Jump to content



Σχετικά παλιό c2d και 3 οθόνες...


Recommended Posts

Σε ένα σχετικά παλιό c2d με asus board (775 socket, δεν θυμάμαι μοντέλο) θέλω να οδηγήσω 3 οθόνες.

2 tft (1 με vga, 1 με dvi) και μία LCD TV.

Δεν πρόκειτε να παίξει games, αφορά Πρακτορείο ΠΡΟΠΟ που θα δείχνει αποτελέσματα αγώνων από explorer & firefox.

 

 

Έχετε να προτείνεται κάποια σχετικά φθηνή καρτούλα γραφικών για να βάλω επάνω που να βγάζει ταυτόχρονα 3 εξόδους ;;; (vgi, hdmi, dvi)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην ότι δεν είναι ικανές ολες οι κάρτες γραφικών να οδηγήσουν 3 οθόνες ταυτόχρονα, γιατί συνήθως έχουν 2 clock generators για το σήμα και όχι 3. Η σείρα FLEX της sapphire απ'όσο ξέρω μπορεί να οδηγήσει 3 και να είναι και φθηνή ταυτόχρονα.

Έγινε επεξεργασία από Shadow KnighT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπόψην ότι δεν είναι ικανές ολες οι κάρτες γραφικών να οδηγήσουν 3 οθόνες ταυτόχρονα, γιατί συνήθως έχουν 2 clock generators για το σήμα και όχι 3. Η σείρα FLEX της sapphire απ'όσο ξέρω μπορεί να οδηγήσει 3 και να είναι και φθηνή ταυτόχρονα.

 

Για αυτό το λόγο ρώτησα για καμμιά πρόταση. Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η αγορά καλής κάρτας και καλωδίου dvi μήκους περίπου 10 μέτρα (τόση είναι η απόσταση της τηλεόρασης) ανέβαζε το κόστος αρκετά.

 

Το θέμα λύθηκε με ένα P4 πισάκι 10 ετίας με 1,5Gb ram που του έβαλα να τρέχει Lubuntu linux.

Ήμουν αρκετά κ@λ@φαρδός καθώς είχε έτοιμη αναμονή για lan στο χώρο κάτω από την τηλεόραση, συνδέσαμε το πισάκι σαν σκέτο κουτί χωρίς περιφερειακά εκτός από την οθόνη και το διαχειρίζεται ο φίλος που έχει το πρακτορείο με teamviewer από τον άλλον υπολογιστή.

 

 

Όχι πως δεν ταλαιπωρήθηκα με το Lubuntu βέβαια, το οποίο ενώ στήθηκε πανεύκολα μου έβγαλε την πίστη μέχρι να αναγνωρίσει σωστά την ανάλυση της τηλεόρασης και φυσικά απέτυχα οικτρά να ενεργοποιήσω την απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας, (το linux μου μέσα) οπότε αναγκαστικά κατέφυγα στο teamviewer...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.