Jump to content



Digital Video Camera


Recommended Posts

SONY HC14E

Την αγορασε ενας συναδερφος ( γιατι πηγε πορτογαλια...) και μου την ειχε φερει να την δω.....

Ειναι φανταστικη καμερα , με τρομερη ποιοτητα εικονας , πανευκολη στην χρηση ( πληκτρα αφης στην lcd οθονη ) αλλα δεν εχει αρκετο ζουμ.....

Φυσικα σε συνδιασμο με συνδεση με το pc ( και ενα καλο authoring προγραμμα) θα ειναι τοπ....

Link to comment
Share on other sites

Ενοοιτε οτι θα συνδεθει με τον υπολογιστη. Κατι αλλο τι καρτα να παρω για να την συνδεω. Αυτην ειναι καλη?

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=780&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=1&Product_Id=170616&Merchant_Id=1&sts_cid=3

η να παω σε Pinnacle κατι σαν και αυτο?

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=780&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=1&Product_Id=16869&Merchant_Id=1&sts_cid=3

η αυτο το οποιο ομως λεει οτι δεν εχει συμπιεση DV

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=780&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=1&Product_Id=193338&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Τελος με τι συμπιεση προτεινεται να τις περανω στον υπολογιστη. Προγραμματα για επεξεργασια εχω σχεδων τα παντα απο της Pinnacle μεχρι το Premier. Μετα εννοειται οτι θα γραφεται η ταινια σε DVD

Σορυ αν ρωταω πολλα η μπαρουφες αλλα απο Digital Video δεν ξερω γλυκια μου

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που ο υπολογιστης σου εχει ΙΕΕΕ 1394 (firewire), γιατι να παρεις αλλη καρτα; εκτος αν θα στησεις κοπτηριο, και θελεις hardware συμπιεση και οχι μεσω λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σκοπο να επεξεργαζεσαι τα βιντεακια σου παρε οπoiαδηποτε καμερα εχει DV out .Να προτιμησεις miniDV.

Με ενα καλωδιο ΙΕΕΕ 1394 (firewire) συνδεεις στην αντιστοιχη εισοδο της μητρικη σου αν υπαρχει και με ενα προγραματακι μεταφερεις το αρχειο σε μορφη AVI οπου και το επεξεργαζεσαι για να το περασεις σε DVD.

Αν η μητρικη σου δεν εχει εισοδο ΙΕΕΕ 1394 (firewire) παρε την καρτα της Pinacle που εχει (η αλλη), ωστε να κανεις συμπιεση με hardware (ειναι καλυτερα).Μαζι με τη καρτα δινουν και το προγραμμα STUDIO 8 η 9 που ειναι πολυ απλο και καλο.

Εγω δουλευω με την DELUXE της Pinacle που εχει εισοδους να περασεις και αναλογικο βιντεο πχ κασετες VHS και τα επεξεργαζομαι με το STUDIO 8 (τωρα με το 9) εδω και εναμισυ χρονο χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από debergz

Δεν εχω firewire γιαυτο ρωταω τι προτεινεται απο καρτες. Καλα θα ηταν να επερνα την Pro ONE της Pinnacle αλλα νο χανι :D

Tοτε πας στη φθηνη λυση απλη Kαρτα PCI με 2 εισοδους firewire απο πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Telika tsimpisa tin sony HC18E. Mexri stigmis exo meinei efxaristimenos kai den tin dokimasa akoma me firewire mono meso usb streaming pou diathetei.Efkoli sto xeirsmo arketes leitourgies opos sto na sou kanei katefthian apo pou egrapses se video cd i dvd. Genika poli kali kai tha itan akoma kaliteri an tha eixe perisotero zoom:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.