Jump to content



Ebay καγκουριά σε παραγγελία


dimitris_s

Recommended Posts

έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να στείλει έτσι χρήματα από πιστωτική. λογικά θα πρέπει να τα βαλεις με κάποιο άλλο τρόπο στο paypal εκτός κι αν έχεις και κάποια προπληρωμένη που αφού της βάλεις το ποσό κάνεις τη διαδικασία έτσι ακριβώς όπως την περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Μπορείς να βάλεις χρήμα στο Paypal αλλά δεν είναι απαραίτητο. Οπότε απλά έχεις χρήμα διαθέσιμο (αν είναι προπληρωμένη αυτό) και πας από το paypal και του κάνεις κατάθεση στο mail που σου έδωσε

Link to comment
Share on other sites

γιατί ;

γιατί αν είναι ebay goods πρέπει να έχεις items στο ebay cart για checkout. τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω, διορθώστε με αν κάνω λάθος!!

αν θέλεις να στείλεις απλά λεφτά σε κάποιον (όπως στην περίπτωση του φίλου) γράφεις το other.

Link to comment
Share on other sites

να κανω κι εγω μια ερωτηση σχετικα με ebay....

ο πωλητης ειναι υποχρεωμενος να δινει feedback??

αγορασα με buy it now +paypal μια μπαταρια laptop και ο πωλητης δεν εδωσε την θετικη αξιολογηση...

του εστειλα μυνημα και (ο κινεζος) μου απαντησε οτι εχουν αυτοματο συστημα (!?)

απ οσο γνωριζω η αξιολογηση (feedback) δεν ειναι υποχρεωτικη ,αλλα καπου διαβασα οτι αν η αγοραπωλησια γινει με 'buy it now' , ο πωλητης ειναι υποχρεωμενος ν αφησει θετικη αξιολογηση !

(οπως περιπου οταν σε περιπτωση free p&p δεν εχεις επιλογη να δωσεις λιγοτερα απο 5 αστερια ως αγοραστης)

καποιος εμπειρος με το θεμα??

Link to comment
Share on other sites

Όχι ο πωλητής δεν είναι υποχρεωμένος να βάλει feedback!

Όπως ούτε και ο αγοραστής!

Μου έχει τύχει να μην μου βάλουν ποτέ.

Αυτόματο σύστημα σημαίνει ότι θα σου βάλουν θετικό feedback, ΑΦΟΥ τους αφήσεις εσύ θετικό!

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που δεν κατάλαβα για ποιό λόγο είναι γυφτιά;

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

γιατί σε αναγκάζουν να τους αφήσεις θετική για να πάρεις και εσύ θετική.

επίσης γιατί αν εσύ είσαι σωστός από τη μεριά σου και σου κάνουν λαδιά και τους αφήσεις αρνητική θα σου αφήσουν και αυτοί, και μετά θα πρέπει να ψάχνεσαι με το support center του ebay κερατιάτικα :)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορουν να αφησουν αρνητικη σε αγοραστη εδω και 2-3 χρονια.

Απο τη στιγμη που πληρωνεις , μονο θετικη αφηνουν.

Οποτε τους μαυριζεις αφοβα απο αυτη την αποψη.

Παλια ειμασταν με το φοβο τι θα σου βαλουν . Δεν τολμουσαμε να βαλουμε αρνητικη σε πωλητη , γιατι θα μας την εριχνε χωρις να φταιμε . Οποτε δε βαζαμε τιποτα ... ή βαζαμε θετικη και λεγαμε "αστο να παει" ...

Απο την αλλη μερια , ομως , υπαρχουν αρκετοι πωλητες που το ψαχνουν . Ετσι και δουν οτι αφηνεις αρνητικες , δε θα σε βοηθησουν σε περιπτωση που θελεις να τους ζητησεις κατι . Πχ να στειλουν Ελλαδα ενω δε στελνουν επισημα (Κατι που εχω ζητησει και κανει παρα πολλες φορες).

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που δεν κατάλαβα για ποιό λόγο είναι γυφτιά;

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

γιατι τα λεφτακια μου εφυγαν ΑΜΕΣΑ για την τσεπη του και δεν ειναι 'πετσινα'...

εγω τωρα πλεον περιμενω το 'φρουτο' που ΘΑ ερθει ,ελπιζοντας οτι αλλη μια φορα θα πανε ολα καλα...

το εχω παρατηρησει πιο πολυ στους κινεζους αυτο, που κυνηγανε την θετικη με καθε μεσο ,

ο συγκεκριμενος μαλλον θα περιμενει την αξιολογηση μου για να αφησει αντιστοιχη....

Link to comment
Share on other sites

γιατι τα λεφτακια μου εφυγαν ΑΜΕΣΑ για την τσεπη του και δεν ειναι 'πετσινα'...

εγω τωρα πλεον περιμενω το 'φρουτο' που ΘΑ ερθει ,ελπιζοντας οτι αλλη μια φορα θα πανε ολα καλα...

το εχω παρατηρησει πιο πολυ στους κινεζους αυτο, που κυνηγανε την θετικη με καθε μεσο ,

ο συγκεκριμενος μαλλον θα περιμενει την αξιολογηση μου για να αφησει αντιστοιχη....

μην το βλέπεις μόνο με τα δικά σου δεδομένα. υπάρχουν πωλητές οι οποίοι έχουν να διεκπεραιώσουν δεκάδες παραγγελίες καθημερινά. δεν ειναι δυνατόν να βρίσκονται μονίμως πάνω έναν υπολογιστή και να αφήνουν feedbacks

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.