Jump to content



DDR3 vs DDR4 Bandwidth comparison


Recommended Posts

Ενα χρόνο μετά (9/2014) το αρχικό άρθρο του Dustin Sklavos , στο blog της Corsair

http://www.corsair.com/en-us/blog/2014/september/ddr3_vs_ddr4_synthetic

 

Πλέον έχουμε πιό ώριμα bios στις μητρικές μας , έχουμε πιό πολλές επιλογές μνημών (σε ddr4 modules).

 

Θα είχε ενδιαφέρον να παρουσιάσουμε τα δικά μας αποτελέσματα , ώστε να δούμε άν ανταποκρινονταν τα νούμερα που είχαν παρουσιαστεί τότε.

 

Να δούμε και προσεχώς τι αλλαγές θα φέρουν και οι Skylake σε αυτό τον τομέα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Skylake on high quality DDR3 (@2600-CL10)

 

Κάτι που αγνοούσα , πρίν ασχοληθώ με τις συγκεκριμένες μητρικές για Skylake.

Το tRCD είναι κλειδωμένο με το tRP.

 

Εχουν αναγκαστικά την ίδια τιμή (value) και υπάρχει μόνο μία ρύθμιση μέσα στα bios των μητρικών.

post-30543-0-96990700-1441995105_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από TASOS
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι με δανεικες μνημες... Ενος φιλου. Οι δικες μου δεν ποσταρουν στα 3000 εκτος αν εχεις ενεργοποιημενο το enhanced stability το οποιο βεβαια ριχνει πολυ τις επιδοσεις...

post-33165-0-11800500-1442675685_thumb.p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος με X99 και πολύ καλές μνήμες , να συγκρίνουμε διαφορές ?

 

 

Αρχές του επόμενου μήνα θα έχω λογικά άλλες 2 για να γίνουν quad και θέλω να δοκιμάσω τι θα κάνουν με 1.35v

Δεν τις λες πολύ καλές μνήμες.. αλλά είναι σε παρόμοια συχνότητα (2612 vs 2673)

 

Επίσης έχω μία απορία για το tRAS.. έχω δει που λένε ότι πρέπει tRAS = CL + tRCD + (tRP ή tRTP)

εγώ τόσο καιρό το είχα στο 22 και δεν είχα κανένα error πουθενά

σήμερα που είδα το θέμα και το θυμήθηκα το έβαλα στο 38 και δοκίμασα superPI και το bench του AIDA και δεν είδα καμία διαφορά.. τελικά τι ισχύει ??

 

και το bench με τα πιο σφιχτά timings που κατάφερα με 1.22-1.23v (5820k 3.9/3.4)

4rQ2TTA.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιός το λέει αυτό ? ... και για ποιά πλατφόρμα υποτίθεται ότι ισχύει ?

 

Το έχω διαβάσει και σε θέμα με ddr3 και με ddr4

και το λένε σαν "κανόνα" αλλά κανένας δεν λέει γιατί.. δεν έδινα σημασία τόσο καιρό

αλλά σήμερα που δοκίμασα και tRAS 22 και 38 δεν είδα καμία διαφορά σε latency στο AIDA ούτε σε χρόνο στο superPI (ίσως κάποιο άλλο bench να έδειχνε την διαφορά?)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

CPU 1.40V Full stable δοκιμασμενος σε luxmark handbrake asus realbench κλπ....οι μνημες μου επεξαν κατευθειαν με 1.42v αλλα δεν ξερω αν ειναι full stable θα δοκιμασω με HCI.

Κοίτα ακόμα είναι δύσκολη η σταθερότητα με τόσο υψηλές μνήμες + CPU OC. Ακόμα και με το ρεύμα που έδωσες... είναι πολύ φρέσκο το Ζ170-Skylake... Αλλά μόνο και μόνο που έφτασες εκεί ψηλά (ακόμα και με τα ρεύματα που έδωσες) είσαι πολυύ καλά! Οι ASUS είναι σταθερότερες! Συνέχεια βγάζουν bios updates! Πάντως για σωστά κλόκια τπτ λιγότερο απο HERO.. απο κέι και πάνω μητρικές όχι φτηνότερες!  :T:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.