Jump to content



Νεο κουτι νεοι μπελαδες


xaphs1900

Recommended Posts

Συγνώμη φίλε, αλλα σε ανοιχτό φόρουμ είμαστε πρέπει να περιμένεις ότι θα απαντήσει και κάποιος άλλος εκτός απο τον ίδιο που έκανε το θέμα και επίσης, δεν θα ανοίξω θέμα και θα πώ, καλησπέρα, θέλω να φτιάξω ένα σπίτι έχω μια στοίβα με ξύλα για πείτε καμια ιδέα, πως θα το φτιάξω... θα προσπαθήσω και εγω απο την μεριά μου να δείξω πως πάει το πρότζεκτ... αλλα μιας και τα "βρήκατε" τα δυο σας... εύχομαι καλή συνέχεια... :)

Ανοιχτο φορουμ ειναι αλλα συχνα γινεσε αρκετα επιθετικος και σπας τα νευρα του κοσμου δεν σε αναγκαζει κανεις να απαντησεις αν δεν γουσταρεις το topic αφου το διαβασεις πανε στο επομενο

Τελος το off topic

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Για να δώσουμε συνάντηση για μονομαχία?

Χχαχα παιδάκι, πόσο λίγος είσαι...

Mιλας εσυ για παιδακια ? που σου μιλαμε και επειμενεις οτι μονο εσυ εχεις δικιο ? (παρε για παραδειγμα το τοπικ με το sleeve που επειμενεις οτι το θερμοσυστελομενο ειναι πιο ομορφο απο το sleeve - αληθεια που ειναι το Poll? -

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχει κανει καποιος παντως αν εχεις ορεξη γινετε . Αν θες μπορεις να βαλεις το τροφοδοτικο κατω στο πατωμα μπροστα και τους δισκους απο πανω ωστε να ειναι πιο ευκολο , απλα μετα πρεπει να φτιαξεις μια προεκταση με με το καλωδιο του τροφοδοτικου και στη στην μια ακρη να βαλεις κατι τετοιο : FURUTECH (FURUTECH και κατι τετοιο στην αλλη ακρη) - τα link ειναι για να καταλαβεις τη λεω και τα ειχα προχειρα - ωστε να μπορεις να δο βιδωσεις καπου στη πισω μερια του κουτι για να τροφοδοτεις το psu με ρευμα

Τωρα καταφερα και το ειδα.....πολυ modding και δε νομιζω να τα καταφερω....

Που ειναι και αυτος ο Κοπριτης οταν τον χρειαζεσαι.......(με ολο το θαρρος)!!!:T:

Με ενα ψυγειο ετσι

72530679.jpg

και ενα διπλο μπροστα καλυπτομαστε?

Με το τροφοδοτικο κατω μενουν 41 εκατοστα ελευθερα στο πατωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταφερα και το ειδα.....πολυ modding και δε νομιζω να τα καταφερω....

Που ειναι και αυτος ο Κοπριτης οταν τον χρειαζεσαι.......(με ολο το θαρρος)!!!:T:

Με ενα ψυγειο ετσι

72530679.jpg

και ενα διπλο μπροστα καλυπτομαστε?

Με το τροφοδοτικο κατω μενουν 41 εκατοστα ελευθερα στο πατωμα.

Αυτο ειναι το κουτι σου ? αν ναι κατι παρομοιο λεω και εγω να κανεις

μπροστα απο το ψυγειο αν δεν κανω λαθος ο τυπος εχει το τροφοδοτικο

Εγω λεω να βαλεις το τροφοδοτικο εκι περα που φενετε μπροστα απο το ψυγειο τη μητρικη οπως την εχεις στο πρωτο ποστ και τη ΘΕΣΗ του τροφοδοτικου επανω ωστε να εχεις ελευθερο χωρο για να βαλεις στην οροφη το μεγαλο ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε μου στο paint πανω σε μια pic του κουτιου σου please

το που ακριβως σκεφτεσαι να βαλεις το SR1 560...

το μηκος του ειναι 605mm και το συνολικο μηκος του κουτιου σου ειναι 24 ιντσες συμφωνα με τα specs

(εαν θες μετρησε το ωφελιμο εσωτερικο μηκος, αυτο μας ενδιαφερει περισσοτερο)

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε μου στο paint πανω σε μια pic του κουτιου σου please

το που ακριβως σκεφτεσαι να βαλεις το SR1 560...

το μηκος του ειναι 605mm και το συνολικο μηκος του κουτιου σου ειναι 24 ιντσες συμφωνα με τα specs

(εαν θες μετρησε το ωφελιμο εσωτερικο μηκος, αυτο μας ενδιαφερει περισσοτερο)

Tελικα δε θα χωρεσει το 560 :wall: ειναι 605 οπως σωστα ειπες,και εχω 610 καθαρο μεσα..

Παμε για 480......μαλλον...

Γιωργο αυτο σκεφτομαι

IMAGE11.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tελικα δε θα χωρεσει το 560 :wall: ειναι 605 οπως σωστα ειπες,και εχω 610 καθαρο μεσα..

Παμε για 480......μαλλον...

Γιωργο αυτο σκεφτομαι

IMAGE11.jpg

Tank-pump δεν νομιζω να χωρανε εκι που τα εβαλες η D5 με cover τις EK θελει 8 ποντους

Link to comment
Share on other sites

Tελικα δε θα χωρεσει το 560 :wall: ειναι 605 οπως σωστα ειπες,και εχω 610 καθαρο μεσα..

Παμε για 480......μαλλον...

Γιωργο αυτο σκεφτομαι

IMAGE11.jpg

ψυγειο και fans δεν πιστευω οτι χωρανε εσωτερικα στο κατω μερος

θα βρισκουν σε μητρικη, καλωδια, mosfet heatsinks, πιθανοτατα και στις ram

πας για τοποθετηση κατω και εκτος κουτιου imho οπως σου ειπα πιο πριν

και με αντλια/tank πιθανοτατα στην θεση του δευτερου μπροστινου 120αρη fan

ή αριστερα της μητρικης σε καθετη διαταξη με καποια βαση στηριξης.

εαν μιλαμε για δυο single καρτες, cpu και νορμαλ oc

ενα τετραπλο με μεσαια fans φτανει με το παραπανω

.....

οτι ψυγειο κι αν αποφασισεις να βαλεις στο πατωμα

θα πρεπει να μπει κατω απο το κουτι

και μονο τα fans θα μπουν εσωτερικα.

αλλιως θα σου προκαλεσει θεμα με την μητρικη, τα καλωδια και τις σωληνωσεις.

Απαξ και το ψυγειο μπει απο κατω

θα χρειαστει σιγουρα και καποιο ειδος αποστατων - σαν ποδαρακια/ροδακια

ωστε να παρεχει την απαιτουμενη αποσταση απο το εδαφος προκειμενου να κυκλοφορει ο αερας σωστα.

εαν μιλαμε για ψυγειο παχους ~60mm θες αποστατη τουλαχιστον 10εκατοστων.

Λογω του ευκολου σχηματος του κουτιου σου

η κατασκευη αυτη των αποστατων ενδεχομενως μπορει να ειναι μια και ενιαια, σαν ποδιά δλδ

ωστε να μοιαζει με μερος του κουτιου και οχι με 3/4 παρατερα μακροστενα τσουτσουνια στο πατωμα.

Link to comment
Share on other sites

@evolution

Εκει μενει ενας χωρος καθαρος περιπου 39 υψος με 8 εκατοστα πλατος,αυτο με το τροφοδοτικο επανω.

@Κοπρίτης

11 εκατοστα εχω καθαρο εως την βαση της μητρικης και 13 εως την αρχη των μνημων.

Ακυρο τα μετρησα με το setup που εχω τωρα...........

Link to comment
Share on other sites

planc.jpg

planA.jpg

Ο tfc 280 χωραει ισα ισα,και μπορει να μη χρειαστω το μπροστινο ψυγειο,αλλα ειναι πιο δυσκολο να τον βρω στην αγορα.

Τριπλο στο πλαι και διπλο μπροστα ειναι η πιο ''safe'' οδος.....αν και ηθελα κατιο πιο περιεργο....

Και σημερα σκεφτηκα το πλαινο ψυγειο,οποιο και αν ειναι αυτο,να το βαλω σε βαση,ετσι ωστε να μπορω να βγαζω το πλαινο panel.

Επισης εκανα και μια αγορα...οταν ερθουν θα σας τα δειξω τα καλουδια...:magic::dance3:

Τα πραγματα απο που θα τα παρω?

aquatuning.de , watwrcooling.uk.....Εδω εχουμε κανα μαγαζι να μεινουν και τα λεφτα εδω η οχι...?

Link to comment
Share on other sites

planc.jpg

planA.jpg

Ο tfc 280 χωραει ισα ισα,και μπορει να μη χρειαστω το μπροστινο ψυγειο,αλλα ειναι πιο δυσκολο να τον βρω στην αγορα.

Τριπλο στο πλαι και διπλο μπροστα ειναι η πιο ''safe'' οδος.....αν και ηθελα κατιο πιο περιεργο....

Και σημερα σκεφτηκα το πλαινο ψυγειο,οποιο και αν ειναι αυτο,να το βαλω σε βαση,ετσι ωστε να μπορω να βγαζω το πλαινο panel.

Επισης εκανα και μια αγορα...οταν ερθουν θα σας τα δειξω τα καλουδια...:magic::dance3:

Τα πραγματα απο που θα τα παρω?

aquatuning.de , watwrcooling.uk.....Εδω εχουμε κανα μαγαζι να μεινουν και τα λεφτα εδω η οχι...?

Πιο Feser λες ? απο τα καινουρια τα admiral? δεν ξερω τι παιζει με αυτα δεν τα εχω βρει καπου και με κατι τιμες που ειδα δει πριν κανα 2 μηνο δεν νομιζω να συνφερουν

Σου εχω δωσει ηδη μια ιδεα για κατι αρκετα ασυνηθυστο στα κουτια και αρκετα ευκολο σε υλοποιηση

Αν και το περιεργο το καταλαβαινει ο καθενας διαφορετικα

πχ δες το κουτι μου hpim0703d.th.jpg αρκετοι θα με πουν περιεργο γιατι τα 8pina τις Motherboard τα περναω απο μπροστα και οχι απο πισω αλλα εμενα μου αρεσε και το αφησα ετσι

Το θεμα ειναι υποκειμενικο οπως καταλαβες δεν μπορουμε να ξερουμε πως το εχεις φανταστει εσυ

Αν εχεις ορεξη κατσε περνα το στο sketchup το κουτακι σου και βγαλε ενα σχεδιο για να καταλαβουμε καλυτερα τι σκεφτεσε

Αν ειναι ευκολο σωσε και διαστασεις εδω η σε pm για να σου βγαλω ενα σχεδιο πως σου λεω πιο πανω εγω

Και κατι ακομα εκει που βαζεις η το 280 η το 360 δεν ξερω κατα ποσο θα βολεψουν γιατι δεν θα εχεις χωρο για τανκ και αντλια και σιγουρα θεμα με καρτα γραφικων ειδικα αν βαλεις καποια πιο μακρια σοτ μελλον

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επειδη ειμαι τελειως noob,γυρναω απο τη δουλεια το βραδυ,μετραω διαστασεις στο κουτι,μου ερχεται μια ιδεα,ψαχνω..σκεφτομαι μετα κατι αλλο...και δε μπορω να καταληξω πουθενα.

Τωρα ξαναειδα τη προταση σου Γιαννη,και νομιζω ειναι αρκετα καλη,μονο που σκεφτομαι..τα καλωδια ολα που θα τα κρυψω?Επισης ψαχνω και καμια φωτογραφια με το τροφοδοτικο μπροστα για να δω πως θα δειχνει...

Αντε να δουμε.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επειδη ειμαι τελειως noob,γυρναω απο τη δουλεια το βραδυ,μετραω διαστασεις στο κουτι,μου ερχεται μια ιδεα,ψαχνω..σκεφτομαι μετα κατι αλλο...και δε μπορω να καταληξω πουθενα.

Τωρα ξαναειδα τη προταση σου Γιαννη,και νομιζω ειναι αρκετα καλη,μονο που σκεφτομαι..τα καλωδια ολα που θα τα κρυψω?Επισης ψαχνω και καμια φωτογραφια με το τροφοδοτικο μπροστα για να δω πως θα δειχνει...

Αντε να δουμε.....!!!

Tα καλωδια ειναι το τελευταιο που θα σκεφτομουν μπορεις εχτος απο το καλυμα του psu να κανεις και ενα κοματι Plexi να τα περασεις απο πισω

Οταν μπορεσεις δωσε μου διαστασεις απο το κουτι να κατσω να το περασω στο sketchup γιατι δεν το βρισκω ετοιμο - και το μακρος απο το τροφοδοτικο ωστε να βγει οσο καλυτερα γινετε

Link to comment
Share on other sites

Στο επανω μερος εχουμε 11 εκατοστα για ψυγειο και ανεμιστηρες.

Ενω με το τροφοδοτικο στο πατωμα μας μενουν ολες οι θεσεις για αναμιστηρες και σκληρους.

Μια μικρη βαση για το τροφοδοτικο και ειμαστε οκ!!!!!

Αντε να αρχισω και τα ψωνια επιτελους......

Link to comment
Share on other sites

με ολο το θαρρος

εχεις ενα κουτι γηπεδο

και πας να αλλαξεις το layout και να μπερδεψεις τα πραγματα χωρις ουσιαστικο οφελος....

why?

Δυστηχως Γιωργο αν θελει να βαλει μεγαλα ψυγεια (3*120 , 3*140 , 4*120 , 4*140) ειναι απο τις λιγες λυσεις που βλεπω χωρις να του κλεινει τη motherboard (γιατι ενα χοντρο ψυγειο με Push ανεμηστηρες ειναι περιπου 8.5cm και με pull-push παει κοντα στους 11,5 ποντους οσο χωρο και να εχει το κουτι απο πισω δεν καταφενεις να περνας σωληνες για το cpu εκτος και αν παιξει με 90μοιρων που εφοσον εχει μεγαλο κουτι ειναι ασκοπο να επιβαρυνει το κυκλωμα)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κατα 80% το layout του κουτιου θα ειναι αυτο

IMG031.jpg

Να ξεκινησουμε λιγακι με τα πραγματα για την υδροψυξη?

Πανω χωραει ενα 4x120 ή οριακα αν βγαλω τον μπροστα ανεμιστηρα,και με τη προυποθεση να βγαινει το ψυγειο μονο απο μεσα απο το κουτι,εχει τα δοκαρια που ειναι 2,5 εκατοστα το καθενα,ενα 4x140,εχω 61 εκ. και το sr-1 560 ειναι 60,5 εκατοστα.

Για τα ΟΛΑ τα υπολοιπα θελω τις συμβουλες σας!!!

a.jpg

Καπως ετσι το σκεφτομαι,και στο πισω ανεμιστηρα με μια βαση να βαλω αντλια και τανκ.

Kατι τετοιο δηλαδη : http://www.frozencpu.com/products/14133/ex-res-301/EK_D5_X-Res_Top_140_Pump_Top_Reservoir_Combo_w_Alphacool_VPP655_Variable_Speed_Pump_Installed.html?tl=g30c97s165

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.