Jump to content


Νεο κουτι νεοι μπελαδες


xaphs1900

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
IMG026.jpg

IMG022.jpg

IMG015.jpg

IMG023.jpg

Oπως εγραψα πιο πανω μια λυση για να βολευτεις καλυτερα ειναι το πισω κοματι με τη θεση τροφοδοτικου στην επανω μερια ωστε να εχεις ελευθερο χωρο πανω για το ψυγειο τα 5.25 και αυτα επανω ωστε να μπορεσι να μπει το ψυγειο ετσι και αλλιος θελει 2 θεσεις το ψυγειο με 1 σετ ανεμηστηρες αρα θα μπορεις σε μια να βαλεις 1 dvd που βλεπω οτι εχεις το τροδοσοτικο θα μπει μπροστα κατω η αμα εχεις ορεξη μπορεις να κανεις καποια βαση και να μπει κατω απο τα 5.25 και ετσι βαζεις πανω 1 4πλο ψυγειο και πισω ενα μονο και εχεις καθαρισει μπορεις ανετα να βαλεις σε αυτα εναν επεξεργαστη με νορμαλ OC και 2 καρτες - μονοπυρηνες -

Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνω μια χαζή ερώτηση; Γιατί όλα στο κουτί μου φαίνονται ανάποδα; Ήξερα ότι τα btx είναι έτσι (αν δεν κάνω λάθος). Υπάρχουν και atx τέτοια;

Πάντως πολύ ευρύχωρο μου φαίνεται. Εγώ έχω Stacker STC-T01 και μου φαίνεται πηγμένο σε σχέση με το δικό σου.

ΥΓ. Άκυρο άκυρο.μόλις είδα στο 1ο ποστ το κουτι και το έψαξα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

@evolution

Δε καταλαβα τιποτα απο οσα εγραψες......

H θεση του τροφοδοτικου να ειναι επανω τα 5.25 bay και αυτα επανω δηλαδη οπως λογικα ηταν οταν πηρες το κουτι

το τροφοδοτικο δεν θα μπει στη κανονικη του θεση αλλα αλλου γυρναμε ομως το πισω κοματι με τη θεση του τροφοδοτικου προς τα πανω για να ανοιξουμε χωρο ωστε να μπει το ψυγειο στην επανω μερια

Το τροφοδοτικο τωρα θα το βαλεις με καποια ελαφρια μοντα μπροστα η στο πατωμα του κουτιου η θα κανεις βαση κατω απο τις 5.25 θεσεις

Αν μπορεις βγαλε μου μια φωτο με τα 5.25 στις κανονικες θεσεις και τη θεση του τροφοδοτικου επανω

Link to comment
Share on other sites

H θεση του τροφοδοτικου να ειναι επανω τα 5.25 bay και αυτα επανω δηλαδη οπως λογικα ηταν οταν πηρες το κουτι

το τροφοδοτικο δεν θα μπει στη κανονικη του θεση αλλα αλλου γυρναμε ομως το πισω κοματι με τη θεση του τροφοδοτικου προς τα πανω για να ανοιξουμε χωρο ωστε να μπει το ψυγειο στην επανω μερια

Το τροφοδοτικο τωρα θα το βαλεις με καποια ελαφρια μοντα μπροστα η στο πατωμα του κουτιου η θα κανεις βαση κατω απο τις 5.25 θεσεις

Αν μπορεις βγαλε μου μια φωτο με τα 5.25 στις κανονικες θεσεις και τη θεση του τροφοδοτικου επανω

Exω τετοια φωτογραφια!!

Αν εβαζες και κανα σημιο στιξης θα βοηθουσε πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Exω τετοια φωτογραφια!!

Αν εβαζες και κανα σημιο στιξης θα βοηθουσε πολυ!!!!

Δυστηχως δεν βρηκα το κουτι σου στο sketchup για να στο σχεδιασω καλυτερα τη διαταξη αλλα και παλι πιστευω με το σχεδειο θα καταλαβεις τι θελω να πω

post-14294-1416075570,8178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω μια ιδέα μιας και έκατσε και εφτιαξε την μελέτη ο evolution?

Θα αφήσεις το hardware ως έχει στο κουτί σου,

θα βάλει πάνω ένα 3πλό ψυγείο και θα βάλεις την αντλία εκεί που έχει τώρα στο σχεδιάγραμμα το τροφοδοτικό ο evolution.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον.....

Για ετσι οπως ειναι τωρα με ενα 360 πανω(η 480) και ενα 240 μπροστα?

Επειδη δεν εχω δει το κουτι δεν ξερω αν περνει να μπει εστω 360 μπροστα απο το τροφοδοτικο και να εχεις χωρο μπροστα στο τροφοδοτικο κανα 5-7 ποντους

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω δει το κουτι δεν ξερω αν περνει να μπει εστω 360 μπροστα απο το τροφοδοτικο και να εχεις χωρο μπροστα στο τροφοδοτικο κανα 5-7 ποντους

Εχουμε καμια φωτογραφια με το τροφοδοτικο μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια φωτογραφια με το τροφοδοτικο μπροστα?

Δεν ξερω αν το εχει κανει καποιος παντως αν εχεις ορεξη γινετε . Αν θες μπορεις να βαλεις το τροφοδοτικο κατω στο πατωμα μπροστα και τους δισκους απο πανω ωστε να ειναι πιο ευκολο , απλα μετα πρεπει να φτιαξεις μια προεκταση με με το καλωδιο του τροφοδοτικου και στη στην μια ακρη να βαλεις κατι τετοιο : FURUTECH (FURUTECH και κατι τετοιο στην αλλη ακρη) - τα link ειναι για να καταλαβεις τη λεω και τα ειχα προχειρα - ωστε να μπορεις να δο βιδωσεις καπου στη πισω μερια του κουτι για να τροφοδοτεις το psu με ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Χάρη, αν αφήσεις το hardware έτσι όπως είναι και βάλεις το τριπλό μπροστά απο το τωρινό τροφοδοτικό, αν τα ρακόρ και τα λάστιχα βγαίνουν απο την αριστερά πλευρά όπως βλέπουμε την φωτογραφία, θα πηγαίνουν τα λάστιχα εκεί που σε είπα για την αντλία δηλαδή απο αριστερά στην αντλία (εκεί που είναι στο σχεδιάγραμμα το τροφοδοτικό) και δε θα έχεις τον φόβο να σε στάξει τίποτα, παρα μόνο στους δίσκους που και αν πέσει μια σταγόνα απο πάνω τους δεν έγινε και τίποτα.

Σε αντίθετη περίπτωση, αν δηλαδή μετακινηθεί το τροφοδοτικό κάτω αριστερά εκεί που είναι οι δίσκοι τώρα και στάξει κάτι, θα πάει κατευθείαν μέσα στο τροφοδοτικό, με αποτέλεσμα βραχυκυκλώματος, πόσο μάλλον αν γυρίσεις το ψυγείο με τα ρακόρ να βγαίνουν απο τα δεξιά υπάρχει ο φόβος μητρική/κάρτα γραφικών να ποτιστούν με νεράκι.

Αν όμως είναι κάτω το ψυγείο και η αντλία λίγο πιο ψηλά και βάλεις το σετ μητρική/κάρτα γραφικών όπως είναι συνηθισμένο δηλαδή όπως έχεις το hardware στην δεύτερη φωτογραφία:

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/neo-kouti-neoi-mpelades-100742.html#post1063113118

δεν έχεις το φόβο να στάξει κάπου, παρα μόνο στο ψυγείο.

Οι δίσκοι θα είναι πάνω απο την αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις το κουτί, εμείς να έχουμε φωτογραφία?

Κάπου μπερδεύτηκα...

Ρε SpawnerGR τι ζορι τραβας δε μπορω να καταλαβω,γιατι εισαι φουλ επιθεση ρε φιλαρακι?

Και οχι μονο αυτο αλλα δε ξερεις να διαβαζεις κιολας,αμα δε γουσταρεις μην απαντας και τελειωσε το περιεργο.

Εvolution πολυ modding μου βαζεις και φοβαμαι μη κανω καμια λαλακια στο τελος με το κουτι

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Χάρη, αν αφήσεις το hardware έτσι όπως είναι και βάλεις το τριπλό μπροστά απο το τωρινό τροφοδοτικό, αν τα ρακόρ και τα λάστιχα βγαίνουν απο την αριστερά πλευρά όπως βλέπουμε την φωτογραφία, θα πηγαίνουν τα λάστιχα εκεί που σε είπα για την αντλία δηλαδή απο αριστερά στην αντλία (εκεί που είναι στο σχεδιάγραμμα το τροφοδοτικό) και δε θα έχεις τον φόβο να σε στάξει τίποτα, παρα μόνο στους δίσκους που και αν πέσει μια σταγόνα απο πάνω τους δεν έγινε και τίποτα.

Σε αντίθετη περίπτωση, αν δηλαδή μετακινηθεί το τροφοδοτικό κάτω αριστερά εκεί που είναι οι δίσκοι τώρα και στάξει κάτι, θα πάει κατευθείαν μέσα στο τροφοδοτικό, με αποτέλεσμα βραχυκυκλώματος, πόσο μάλλον αν γυρίσεις το ψυγείο με τα ρακόρ να βγαίνουν απο τα δεξιά υπάρχει ο φόβος μητρική/κάρτα γραφικών να ποτιστούν με νεράκι.

Αν όμως είναι κάτω το ψυγείο και η αντλία λίγο πιο ψηλά και βάλεις το σετ μητρική/κάρτα γραφικών όπως είναι συνηθισμένο δηλαδή όπως έχεις το hardware στην δεύτερη φωτογραφία:

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/neo-kouti-neoi-mpelades-100742.html#post1063113118

δεν έχεις το φόβο να στάξει κάπου, παρα μόνο στο ψυγείο.

Οι δίσκοι θα είναι πάνω απο την αντλία.

Συνφωνα με οτι μπορω να καταλαβω απο αυτη τη φωτο : Monticle 24 - CYO με το enermax δεν παιζει να χωρεσει -τουλαχιστον στις τρυπες που ηδη εχει- το κουτι ψυγειο 360 απο μπροστα του . Αν βαλει τη μερια με τα ρακορ μεσα στις θυρες 5.25 τοτε ειναι 100% σιγουρο οτι θα του ακυρωσει και τις 3 θεσεις 5.25 γιατι θα εχει τον σωληνα το 90% τον ατομων που εχουν υδροψυξη και εχουν εσωτερικα τα ψυγεια τα ρακορ ειναι πανω απο τη μητρικη με σωστη εγκατασταση δεν εχει κανενα προβλημα

Ρε SpawnerGR τι ζορι τραβας δε μπορω να καταλαβω,γιατι εισαι φουλ επιθεση ρε φιλαρακι?

Και οχι μονο αυτο αλλα δε ξερεις να διαβαζεις κιολας,αμα δε γουσταρεις μην απαντας και τελειωσε το περιεργο.

Εvolution πολυ modding μου βαζεις και φοβαμαι μη κανω καμια λαλακια στο τελος με το κουτι

Οπως ειπα πιο πανω μπορεις να πατησεις το τροφοδοτικο στο πατωμα για να μην θελει πατεντα για στηριξη θα αγορασεις ενα τετοιο καλωδιο http://www.multielectrostore.gr/products/?id=13118 που θα κοψεις τη ακρη που παει στη μπριζα και θα συνδεσεις αυτο : http://www.furutech.com/a2008/product2.asp?prodNo=319 ωστε να το βιδωσεις οπου σε βολευει στη πισω μερια του case δεν χρειαζετε κοψε ραξε , Απλα μπορεις να κανεις ενα καλυμα απο πλεξι ωστε να κρυξεις το psu γιατι θα εχει καποιο κενο απο τη προσωψη του κουτι λογο του καλωδιου τροφοδοσιας

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21746]xaphs1900[/MENTION] Τραβάω φίλε μεγάλο ζόρι, όταν κάποιος βαριέται να προσπαθήσει να βοηθήσει,

όταν 2 παιδιά μια ολόκληρη μέρα, κάθονται και ασχολούνται με το κουτί σου...

[MENTION=14294]evolution[/MENTION] κάποια πράματα πρέπει να τα δοκιμάσει και ο ίδιος αφού δεν έχουμε το κουτί,

ας πάρει τις διαστάσεις απο ένα 3πλό ψυγείο με τους ανεμιστήρες και ας κόψει με ενα χαρτοκούτι τις διαστάσεις αυτές και ας πειρματιστεί.

Για μένα τελειώνει το θέμα εδώ... bb

Link to comment
Share on other sites

@xaphs1900 Τραβάω φίλε μεγάλο ζόρι, όταν κάποιος βαριέται να προσπαθήσει να βοηθήσει,

όταν 2 παιδιά μια ολόκληρη μέρα, κάθονται και ασχολούνται με το κουτί σου...

@evolution κάποια πράματα πρέπει να τα δοκιμάσει και ο ίδιος αφού δεν έχουμε το κουτί,

ας πάρει τις διαστάσεις απο ένα 3πλό ψυγείο με τους ανεμιστήρες και ας κόψει με ενα χαρτοκούτι τις διαστάσεις αυτές και ας πειρματιστεί.

Για μένα τελειώνει το θέμα εδώ... bb

Δεν νομιζω να σε αναγκασε κανεις αν απαντησεις ουτε αναφεραμε το ονομα σου καπου πριν ποσταρεις μονος σου το εκανες

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε, αλλα σε ανοιχτό φόρουμ είμαστε πρέπει να περιμένεις ότι θα απαντήσει και κάποιος άλλος εκτός απο τον ίδιο που έκανε το θέμα και επίσης, δεν θα ανοίξω θέμα και θα πώ, καλησπέρα, θέλω να φτιάξω ένα σπίτι έχω μια στοίβα με ξύλα για πείτε καμια ιδέα, πως θα το φτιάξω... θα προσπαθήσω και εγω απο την μεριά μου να δείξω πως πάει το πρότζεκτ... αλλα μιας και τα "βρήκατε" τα δυο σας... εύχομαι καλή συνέχεια... :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε, αλλα σε ανοιχτό φόρουμ είμαστε πρέπει να περιμένεις ότι θα απαντήσει και κάποιος άλλος εκτός απο τον ίδιο που έκανε το θέμα και επίσης, δεν θα ανοίξω θέμα και θα πώ, καλησπέρα, θέλω να φτιάξω ένα σπίτι έχω μια στοίβα με ξύλα για πείτε καμια ιδέα, πως θα το φτιάξω... θα προσπαθήσω και εγω απο την μεριά μου να δείξω πως πάει το πρότζεκτ... αλλα μιας και τα "βρήκατε" τα δυο σας... εύχομαι καλή συνέχεια... :)

Ξερεις,για αυτο υπαρχει το φορουμ,για να βοηθαει οσους δε ξερουν.Το ειρωνικο το στυλακι δε ταιριαζει σε φορουμ αφου συμμετεχεις για να βοηθας και να βοηθιεσαι....Τωρα οσο τα βρηκα με τον evolution τα βρηκα και με το κοπριτη,καναμε διαλογο-προτασεις-αντιπροτασεις και οπως ειδες σας ευχαριστησα ολους που με βοηθατε,εσυ εχεις αλλη τακτικη,και δε ξερω και γιατι,γιατι δεν εχουμε και προηγουμενα.

Απο εμενα τελος.

ΒΑCK TO TOPIC

*Αν θελεις συνεχιζουμε με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.