Jump to content



Νεο κουτι νεοι μπελαδες


xaphs1900

Recommended Posts

Κοπριτη μου εκανες τη καρδια περιβολι τωρα.......τοσο χαλια θα ειναι το ψυγειο στο πατωμα και μεσα στο

κουτι,επειδη εχω δει πολλα με αυτο το setup για αυτο ρωταω.Παντως οτι γινει θα ειναι μεσα στο κουτι και μονο,γιατι

μετα παει μακρυα η βαλιτσα...

Επισης το κουτι εχει top panel με 4χ120 ετοιμο,αλλα εκει δε ξερω αν χωραει ενα ψυγειο εκει

(Monticle 24 - CYO).

Mετα βεβαια θα πρεπει να φερω το τροφοδοτικο παλι κατω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Ωραία θα ναι πάνω αν το στηρίξεις το ψυγείο πάνω απο τα πάσα που θα πιάσεις και τους ανεμιστήρες πάνω στο ψυγείο, αλλα δε ξέρω αν είναι καλύτερα πάνω ή κάτω το ψυγείο... ούτε κοψίματα ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει το παληκάρι ότι έχει το Black Ice® SR1 560 mm ή θέλει να πάρει, δεν θα του φτάσει να βάλει 2 αντλίες? Θα βάλει και άλλα 2 ψυγεία, τα οποία θα αναλαμβάνουν το ένα τον επεξεργαστή και το άλλο τις κάρτες? Και όλα αυτά για ελαφρύ OC που λέει?

Ακομα δεν εχω αγορασει τιποτα,απλα σκεψεις κανω.....

Και οπως εγραψα και πριν,το φτιαχνω για το κεφι μου και οχι τοσο για απολυτες επιδοσεις σε oc,απλα θελω να ειναι ωραιο,καλο,ησυχο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα ναι πάνω αν το στηρίξεις το ψυγείο πάνω απο τα πάσα που θα πιάσεις και τους ανεμιστήρες πάνω στο ψυγείο, αλλα δε ξέρω αν είναι καλύτερα πάνω ή κάτω το ψυγείο... ούτε κοψίματα ούτε τίποτα...

Το προβλημα με το ψυγειο πανω ειναι πως μαλλον θα καταργησω μια μπορει και 2 θεσεις 5,25....

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι να βάλεις κάτι εκεί στα 5,25, ας πούμε 2 DVDRW?

Kαλα φυσικα και οχι,απλα ελεγα μηπως εβαζα ενα bay για 4 ssd,θα μου πεις πως θα ελευθερωθει ο χωρος κατω και

θα μπορω να τους βαλω οπως τους εχει ο τυπος απο τις προηγουμενες φωτογραφιες.:wall:

+1

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με το ψυγειο πανω ειναι πως μαλλον θα καταργησω μια μπορει και 2 θεσεις 5,25....

Σε οποιοδηποτε χοντρο ψυγειο και να πας με 1 σετ ανεμηστηρες θα φας 2 θεσεις μονο κανα fan controler θα μπορεις να βαλεις

εγω για μενα εφοσον εχει θεσεις πανω θα γυρνουσα τo tray οπως ηταν αρχικα και θα εβαζα 1 3πλο χοντρο πανω και 1 διπλο μπροστα και οπως ειπε ο γιωργος για 2 καρτες και 1 cpu με νορμαλ oc θα σου φτασουν ανετα για να τα ψυξεις επαρκως

SpawnerGR για ακομα μια φορα υπαρχουν ατομα που θελουν να παρουν οτι μπορουν περισοτερο που τους νιαζει και ο 0.5C οποτε για να μην επιβαρινουν το κυκλωμα με πολλα block και παραπανω πηγες θερμοτητας τα βαζουν σε ξεχωριστα

αρα εκει εχουμε για καθε κυκλωμα 1 η οσα ψυγεια θελει ο χρηστης τα block για αυτα που θα ψυξεις αντλια τανκ τα κυκλωματα δεν εχουνε καμια επαφη συνδεση ειναι τελειως ανεξερτητα

Link to comment
Share on other sites

Hehe νι...

Επίσης θα βάλεις 4 ssd αλλα δε θα ασχοληθείς πολύ με το OC?

Λίγο οξύμωρο με κάνει...

και για τα DVDRW που θα χάσεις όταν κάνεις (φαντάζομαι) format και θες να περάσεις τους drivers πάρε ένα usb...

Απο ανεμιστηράκια τι θα βάλεις?

[MENTION=14294]evolution[/MENTION] Φϊλε μου λέει το παληκάρι, ελαφρύ OC...

Link to comment
Share on other sites

Hehe νι...

Επίσης θα βάλεις 4 ssd αλλα δε θα ασχοληθείς πολύ με το OC?

Λίγο οξύμωρο με κάνει...

και για τα DVDRW που θα χάσεις όταν κάνεις (φαντάζομαι) format και θες να περάσεις τους drivers πάρε ένα usb...

Απο ανεμιστηράκια τι θα βάλεις?

@evolution Φϊλε μου λέει το παληκάρι, ελαφρύ OC...

Βay για 4 ssd ειπε oxi 4 ssd καλο ειναι να διαβαζεις καλυτερα

ελαφρυ oc εγω θεωρω το δικο μου τον 920 στα 4 και την 6990 στα 940/1400 πραγμα που μπορεις να πετυχεις ευκολα στον cpu και με αεροψυκτρα - μια τις προκοπης τελος παντων - και στην 6990 στην περιπτωση μου με την stock ψυκτρα

Και κατι ακομα τι σχεση εχει αν εχει 4 η 14 ssd με το οc?

Link to comment
Share on other sites

Μην με αρχίσεις τι πίπ€ς και σε αυτό το θέμα.

Μια χαρά διαβάζω δε χρειάζομαι βοήθεια.

Αφού λεεί ότι θέλει να κάνει ελαφρύ OC θα πάρει 4 ssd γιατί?

Άντε ένας admin πάλι, με μια κάρτα στο χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Eνα ενα μου ερχονται,μπορω να βαλω και αναποδα το μπροστινο μερος...νομιζω,ετσι καταργω εναν ανεμιστηρα και

κραταω ολες τις θεσεις....Σωστα(γιατι ειναι και πρωι ακομα...)?

Οι ssd εχουν καμια θεση στο θεμα μας ρε παιδια?Ενοοω εκτος απο το χωροταξιακο...

Link to comment
Share on other sites

Eνα ενα μου ερχονται,μπορω να βαλω και αναποδα το μπροστινο μερος...νομιζω,ετσι καταργω εναν ανεμιστηρα και

κραταω ολες τις θεσεις....Σωστα(γιατι ειναι και πρωι ακομα...)?

Με αναποδα το μπροστινο μερος δεν θα χρειαστει να καταργησεις ανεμηστηρα πιστευω λογικα πρεπει να σε περνει

Οσο για τον εξυπνο απο επανω σε ξανα ρωταω τι σχεση εχει ποσους ssd θα εχει καποιος με το αν θα κανει oc η οχι

Link to comment
Share on other sites

Κοπριτη μου εκανες τη καρδια περιβολι τωρα.......τοσο χαλια θα ειναι το ψυγειο στο πατωμα και μεσα στο

κουτι,επειδη εχω δει πολλα με αυτο το setup για αυτο ρωταω.Παντως οτι γινει θα ειναι μεσα στο κουτι και μονο,γιατι

μετα παει μακρυα η βαλιτσα...

Επισης το κουτι εχει top panel με 4χ120 ετοιμο,αλλα εκει δε ξερω αν χωραει ενα ψυγειο εκει

(Monticle 24 - CYO).

Mετα βεβαια θα πρεπει να φερω το τροφοδοτικο παλι κατω.

αυτα που βλεπεις να το βαζουν μεσα στο κουτι εχουν και τον απαραιτητο διαθεσιμο χωρο.

κι εδω εχει μπει ολοκληρο monsta κατω απο τη μητρικη αλλα εφαγε ολο το διαμερισμα δισκων και τροφοδοτικου!

αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την δικη σου περιπτωση.

Aμα ειναι να το ζορισεις ισως και να βαλεις κανενα λεπτο black ice ή koolance 480 (παχους 25/30mm)

εσωτερικα.

αλλα τα fans σιγουρα θα πεφτουν μπροστα απο τη μητρικη οποτε και παλι ενδεχομενως να σε ζορισει.

Ποιο το νοημα εξαλλου οταν με ενα χοντρο τριπλο θα εχεις την ιδια αποδοση?

μια αλλη εναλακτικη ειναι να πας με 480 εξωτερικα της οροφης

μεσα σε ενα housing και με ενα shroud για τα fans

ωστε και να μην πιασει χωρο μεσα αλλα και να δειξει και σχετικα μαζεμενο κι ομορφο απεξω.

(απλα το Housing του thermochill δεν ειναι συμβατο με αυτο της koolance οποτε και παλι θελει ιδιοκατασκευη.)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] Θα το χρειαστεί το housing και το shroud αν πιάσει με την ίδια βίδα, κάσωμα, ανεμιστηρα και ψυγείο?

[MENTION=14294]evolution[/MENTION] Άσε να μάθουμε τι θέλει να κάνει το παληκάρι, απο το να του λέμε τι δυνατότητες έχει...

Την πήρα την κάρτα απο αγάπη by [MENTION=400]astrolabos[/MENTION]... xD

Link to comment
Share on other sites

@Κοπρίτης Θα το χρειαστεί το housing και το shroud αν πιάσει με την ίδια βίδα, κάσωμα, ανεμιστηρα και ψυγείο?

@evolution Άσε να μάθουμε τι θέλει να κάνει το παληκάρι, απο το να του λέμε τι δυνατότητες έχει...

Ναι πρεπει να το μαθεις εσυ πρωτα αυτο

1ον εβγαλες συμπερασμα οτι ειχε ηδη το ψυγειο

2ον επειδη ειπε οτι θα βαλει bay για 4 ssd εδεσες κομπο οτι θα βαλει και τους 4 και μαζι με αυτο θα κανει και extreme overclock επειδη θα εχει 4 ssd(την περιπτωση να παρει 4 60αρια πχ για να κερδισει ταχυτητα σε σχεση με τον 1 240 δεν το σκεφτεσε καθολου)

ΥΓ το baned γραφετε banned κανε μια διορθωση

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14294]evolution[/MENTION]

Δε με αφήνει φίλε να γράψω banned, αλλα δε θα αργήσει να γράφει κανονικά το banned xD

Εγώ έγραψα ότι έχει η θα πάρει το 4πλό αν δεις πιο πάνω.

Το bay είπε θα το βάλει κάτω, οπότε δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζοντας...

1.Ολα τα πραγματα θα ειναι μεσα στο κουτι.

2.Το απογευμα θα φερω τα πανω κατω στο μπροστινο panel.

3.Το παλικαρι θελει να εχει μια καλη ψυξη για το συστημα του,χωρις να επιδιωκει το απολυτο oc.:p

4.Στο μελλον την καρτα γραφικων μαλλον θα την αλλαξω,αν παω για 2 καρτες γραφικων και χωρανε στο υπαρχον setup θα παρω 2,εναλλακτικα μπορω να παρω μια διπυρηνη.

5.Οι hhd και ssd,οσες πιο πολλες θεσεις τοσο το καλυτερο.

6.Επειδη ειμαι αρχαριος οσες λιγοτερο modding τοσο το καλυτερο,αλλα ειμαι διατεθειμενος να κοψω πανελ κτλ.

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας και τις απαντησεις σας!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζοντας...

1.Ολα τα πραγματα θα ειναι μεσα στο κουτι.

2.Το απογευμα θα φερω τα πανω κατω στο μπροστινο panel.

3.Το παλικαρι θελει να εχει μια καλη ψυξη για το συστημα του,χωρις να επιδιωκει το απολυτο oc.:p

4.Στο μελλον την καρτα γραφικων μαλλον θα την αλλαξω,αν παω για 2 καρτες γραφικων και χωρανε στο υπαρχον setup θα παρω 2,εναλλακτικα μπορω να παρω μια διπυρηνη.

5.Οι hhd και ssd,οσες πιο πολλες θεσεις τοσο το καλυτερο.

6.Επειδη ειμαι αρχαριος οσες λιγοτερο modding τοσο το καλυτερο,αλλα ειμαι διατεθειμενος να κοψω πανελ κτλ.

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας και τις απαντησεις σας!!!!!!!!!!!!

Οταν γυρισεις το μπροστινο πανελ φερε και το πισω στη νορμαλ θεση και βγαλε μια φωτο μεσα απο το κουτι ωστε να φενοντε ολα τα πανελ για να δουμε τι και πως

Για μενα ενα 920 στα 3.8-4 με 2 καρτες γραφικων με το 4πλο 120 η 140 και ενα ακομα ψυγειο (για μεγαλυτερη βελτιωση ) εισαι κομπλε

Το θεμα ειναι οτι παρολο που θα γυρισεις το μπροστινο πανελ απο οτι βλεπω οπως και να βαλεις το πισω η θα βρισκει στο τροφοδοτικο η θα βρισκει στη μητρικη

Μια λυση που μπορω να σκεφτω ειναι το psu να βγει και να μπει μπροστα στο πατωμα και να κανεις μια προκταση μερχι τι πισω μερια του κουτιου για παροχη ρευματος ωστε να αδιασει ολο το πανω μερος οπου θα βαλεις το 4πλο ψυγειο και βαζεις 1 ακομα μονο χοντρο αν θες στην εξοδο διπλα απο το Ι/Ο πανελ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.