Jump to content



Shareaza


bleo8onhs

Recommended Posts

Αυτό το thread το ανοίγω για να κάνω διαφήμιση στο προγραμματάκι shareaza, ένα πρόγραμμα μέσα στα τόσα άλλα που κυκλοφορούν. Υπόψιν, διαφήμιση κάνω για να γίνουμε πολλοί, και για να βρείτε και σεις την υγειά σας!

Μπορείτε να το βρείτε στο www.shareaza.com

Κυκλοφορεί η έκδοση 2.0, είναι απολύτως καθαρό απο spyware κτλ, και αρκετά γρήγορο. Χρησιμοποιεί και εκμεταλλεύεται 4 δίκτυα (g1, g2, Edonkey2000, BitTorrent), έχει δική του μηχανή μπλοκαρίσματος "κακών" IP (μέσα και server της RIAA και άλλων) με updates από το site, έχει δυνατότητα μέχρι και monitoring των δεδομένων που κατεβάζεις real time σε hex μορφή, έχει manual updates με servers του edonkey και auto των g1, g2, είναι όμορφο, και προσωπικά, είναι πολύ λίγα τα αρχεία που δεν έχω βρει. Το φόρουμ του είναι αρκετά ενεργό, και η απάντηση από το προσωπικό είναι άμεσα. Επίσης έχει και αναλυτικούς οδηγούς αν δεν μπορείς να συνδεθείς σε κάποιο δίκτυο.

Προτείνεται μετά την εγκατάσταση, η εγκατάσταση των security updates που θα βρείτε στο forum του, και το κατέβασμα του protowall και The blocklist manager από το site http://www.bluetack.co.uk/index.php άσχετα αν χρησιμοποιείτε το shareaza ή όχι, μιας και το ένα κατεβάζει λίστες με περίεργες IP και το άλλο τις μπλοκάρει.

Καλά κατεβάσματα!

Link to comment
Share on other sites

απο ταχύτητες λέει τίποτα? το είχα χρησιμοποιήσει για πολύ λίγο και το σούταρα γιατι δεν μου άρεσε το interface. Eπισης δεν ξέρω πόσο καλό είναι να συνδέεσαι με πολλά δίκτυα γιατι θα δέχεσαι πολλά requests οπότε μπορεί και να κλατάρει το modem

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ΧΤCgr, πρώτον είναι skinnable, δεύτερον, άλλαξε όψη στην έκδοση 2.0, και τρίτον, έχει 3 interface, normal mode, tabbed, και windowed. Για όλα τα γούστα δηλαδή. Εγώ το έχω στο tabbed. Για το αν μπουκώνει το modem δεν ξέρω πολλά, με dialup κατεβάζω, αλλά θα σου πω ότι έχει και για τα 3 δίκτυα (bittorrent δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) ρυθμίσεις για να διαλέξεις αν θα είσαι hub ή leaf, τι max bandwidth θα χρησιμοποιεί το πρόγραμμα, με πόσο θα κατεβάζει, με πόσο θα ανεβάζει (να είστε γεναιόδωροι, το γαιδουράκι δεν αστειεύεται με όποιον δεν μοιράζεται) και γενικά όλα είναι παραμετροποιήσιμα.

Στα 56Κ που είμαι εγώ κατεβάζω ΠΑΝΤΑ με max ταχύτητα 5.5 . Βέβαια επειδή το έχω στο τέρμα το surfing είναι λίγο δύσκολο όταν δεν έχει κύματα...

Και μην ξεχάσω, όταν το βάλετε πηγαίντε στο view πρώτα και βάλτε tabbed Mode, ή windowed για να βλέπετε τι γίνεται, και στις ρυθμίσεις των δικτύων, ενεργοποιείστε να συνδέεται σε όλα τα δίκτυα κάθε φορά που το ανοίγετε. Πηγαίντε και στις ρυθμίσεις του edonkey και πατήστε download για να κατεβούν οι servers του γαιδουριού, κατεβάστε τα updates και εγκαταστήστε τα (έχει οδηγίες στο zip), και εγώ έκανα και κάτι άλλο. Αν διαβάσετε τον οδηγό σύνδεσης στο gnutella2 θα δείτε ότι υπάρχει μενού στο πρόγραμμα με λίστα από sites για να κατεβάζει servers. Εγώ βρήκα στο forum του bluetack τέτοια λίστα με servers για το edonkey και την έβαλα και αυτήν εκεί. Δεν είδα κάποια διαφορά, αλλά τώρα με το που θα το ανοίξω έχει συνδεθεί σε 5-6 networks.:D

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ, είναι νέο, μπορεί τότε να μην είχε διαδοθεί αρκετά ή να μην το είχες ρυθμίσει σωστά. Σε μένα πάντως πετάει. Πια, χρησιμοποιώ μόνο αυτό και λίγο souseek για τίποτα promo mixes και progressive trance που δεν βρίσκονται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Το shareaza δεν λέει, χρησιμοποιεί κατα κύριο λόγο το Edonkey network το οποίο είναι βασισμένο σε Credit system, Το Shareaza σα πρόγραμμα δεν δουλεύει με Credits αντίθετα με το eMule. Για μένα το Black hand mod του Emule είναι πολύ καλύτερη περίπτωση και πιάνω τελικές (33-40Kb/s), στο Shareaza με το ζόρι έπιανα 7-8. Βέβαια για να έχεις αρκετά credits το οποίο σημαίνει και καλες ταχύτητες πρέπει να ξοδέψεις κανα 2-3 μήνες uploading το οποίο είναι καλο. Τώρα για κάποιον με 56κ είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσει το shareaza μιας και δεν σκοπεύει να κάνει Upload.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω, το black hand, δεν το έχω δοκιμάσει, το credit system ισχύει, για να πας σε αναλογία 1:1 όμως θες άπειρες ώρες uploading, τα δικτυα gnutella είναι φανταστικά πιο γρήγορα από το edonkey, το shareaza χρησιμοποιεί ΚΥΡΙΩΣ αυτά τα δίκτυα και όχι το γαιδουράκι που κάνει μόνο για μεγάλα αρχεία, και σταματήστε πια να νομίζετε ότι τα 56k δεν κάνουν upload! Εγώ όλο το σκληρό που έφερα στο lan τον έχω shared... Ειδικά στο soulseek, σχεδόν μόνο από χρήστες με 56κ κατεβάζω τόσο καιρό. Βάλαμε dsl και ξεχάσαμε οτι κατεβάζαμε με 3 και παρακαλαγαμε να κρατήσει μέχρι το τέλος??

Link to comment
Share on other sites

με το black hand μπορείς να επιλέξεις credit system (official -lovelave - pawcio) έχει IP Filter και έλεγχο fake αρχείων. Και τα 2 ενημερώνονται όποτε το επιθυμείς. Με credit system το lovelace και 384/128 έχω άνετα upload : download = 1 :3 με max 1 : 4.4 και οχι απαραίτητα με μεγάλα αρχεία που έχουν πολλές πηγές !!! Πολύ καλό είναι επίσης το download/upload speed sense που έχει και οπότε μπορείς να surfaρεις και να κατεβάζεις άνετα. Έχει και άλλα tweaks όπως sources drop κτλ. Απο τα 3 mods του emule που έχω δοκιμάσει (black hand, sivka , morph XT) το black hand είναι το αγαπημένο μου

Link to comment
Share on other sites

Το Credit System στο Black hand είναι 1:3 μέχρι 1:44 όπως είπε ο XTC. Επίσης το Speed sense είναι πολύ καλό. Εγώ όταν χρησιμοποίησα το Shareaza στο G1 δεν μπορούσα να συνδεθώ, στο G2 μπορούσα αλλά δεν έχει ούτε κατα διάνοια τη ποικιλία του Edonkey. Το γαιδουράκι και σε μικρά αρχεία δουλεύει μια χαρά ειδικά αν έχεις κάνει αρκετούς μήνες uploading, απο που και ως πού κάνει μόνο για μεγάλα; Πάντως εγώ με 56κ ποτέ δεν έκανα uploading γιατί θές κάτι να κατέβει όσο πιο νωρίς γίνεται για να πληρώσεις λιγότερα. Τα 56κ βεβαίως κάνουν upload αλλά αν είναι ο άλλος να σου τρώει το μισό bandwidth και να κατεβάζεις με 2-3κ άστα να πάνε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 14:08]

........., τα δικτυα gnutella είναι φανταστικά πιο γρήγορα από το edonkey, το shareaza χρησιμοποιεί ΚΥΡΙΩΣ αυτά τα δίκτυα και όχι το γαιδουράκι που κάνει μόνο για μεγάλα αρχεία .....

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι σαν εμενα που ενδιαφερονται μονο για τα μεγαλα αρχεια

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στα setings στο edonkey και πάτα import.

@shadow hunter: Δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις...;)

@everybody else: Συγνώμη αλλά ποιος σας είπε ότι το download και το upload μοιράζονται την ταχύτητα? Εγώ κάνω μόνιμα upload με 3 και download με 5.5 όπως προείπα. Όσο για το shareaza και το gnutella, αν είχε τους χρήστες που έχει το edonkey τότε θα μιλάγαμε για την επανάσταση στο sharing. Όσο για το edonkey και το άθλιο σύστημά του, για μηχανήματα 24/7 συνδεμένα καλό είναι, αν για ένα αρχείο 300mb είστε διατεθειμένοι να περιμένετε 1-2 βδομάδες. Βαρέθηκα να υποστηρίζω το shareaza, εγώ μια πρόταση έκανα, μιας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Για να συγκρίνετε τα δύο δίκτυα μπορείτε να διαβάσετε το forum του... Υποκειμενικό? Ίσως.

Να ένα ωραίο thread για τους υπέρμαχους του γαιδουριού.

link

Για όποιον έχει δυσκολίες με το Shareaza, PM me.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό!

Ορίστε το μήνυμα λάθους:

Starting eDonkey2000 partial download import process...

Scanning folder: "C:\Documents and Settings\palias\My Documents\stuff\dc++ temp"...

Found partial file "1", importing...

Unable to import file.

Found partial file "11", importing...

Unable to import file.

Found partial file "12", importing...

Unable to import file.

Found partial file "16", importing...

Unable to import file.

Found partial file "19", importing...

Unable to import file.

Found partial file "2", importing...

Unable to import file.

Found partial file "20", importing...

Unable to import file.

Found partial file "21", importing...

Unable to import file.

Found partial file "22", importing...

Unable to import file.

Found partial file "23", importing...

Unable to import file.

Found partial file "24", importing...

Unable to import file.

Found partial file "25", importing...

Unable to import file.

Found partial file "26", importing...

Unable to import file.

Found partial file "27", importing...

Unable to import file.

Found partial file "28", importing...

Unable to import file.

Found partial file "3", importing...

Unable to import file.

Found partial file "4", importing...

Unable to import file.

Found partial file "5", importing...

Unable to import file.

Found partial file "6", importing...

Unable to import file.

Found partial file "8", importing...

Unable to import file.

Process complete, 0 partial downloads imported successfully.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, είναι η ανάποδη διαδικασία. Το faq λέει:

When I try to import my partial files from eMule/eDonkey it doesn't work!

Unfortunately, Shareaza cannot import 100% of all partial files from eD2k. It is recommended you shut down eDonkey/eMule to see if it helps in the process otherwise just finish up the download in that client.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

.................. Όσο για το edonkey και το άθλιο σύστημά του, για μηχανήματα 24/7 συνδεμένα καλό είναι, αν για ένα αρχείο 300mb είστε διατεθειμένοι να περιμένετε 1-2 βδομάδες. Βαρέθηκα να υποστηρίζω το shareaza, εγώ μια πρόταση έκανα, μιας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος..........

Απο ταχυτητα μια χαρα πηγαινουν τα edonkey/overnet (και δεν περιμενω 1-2 βδομαδες για 300ΜΒ).Το shareaza και σημερα που το δοκιμασα παλι δεν με ενθουσιασε (σε games που δοκιμασε ειχε χαλια ταχυτητα-τουλαχιστον οσο περιμενα, 5 λεπτα)

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια γνωμη εχω και εγω με εσενα unstoppable, και χρησιμοποιω το overnet 7-8 μηνες. Με 25 και πανω αρχεια στην λιστα, παντα κατεβαζε φουλ. Πανω απο 1 Terra εχει κατεβει σε αυτο το διαστημα και ολα ειναι απο το overnet. Μου κανει εντυπωση που λεγεται οτι δεν πιανει ταχυτητα. Το sharezaa το ειχα δοκιμασει στο παρελθον και απογοητευτικα, κυριως για τα spyware του, περα απο τις ταχυτητες του.Το δοκιμασα παλι τωρα αλλα παλι απογοητευτικα. Βρισκει πραγμα στο search αλλα το download ειναι αλλη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.