Jump to content



Αγορα νεας καρτας και απο που?


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες μπαινω απευθειας στο θεμα. Μετα απο 2 χρονια αποχης απο αναβαθμισεις κ λογω κολληματος με diablo 3 τον τελευταιο μηνα η γρια sapphire 6870 δειχνει να μην τραβαει σε 1920x1200 της ακομη πιο γριας lg 2600hp... οποτε ξεκιναω για καρτα αρχικα κ στη συνεχεια για οθονη. Ειχα ψιλοκαταληξει στη giga 970 g1 gaming αλλα δεν χωραει στο fractal r3 (max 290mm). Κοιταξα κ την asus strix η οποια χωραει αλλα θα ηθελα την γνωμη σας.

Μεχρι 400-420€ max. Ο λογος που παω σε 970 κ οχι σε πχ 270χ ειναι οτι καμια φορα μπορει να ριξω κ κανα battlefield, call of duty κτλ οποτε θελω να εχω την δυναμη οταν την χρειαστω κρατωντας χαμηλα τα watt οταν δεν την χρησιμοποιω. Επισης η οθονη που σκεφτομαι να παρω ειναι η dell u2715 οποτε στα 1440 η 970 μου φαινεται μονοδρομος.

Για overclock δε το σκεφτομαι προς το παρον εκτος αν τα βρει σκουρα στα 1440...

Ποια εκδοση μου προτεινετε κ αν ειναι ευκολο απο ποιο καταστημα? Να προτιμησω ελληνικο καταστημα ή αγορα απο εξωτερικο? (Αν κ μαλλον θα παω για δοσεις οποτε παμε για ελλαδα).

Το υπολοιπο συστημα:

Fractal design r3

Silverstone sst-st75ef 750w

3770k @4.2 h80

Asrock z77 extreme4

Gskill ripjaws x 2x8gb 1600

Samsung 840pro 128gb x2

Wd red 2tb

Link to comment
Share on other sites

Αν κ μαλλον θα παω για δοσεις οποτε παμε για ελλαδα

Μέχρι πριν 2-3 μέρες ήταν καλή ''ευκαιρία'' είχαν την asus στα 382€ msystems / egate / eshop .

Τώρα αφού ανέβηκε η τιμή της λίγο δες και την msi.

 

*Έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα με την μνήμη της 970 https://forums.geforce.com/default/topic/803518/geforce-900-series/gtx-970-3-5gb-vram-issue/9/ στο post #131 αναφέρουν ότι το κοιτάζουν

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το να σκεφτείς και την άλλη μεριά π.χ. r9 290 δεν το σκέφτεσαι καν; Καταλαβαίνω από τα λεφτά που θες να δώσεις.. πως δε σε νοιάζει τόσο το κόστος, αλλά είναι κρίμα να δώσεις 400, όταν με 230-250€, μπορείς να πάρεις μια καλομεταχειρισμένη tri-x 290. Είναι σχεδόν τα μισά λεφτά και πίστεψέ με, αν δεν σηκώνει ότι θες, βάζεις και μια δεύτερη όταν βγει η σειρά  r9 3xx που θα πέσουν κι άλλο οι τιμές. Όσο για την κατανάλωση, θεωρώ αστείο το θέμα. Π.χ. για να "γλιτώσεις" ~200€ με την 970, θες ποοοοολύ καιρό. Η απόφαση βέβαια είναι δική σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ το θεμα του κουτιου το οποιο εχει περιθωριο 290mm. Δεν εχω προβλημα με τις amd αλλωστε amd εχω απο εποχης 9800pro...το αντιθετο μαλιστα. Απλα η αποδοση προς τιμη ειναι αυτο που με ενδιαφερει προς το παρον. 290 που μπορω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ το θεμα του κουτιου το οποιο εχει περιθωριο 290mm...

 

 

Μήπως έχει θέμα που θα είναι τσίμα-τσίμα;

 
R9290-DC2OC-4GD5

Dimensions: 11.3 " x 5.8 " x 1.6 " Inch

28.7 x 14.73 x4.06 Centimeter

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση μου προτεινετε κ αν ειναι ευκολο απο ποιο καταστημα? Να προτιμησω ελληνικο καταστημα ή αγορα απο εξωτερικο? (Αν κ μαλλον θα παω για δοσεις οποτε παμε για ελλαδα).

 

 

Μήπως έχει θέμα που θα είναι τσίμα-τσίμα;
 

 

Σε r9 290 αν πάει, φθηνή που να μπορεί να πληρώσει και με δόσεις μπορεί να πάει στην παραπάνω. 28.7cm δίνει ο κατασκευαστείς οπότε μπορεί να βάλει την κάρτα.

Στο παρακάτω link post#9 σε fractal desighn r3 http://forums.anandtech.com/showthread.php?p=35934772

Link to comment
Share on other sites

Ποιο συμφέρουσα αγορά μου φαίνεται πως είναι η φθηνοτερη 970 στο skroutz στα 338 ευρω, ZOTAC GeForce GTX 970 OC 

 

 http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=973916f3-b7ea-44fb-a57a-13e36f34c032

 

Ειναι μόνο 40 ευρώ ακριβότερη απο την 290, διαφορα που θεωρω ασήμαντη όταν δίνεις ήδη 300 ευρω, και βέβαια ειναι ισχυρότερη και νεότερη τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Aν κοιτάς για 970, τότε imo κοίτα μόνο MSI 970 Gaming και EVGA 970 FTW+ (να είναι η + , όχι η απλή) .Οι καλύτερες υλοποιήσεις μέχρι στιγμής. (και η G1 αλλά όπως είπες δε χωράει στο κουτί σου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα παραγγειλα αυτη http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=42610&cat=5. Θελει 10 εργασιμες για να ερθει. Γλυκοκοιταζα και την http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=37668&cat=5⊂=136&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=4  αλλα ειπα να παω σε κατι νεο, αλλα και να δοκιμασω την "απεναντι" μερια....

 

Ισως με την ελευση της νεας σειρας της AMD να κανω ξανα επιστροφη στην κοκκινη... 

 

Τωρα μας μενει η οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για ευρώπη η MSI 2 δίνει, εκτός κι αν είναι πρωτοβουλία του προμηθευτή της. Πάντως από πλαίσιο πχ δίνει 3 χρόνια αλλά αυτή είναι η εγγύηση πλαισίου και όχι MSI γενικά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.