Jump to content



Νεο κουτι νεοι μπελαδες


xaphs1900

Recommended Posts

Γεια σε ολους,και καλως σας βρηκα

μολις χτες μου ηρθε το καινουριο μου κουτακι,Mountain Mods Monticle 24 :dance3: ,και μπηκε στην ακρη το παλιο ''κουτακι''

(Thermaltake Mozart Tx που θα παει και για πουλημα συντομα ),και επειδη λεω να βαλω νερακι για πρωτη φορα χρειαζομαι τις συμβουλες σας!!!!

Εχω καταληξει σε μερικα πραγματακια αλλα θελω λιγη βοηθεια ακομα.

Λεω να βαλω κοψω το κατω μερος του κουτιου και να βαλω ενα Black Ice® SR1 560 mm, το κουτι εχει μηκος 661mm και πλατος 228 mm , το ψυγειο ειναι 605 x 153 x 55.9,με 4 Τhermalight X-Silent 140 pull.

Cpu Block λεω να βαλω το Xspc Raystorm που ειναι και συμβατο με το 2011.

Tο κουτι εχει 2 θεσεις μπροστα για 120,και μια πισω και σκεφτομαι να βαλω 3 x Scythe GentleTyphoon 1150.

Σωληνωσεις Tygon 3/8 id 1/2 od...τα λεω σωστα???

Τωρα για τα υπολοιπα θελω βοηθεια....και κατι αθορυβο....και με το κοψιμο του κουτιου επισης...

Ευχαριστω πολυ,Χαρης

Ξεχασα να αναφερω πως δε νομιζω να φτασω στα ακρα με το oc,απλα ετσι κατι για να παιζουμε...καινα παιχνιδακι και να ασχολουμε γενικως...

Συστημα : Evga x58 LE, i7 920,ATI 5870 που μαλλον κατα τα Xmas θα την αλλαξω,και στην καινουρια μαλλον θα μπει νερακι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Α

MONTICLE24_pic2.jpg

Καταρχην καλοριζικο το τερατακι σου

Προφανως μιλαμε για το παραπανω μοντελο?

το 4πλο 140αρι κατω πιστευω οτι θα βρισκει στο psu εκτος κι αν σκοπευεις να το βαλεις κατω απο το κουτι

εναλλακτικα κοιτας για τα εξης:

δυο διπλα (ενα μπροστα επανω κι ενα καθετο εμπρος)

ενα τριπλο 360 κατω μεσα κι ενα διπλο μπροστα πανω

δυο 200αρια απεναντι το ενα απο το αλλο στα δυο σου πλαινα panels κατω απο 5,25

ενα τετραπλο 480 με αποστατες στην οροφη εξωτερικα.

πριν προχωρησεις στην επιλογη ψυγειων εχεις αποφασισει τι σκοπευεις να ψυξεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το κουτι,αλλα γυρισα το πισω μερος και τωρα το τροφοδοτικο ειναι πανω,οποτε εχει χωρο.

Προς το παρων τον 920 μονο,αλλα οπως εγραψα και πιο πανω,τα χριστουγεννα μπορει να αλλαξω gpu και αμα μου τη δωσει να βαλω και τον sandy e...,δηλαδη max cpu και 2 x gpu.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω απο το γραφείο είναι το ίδιο κουτί?

Μάλλον όχι...

Τότε φίλος πρέπει να έχεις φετίχ με τα κουτιά, αλλα το Mozart ωραίο, αν και ασυνήθιστο.

Ειναι το παλιο,το Mozart.

Για αυτο το ειχα παρει και εγω,επειδη δε το ειχε κανεις....αλλα το βαρεθηκα,μεγαλωσα κιολας εφτασα τα 30,

και δε με βολευει πια.Αλλα χωραει τα παντα μεσα...τωρα για πουλημα....!!!

Link to comment
Share on other sites

To Mountain Mods Monticle 24 πάντως στα δικά μου μάτια είναι απο τα πιο άσχημα κουτιά, γιατί είναι το πιο απλό κουτί. Φαντάσου και να μου το χαρίζαν, δεν το έπαιρνα. Δεν το έχω ξαναδεί, παρα μόνο απο τις φωτογραφίες σου, αλλα είμαι ήδη λάτρης των Stacker (ειδικά αυτά του Κοπρίτη) οπότε είναι καθαρά θέμα γούστου και φαντασίας με τις δυνατότητες που έχει το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

To Mountain Mods Monticle 24 πάντως στα δικά μου μάτια είναι απο τα πιο άσχημα κουτιά, γιατί είναι το πιο απλό κουτί. Φαντάσου και να μου το χαρίζαν, δεν το έπαιρνα. Δεν το έχω ξαναδεί, παρα μόνο απο τις φωτογραφίες σου, αλλα είμαι ήδη λάτρης των Stacker (ειδικά αυτά του Κοπρίτη) οπότε είναι καθαρά θέμα γούστου και φαντασίας με τις δυνατότητες που έχει το καθένα.

Φανταζεσαι να ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα..?Τραγικο!!!!!

Για πειτε καμια ιδεα τωρα για το καινουριο.....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με αυτό που σε είπε ο Κοπρίτης, να βάλεις το 4πλο 140αρι κατω

και μετά δες ακόμα τι θες και πως σου φαίνεται και πως τα πας απο χώρους και δώσε καμια φωτό ακόμα για να δούμε πως θα φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζεσαι να ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα..?Τραγικο!!!!!

Για πειτε καμια ιδεα τωρα για το καινουριο.....

Οπως και να εχει και αναποδα που γυρισες το motherboard tray αμ βαλεις 4πλο 140αρι θα εισαι οριακα απο πισο πιστευω

Ναι μεν θα φυγει η ψυκτρα αλλα και το waterblock με τα ρακορ και τους σωληνες θελουν καποιο χωρο

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινησουμε πρωτα για το αν φτανει το 560 για cpu και 2 gpu (ενα loop)χωρις τρελο oc,γιατι αν δε φτανει,αυτο που ειχα σκεφτει ηταν να βαλω δυο loop με κατω ενα 420 (o sr-1 ειναι 46 εκατοστα και εχω 66 μηκος) και να εβαζα και αλλο ενα 360 (gt stealth) ορθιο διπλα στη μητρικη(40 εκατοστα υψος και εχω 46,και 3 παχος + 2,5 ανεμιστηρες θα ειναι ολο μαζι 5,5 εκατοστα το παχος του πλαινου ψυγειου).Στο πλαινο η αντλια και το τανκ θα ειναι πανω στο ψυγειο.

Η αλλη περιτωση θα ηταν παλι 2 loop,με τα ψυγεια το ενα πανω στο αλλο στο πατωμα του κουτιου.....

Παντως επειδη ειναι και δυσκολοι καιροι,και ειμαι και αρχαριος θα με βολευε ενα loop με ενα μεγαλο ψυγειο κατω....

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα φωτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aυτες οι φωτογραφιες ειναι απο ενα project με υδροψυξη,αλλα εχει ολα τα ψυγεια εξω,κατι που εγω δε θελω βεβαια,

απλα τις βαζω για να δουμε λιγακι το χωρο που εχει μεσα το κουτι με τα block.

side_50.jpg

closer.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινησουμε πρωτα για το αν φτανει το 560 για cpu και 2 gpu (ενα loop)χωρις τρελο oc,γιατι αν δε φτανει,αυτο που ειχα σκεφτει ηταν να βαλω δυο loop με κατω ενα 420 (o sr-1 ειναι 46 εκατοστα και εχω 66 μηκος) και να εβαζα και αλλο ενα 360 (gt stealth) ορθιο διπλα στη μητρικη(40 εκατοστα υψος και εχω 46,και 3 παχος + 2,5 ανεμιστηρες θα ειναι ολο μαζι 5,5 εκατοστα το παχος του πλαινου ψυγειου).Στο πλαινο η αντλια και το τανκ θα ειναι πανω στο ψυγειο.

Η αλλη περιτωση θα ηταν παλι 2 loop,με τα ψυγεια το ενα πανω στο αλλο στο πατωμα του κουτιου.....

Παντως επειδη ειναι και δυσκολοι καιροι,και ειμαι και αρχαριος θα με βολευε ενα loop με ενα μεγαλο ψυγειο κατω....

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα φωτα σας!!!!

Aυτες οι φωτογραφιες ειναι απο ενα project με υδροψυξη,αλλα εχει ολα τα ψυγεια εξω,κατι που εγω δε θελω βεβαια,

απλα τις βαζω για να δουμε λιγακι το χωρο που εχει μεσα το κουτι με τα block.

side_50.jpg

closer.jpg

Καλουτσικο ειναι απλα στις Photo δεν βλεπω πουθενα ψυγειο τωρα το 4πλο 140 πιστευω φτανει ανετα για cpu και gpu

Σε λυση με 2 Loop θα πηγαινα στη περιπτωση που ειχα πχ 2 6990 και ηθελα να ψυξω cpu mobo ram και τις καρτες τοτε θα εκανα ενα loop για τις καρτες και ενα τα υπολοιπα για 1 καρτα η και 2 μονοπυρηνες και το cpu δεν νομιζω οτι αξιζει το 2ο loop

Εγω παντως θα προτειμουσα αντι για το 4πλο 140 1 3πλο 120 η 140 και ενα διπλο απο την αποψη να μπορω να τα χωρεσω ανετα σε περιπτωση που παω αργοτερα σε αλλο case και μην με περιοριζουν σε 1-2-3 case

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει και αναποδα που γυρισες το motherboard tray αμ βαλεις 4πλο 140αρι θα εισαι οριακα απο πισο πιστευω

Ναι μεν θα φυγει η ψυκτρα αλλα και το waterblock με τα ρακορ και τους σωληνες θελουν καποιο χωρο

Τωρα μου ηρθε η ιδεα,να παρω πρωτα το block του επεξεργαστη και μετα μετρωντας και βλεποντας...μη μου μεινει

και το ψυγειο και δε ξερω τι να το κανω.....

http://www.hardwaremax.net/images/phocagallery/Wasserkuehlung/CPU-Kuehler/Raystorm/thumbs/phoca_thumb_l_Raystorm4.jpg

Κουκλι......

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14294]evolution[/MENTION]

Με την ορολογία "loop" τι θέλουμε να πούμε, ποια είναι η σημασία της λέξης στην προκειμένη περίπτωση?

[MENTION=21746]xaphs1900[/MENTION]

Φίλε Χάρη φαντάζομαι το project σου δε θα το τελειώσεις σε ένα απόγευμα, οπότε πιάσε και νιώσε το κουτί με το 4πλο ψυγείο και κάτσε δες μετά εμφανισιακά πως σε φαίνεται και αφού ξεκινήσεις και κολλήσεις κάπου δώσε φωτογραφία να δούμε. Να σε πούμε τώρα καμια ιδέα για το πως θα γίνει, σε ενδιαφέρει να φτιάξουμε εμείς το κουτί ή εσύ?

Υ.Γ. Αφού οι φωτογραφίες απο το έτοιμο κουτί δεν έχουν ψυγεία και σωληνώσεις δεν δίνει κάτι σαν ιδέα, απλά ο τύπος έχει κάνει απλά μια συνδεσμολογία και ένα βάψιμο μάλλον, αφου το δικό σου είναι ματ, ενω το δικό του είναι glossy.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου ηρθε η ιδεα,να παρω πρωτα το block του επεξεργαστη και μετα μετρωντας και βλεποντας...μη μου μεινει

και το ψυγειο και δε ξερω τι να το κανω.....

http://www.hardwaremax.net/images/phocagallery/Wasserkuehlung/CPU-Kuehler/Raystorm/thumbs/phoca_thumb_l_Raystorm4.jpg

Κουκλι......

Για μενα καλυτερα περιμενε να βγουνε και αλλα block για 2011 στην αγορα (αν και πιστευω οι ετεριες θα βγαλουν καποιο κιτ για βαλεις τα υπαρχοντα βlock στο 2011

@evolution

Με την ορολογία "loop" τι θέλουμε να πούμε, ποια είναι η σημασία της λέξης στην προκειμένη περίπτωση?

@xaphs1900

Φίλε Χάρη φαντάζομαι το project σου δε θα το τελειώσεις σε ένα απόγευμα, οπότε πιάσε και νιώσε το κουτί με το 4πλο ψυγείο και κάτσε δες μετά εμφανισιακά πως σε φαίνεται και αφού ξεκινήσεις και κολλήσεις κάπου δώσε φωτογραφία να δούμε. Να σε πούμε τώρα καμια ιδέα για το πως θα γίνει, σε ενδιαφέρει να φτιάξουμε εμείς το κουτί ή εσύ?

Υ.Γ. Αφού οι φωτογραφίες απο το έτοιμο κουτί δεν έχουν ψυγεία και σωληνώσεις δεν δίνει κάτι σαν ιδέα, απλά ο τύπος έχει κάνει απλά μια συνδεσμολογία και ένα βάψιμο μάλλον, αφου το δικό σου είναι ματ, ενω το δικό του είναι glossy.

με την ορολογια loop εννουμε το καθε ξεχωριστο κυκλωμα

Μπορει καποιος για να πετυχει καλυτερες θερμοκρασιες να κανει 1-2-3 η οσα κυκλωματα θελει στην υδροψυξη του (μιλαμε για κυκλωμα κομπλε αντλιες τανκ ψυγεια Block)

Link to comment
Share on other sites

εαν μιλαμε για δυο single καρτες, cpu και νορμαλ oc

ενα τετραπλο με μεσαια fans φτανει με το παραπανω

σιγουρα εαν αυτο ειναι 560 κι οχι 480 θα ειναι ακομα πιο ανετο

αλλα και πιο ακριβο, πιο δεσμευτικο απο θεμα χωρου και τοποθετησης σε αλλο κουτι καποια στιγμη στο μελλον

και παρεχει και πιο λιγες επιλογες οσο αφορα τα διασιμα fans

Εγω θα ξεκινουσα με ενα 360 σε πρωτη φαση (εφοσον θα εχεις μονο cpu πανω στην αρχη)

αντε σε 480 εαν εβαζα και μια καρτα

και εαν εβλεπα οτι δεν μου προσφερει την επιθυμητη αποδοση

θα προσθετα ακομα ενα διπλο στην οροφη.

οτι κι αν αποφασισεις να βαλεις στο πατωμα

θα πρεπει να μπει κατω απο το κουτι

και μονο τα fans θα μπουν εσωτερικα.

αλλιως θα σου προκαλεσει θεμα με την μητρικη, τα καλωδια και τις σωληνωσεις.

Απαξ και το ψυγειο μπει απο κατω

θα χρειαστει σιγουρα και καποιο ειδος αποστατων - σαν ποδαρακια/ροδακια

ωστε να παρεχει την απαιτουμενη αποσταση απο το εδαφος προκειμενου να κυκλοφορει ο αερας σωστα.

εαν μιλαμε για ψυγειο παχους 60mm θες αποστατη τουλαχιστον 10εκατοστων.

Λογω του ευκολου σχηματος του κουτιου σου

η κατασκευη αυτη των αποστατων ενδεχομενως μπορει να ειναι μια και ενιαια, σαν ποδιά δλδ

ωστε να μοιαζει με μερος του κουτιου και οχι με 3/4 παρατερα μακροστενα τσουτσουνια στο πατωμα.

τα δυο 200αρια αντικρυστα στο εμπρος κομματι παντως μην τα απορριπτεις ετσι ευκολα

θα πιασουν λιγο χωρο, θα ειναι τοποθετημενα εσωτερικα

και μπορουν να σηκωσουν μπολικο φορτιο

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός του τετραπλού ψυγείου θα παίξει και άλλο?

Δε φτάνουν 2 αντλίες?

Δεν το καταλαβα οταν λεμε 2 loop εννουμε 2 ξεχωρισα κυκλωματα σαν να εχεις 2 υδροψυξης ξεχωριστες απλα μεσα στο ιδιο κουτι τα 2 αυτα κυκλωματα δεν συνδεοντε πουθενα και δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει το παληκάρι ότι έχει το Black Ice® SR1 560 mm ή θέλει να πάρει, δεν θα του φτάσει να βάλει 2 αντλίες? Θα βάλει και άλλα 2 ψυγεία, τα οποία θα αναλαμβάνουν το ένα τον επεξεργαστή και το άλλο τις κάρτες? Και όλα αυτά για ελαφρύ OC που λέει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.