοντας όμως ότι η εικόνα είχε έντονο θόρυβο (noise). Στο Hogwarts Legacy σε RTX 3090 καταγράφηκαν 30 FPS, στο Mortal Shell 2 σε RTX 3080 Ti 34 FPS με πρόβλημα shimmering (τρεμοπαίγμα λεπτομερειών), στο Ready or Not σε RTX 3080 30 FPS και στο Neverness to Everness στην ίδια κάρτα 29 με 30 FPS.
      Οι τιμές αυτές αφορούν αναφορές μελών της κοινότητας μέσα από δοκιμαστικές εκτελέσεις και δεν πρόκειται για ανεξάρτητα επαληθευμένα αποτελέσματα εργαστηρίου. Το ίδιο το Tom's Hardware τα παρουσιάζει ως ενδείξεις από τον Discord server, όχι ως δικές του μετρήσεις.
      Το κόστος σε ποιότητα εικόνας και καθυστέρηση
      Για να πετύχει κανείς πιο αποδεκτά FPS με το mod, χρειάζεται να κατεβάσει στο ελάχιστο τις εσωτερικές ρυθμίσεις γραφικών του παιχνιδιού, θυσιάζοντας τη βασική ποιότητα εικόνας. Το αποτέλεσμα, σύμφωνα με το δημοσίευμα, είναι μια πιο φωτορεαλιστική εικόνα σε σχέση με την εγγενή απόδοση, αλλά με σημαντική επιβάρυνση στην καθυστέρηση, καθώς ο ρυθμός των καρέ διαμορφώνεται πλέον σχεδόν αποκλειστικά από τη νευρωνική απόδοση. Σε ακραίες περιπτώσεις, οι χρόνοι απόδοσης καρέ (frametimes) μπορούν να πολλαπλασιαστούν έως και δέκα φορές σε σχέση με πριν, αναφέρει το Tom's Hardware.
      Για αναγνώστες που κρατούν ακόμη κάρτες RTX 30, το εύρημα δείχνει πρακτικά ότι το DLSS 5 δεν είναι έτοιμο για χρήση σε αυτή τη γενιά υλικού, τουλάχιστον μέσα από αυτή τη μη επίσημη υλοποίηση. Η Nvidia δεν έχει ανακοινώσει επίσημα λίστα υποστηριζόμενων GPU για το DLSS 5, καθώς η τεχνολογία δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη επίσημα.
      Πηγές
      Tom's Hardware
      Read more...

      291

    • Hardware

      Το Lenovo LOQ Essential 15IRH11 έφτασε νωρίτερα στην Ευρώπη με χαμηλότερη τιμή

      Newsbot

      Σύμφωνα με το NotebookCheck, το Lenovo LOQ Essential 15IRH11 εμφανίστηκε ήδη σε Αυστρία, Γαλλία, Γερμανία, Ιρλανδία, Ιταλία, Ισπανία και Ηνωμένο Βασίλειο, ενώ αρχικά η Lenovo είχε προαναγγείλει κυκλοφορία στην Ευρώπη προς τα τέλη Σεπτεμβρίου. Η τιμή στην Ευρωζώνη διαμορφώνεται στα 1.159-1.209 ευρώ, έναντι της αρχικής ανακοίνωσης των 1.299 ευρώ, δηλαδή έως και περίπου 100 ευρώ χαμηλότερα. Το LOQ Essential 15IRH11 είναι ένα budget gaming laptop της Lenovo με οθόνη 15,3 ιντσών. Σύμφωνα με το NotebookCheck, η βασική έκδοση διαθέτει επεξεργαστή Intel Core 5 205H, κάρτα γραφικών Nvidia GeForce RTX 3050 με 4 GB VRAM, 8 GB μνήμη DDR5-5200, δίσκο SSD 512 GB τύπου M.2 2242 (PCIe 4.0) και οθόνη ανάλυσης 1.920x1.200 pixel με ρυθμό ανανέωσης 165 Hz και φωτεινότητα 300 nits, σε αναλογία εικόνας 16:10. Η μπαταρία είναι 60 Wh με φόρτιση 135 W, ενώ η συνδεσιμότητα περιλαμβάνει Wi-Fi 6 και Bluetooth 5.3.
      Διαθεσιμότητα ανά αγορά
      Το NotebookCheck αναφέρει ότι το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν ήδη διαθέσιμο σε Αυστραλία, Μαλαισία, Σιγκαπούρη και Νέα Ζηλανδία, και πλέον έχει φτάσει και σε επτά ευρωπαϊκές αγορές, πριν καν κλείσει ο Αύγουστος. Η Lenovo είχε αναφέρει προηγουμένως ότι τα LOQ Essential 15IPH11 και 15IRH11 θα έφταναν στην Ευρώπη προς τα τέλη Σεπτεμβρίου.
      Επιλογές αναβάθμισης και τιμές
      Η Lenovo προσφέρει και ακριβότερη έκδοση με επεξεργαστή Core 7 230H, 16 GB μνήμη DDR5-5200 και δίσκο 1 TB, διατηρώντας όμως την ίδια κάρτα γραφικών με 4 GB VRAM, την ίδια οθόνη και το ίδιο πληκτρολόγιο με μωβ οπίσθιο φωτισμό σε φινίρισμα Luna Grey. Σύμφωνα με το NotebookCheck, η αναβάθμιση σε 32 GB μνήμης κοστίζει επιπλέον 600 ευρώ ή 520 λίρες σε σχέση με τη βασική έκδοση των 8 GB, ενώ η πηγή αναφέρει ότι η επιλογή GeForce RTX 3050 με 6 GB VRAM κοστίζει 100 ευρώ ή 100 λίρες. Αντίθετα, όσοι επιλέξουν να μην συμπεριλάβουν τροφοδοτικό στη συσκευασία εξοικονομούν 20 ευρώ ή 20 λίρες.
      Το LOQ Essential 15IRH11 δεν είναι ακόμη διαθέσιμο στη Βόρεια Αμερική, ενώ το παρόμοιο LOQ Essential 15IRX11 μπορεί να αγοραστεί με ισχυρότερη κάρτα γραφικών GeForce RTX 5050, με τιμή 1.349 δολάρια στο Amazon τη στιγμή της αναφοράς.
      Πηγές
      Lenovo releases new budget gaming laptop a month early with cheaper pricing and 165 Hz display Lenovo Expands Its Gaming Lineup with New LOQ Essential PCs and Legion Monitors - Lenovo StoryHub
      Read more...

      126

    • Hardware

      Alphacool Core 2 LT: Νέα AIO υδρόψυξη με χάλκινο ψυγείο και εξαρτήματα που μπορούν να συντηρηθούν

      Newsbot

      Η Alphacool παρουσίασε τις Core 2 LT 240 και 360 mm, δύο νέες AIO υδρόψυξης CPU που διαδέχονται τη σειρά Eisbaer LT και στοχεύουν κυρίως σε compact και SFF συστήματα. Χρησιμοποιούν λεπτό NexXxoS ST25 Full Copper radiator, αντλία Core DC-LT 3 PWM και εξαρτήματα που προέρχονται από τη σειρά custom υδρόψυξης της εταιρείας. Οι δύο εκδόσεις είναι ήδη διαθέσιμες από το επίσημο κατάστημα της Alphacool στα 149,98 ευρώ για την 240 mm και 164,98 ευρώ για την 360 mm. Η Alphacool παρουσίασε τη νέα σειρά Core 2 LT, με δύο AIO υδρόψυξης CPU σε διαστάσεις 240 και 360 mm. Πρόκειται για τον διάδοχο της Eisbaer LT, με την εταιρεία να διατηρεί την έμφαση στις εγκαταστάσεις με περιορισμένο χώρο, αλλά να χρησιμοποιεί παράλληλα εξαρτήματα από τη γκάμα custom υδρόψυξης. Το αποτέλεσμα είναι μια AIO που παραμένει έτοιμη προς εγκατάσταση, αλλά δεν ακολουθεί πλήρως τη λογική των συνηθισμένων σφραγισμένων συστημάτων.
      Full-copper radiator με πάχος περίπου 25 mm
      Βασικό στοιχείο της Core 2 LT είναι το NexXxoS ST25 Full Copper radiator. Η Alphacool χρησιμοποιεί χαλκό στα πτερύγια, στους θαλάμους και στα κανάλια του ψυγείου, ενώ οι συνδέσεις είναι G1/4". Το χαμηλό προφίλ του radiator, περίπου 25 mm, περιορίζει τον χώρο που καταλαμβάνει σε σχέση με παχύτερες λύσεις και αποτελεί ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά με τα οποία η εταιρεία στοχεύει σε compact και Small Form Factor συστήματα.
      Η έκδοση των 240 mm χρησιμοποιεί δύο ανεμιστήρες Core 120 mm, ενώ η 360 mm τρεις. Οι ανεμιστήρες διαθέτουν PWM έλεγχο, λειτουργούν έως τις 2.500 RPM και, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Alphacool, φτάνουν έως τα 72,63 CFM και στατική πίεση 2,42 mm H₂O. Η δηλωμένη στάθμη θορύβου είναι 36,6 dB(A), με μέγιστη τιμή 37,8 dB(A). Πρόκειται για στοιχεία του κατασκευαστή και όχι για ανεξάρτητες μετρήσεις απόδοσης ή θορύβου.
      Νέα αντλία Core DC-LT 3 PWM
      Στο ενιαίο σώμα αντλίας και CPU block βρίσκεται η νέα Core DC-LT 3 PWM. Η Alphacool δηλώνει μέγιστη ταχύτητα 3.800 RPM, παροχή έως 2.100 ml/min και μέγιστο μανομετρικό ύψος 1,4 m. Η ονομαστική κατανάλωση είναι 3,6 W, με μέγιστη τιμή 4,32 W, ενώ η ταχύτητα ελέγχεται μέσω PWM.
      Οι αναφερόμενες τιμές θορύβου 25 dB(A), με μέγιστο τα 30 dB(A), αφορούν την αντλία και όχι ολόκληρο το σύστημα ψύξης. Η ψυχρή πλάκα που έρχεται σε επαφή με τον επεξεργαστή κατασκευάζεται από επιχρωμιωμένο χαλκό, ενώ το επάνω μέρος του block διαθέτει διακριτικό μπλε φωτισμό LED.
      Πιο κοντά στη λογική custom loop
      Η διαφοροποίηση της Core 2 LT από μια τυπική AIO βρίσκεται και στην κατασκευή της. Η Alphacool αναφέρει ότι χρησιμοποιούνται εξαρτήματα από τη σειρά custom water cooling της εταιρείας και ότι το σύστημα μπορεί να επεκταθεί εφόσον χρειαστεί. Οι σωλήνες TPV έχουν μήκος 320 mm και στο CPU block χρησιμοποιούνται περιστρεφόμενες συνδέσεις 90 μοιρών, ώστε η δρομολόγηση των σωλήνων να είναι ευκολότερη σε μικρά κουτιά.
      Αυτό δεν μετατρέπει την Core 2 LT σε πλήρες custom loop, αλλά την τοποθετεί σε διαφορετική κατηγορία από τις AIO που αντιμετωπίζονται ως ενιαίες, μη επεκτάσιμες μονάδες. Για όσους θέλουν την απλότητα μιας έτοιμης υδρόψυξης αλλά και μεγαλύτερη ευελιξία για μελλοντικές αλλαγές, αυτή είναι ίσως η πιο ενδιαφέρουσα πλευρά της νέας σειράς.
      Συμβατότητα και τιμές
      Οι Core 2 LT είναι συμβατές με AMD AM4 και AM5, καθώς και με Intel LGA 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 1851 και 2066. Η Alphacool παρέχει τριετή εγγύηση.
      Οι δύο εκδόσεις είναι ήδη διαθέσιμες στο επίσημο ηλεκτρονικό κατάστημα της εταιρείας. Η Core 2 LT 240 mm κοστίζει 149,98 ευρώ, ενώ η Core 2 LT 360 mm 164,98 ευρώ. Η σχετικά μικρή διαφορά των 15 ευρώ μεταξύ των δύο εκδόσεων κάνει τη 360 mm οικονομικά ενδιαφέρουσα για συστήματα που διαθέτουν τον απαραίτητο χώρο, χωρίς αυτό από μόνο του να αποτελεί ένδειξη για την πραγματική διαφορά στην απόδοση ψύξης. Για αυτή θα χρειαστούν ανεξάρτητες μετρήσεις.
      Πηγές
      Alphacool: NEW – Core 2 LT 240/360 CPU AiOs Alphacool: Core 2 LT 240mm CPU AiO Alphacool: Core 2 LT 360mm CPU AiO TechPowerUp: Alphacool Unveils New Core 2 LT CPU AIO
      Read more...

      182

    • Ασφάλεια

      TP-Link: Πέντε κενά ασφαλείας σε routers παρόχων, η ενημέρωση δεν εξαρτάται από τον χρήστη

      Newsbot

      Η TP-Link αποκάλυψε πέντε ευπάθειες, CVE-2025-30237 έως CVE-2025-30241, σε δικτυακές συσκευές Aginet που διανέμονται και διαχειρίζονται από παρόχους internet. Η σοβαρότερη, CVE-2025-30237 με βαθμολογία CVSS 8,7/10, μπορεί να επιτρέψει σε μη ταυτοποιημένο επιτιθέμενο με πρόσβαση στο ίδιο ή γειτονικό δίκτυο να αποκτήσει πλήρη έλεγχο της συσκευής. Στις εκδόσεις firmware που διαχειρίζονται οι πάροχοι, η διάθεση της διόρθωσης γίνεται μέσω του εκάστοτε ISP και το αντίστοιχο αρχείο ενδέχεται να μην προσφέρεται για απευθείας λήψη. Η TP-Link δημοσίευσε στις 10 Αυγούστου 2026 συμβουλευτικό ασφαλείας για πέντε ευπάθειες σε προϊόντα δικτύωσης Aginet που χρησιμοποιούνται σε εγκαταστάσεις παρόχων internet. Οι αδυναμίες καταγράφονται ως CVE-2025-30237 έως CVE-2025-30241 και επηρεάζουν, ανάλογα με το μοντέλο και την έκδοση, συστήματα mesh, routers, συσκευές PON και xDSL modem/router. Ο πίνακας της εταιρείας περιλαμβάνει δεκάδες εκδόσεις συσκευών των σειρών HB, HX, EC, EX, XC, XX και VX, με το Notebookcheck να καταμετρά 65 σχετικές καταχωρίσεις μοντέλων και παραλλαγών.
      Παράκαμψη ταυτοποίησης με βαθμολογία 8,7/10
      Η σοβαρότερη από τις πέντε ευπάθειες είναι η CVE-2025-30237, την οποία η TP-Link βαθμολογεί με 8,7/10 στο CVSS v4.0. Πρόκειται για πρόβλημα ελλιπούς ελέγχου πρόσβασης στη διαδικτυακή διεπαφή διαχείρισης της συσκευής. Σε ορισμένα endpoints δεν εφαρμόζεται σωστά ο έλεγχος ταυτοποίησης, επιτρέποντας την αποστολή ειδικά διαμορφωμένων αιτημάτων προς λειτουργίες που κανονικά απαιτούν δικαιώματα διαχειριστή.
      Σύμφωνα με την TP-Link, επιτυχής εκμετάλλευση μπορεί να επιτρέψει σε μη ταυτοποιημένο επιτιθέμενο να εκτελέσει λειτουργίες αυξημένων δικαιωμάτων και τελικά να αποκτήσει πλήρη έλεγχο της συσκευής. Ωστόσο, το attack vector χαρακτηρίζεται ως «Adjacent», κάτι που σημαίνει ότι απαιτείται πρόσβαση στο ίδιο ή σε άμεσα προσβάσιμο δίκτυο με τη συσκευή. Δεν πρόκειται επομένως για ευπάθεια που μπορεί να αξιοποιηθεί απευθείας από οποιονδήποτε υπολογιστή στο internet.
      Οι υπόλοιπες τέσσερις αδυναμίες καλύπτουν διαφορετικά τμήματα της λειτουργίας των συσκευών. Η CVE-2025-30238, με βαθμολογία 8,6/10, αφορά ανεπαρκή έλεγχο εξουσιοδότησης και μπορεί να επιτρέψει σε ήδη συνδεδεμένο χρήστη χαμηλών δικαιωμάτων να εκτελέσει ενέργειες διαχειριστή, όπως δημιουργία προνομιούχων λογαριασμών ή αλλαγή κρίσιμων ρυθμίσεων.
      Η CVE-2025-30239, με βαθμολογία 8,5/10, σχετίζεται με σταθερά κρυπτογραφικά κλειδιά ενσωματωμένα στο firmware. Σε περίπτωση πρόσβασης στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής, τα κλειδιά θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για την αποκρυπτογράφηση ευαίσθητων δεδομένων ρυθμίσεων, συμπεριλαμβανομένων διαπιστευτηρίων και πληροφοριών σχετικών με υπηρεσίες του παρόχου.
      Η CVE-2025-30240 έχει χαμηλότερη βαθμολογία, 5,1/10, και αφορά τον χειρισμό συμβολικών συνδέσμων σε εξωτερικά μέσα USB. Υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις μπορεί να οδηγήσει σε μη εξουσιοδοτημένη ανάγνωση αρχείων από το σύστημα της συσκευής. Τέλος, η CVE-2025-30241, με βαθμολογία 8,6/10, αφορά εισαγωγή εντολών λειτουργικού συστήματος μέσω στοιχείων της διαδικτυακής διεπαφής και απαιτεί ήδη ταυτοποιημένο χρήστη με πρόσβαση από γειτονικό δίκτυο.
      Το VX800v(DE) επηρεάζεται και από τις πέντε ευπάθειες
      Ανάμεσα στις συσκευές του επίσημου πίνακα βρίσκεται και το TP-Link VX800v(DE) V1.0. Στην καταχώριση της εταιρείας υπάρχουν ενδείξεις και στις πέντε CVE, ενώ ως διορθωμένη έκδοση αναφέρεται το firmware 800.0.16. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει διατεθεί και από τον γερμανικό πάροχο M-net ως συσκευή για συνδέσεις DSL και οπτικής ίνας.
      Το VX800v αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα της ιδιαιτερότητας αυτής της υπόθεσης. Η συσκευή μπορεί να βρίσκεται στο σπίτι του πελάτη, αλλά το firmware της να αποτελεί ειδικά προσαρμοσμένη έκδοση του παρόχου και η διαδικασία ενημέρωσης να μη βρίσκεται υπό τον άμεσο έλεγχο του χρήστη.
      Η εγκατάσταση της διόρθωσης εξαρτάται από τον πάροχο
      Η TP-Link διευκρινίζει ότι στις επηρεαζόμενες συσκευές με firmware που διαχειρίζεται ο ISP, η διαδικασία αποκατάστασης συντονίζεται μέσω του αντίστοιχου παρόχου. Η ενημέρωση μπορεί, ανάλογα με την εγκατάσταση του ISP, να παραδοθεί αυτόματα ή να εμφανιστεί ως διαθέσιμη μέσω της διεπαφής διαχείρισης του router ή της σχετικής εφαρμογής.
      Αυτό δεν σημαίνει ότι για κάθε επηρεαζόμενη συσκευή είναι αδύνατη η χειροκίνητη εγκατάσταση firmware. Η ίδια η TP-Link χρησιμοποιεί πιο προσεκτική διατύπωση, αναφέροντας ότι τα αρχεία firmware για ειδικά προσαρμοσμένες εκδόσεις παρόχων ενδέχεται να μην είναι δημόσια διαθέσιμα για απευθείας λήψη.
      Υπάρχει και ένας δεύτερος παράγοντας αβεβαιότητας. Ο επίσημος πίνακας βασίζεται στις γενικές εκδόσεις των προϊόντων ανά χώρα, ενώ οι πραγματικές εκδόσεις που χρησιμοποιεί κάθε ISP μπορεί να έχουν διαφορετικό firmware ή τροποποιήσεις. Η TP-Link αναφέρει ρητά ότι η ακριβής εφαρμογή των ευπαθειών σε επίπεδο συγκεκριμένου SKU διαφέρει ανά εγκατάσταση παρόχου και δεν δημοσιοποιείται αναλυτικά.
      Επομένως, η παρουσία ενός ονόματος μοντέλου στον πίνακα δεν αρκεί από μόνη της για να αποδείξει ότι κάθε συσκευή με την ίδια εμπορική ονομασία και κάθε έκδοση firmware είναι ευάλωτη. Χρειάζεται να ληφθούν υπόψη η έκδοση hardware, η περιοχή, το firmware και οι προσαρμογές του συγκεκριμένου ISP.
      Τι μπορούν να ελέγξουν οι χρήστες
      Η TP-Link συνιστά στους χρήστες συσκευών που παρέχονται από ISP να ελέγξουν τη διεπαφή διαχείρισης ή την εφαρμογή του παρόχου για διαθέσιμη ενημέρωση firmware. Αν δεν εμφανίζεται ενημέρωση, ο πάροχος είναι ο κατάλληλος φορέας για να επιβεβαιώσει αν η συγκεκριμένη έκδοση της συσκευής επηρεάζεται και πότε αναμένεται η διάθεση διορθωμένου firmware.
      Το ακριβές μοντέλο και η έκδοση hardware αναγράφονται συνήθως στην ετικέτα της συσκευής, ενώ η εγκατεστημένη έκδοση firmware μπορεί να ελεγχθεί μέσα από τη διεπαφή διαχείρισης. Στον πίνακα της TP-Link εμφανίζονται προϊόντα των σειρών HB, HX, EC, EX, XC, XX και VX, όμως η αντιστοίχιση πρέπει να γίνεται με το πλήρες μοντέλο και όχι μόνο με την οικογένεια προϊόντων.
      Μέχρι να εγκατασταθεί η διορθωμένη έκδοση, ο περιορισμός της πρόσβασης στη διεπαφή διαχείρισης, η απενεργοποίηση περιττών λειτουργιών απομακρυσμένης διαχείρισης και η απομόνωση μη έμπιστων συσκευών σε ξεχωριστό δίκτυο επισκεπτών μπορούν να μειώσουν την επιφάνεια έκθεσης. Τα μέτρα αυτά δεν υποκαθιστούν την ενημέρωση firmware, ιδιαίτερα επειδή αρκετές από τις συγκεκριμένες ευπάθειες προϋποθέτουν πρόσβαση στο τοπικό ή σε γειτονικό δίκτυο.
      Η TP-Link δεν αναφέρει στο advisory γνωστή ενεργή εκμετάλλευση των συγκεκριμένων ευπαθειών. Η βασική πρακτική ενέργεια για όσους χρησιμοποιούν router που έχει παραχωρηθεί από πάροχο είναι επομένως να ελέγξουν την έκδοση της συσκευής και του firmware και, εφόσον δεν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, να ζητήσουν ενημέρωση απευθείας από τον ISP.
      Πηγές
      TP-Link: Security Advisory, Multiple Vulnerabilities in ISP-Managed TP-Link Networking Products Notebookcheck: TP-Link router from your provider, patching is not up to you Cyber Security News: Multiple TP-Link Vulnerabilities Allow Attackers to Bypass Authentication and Escalate Privileges M-net: Router-Angebot και TP-Link VX800v
      Read more...

      147

    • Hardware

      Το Corsair RM1000e (2026) απενεργοποιεί την τροφοδοσία της GPU στους 65°C πριν λιώσει το βύσμα 12V-2x6

      Newsbot

      Η Corsair κυκλοφόρησε στις 18 Αυγούστου το RM1000e (2026) με νέο καλώδιο ThermalProtect για το βύσμα 12V-2x6, που διακόπτει την τροφοδοσία της κάρτας γραφικών αν η θερμοκρασία του συνδέσμου ξεπεράσει τους 65°C. Σύμφωνα με το Tom's Hardware, το τροφοδοτικό παραμένει σιωπηλό (ανεμιστήρας εκτός λειτουργίας) μέχρι φορτίο 500W και σημείωσε επίδοση επιπέδου Platinum στις δοκιμές της Cybenetics, ενώ διατηρεί την επίσημη πιστοποίηση 80 PLUS Gold. Το μοντέλο διατίθεται στα 180 δολάρια με επταετή εγγύηση, ενώ το ίδιο καλώδιο ThermalProtect πωλείται και ξεχωριστά, σύμφωνα με ανακοίνωση της Corsair. Η Corsair παρουσίασε στις 18 Αυγούστου την ανανεωμένη έκδοση του RM1000e για το 2026, με τη μοναδική ουσιαστική αλλαγή να εντοπίζεται στο καλώδιο τροφοδοσίας της κάρτας γραφικών. Το νέο ThermalProtect είναι ένα καλώδιο 12V-2x6 (ο σύνδεσμος που διαδέχθηκε το προβληματικό 12VHPWR στις κάρτες γραφικών υψηλής κατανάλωσης) με ενσωματωμένο αισθητήρα θερμοκρασίας. Αν η θερμοκρασία στο σημείο σύνδεσης ξεπεράσει τους 65°C, το σύστημα διακόπτει την τροφοδοσία της κάρτας γραφικών πριν ο σύνδεσμος φτάσει σε σημείο τήξης, σύμφωνα με το review του Tom's Hardware.
      Πώς λειτουργεί το ThermalProtect
      Σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση της Corsair, ο αισθητήρας βρίσκεται τοποθετημένος περίπου 30 χιλιοστά από το σημείο σύνδεσης, μέσα στο «χτένι» του καλωδίου κοντά στην πλευρά της κάρτας γραφικών. Η εταιρεία περιγράφει την τεχνολογία ως πατενταρισμένη σε εκκρεμότητα (patent-pending) και τη διαθέτει σε καλώδιο πιστοποιημένο κατά PCIe 5.1 με ισχύ έως 600W. Πρόκειται για υλική λύση στο πρόβλημα των συνδέσμων που λιώνουν υπό υψηλό φορτίο, αντί για απλή προειδοποίηση σε φυλλάδιο χρήσης, όπως σημειώνει το Tom's Hardware. Το κατώφλι των 65°C είναι προδιαγραφή της ίδιας της Corsair και δεν επιβεβαιώνεται ανεξάρτητα στο διαθέσιμο υλικό.
      Το καλώδιο ThermalProtect δεν είναι αποκλειστικό στο RM1000e. Η Corsair το κυκλοφορεί και ως ανεξάρτητο προϊόν, ενώ πρώτα το ενσωμάτωσε στα μοντέλα RM850e και RM1000e, σύμφωνα με την ανακοίνωση της εταιρείας.
      Πλατφόρμα, πιστοποιήσεις και επιδόσεις
      Το RM1000e (2026) βασίζεται στην πλατφόρμα RMe και κατασκευάζεται από τη HEC, τον ίδιο κατασκευαστή (OEM) που είχε αναλάβει και προηγούμενες εκδόσεις της σειράς. Το Tom's Hardware αναφέρει ότι η μονάδα διατηρεί την επίσημη πιστοποίηση 80 PLUS Gold στη συσκευασία, αλλά στις δοκιμές του εργαστηρίου Cybenetics πέτυχε βαθμολογία επιπέδου Platinum για την αποδοτικότητα, μαζί με βαθμό θορυβομετρίας LAMBDA A. Πρόκειται για δύο διαφορετικά συστήματα πιστοποίησης, κάτι που εξηγεί τη διαφορά ανάμεσα στην ετικέτα Gold και την αναφορά Platinum στο ίδιο προϊόν.
      Στις δοκιμές του Tom's Hardware, ο ανεμιστήρας παραμένει εκτός λειτουργίας μέχρι φορτίο 500W, ενώ η κυμάτωση τάσης (ripple) και η ρύθμιση τάσης χαρακτηρίζονται ως ισχυρές. Ανάμεσα στα αρνητικά που καταγράφει η δοκιμή είναι η χρήση πυκνωτών Teapo αντί για επωνυμότερες εναλλακτικές, η απουσία διακόπτη επιλογής λειτουργίας ανεμιστήρα και το γεγονός ότι ο σύνδεσμος 12V-2x6 παραμένει μοιρασμένος (shared) στην έξοδο, χωρίς ξεχωριστή γραμμή. Το review δεν τεκμηριώνει ανεξάρτητα αν οι πυκνωτές Teapo επηρεάζουν πρακτικά την αξιοπιστία της μονάδας.
      Τιμή και διαθεσιμότητα
      Η Corsair τιμολογεί το RM1000e (2026) στα 180 δολάρια, με επταετή εγγύηση, σύμφωνα με το Tom's Hardware. Το μοντέλο διατίθεται σε μαύρη και λευκή έκδοση, με πλήρως αρθρωτή (fully modular) καλωδίωση, όπως επιβεβαιώνει και το Overclock3D. Πρόκειται για νεότερη γενιά σε σχέση με το προηγούμενο RM1000e με πιστοποίηση ATX 3.1 που είχε κυκλοφορήσει τον Μάιο του 2025, με το ThermalProtect να αποτελεί το βασικό στοιχείο διαφοροποίησης της έκδοσης του 2026.
      Για αναγνώστες που αναβαθμίζουν σε κάρτες γραφικών υψηλής κατανάλωσης με σύνδεσμο 12V-2x6, η δυνατότητα αυτόματης διακοπής τροφοδοσίας πριν από υπερθέρμανση του συνδέσμου προσθέτει ένα επίπεδο προστασίας υλικού που μέχρι σήμερα απουσίαζε από τα περισσότερα τροφοδοτικά της κατηγορίας, ανεξάρτητα από την κάρτα γραφικών που θα συνδεθεί.
      Πηγές
      Corsair RM1000e (2026) ThermalProtect power supply review: Temperature-sensing 12V-2x6 cable shuts the GPU down before a connector can melt CORSAIR Launches ThermalProtect PCIe 5.1 600W 12V-2×6 Cable to Help Protect GPUs from Overheating | CORSAIR Newsroom Corsair launches its RM1000E PSU with ThermalProtect - OC3D
      Read more...

      549

    • Hardware

      Η Intel επιβεβαιώνει το LGA1954 για τους Nova Lake-S, απαιτούνται νέες μητρικές

      Newsbot

      Η Intel συνέδεσε επίσημα, μέσω του καταλόγου εργαλείων Design-In Tools για hardware επικύρωσης, τους μελλοντικούς επεξεργαστές Nova Lake-S με το socket LGA1954. Το LGA1954 έχει, σύμφωνα με το Guru3D, 103 επιπλέον επαφές σε σχέση με το σημερινό LGA1851 των Arrow Lake, γεγονός που καθιστά τις υπάρχουσες μητρικές ασύμβατες. Δεν υπάρχει ακόμη επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας, ονόματα chipset ή αναλυτικά χαρακτηριστικά μνήμης. η TechPowerUp εκτιμά την κυκλοφορία στο πρώτο τρίμηνο του 2027. Η Intel παρείχε την πρώτη άμεση επίσημη ένδειξη σύνδεσης ανάμεσα στους επερχόμενους επιτραπέζιους επεξεργαστές Nova Lake-S και στο socket LGA1954. Η αναφορά εντοπίστηκε στον κατάλογο Design-In Tools της εταιρείας, μια συλλογή εργαλείων για επικύρωσης μηχανικών (engineering validation), όπως αναφέρει το Guru3D. Το στοιχείο αυτό θεωρείται σημαντικά πιο ισχυρή απόδειξη από τις προηγούμενες διαρροές που είχαν συνδέσει το όνομα του socket με την επόμενη πλατφόρμα επιτραπέζιων υπολογιστών. Το VideoCardz επιβεβαιώνει ότι πρόκειται για την πρώτη φορά που η ίδια η Intel αναφέρει το LGA1954 σε ιστότοπο που διαχειρίζεται η εταιρεία, σε αντίθεση με προηγούμενες πληροφορίες που προέρχονταν από αρχεία αποστολών ή κατασκευαστές συστημάτων ψύξης.
      Τι σημαίνει η αλλαγή socket
      Η κίνηση αυτή σημαίνει πρακτικά ότι οι σημερινές μητρικές με socket LGA1851 δεν θα δέχονται τους επεξεργαστές Nova Lake-S. Η Intel εισήγαγε το LGA1851 με τους Arrow Lake, και όσοι σκοπεύουν να αναβαθμίσουν σε Nova Lake θα πρέπει να αντικαταστήσουν και τη μητρική, ακόμη κι αν οι διαστάσεις τοποθέτησης συστημάτων ψύξης παραμείνουν συμβατές. Η φυσική συμβατότητα ενός ψύκτρου δεν εγγυάται ηλεκτρική ή firmware υποστήριξη· ένας επεξεργαστής δεν μπορεί να λειτουργήσει απλώς επειδή "κάθεται" σωματικά σε μια υποδοχή.
      Σύμφωνα με το Guru3D, το LGA1954 προσθέτει 103 επαφές σε σχέση με το LGA1851. Οι επιπλέον επαφές μπορούν να υποστηρίξουν αλλαγές σε τροφοδοσία ισχύος, κανάλια μνήμης, είσοδο/έξοδο ή σηματοδοσία, όμως η καταχώρηση της Intel δεν διευκρινίζει πώς αξιοποιούνται συγκεκριμένα. Αναφορές, χωρίς ακόμη επίσημη επιβεβαίωση, συνδέουν τους Nova Lake-S με υψηλότερο αριθμό πυρήνων και ουσιαστικά αναθεωρημένη ενσωματωμένη κάρτα γραφικών σε επιλεγμένα μοντέλα· οι αρχιτεκτονικές αυτές αξιώσεις παραμένουν ανεπιβεβαίωτες μέχρι να εμφανιστούν σε τελική τεκμηρίωση προϊόντος.
      Τι δεν επιβεβαιώνεται ακόμη
      Η καταχώρηση στα εργαλεία μηχανικών δεν καθορίζει ημερομηνία λιανικής κυκλοφορίας, ονόματα chipset, ταχύτητες DDR5 ή κατανομή γραμμών PCI Express. Η TechPowerUp εκτιμά ότι οι Nova Lake-S αναμένονται στο πρώτο τρίμηνο του 2027, συνδεδεμένοι με την πλατφόρμα Intel σειράς 900, ωστόσο αυτή η πληροφορία παραμένει εκτίμηση και όχι επίσημη ανακοίνωση. Αντίστοιχα, ονόματα chipset όπως Z990 ή B960 που έχουν εμφανιστεί σε αναφορές του VideoCardz και της TechPowerUp δεν έχουν επιβεβαιωθεί επίσημα από την Intel.
      Οι κατασκευαστές μητρικών χρειάζονται συνήθως παρατεταμένο χρόνο επικύρωσης για ένα νέο socket, ειδικά όταν αλλάζει η τοπολογία μνήμης και η μέγιστη κατανάλωση ισχύος. Για τους καταναλωτές που σχεδιάζουν αναβάθμιση, αυτό μεταφράζεται σε μια πρακτική σύσταση: η αγορά μητρικής LGA1851 σήμερα δεν πρέπει να γίνεται με την υπόθεση ότι θα υποστηρίξει μακροχρόνια μελλοντικούς επεξεργαστές.
      Πηγές
      Intel Nova Lake-S Confirmed for New LGA1954 Socket, Requiring New Motherboards Intel confirms LGA1954 socket for Nova Lake-S through official test tool listing - VideoCardz.com Intel Confirms LGA1954 as the Socket for "Nova Lake-S" Processors Through Internal Tools | TechPowerUp
      Read more...

      373

    • Hardware

      Το MNT Station, mini PC με ανοιχτό υλικό και έως 32 GB RAM μέσω crowdfunding

      Newsbot

      Η MNT παρουσίασε το Station, ένα CNC κατεργασμένο περίβλημα αλουμινίου που δέχεται τη μητρική MNT Reform 3.0 με αρθρωτές μονάδες SoC. Οι διαθέσιμες μονάδες περιλαμβάνουν Raspberry Pi CM4, Rockchip RK3588 V2 με έως 32GB RAM και NXP LS1028A με 16GB RAM. Το προϊόν διατίθεται μέσω καμπάνιας crowdfunding στο CrowdSupply, με το περίβλημα να ξεκινά από 299 δολάρια. Η εταιρεία ανοιχτού υλικού MNT, γνωστή από το 2019 για τη σειρά MNT Reform, ανακοίνωσε το MNT Station, ένα mini PC που βασίζεται στη μητρική MNT Reform. Σύμφωνα με το Notebookcheck, το Station είναι ουσιαστικά ένα περίβλημα σχεδιασμένο για τις μητρικές της εταιρείας, με αποτέλεσμα οι κάτοχοι υπάρχοντος MNT Reform board να μπορούν απλώς να μεταφέρουν τη δική τους μητρική μέσα στο νέο περίβλημα.
      Περίβλημα και αρθρωτή σχεδίαση
      Το περίβλημα είναι πλήρως CNC κατεργασμένο από ανοδιωμένο αλουμίνιο, με διαστάσεις περίπου 28 x 13,3 x 2,6 εκατοστά. Η MNT Reform Mainboard 3.0 διαθέτει σύνδεσμο 200 ακίδων για μονάδες επεξεργασίας (compute module connector), κάτι που επιτρέπει στους χρήστες να επιλέξουν ανάμεσα σε διαφορετικά συμβατά SoC modules ανάλογα με τις ανάγκες τους. Το ίδιο περίβλημα είναι συμβατό και με τις παλαιότερες εκδόσεις της μητρικής, δηλαδή τις 2.0 και 2.5, σύμφωνα με το Notebookcheck.
      Επιλογές SoC: από Raspberry Pi έως Rockchip και NXP
      Η πιο προσιτή επιλογή είναι η μονάδα Raspberry Pi CM4, γνωστή πλέον στην αγορά (η ίδια μονάδα με ψύκτρα διατίθεται περίπου στα 150 δολάρια στο Amazon, σύμφωνα με το Notebookcheck). Η μονάδα Rockchip RK3588 V2 φέρει οκτώ πυρήνες CPU σε διάταξη 4 Cortex A76 και 4 Cortex A55, μαζί με GPU Mali-G610 MP4, και υποστηρίζει έως 32GB RAM στη μέγιστη διαμόρφωσή της. Η μονάδα NXP LS1028A διαθέτει δύο πυρήνες Cortex A72 και GPU Vivante G7000UL, με 16GB μνήμης DDR4.
      Το Station υποστηρίζει επιπλέον έως 256GB αποθηκευτικού χώρου eMMC, μία υποδοχή mini PCIe και μία υποδοχή M.2 για δίσκους NVMe. Η υπόλοιπη διασύνδεση περιλαμβάνει τρεις θύρες USB 3.0 τύπου A, μία θύρα USB τύπου C με υποστήριξη παροχής ισχύος (power delivery), θύρα HDMI, θύρα Ethernet 1G, βύσμα ήχου 3,5 mm και υποδοχή κάρτας SD.
      Τιμές και διαθεσιμότητα μέσω crowdfunding
      Η καμπάνια χρηματοδότησης για το MNT Station βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη στο CrowdSupply, έχοντας συγκεντρώσει, σύμφωνα με το Notebookcheck, περίπου 9.100 δολάρια μέχρι στιγμής. Η καμπάνια ολοκληρώνεται στις 25 Σεπτεμβρίου. Το περίβλημα MNT Station τιμολογείται στα 299 δολάρια και διατίθεται σε τρία χρώματα: μαύρο, ασημί και πετρόλ. Η μητρική MNT Reform Mainboard 3.0, χωρίς επεξεργαστή, κοστίζει 429 δολάρια.
      Στις τιμές των μονάδων SoC, το Notebookcheck αναφέρει ότι η μονάδα Rockchip RK3588 V2 με 16GB RAM κοστίζει 899 δολάρια, η μονάδα NXP LS1028A με 16GB RAM κοστίζει 675 δολάρια, ενώ η μονάδα Raspberry Pi CM4 με 8GB RAM είναι η φθηνότερη επιλογή, στα 160 δολάρια. Η πηγή δεν αναφέρει συγκεκριμένη τιμή για την έκδοση των 32GB RAM της μονάδας RK3588 V2, παρά μόνο ότι πρόκειται για τη μέγιστη διαθέσιμη διαμόρφωση μνήμης.
      Καθώς πρόκειται για καμπάνια crowdfunding και όχι για προϊόν σε γενική διαθεσιμότητα, οι τελικοί χρόνοι παράδοσης και η τελική τιμολόγηση των πλήρων διαμορφώσεων παραμένουν αβέβαιοι μέχρι την ολοκλήρωση της χρηματοδότησης.
      Πηγές
      notebookcheck.net
      Read more...

      313

    • Windows

      Windows 11: Πειραματικό build αποκαλύπτει ρύθμιση δέσμευσης ενοποιημένης μνήμης για GPU και AI

      Newsbot

      Στο πειραματικό build 29648.1000 των Windows 11 εντοπίστηκε κώδικας με το εσωτερικό όνομα «IntelligentCarveout» (feature ID 61121285), ο οποίος φαίνεται να αφορά μηχανισμό χειροκίνητης δέσμευσης ενοποιημένης μνήμης για GPU και φορτία AI. Η λειτουργία δεν εμφανίζεται στις επίσημες σημειώσεις κυκλοφορίας της Microsoft και μπορεί να αλλάξει ή να αποσυρθεί πριν φτάσει σε build λιανικής. Η λειτουργία θα είχε μεγαλύτερη πρακτική αξία σε συστήματα Windows με μεγάλη δεξαμενή ενοποιημένης μνήμης, όπως Windows-on-Arm και συσκευές με επεξεργαστές AMD Ryzen AI Max. Ο ιστότοπος Windows Latest ανέφερε στον κώδικα του πειραματικού build 29648.1000 των Windows 11, το οποίο κυκλοφόρησε στις 17 Αυγούστου, αναφορές σε μια λειτουργία με το εσωτερικό όνομα «IntelligentCarveout» και αναγνωριστικό 61121285. Το ίδιο στοιχείο αναφέρθηκε στη συνέχεια από το guru3d.com και το pbxscience.com. Ο κώδικας συνδέεται με στοιχείο που φέρει την ονομασία SettingsHandlers_UnifiedMemory.dll, ένδειξη ότι η Microsoft πειραματίζεται με νέο μηχανισμό διαχείρισης ενοποιημένης μνήμης σε επίπεδο συστήματος.
      Τι φαίνεται να κάνει η IntelligentCarveout
      Σε αντίθεση με την υπάρχουσα ένδειξη «Shared GPU Memory» των Windows, η οποία περιγράφει μνήμη συστήματος που μπορεί να χρησιμοποιήσει η GPU και όχι μια σταθερή αποκλειστική δέσμευση, η IntelligentCarveout φαίνεται να επιτρέπει πραγματικό διαχωρισμό μέρους της ενοποιημένης μνήμης του συστήματος, σύμφωνα με την ανάλυση του Windows Latest. Σε ενσωματωμένες GPU, η μνήμη αντλείται δυναμικά από τη γενική δεξαμενή RAM ανάλογα με τις ανάγκες κάθε στιγμής. Αυτό λειτουργεί αποδοτικά για γενική χρήση, αλλά μπορεί να δημιουργεί μεταβλητή διαθεσιμότητα όταν μεγάλα γραφικά φορτία ή μοντέλα AI ανταγωνίζονται άλλες διεργασίες για την ίδια μνήμη. Μια δεσμευμένη δεξαμενή μνήμης θα μπορούσε να προστατεύει τέτοια φορτία από ανταγωνιστικές διεργασίες παρασκηνίου, προσφέροντας πιο σταθερό «προϋπολογισμό» μνήμης όταν αυτό είναι απαραίτητο.
      Δέσμευση δεν σημαίνει επιπλέον χωρητικότητα
      Το guru3d.com επισημαίνει ότι η δέσμευση μνήμης δεν δημιουργεί επιπλέον χωρητικότητα. Αν η τελική υλοποίηση επέτρεπε να δεσμευτούν, για παράδειγμα, 32GB για τη GPU σε ένα σύστημα με 64GB συνολική RAM, θα απέμεναν περίπου 32GB για το λειτουργικό και τις υπόλοιπες εφαρμογές, πριν από άλλες δεσμεύσεις μνήμης. Η λειτουργία επίσης δεν αυξάνει το φυσικό εύρος ζώνης (bandwidth) της μνήμης ούτε μετατρέπει την LPDDR του συστήματος σε GDDR. Όπως σημειώνει το pbxscience.com, η LPDDR που χρησιμοποιείται στην ενοποιημένη μνήμη προσφέρει συνήθως χαμηλότερο εύρος ζώνης από την GDDR7 των αποκλειστικών καρτών γραφικών. Οι πραγματικές επιδόσεις εξακολουθούν να εξαρτώνται από τον ελεγκτή μνήμης, την αρχιτεκτονική της GPU και τα όρια κατανάλωσης ισχύος.
      Ποιον αφορά
      Η λειτουργία θα μπορούσε να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για συστήματα Windows-on-Arm και για συσκευές με επεξεργαστές AMD Ryzen AI Max, οι οποίες διατίθενται με μεγάλες ποσότητες ενοποιημένης μνήμης. Σε τέτοια συστήματα, μια δυνατότητα ελεγχόμενης δέσμευσης θα μπορούσε να επιτρέψει στον χρήστη να καθορίζει πόση μνήμη παραμένει διαθέσιμη για απαιτητικά γραφικά ή φορτία AI και πόση για το λειτουργικό και τις υπόλοιπες εφαρμογές. Η Microsoft, ωστόσο, δεν έχει ανακοινώσει ποιο υλικό θα υποστηρίζεται ούτε αν ο τελικός χρήστης θα έχει άμεσο έλεγχο της κατανομής.
      Τι παραμένει άγνωστο
      Η Microsoft δεν έχει επιβεβαιώσει ούτε το τελικό περιβάλλον χρήστη της λειτουργίας, ούτε ποιο υλικό θα υποστηρίζεται επίσημα, ούτε αν η κατανομή της μνήμης θα μπορεί να αλλάζει χωρίς επανεκκίνηση του συστήματος. Δεν είναι επίσης σαφές αν ο μηχανισμός θα συνυπάρχει με ρυθμίσεις firmware κατασκευαστών, όπως η κατανομή frame-buffer σε συστήματα ενοποιημένης μνήμης (UMA). Η λειτουργία δεν αναφέρεται στις επίσημες σημειώσεις του build 29648.1000. Η Microsoft προειδοποιεί γενικά ότι χαρακτηριστικά του κλάδου Experimental (Future Platforms) μπορεί να αλλάξουν, να αφαιρεθούν ή να μη φτάσουν ποτέ σε κανονική έκδοση των Windows. Για αυτό δεν υπάρχει λόγος εγκατάστασης πειραματικού build σε σύστημα παραγωγής μόνο για πρόσβαση στη συγκεκριμένη λειτουργία.
      Στοιχείο Λεπτομέρεια Build 29648.1000 (17 Αυγούστου) Κλάδος Experimental / Future Platforms Εσωτερικό όνομα IntelligentCarveout (ID 61121285) Πιθανός στόχος Δέσμευση RAM για GPU/AI φορτία Επίσημη τεκμηρίωση IntelligentCarveout Καμία Πηγές
      Microsoft Learn guru3d.com windowslatest.com pbxscience.com
      Read more...

      179

    • Hardware

      Ιάπωνας ερευνητής μετέφερε αρχεία μεταξύ υπολογιστών με αυτοσχέδιο USB δίσκο βασισμένο σε μαγνητική μνήμη πυρήνα

      Newsbot

      Ο Ιάπωνας ερευνητής @dydt_Nao μετέφερε επιτυχώς αρχείο κειμένου μεταξύ δύο υπολογιστών με αυτοσχέδιο USB δίσκο βασισμένο σε μαγνητική μνήμη πυρήνα (core memory), τεχνολογία της δεκαετίας του 1950. Η συσκευή έχει μέγεθος περίπου 30 εκατοστών, χωρητικότητα μόλις 128 bytes και χρησιμοποιεί Raspberry Pi Pico ως controller, ενώ κάθε ανάγνωση διαγράφει τα αποθηκευμένα δεδομένα. Μετά το κείμενο, ο ερευνητής μετέφερε και ασπρόμαυρη εικόνα BMP διαστάσεων έως 32x28 pixel, με τη συσκευή να παρουσιάζεται στο Maker Faire Tokyo 2026 στις 5 και 6 Σεπτεμβρίου. Ο όρος «sneakernet» περιγράφει τη μεταφορά αρχείων μεταξύ υπολογιστών χωρίς δίκτυο, με φυσική μεταφορά ενός αποθηκευτικού μέσου από τη μία μηχανή στην άλλη. Ο Ιάπωνας ερευνητής διαστημικής επιστήμης με το ψευδώνυμο @dydt_Nao έδωσε στον όρο μια νέα, αρκετά ασυνήθιστη διάσταση: χρησιμοποίησε αυτοσχέδιο USB δίσκο βασισμένο σε μαγνητική μνήμη πυρήνα (magnetic core memory), τεχνολογία αποθήκευσης δεδομένων που κυριαρχούσε στους υπολογιστές πριν από την εμφάνιση των ημιαγωγικών μνημών RAM τη δεκαετία του 1950 και του 1960.
      Σύμφωνα με το Tom's Hardware, η επίδειξη έγινε σε βίντεο που ανέβασε ο ίδιος ο ερευνητής στις 29 Αυγούστου 2026, όπου φαίνεται η μεταφορά ενός αρχείου κειμένου από τη συσκευή στο Notepad ενός υπολογιστή με Windows. Πρόκειται, όπως αναφέρει ο ίδιος στη μετάφραση της ανάρτησής του, για ό,τι «ίσως είναι παγκόσμια πρώτη» σε αυτή την κατηγορία αυτοσχέδιων συσκευών.
      Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής
      Το Tom's Hardware είχε καλύψει μια προηγούμενη έκδοση του ίδιου εγχειρήματος τον Φεβρουάριο του 2026, σημειώνοντας τρεις βασικούς περιορισμούς που ισχύουν και στη νέα επίδειξη. Πρώτον, η συσκευή είναι ογκώδης, με διαστάσεις περίπου 30x30 εκατοστά, μέγεθος πιάτου φαγητού. Δεύτερον, η χωρητικότητα είναι εξαιρετικά περιορισμένη, μόλις 128 bytes, όχι GB, MB ή έστω KB. Τρίτον, λόγω της φύσης της τεχνολογίας, τα δεδομένα διαγράφονται κατά τη διαδικασία ανάγνωσης (destructive read), κάτι χαρακτηριστικό της μαγνητικής μνήμης πυρήνα.
      Στο βίντεο που συνοδεύει την ανάρτηση, φαίνεται μια συστοιχία 32x32 LED να ανάβει σε έντονο κόκκινο χρώμα καθώς γίνεται ανάγνωση ή εγγραφή δεδομένων, με κάθε LED να αντιστοιχεί σε έναν μεμονωμένο μαγνητικό πυρήνα. Τα Windows αναγνωρίζουν τη συσκευή ως δίσκο χωρητικότητας 6,5KB, μια ασυμφωνία που το Tom's Hardware αποδίδει στο Raspberry Pi Pico που χρησιμοποιείται ως controller για τη διασύνδεση USB, και όχι στην πραγματική χωρητικότητα αποθήκευσης της μαγνητικής μνήμης.
      Από το κείμενο στην εικόνα
      Δεν σταμάτησε στη μεταφορά κειμένου. Ο @dydt_Nao παρουσίασε στη συνέχεια και μεταφορά ασπρόμαυρου αρχείου εικόνας τύπου BMP, με τη συσκευή να υποστηρίζει bitmap διαστάσεων έως 32x28 pixel. Δεδομένου ότι η συνολική χωρητικότητα είναι 128 bytes, μέρος αυτού του χώρου καταλαμβάνεται πιθανότατα από την κεφαλίδα του αρχείου εικόνας, περιορίζοντας ακόμη περισσότερο τον διαθέσιμο χώρο για τα εικονοστοιχεία.
      Η ιδέα να «ξαναζωντανέψει» μια τεχνολογία μνήμης 70 και πλέον ετών, όπως τη μαγνητική μνήμη πυρήνα, σε λειτουργική μορφή USB δίσκου, δεν στοχεύει σε πρακτική χρήση αλλά σε επίδειξη τεχνικής δεξιοτεχνίας. Το blog της Adafruit είχε καλύψει την αρχική έκδοση του εγχειρήματος τον Φεβρουάριο του 2026, επιβεβαιώνοντας τη χρήση Raspberry Pi Pico για τη λειτουργία USB της συσκευής.
      Παρουσίαση στο Maker Faire Tokyo
      Σύμφωνα με την ανάρτηση του ερευνητή, η συσκευή θα εκτεθεί και θα λειτουργήσει ζωντανά στο Maker Faire Tokyo 2026, στις 5 και 6 Σεπτεμβρίου, στον εκθεσιακό χώρο Ariake GYM-EX. Πρόκειται για εκδήλωση όπου συγκεντρώνονται δημιουργοί ερασιτεχνικών και πειραματικών κατασκευών, το φυσικό κοινό για μια συσκευή σαν αυτή, που δεν έχει καμία πρακτική εφαρμογή πέρα από την επίδειξη του πώς λειτουργούσε η αποθήκευση δεδομένων πριν από την εποχή της ημιαγωγικής μνήμης.
      Πηγές
      Magnetic core memory USB drive transfers files in sneakernet first — text and image files get moved between PCs via hugely constrained archaic memory tech A 128 byte core memory module as a flash drive @raspberry_pi
      Read more...

      460

    • Hardware

      Η Acer αντικατέστησε το Predator Helios που υπερθερμαινόταν με μοντέλο με RTX 5070 Ti, αλλά με συμβιβασμούς

      Newsbot

      Χρήστης Reddit ανέφερε ακραία υπερθέρμανση στον Intel Core i9-14900HX του Predator Helios ακόμη και κατά την αναπαραγωγή βίντεο στο YouTube. Η Acer, μη έχοντας διαθέσιμη ανταλλακτική μητρική, προσέφερε δωρεάν αναβάθμιση σε νεότερο μοντέλο με Core Ultra 9 275HX, RTX 5070 Ti και 32GB DDR5 στα 6.400MT/s. Το νέο μοντέλο διαθέτει οθόνη OLED 240Hz με φωτεινότητα άνω των 600 nits, αλλά αντικαθιστά το πλήρες μεταλλικό σασί με πλαστικό, εκτός από το καπάκι. Το περιστατικό
      Σύμφωνα με ανάρτηση του χρήστη «Admirable_Job8155» στο Reddit, την οποία μετέφερε το Wccftech, ένα Acer Predator Helios με Intel Core i9-14900HX παρουσίασε απότομες αυξήσεις θερμοκρασίας ακόμη και σε ελαφρύ φορτίο, όπως η αναπαραγωγή βίντεο στο YouTube. Ο ιδιοκτήτης οδήγησε το μηχάνημα σε κέντρο σέρβις της Acer ζητώντας αντικατάσταση της θερμοαγώγιμης πάστας, όμως η εταιρεία επέλεξε πλήρη αντικατάσταση μητρικής, καθώς το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ήταν διαθέσιμο σε απόθεμα. Η καθυστέρηση οδήγησε τον χρήστη σε κλιμάκωση του παραπόνου, με αποτέλεσμα η Acer να προσφέρει δωρεάν αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση του laptop.
      Το πρόβλημα υπερθέρμανσης του i9-14900HX δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό: σύμφωνα με ανάλυση του ElectroStingz, ο επεξεργαστής τείνει να λειτουργεί σε θερμοκρασίες γύρω ή πάνω από τους 90°C με τις προεπιλεγμένες τιμές τάσης, γεγονός που οδηγεί συχνά σε μείωση συχνοτήτων λόγω υπερθέρμανσης (thermal throttling). Πρακτική λύση που προτείνεται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η μείωση της τάσης λειτουργίας (undervolting) μέσω εργαλείων όπως το ThrottleStop, κάτι που ο συγκεκριμένος χρήστης δεν είχε εφαρμόσει πριν καταφύγει στο σέρβις.
      Τι αλλάζει στο νέο μοντέλο
      Το μοντέλο αντικατάστασης, που φαίνεται να αντιστοιχεί στην οικογένεια Predator Helios Neo 16S AI (τα βασικά χαρακτηριστικά της οποίας επιβεβαιώνει και το Tom's Hardware σε ξεχωριστό δημοσίευμα), συνδυάζει Intel Core Ultra 9 275HX, NVIDIA RTX 5070 Ti και 32 GB μνήμης DDR5 στα 6.400MT/s. Κατά το Wccftech, η RTX 5070 Ti λειτουργεί με όριο κατανάλωσης ισχύος 140W, χαμηλότερο από τα 175W του παλαιότερου RTX 4080 (η αρχική ανάρτηση του χρήστη ανέφερε εσφαλμένα 185W για το RTX 4080). Σε καθαρή απόδοση rasterization, το RTX 4080 φέρεται να υπερτερεί ελαφρώς, όμως η υποστήριξη της τεχνολογίας Multi Frame Generation της NVIDIA, που σύμφωνα με την εταιρεία μπορεί να φτάσει έως 6× παραγόμενα καρέ έναντι του ορίου 2× στη σειρά RTX 4000, αναμένεται να αντισταθμίσει τη διαφορά σε πρακτικά σενάρια gaming.
      Ο χρήστης ανέφερε επίσης ότι το νέο σασί εγκαταλείπει την πλήρη μεταλλική κατασκευή του παλιού μοντέλου, κρατώντας μέταλλο μόνο στο καπάκι, με το υπόλοιπο σασί να είναι πλαστικό. Το ανταλλακτικό αυτό στοιχείο δεν έχει επιβεβαιωθεί ανεξάρτητα από κάποια τεχνική αποσυναρμολόγηση (teardown), παρά μόνο από την περιγραφή του ίδιου του χρήστη. Αντίθετα, η αναβάθμιση σε οθόνη OLED 240Hz με φωτεινότητα άνω των 600 nits επιβεβαιώνεται από τις προδιαγραφές προϊόντος που παραθέτει το Tom's Hardware για το αντίστοιχο μοντέλο Predator Helios Neo 16S AI.
      Για αγοραστές gaming laptop, η υπόθεση λειτουργεί περισσότερο ως υπενθύμιση παρά ως κανόνας: τα όρια κατανάλωσης ισχύος στα φορητά GPU σπάνια αποτελούν το πραγματικό εμπόδιο, καθώς οι περισσότερες μονάδες φτάνουν σε θερμικό περιορισμό πριν εξαντλήσουν το θεωρητικό τους όριο ισχύος· η μείωση τάσης λειτουργίας μέσω εργαλείων όπως το MSI Afterburner παραμένει πιο αποτελεσματική πρακτική από την απλή σύγκριση των αριθμών ισχύος στα χαρτιά.
      Πηγές
      Acer Predator Helios’ Overheating 14900HX CPU Gave Rare Opportunity For Owner To Upgrade To RTX 5070 Ti Version For Free With Faster RAM, But Not Without Caveats Grab this RTX 5070 Ti OLED gaming laptop at $300 off — Acer Predator Helios Neo 16S AI drops to $1,899.99 | Tom's Hardware Intel i9-14900HX Lower Temperature Tweaks – ElectroStingz
      Read more...

      468

    • Τεχνητή Νοημοσύνη

      Ρούχα κατά της AI παρακολούθησης: το ύφασμα που «τυφλώνει» τους αλγορίθμους

      Newsbot

      Ο Γερμανός designer Simon Weckert δημιούργησε ύφασμα με έντονα, κορεσμένα μοτίβα που στοχεύουν τους αλγορίθμους αναγνώρισης ατόμων σε κάμερες παρακολούθησης. Οι δοκιμές δείχνουν λειτουργικά αποτελέσματα, ωστόσο ο φορέας παραμένει εξαιρετικά εμφανής στο ανθρώπινο μάτι λόγω της εντυπωσιακής εμφάνισης του ρούχου. Το εγχείρημα αντιμετωπίζει πρακτικούς περιορισμούς: υψηλό κόστος, περιορισμένα μεγέθη και αβέβαιη μακροχρόνια αποτελεσματικότητα καθώς οι αλγόριθμοι εξελίσσονται. Για δεκαετίες, η ζωή σε αστικά περιβάλλοντα σημαίνει πρακτικά συνεχή παρουσία μπροστά σε κάμερες παρακολούθησης. Παλαιότερα, η αποτελεσματικότητα αυτής της παρακολούθησης ήταν περιορισμένη από το ανθρώπινο στοιχείο: έναν security guard με χαμηλό μισθό και συχνά περιορισμένη προσοχή. Στην εποχή της τεχνητής νοημοσύνης, όμως, η επαγρύπνηση έχει γίνει διαρκής και αυτοματοποιημένη.
      Το ύφασμα ως αντίμετρο
      Αντιμέτωπος με αυτή την πραγματικότητα, ο Γερμανός designer Simon Weckert ανέπτυξε ένα ύφασμα σχεδιασμένο να μπερδεύει τα AI συστήματα σάρωσης εικόνας. Ο στόχος είναι να αποτρέψει την αναγνώριση του φορέα ως ανθρώπινης φιγούρας. Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να περιγραφεί ως «φωναχτό»: ένα μοτίβο από βαθυκόκκινα και κορεσμένα χρώματα που στοχεύει άμεσα τους αλγορίθμους αναγνώρισης.
      Οι δοκιμές που παρουσιάζει ο Weckert δείχνουν ότι η προσέγγιση λειτουργεί σε επίπεδο AI: το σύστημα αποτυγχάνει να αναγνωρίσει τον φορέα ως άνθρωπο. Παρ' όλα αυτά, υπάρχει μια εμφανής αντίφαση: το ίδιο το ρούχο κάνει τον φορέα εξαιρετικά ορατό στο ανθρώπινο μάτι. Κανείς δεν περνά απαρατήρητος φορώντας ένα τόσο «ζωντανό» ένδυμα.
      Μια μάχη με αβέβαιο αποτέλεσμα
      Το ερώτημα που τίθεται είναι πόσο καιρό θα παραμείνει αποτελεσματική η λύση. Καθώς οι αλγόριθμοι αναγνώρισης εξελίσσονται, είναι αναμενόμενο να προσαρμοστούν ώστε να αντιμετωπίζουν ακριβώς αυτού του είδους τα αντίμετρα — ένας σχολιαστής στο Hackaday επισήμανε ότι τα συστήματα θα μπορούσαν να εκπαιδευτούν να αναγνωρίζουν το ίδιο το μοτίβο ως ύποπτο στοιχείο, ανεβάζοντάς το στην κορυφή της λίστας παρακολούθησης. Αυτό το εγχείρημα δεν είναι παρά ένα «βολή» σε μια μακροχρόνια και διαρκώς εξελισσόμενη αντιπαράθεση μεταξύ τεχνολογίας παρακολούθησης και τεχνολογίας αποφυγής.
      Υπάρχουν και πρακτικοί περιορισμοί. Σύμφωνα με σχόλια χρηστών, το ρούχο κοστίζει μεταξύ 90 και 120 δολαρίων και διατίθεται μόνο μέχρι μέγεθος 3XL, γεγονός που περιορίζει σημαντικά την πρόσβαση σε αυτό.
      Δεν είναι η πρώτη φορά
      Το εγχείρημα του Weckert εντάσσεται σε μια ευρύτερη παράδοση σχεδίων και αντικειμένων που έχουν δημιουργηθεί με στόχο να «μπερδέψουν» συστήματα AI. Η ιδέα της φυσικής αντίστασης απέναντι στην αυτοματοποιημένη παρακολούθηση δεν είναι νέα — διαφορετικές προσεγγίσεις έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς, από ειδικά μακιγιάζ έως παραμορφωτικά μοτίβα σε οχήματα και αντικείμενα.
      Πηγές
      Hackaday – Wear Your Way Out Of AI Surveilance (Jenny List, 29 Αυγ. 2026)
      Read more...

      164

    • Hardware

      Modders έκαναν το DLSS 5 να λειτουργήσει σε κάρτες RTX 4000 με Ada Lovelace

      Newsbot

      Το αρχείο nvngx_dlssnr.dll του DLSS 5 διέρρευσε μέσα από build πρόωρης πρόσβασης (early access) του NBA 2K27 και ήταν αρχικά κλειδωμένο μόνο για κάρτες RTX 5000 Blackwell. Ο modder «Uncle Burrito» εντόπισε τις ασύμβατες εντολές CUDA και τις αντικατέστησε με εκδόσεις συμβατές με την αρχιτεκτονική Ada Lovelace, κάνοντας το DLSS 5 να τρέχει σε RTX 4080. Το Tom's Hardware επιβεβαίωσε ότι η διόρθωση λειτουργεί σε RTX 4080, όμως η NVIDIA δεν έχει ανακοινώσει επίσημη υποστήριξη του DLSS 5 για κάρτες RTX 4000. Το DLSS 5, η τεχνολογία νευρωνικής απόδοσης (Neural Rendering) της NVIDIA, βρέθηκε στο επίκεντρο μιας σειράς πειραμάτων της κοινότητας modding αφότου το αρχείο του διέρρευσε μέσα από build πρόωρης πρόσβασης του NBA 2K27. Το αρχείο, με όνομα nvngx_dlssnr.dll, εντοπίστηκε από modders οι οποίοι το ενσωμάτωσαν πρώτα στο Control της Remedy Entertainment και στη συνέχεια σε άλλους τίτλους, μέσω συνδυασμού των εργαλείων ReShade και RenoDX.
      Το εμπόδιο: CUDA εντολές κλειδωμένες για Blackwell
      Η αρχική έκδοση του αρχείου λειτουργούσε αποκλειστικά σε κάρτες RTX 5000 Blackwell, παρότι το μοντέλο τεχνητής νοημοσύνης που περιέχει εκτελείται σε μορφή δεδομένων FP8, η οποία μπορεί να διαβαστεί και να εκτελεστεί από την προηγούμενη γενιά Ada Lovelace. Σύμφωνα με ανάλυση του TechPowerUp που παραθέτει το Tom's Hardware, η αιτία του περιορισμού δεν ήταν το ίδιο το μοντέλο, αλλά συγκεκριμένα CUDA binaries μέσα στο αρχείο που μπορούσαν να διαβαστούν μόνο από GPUs Blackwell και όχι από κάρτες Ada Lovelace.
      Η διόρθωση του «Uncle Burrito»
      Ο modder του RTX Remix με το όνομα «Uncle Burrito» ανέλαβε να εντοπίσει τα συγκεκριμένα binaries και να τα αντικαταστήσει με συμβατές εκδόσεις για Ada Lovelace. «Αυτό που χρειάστηκε να κάνω ήταν να δω ποια binaries χρησιμοποιεί, να εντοπίσω αυτά που δεν είναι συμβατά με την Ada και μετά να τα αντικαταστήσω μόνος μου με νέα», δήλωσε ο modder στο Tom's Hardware. Σύμφωνα με τον ίδιο, το αρχείο για το NBA 2K27 ήταν πιθανότατα μια πρόωρη έκδοση ανάπτυξης, οπότε δεν είχαν ακόμα δημιουργηθεί τα αντίστοιχα binaries για Ada.
      Το Tom's Hardware επιβεβαίωσε ότι η διόρθωση λειτουργεί σε κάρτα RTX 4080. Παράλληλα, σύμφωνα με το Tom's Hardware, αρκετοί ακόμα προγραμματιστές μέσα στο Discord server του RenoDX, το οποίο αποτελεί το κέντρο αυτής της δραστηριότητας, δουλεύουν πάνω σε δικές τους εκδόσεις αντίστοιχων διορθώσεων.
      Τι δεν είναι ακόμα αυτή η δουλειά
      Πρόκειται για πειραματική εργασία πάνω σε ένα αρχείο που διέρρευσε από build πρόωρης πρόσβασης, όχι για επίσημη κυκλοφορία λογισμικού. Η NVIDIA δεν έχει ανακοινώσει επίσημη υποστήριξη του DLSS 5 για κάρτες RTX 4000, και το αν κάτι τέτοιο θα συμβεί παραμένει ανοιχτό ερώτημα. Το Tom's Hardware σημειώνει ότι η ίδια η ύπαρξη αυτής της δουλειάς modders ενδέχεται να επηρεάσει τις αποφάσεις της εταιρείας, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποια επίσημη δέσμευση προς αυτή την κατεύθυνση.
      Για τους αναγνώστες που ενδιαφέρονται να δοκιμάσουν κάτι αντίστοιχο στο δικό τους σύστημα, η σημασία της ιστορίας είναι πρακτική: αν η προσέγγιση του «Uncle Burrito» ωριμάσει και σταθεροποιηθεί μέσα από την κοινότητα του RenoDX, κάτοχοι καρτών RTX 4080 θα μπορούσαν να δοκιμάσουν τεχνολογία Neural Rendering που, τουλάχιστον σήμερα, θεωρείται αποκλειστική για τη γενιά Blackwell.
      Πηγές
      DLSS 5 has already been ported to work on RTX 4000 Series graphics cards — incompatible CUDA instructions get patched to work on previous-gen hardware DLSS 5 Patched to Work on RTX 4000 "Ada Lovelace" GPUs Despite No Official Support | TechPowerUp Leaked DLSS 5 already working with RTX 40 series - VideoCardz.com
      Read more...

      489

    • Ασφάλεια

      Η ASUS επεκτείνει τις ενημερώσεις BIOS σε AM4 και AM5 για την αντιμετώπιση ευπαθειών fTPM της AMD

      Newsbot

      Η ASUS διαθέτει νέες ενημερώσεις BIOS για τα socket AM4 και AM5, που διορθώνουν τις ευπάθειες CVE-2026-6726 και CVE-2026-6727 στο fTPM της AMD. Για AM5, η ASUS συστήνει firmware με AGESA ComboAM5 PI 1.3.0.1b ή νεότερο· στα AM4 η κάλυψη ποικίλλει ανά μοντέλο. Πρόκειται για ενημερώσεις ασφάλειας, όχι προαιρετικές βελτιώσεις επιδόσεων, καθώς το fTPM στηρίζει λειτουργίες όπως το BitLocker και το Windows Hello. Η ASUS επέκτεινε τη διανομή ενημερώσεων BIOS που διορθώνουν δύο πρόσφατα δημοσιοποιημένες ευπάθειες στο firmware Trusted Platform Module (fTPM) της AMD, καλύπτοντας πλέον τόσο τα σύγχρονα socket AM5 όσο και τα παλαιότερα AM4, σύμφωνα με αναφορά του guru3d.com. Οι ευπάθειες φέρουν τους κωδικούς CVE-2026-6726 και CVE-2026-6727 και αφορούν την υλοποίηση του fTPM από την AMD.
      Γιατί έχει σημασία το TPM
      Το TPM αποτελεί βασικό στοιχείο του μοντέλου ασφάλειας των Windows, καθώς αποθηκεύει και προστατεύει κρυπτογραφικό υλικό που χρησιμοποιείται από λειτουργίες όπως το BitLocker, το Windows Hello, το measured boot (επαλήθευση της αλυσίδας εκκίνησης) και γενικότερα την ασφάλεια πλατφόρμας των Windows 11. Το fTPM της AMD υλοποιεί αυτές τις λειτουργίες μέσω firmware, χωρίς να απαιτείται ξεχωριστό chip TPM στη μητρική. Επειδή πρόκειται για ενημερώσεις ασφάλειας και όχι για προαιρετικές βελτιώσεις επιδόσεων, οι κατόχοι επηρεαζόμενων συστημάτων Ryzen καλούνται να ελέγξουν τη σελίδα υποστήριξης της μητρικής τους αντί να θεωρήσουν ότι μια παλαιότερη σταθερή έκδοση BIOS αρκεί για αρκετό καιρό.
      Κάλυψη σε AM5 και AM4
      Η ASUS είχε ξεκινήσει να ενσωματώνει τις διορθώσεις στο firmware για AM5 πρώτα και πλέον έχει επιβεβαιώσει, σύμφωνα με το guru3d.com, ότι αντίστοιχα πακέτα BIOS γίνονται διαθέσιμα και για μητρικές AM4. Οι ενημερώσεις ενσωματώνουν αλλαγές της AMD στον κώδικα αναφοράς του fTPM, ώστε να διορθωθεί το ευπαθές σημείο. Για τις μητρικές AM5, η ASUS συστήνει στους χρήστες να επιβεβαιώσουν ότι το firmware τους περιέχει AGESA ComboAM5 PI έκδοση 1.3.0.1b ή νεότερη. Η κατάσταση στο AM4 είναι λιγότερο ενιαία, με το guru3d.com να αναφέρει ως παράδειγμα την περίπτωση της Gigabyte, όπου εμφανίζεται AGESA ComboV2 1.2.0.12· για αυτό οι κάτοχοι μητρικών AM4 καλούνται να ελέγξουν τις σημειώσεις κυκλοφορίας (release notes) του BIOS που προσφέρεται για το ακριβές μοντέλο τους.
      Η συνέχιση κυκλοφορίας firmware για το AM4 έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς η πλατφόρμα κυκλοφόρησε πριν από περίπου μία δεκαετία. Ο μακρός κύκλος υποστήριξης επεξεργαστών της AMD σημαίνει ότι μεγάλος αριθμός συστημάτων Ryzen 3000 και Ryzen 5000 παραμένει ενεργός, γεγονός που καθιστά τη συντήρηση ασφάλειας σε επίπεδο firmware ιδιαίτερα σημαντική για αυτή τη βάση χρηστών.
      ΣτοιχείοΛεπτομέρειες ΕυπάθειεςCVE-2026-6726 / CVE-2026-6727 ΠλατφόρμεςAM4 και AM5 Σύσταση ASUS για AM5AGESA ComboAM5 PI 1.3.0.1b ή νεότερο Παράδειγμα Gigabyte AM4AGESA ComboV2 1.2.0.12 Τύπος ενημέρωσηςFirmware / διόρθωση ασφάλειας BIOS Ενέργεια χρήστηΈλεγχος release notes ανά μοντέλο μητρικής Τι πρέπει να προσέξουν οι χρήστες
      Η ενημέρωση του firmware της μητρικής μπορεί να επαναφέρει προφίλ EXPO/XMP, καμπύλες ανεμιστήρων, ρυθμίσεις Resizable BAR, επιλογές εικονικοποίησης (virtualization) και προσαρμοσμένες παραμέτρους τάσης. Όσοι χρησιμοποιούν BitLocker θα πρέπει επίσης να βεβαιωθούν ότι το κλειδί ανάκτησης είναι αποθηκευμένο με ασφάλεια πριν προχωρήσουν σε ενημέρωση, καθώς σημαντικές αλλαγές στο TPM ή στο Secure Boot μπορούν σε ορισμένες περιπτώσεις να προκαλέσουν αίτημα ανάκτησης. Το guru3d.com αναφέρει επίσης μεμονωμένες αναφορές από την κοινότητα χρηστών για αστάθεια με συγκεκριμένες beta εκδόσεις BIOS σε παλαιότερες μητρικές· οι αναφορές αυτές δεν πρέπει να γενικεύονται για ολόκληρο το πρόγραμμα ενημέρωσης, ενισχύουν όμως τη γενική σύσταση να προτιμώνται οι τελικές (finalized) εκδόσεις BIOS όπου είναι δυνατόν, εκτός αν απαιτείται ρητά μια beta έκδοση.
      Πηγές
      guru3d.com: ASUS Expands AM4 and AM5 BIOS Updates to Fix AMD fTPM Security Vulnerabilities
      Read more...

      184

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.