Jump to content



Αναβάθμηση GPU Μετα απο χρονια!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ψαχνω εδω και καιρο να δω ποια καρτα θα παρω, και δεν μπορω να αποφασισω, λοιπον εχουμε και λεμε:

 

1) ι5 750 // 8GB Ram // Nvidia GTX 280 (αυτα εχω τωρα)

 

2) Budget 220 ευρω MAX! Καινουρια οχι μεταχειρισμενη.

 

3) Παιζω τα παντα απο παιχνιδια σε full hd, δεν με νοιαζουν τα φιλτρα σε αυτο το budget που δινω, αλλα τα υπολοιπα HIGH-ULTRA.

 

4) Δεν αναβαθμιζω καθε χρονο,

 

Ειμαι αναμεσα σε 270x και 280 oc (sapphire η XFX) ποια εχει καλυτερο cooler, και σε θεμα θορυβου τι γινεται?

 

Ειμαι ανοιχτος να ακουσω της προτασεις σας (και την αιτιολογιση αν θελετε!)

 

Ευχαριστω! :)

Έγινε επεξεργασία από valantismp
Link to comment
Share on other sites

δανείζομαι από το tomshardware.. σε παρόμοια μοντέλα (270,270x/280/285/280x), παίζει 99% το ίδιο cooler..

Fesl5YN.png

 

επειδή τα db σίγουρα δεν σου λένε κάτι, επίσης πάλι από tomshardware

Sapphire Dual-X 270

toxic 270x και 

δες και την msi

 

όσο για 280 vs 270x (ανάλογα και σε τι τιμές τις βρήκες)

δες κι αυτό.. βοηθάει.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@valantismp

Επειδή με ρώτησες και "prive"  η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα καινούργια κατά την γνώμη μου είναι μία 280 non X.

Νομίζω είχαμε βρεί μοντέλα που ξεκινάνε απο τα 211€ με μία πολύ καλή υλοποιήση της XFX DD στα 222€ αν δεν απατώμαι.

Δεν θα επεκταθώ σε μεταχειρισμένη επιλογή κάρτας αφού όπως μου είπες το αποκλείεις αυτό το σενάριο.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω τις τιμες γιατι αλλαζουν συνεχεια και εχω καιρο να το ψαξω, θεωρητικα η πιο συμφερουσα καρτα συμφωνω με τον Dj_Alex οτι ειναι η 280 nonX. Στη λογικη οτι παιρνεις 1792 shaders (αρκετη αποσταση απο την 270Χ και τα 1280, ενω πιο κοντα στα 2048 τησ 280Χ) και ταυτοχρονα 3gb vram και 384bit memory bus που ειναι τρελο για τετοιου επιπεδου καρτα. Δηλαδη εχει πολυ καλες βασεις, και ο πυρηνας tahiti κανει και πολυ καλο OC, οποτε ειδικα αν κλοκαρεις και λιγο μπορει να παει στα 1150mhz ανετα και να πεταει!

 

Αλλα επαναλαμβανω δεν ξερω τις τιμες που παιζουν, αν ας πουμε εχει η 280Χ,  20 ευρω παραπανω, θα σου πω δωστα και πηγαινε εκει...ή αν η 270Χ ειναι πανω απο 40ε φτηνοτερη τοτε ειναι τιμια και αυτη... Τη 285 δε την κοιταω καν γιατι νομιζω τις βαρανε στην τιμη σαν πιο καινουριες και δεν αξιζει με την καμια σε σχεση με τις "παλιες".

Link to comment
Share on other sites

επειδη τυχαινει να εχω την ιδια καρτα (gtx 280) σε 4790Κ :p οι καρτες αυτες  280 / 960  ειναι η μερα με την νυχτα ετσι ;

 

 

Η λογικη λεει ναι, ειναι η μερα με την νυχτα για αυτο θελω να κανω και την αναβαθμιση τωρα, μιας και ερχονται windows 10 / dx12 / Καινουριοι τιτλοι που θελω να παιξω (witcher 3 κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, δε βοηθάει αλλά εγώ θα περίμενα λίγο ακόμα για τις νέες κάρτες (ακα πτώσεις τιμών επίσης).

 

υπαρχει κανενα νεοτερο για το ποτε θα βγει η καινουρια σειρα?

Link to comment
Share on other sites

με 220ε οι αξιολογες εκδοσεις ... μαλλον ειναι καλο 

αλαλ υπαρχει και 280 με 3GB ram ...στην ιδια τιμη 

 

ειδα αρκετα βιντεο 960 SSC / 280 / 280x

και ειναι πανω κατω τα ιδια fps και οι 3, αλλα ναι τα 2gb με προβληματιζουν λιγο, πφ δεν ξερω

Έγινε επεξεργασία από valantismp
Link to comment
Share on other sites

αν κοιτας cuda , πας σε nvidia..αν θες μικρη καταναλωση , πας σε nvidia , αν θες σε αυτα τα λεφτα λιγο καλυτερες επιδοσεις θυσιαζοντας τα αλλα , πας σε ΑΤΙ
καπως ετσι το εχω καταλαβει.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα 960 χωρίς δεύτερη σκέψη. Οι επιδόσεις που βλέπεις είναι με τα 2gb  οπότε δεν βλέπω λόγω να σε προβληματίζουν, ξέρεις ήδη την απόδοση. Κατά τα άλλα είναι καινούρια (σε αντίθεση με τις 280 που είναι κάρτες 3ετιας), πιο κρύα, με νέες τεχνολογίες και διάφορα features της nvidia που υποστηρίζουν όλο και περισσότερα games.

 

Είχα και 280 και 280Χ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως για τετοιου επιπεδου καρτες (με προεξαρχουσα την 960) 200+ ευρω που ζητανε δε τα εδινα που να μου κοβοτανε το χερι... απλα δεν εχουν VFM οπως ειχε καποτε αυτη η κατηγορια. Οταν βγει η 960ti (ή οπως την ονομασουν) με cores αναμεσα σε 960 και 970 και 256bit bus (λογικα, αφου θα ειναι κομμενo GM204) εκει θα πω "ριξε αλλο ενα 50ρικο και πηγαινε σε αυτην αλλιως μη παρεις τιποτα".

Για την ωρα πιστευω η παιρνει καποιο 970 ή μεταχειρο... Στα ~200ε δεν υπαρχει  καθολου VFM στην αγορα καινουριων αυτη τη στιγμη...

Θα γελαει κανεις αν του πω οτι εδωσα 100ε πριν 2 μηνες και πηρα 660ti μεταχειρο και μετα το κλοκαρισμα ειμαι σε επιπεδο 960...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως για τετοιου επιπεδου καρτες (με προεξαρχουσα την 960) 200+ ευρω που ζητανε δε τα εδινα που να μου κοβοτανε το χερι... απλα δεν εχουν VFM οπως ειχε καποτε αυτη η κατηγορια. Οταν βγει η 960ti (ή οπως την ονομασουν) με cores αναμεσα σε 960 και 970 και 256bit bus (λογικα, αφου θα ειναι κομμενo GM204) εκει θα πω "ριξε αλλο ενα 50ρικο και πηγαινε σε αυτην αλλιως μη παρεις τιποτα".

Για την ωρα πιστευω η παιρνει καποιο 970 ή μεταχειρο... Στα ~200ε δεν υπαρχει  καθολου VFM στην αγορα καινουριων αυτη τη στιγμη...

Θα γελαει κανεις αν του πω οτι εδωσα 100ε πριν 2 μηνες και πηρα 660ti μεταχειρο και μετα το κλοκαρισμα ειμαι σε επιπεδο 960...

 

και εγω σκεφτομαι οτι τα 260 ευρω για την EVGA 960 SSC ειναι πολλα, αλλα με βαση τα βιντεο που εχω δει με benchmarks (in game/gameplay) side by side με 280 απλη και 280χ

παιζουν πανω κατω τα ιδια fps. (οχι η απλη 960 , μιλαω για την SSC)

δεν θελω να παρω κατι ''out of date'' (οπως ειπε και ο @trexx για την 280) γιατι δεν αναβαθμιζω οπως ειπα καθε χρονο,

 

εχω μπερδεψει τα μπουτια μου με τοσες καρτες, και τον απριλιο βγαινουν και αλλες...ημαρτον :angry:

 

για 960τι εχει βγει κατι νεοτερο? (κυκλοφορια?)

Έγινε επεξεργασία από valantismp
Link to comment
Share on other sites

αν θες να πάρεις κάτι καινούριο (του κουτιού αλλά και χρονικά νεότερο), θα τα σκάσεις όπως και να'χει.. κι η 760 ήταν πιο αδύναμη από 670, αλλά ήταν ακριβότερη.. κι είναι ακόμα.. το καινούριο είναι κ πιο ακριβό, με εγγύηση ή όχι (μεταχειρισμένο)

για μένα το να πάρεις 960ssc στα 260€ είναι τρέλα, ειδικά όταν βλέπω ότι βρίσκεις 290 μεταχειρισμένη με λιγότερα ή ακόμα και καινούρια σε κάτι προσφορές στα 260-280€ (γερμανία)

όταν βάζεις 220€ max για budget, δεν αξίζει να δώσεις ούτε ευρώ παραπάνω για μια o/c έκδοση.. πόσο μάλλον για το μοντέλο 960 γενικότερα.. συμφωνώ με τον blinky αν μπορείς να περιμένεις γιατί δεν είναι καθόλου vfm οι κάρτες σ'αυτή τη τιμή τώρα.. 

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεφτομαι οτι τα 260 ευρω για την EVGA 960 SSC ειναι πολλα, αλλα με βαση τα βιντεο που εχω δει με benchmarks (in game/gameplay) side by side με 280 απλη και 280χ

παιζουν πανω κατω τα ιδια fps. (οχι η απλη 960 , μιλαω για την SSC)

δεν θελω να παρω κατι ''out of date'' (οπως ειπε και ο @trexx για την 280) γιατι δεν αναβαθμιζω οπως ειπα καθε χρονο,

 

εχω μπερδεψει τα μπουτια μου με τοσες καρτες, και τον απριλιο βγαινουν και αλλες...ημαρτον :angry:

 

για 960τι εχει βγει κατι νεοτερο? (κυκλοφορια?)

 

Τα 260 ευρω για την 960 ειναι παρα πολλα, καλυτερα να βαλεις αλλο ενα 100αρικο και να παρεις 970 παρα 960..

Ξερω "καλα θα μου πεις τρελος εισαι εδω και στα 2,5κατοσταρικα ειμαι εντελως οριακα χρηματικα"

Συνηθως  οσο καταβαινεις χρηματικη κλιμακα τοσο ανεβαινει το vfm των καρτων και αντιστροφα, οσο ανεβαινεις σε χρηματικη κλιμακα τοσο το vfm πεφτει γιατι πληρωνεις premium νταβατζιλικι οπως εχω ξαναγραψει..

 

Σε αυτη την περιπτωση τωρα ομως, παραδοξως δεν συμβαινει αυτο...

Απο το να δωσεις τοσα χρηματα και να παρεις 960sc που λες, χιλιες φορες να βαλεις ενα 100αρικο και να πας να παρεις μια 970, ισως το 100αρικο ακουγεται πολυ, αλλα παιρνεις καρτα εντελως μα εντελως διαφορετικης κατηγοριας επιδοσεων, πιο πολυ vfm μου φαινεται η 970 στην τιμη που κοστιζει, παρα η 960 σε αυτα τα χρηματα οσο παραξενο και αν ακουγεται :p

 

Αν θες να δωσεις 200-250ευρω μονο κατι σε μετεχειρο συμφερει αυτη την περιοδο.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το σκεπτικό του @9000+rpm καταρχάς.

Επειδή βλέπω όμως να υπάρχουν διαφωνίες για την GTX960 και σε αυτό κυρίως φταίει η τιμή που έχει σήμερα/αναλογικά με τις επιδόσεις της (δικαιολογημένα), παραθέτω ένα φρέσκο βίντεο σε 1440p + 2way SLi!

 

Απο κεί και πέρα ας κρίνει ο καθένας μόνος του.

Βέβαια ακόμα και απο το link εδώ, δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες για το εάν χρησιμοποιήθηκαν εκδόσεις των 4GB για το SLi ή 2GB.

Όπως είναι γνωστό 2GB VRAM σε ΑΑΑ τίτλους που έχουν απαιτήσεις δεν επαρκούν για 1440p. "Λογικά" οι κάρτες θα είναι εξοπλισμένες με 4GB έκαστη!

 

@valantismp

Εάν "άφηνες" τις καινούργιες και ήθελες να κοιτάξουμε και τις μεταχειρισμένες σε αυτά τα χρήματα (με υπόλοιπο εγγύησης πάντα) τώρα δεν θα μιλάγαμε για GTX960/R9 280.. αλλά επειδή σέβομαι απόλυτα αυτά που μου είπες θα πρέπει να επιλέξεις απο αυτά που υπάρχουν ήδη στο τραπέζι ή να περιμένεις λίγο ακόμα μέχρι τον απρίλιο που είναι κοντά, διότι υπάρχουν φήμες που θέλουν το launch της 370Χ να λαμβάνει χώρα τον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.