Jump to content



Βοήθεια για αγορά φορητού....


vgiozo

Recommended Posts

Εγώ αγοράζω φορητά αρκετό καιρό (το 1ο ήταν ένα 233Mhz) και έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα. ΦΤΙΑΞ ΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. Πήγαινε www.uniwill.com και πάρε μια ιδέα. Δεν θα αγόραζα Acer με ΤΙΠΟΤΑ (Πουλιάδης γαρ) και σίγουρα τίποτε το επώνυμο αφού την εγγύησή τους την έχω χεσμένη. Τα χεράκια σου πιάνουν (moddάρουμε) τα ανταλακτικά τα βρίσκεις πιο φθηνά στην Ελλάδα (cpu-hdd-ram), οπότε δοκίμασέ το. Όσο για την αυτονομία.......εάν δεν είσαι buisenessman το στύλ "πετάω Αθήνα-Νέα Υόρκη" πίστεψέ με είναι τσάμπα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Εγώ αγοράζω φορητά αρκετό καιρό (το 1ο ήταν ένα 233Mhz) και έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα. ΦΤΙΑΞ ΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. Πήγαινε www.uniwill.com και πάρε μια ιδέα. Δεν θα αγόραζα Acer με ΤΙΠΟΤΑ (Πουλιάδης γαρ) και σίγουρα τίποτε το επώνυμο αφού την εγγύησή τους την έχω χεσμένη. Τα χεράκια σου πιάνουν (moddάρουμε) τα ανταλακτικά τα βρίσκεις πιο φθηνά στην Ελλάδα (cpu-hdd-ram), οπότε δοκίμασέ το. Όσο για την αυτονομία.......εάν δεν είσαι buisenessman το στύλ "πετάω Αθήνα-Νέα Υόρκη" πίστεψέ με είναι τσάμπα λεφτά.

Που μπορούμε να βρούμε για ανταλλακτικά κι ό,τι άλλο χρειάζεται για ένα custom-made laptop? Η αδερφή μου τον τελευταίο καιρό ψάχνει να αγοράσει φορητό κι έχει καταλήξει στο Acer 1356LCi αλλά ρωτάω μπας και της φτιάξω κανέναν για να της έρθει και φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 16:15]

Που μπορούμε να βρούμε για ανταλλακτικά κι ό,τι άλλο χρειάζεται για ένα custom-made laptop? Η αδερφή μου τον τελευταίο καιρό ψάχνει να αγοράσει φορητό κι έχει καταλήξει στο Acer 1356LCi αλλά ρωτάω μπας και της φτιάξω κανέναν για να της έρθει και φθηνότερα.

Κοίταξε να δείς......απο το 0 δεν υπάρχει λύση. Η uniwill παρέχει λύσεις : κουτί-οθόνη-VGA-mobo-μπαταρία-DVDRW. Απο εκεί και πέρα βάζεις εσύ τον επεξεργαστή της αρεσκίας σου (ότι παίρνει το mobo) Ram-hdd. Ανταλακτικά γενικότερα μπορείς να βρείς τα πάντα, κυρίως στην Αμερική......απο mobo μέχρι λάμπες για τα TFT αλλά..........:TD: .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw [Σήμερα, στις 14:07]

Δεν θα αγόραζα Acer με ΤΙΠΟΤΑ (Πουλιάδης γαρ)

Ενημερωτικά: Το service των ACER το έχει ανεξάρτητη εταιρία (MDI), η οποία είναι αξιοπρεπέστατη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Δεν θα αγόραζα Acer με ΤΙΠΟΤΑ (Πουλιάδης γαρ) και σίγουρα τίποτε το επώνυμο αφού την εγγύησή τους την έχω χεσμένη.

Θα διαφωνήσω με τον Outlaw καθώς αρκετά acer που έχω δει είναι αρκετά καλά ποιοτικά και η εγγύηση τους φτάνει με επέκταση 3 χρόνια. Ότι και να πάθει στο αλλάζουνε, με την αντίστοιχη ταλαιπωρία βέβαια αλλά αυτό συμβαίνει παντού.

vgiozo σχετικά με τα μοντέλα που αναφέρεις παραπάνω αν μπορείς γράψε και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του καθενός (οθόνη, μέγιστη ανάλυση, μνήμη, σκληρός κ.τ.λ.)

Έτσι θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από prokopas [Σήμερα, στις 18:03]

Ότι και να πάθει στο αλλάζουνε, με την αντίστοιχη ταλαιπωρία βέβαια αλλά αυτό συμβαίνει παντού.

.

Την καίς την εταιριούλα μόνος σου.........το να μου το αλλάξουν το θεωρώ δεδομένο (αυτό μας έλλειπε). Το "ταλαιπωρία" δείχνει την εικόνα και το οτι "συμβαίνει παντού" δεν με καλύπτει και δεν αποτελεί δικαιολογία. Εκτός και αν το παντού είναι η Ρωσσία, τα βουνά Γκολάν, η Ουγκάντα και τα νησιά Χούλα Χούλα:laughing: . Διότι τουλάχιστον στην Αγγλία και στην Αμερική αυτά δεν νοούνται καν.Φιλικά πάντα τα λέω αυτά και δεν θήγω κανέναν αλλά εαν την ταλαιπωρία την θεωρήσουμε δεδομένη τότε ας μην έχουμε και απαιτήσεις για εξέληξη. Και μετά την έπεται? Να μην στο αλλάζουν φυσικά:tomato: .......................Φιλικά ετσιιιιιιιιι;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Κοίταξε να δείς......απο το 0 δεν υπάρχει λύση. Η uniwill παρέχει λύσεις : κουτί-οθόνη-VGA-mobo-μπαταρία-DVDRW. Απο εκεί και πέρα βάζεις εσύ τον επεξεργαστή της αρεσκίας σου (ότι παίρνει το mobo) Ram-hdd. Ανταλακτικά γενικότερα μπορείς να βρείς τα πάντα, κυρίως στην Αμερική......απο mobo μέχρι λάμπες για τα TFT αλλά..........:TD: .

Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά για ένα custom-made laptop αγοράζω ένα σχεδόν έτοιμο κουτί (με οθόνη, vga, mobo μπαταρία, DVD+/-rw) από uniwill και μετά απλώς εγκαθιστώ cpu, ram και σκληρό?

Που μπορώ να βρω τα τρία τελευταία για laptop?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 18:51]

Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά για ένα custom-made laptop αγοράζω ένα σχεδόν έτοιμο κουτί (με οθόνη, vga, mobo μπαταρία, DVD+/-rw) από uniwill και μετά απλώς εγκαθιστώ cpu, ram και σκληρό?

Που μπορώ να βρω τα τρία τελευταία για laptop?

Σωστά τα λές. CPU βάζεις desktop ή αμα βρείς mobile (κοίτα να το υποστηρίζει). Ram σου λέει στο site....π.χ. στο δικό μου παίρνει πάμφηνες, απλές, θνητές desktop ddr333 (έχω το 755ΙΙΟ)!!!!. Όσο για τον σκληρό 2.5'' νομίζω απλά δώσε προσοχή στο πάχος. Μπορείς να κατεβάσεις και το manual απο το site απο θα βρείς λεπτομέρειες στο πώς να το συναρμολογήσεις-επισκευάσεις (να και κάποιοι που σου "επιτρέπουν" να ανοίξεις το μηχάνημα που αγόρασες). Πάντως δώσε προσοχή στο max της cpu που παίρνει το μοντέλο που θές.

Link to comment
Share on other sites

Παρέθεσα τα χαρακτηριστικά του κάθε φορητού στο αρχικό μήνυμα για να διευκολύνω τις απαντήσεις...

Προσωπικά έχω ακούσει καλά σχόλια για την υποστήριξη της Acer, επίσης του χρόνου θα βρίσκομαι Αγγλία, οπότε το σέρβις εκεί ίσως είναι πιο άμεσο...

Βασικά δεν θα ενδιέφερε η συναρμολόγηση φορητού λόγω έλλειψης χρόνου και απροθυμίας δικιάς μου να καταπιαστώ με τέτοια...

Ποιό σύστημα θεωρείτε το πιο δυνατό και καλό για τα λεφτά του ή για ποιό νομίζετε πως θα άξιζε να δώσω το κάτι παραπάνω;; Το 2012 ομολογώ ότι μου αρέσει πολύ, αλλά δεν περιμένω τρελές επιδόσεις...φοβάμαι μή κλαίω τα λεφτά μου μετά από κανα εξάμηνο...

Αν δεν μου φαινόταν χοντροκομμένα τα 1511-13 θα πήγαινα καρφωτός...βέβαια δεν κάνω και τίποτε βαριές εργασίες με τον υπολογιστή...εφαρμογές γραφείου, ιντερνετ, παρακολούθηση dvd, μουσική άντε και καμιά επεξεργασία φωτό και βίντεο...όχι σπουδαία πράγματα..

Έχει κανείς κάποιο απ' τα παραπάνω ή έχει δουλέψει με κάποια απ' αυτά για να πεί εντυπώσεις...κάποιες γενικότερες παρατηρήσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι σε λιγότερο από 6 μήνες θα κλαίς τα λεφτά σου με τέτοια πτώση των τιμών...

Εγώ πήρα φορητό πέρυσι, μεταξύ Πάσχα και καλοκαιριού, από Γερμανία, στην τιμή των 900 ευρώ (P4 2.66 512 μνήμη και λοιπά, αλλά είχε και dvd rw, όταν τα κανονικά drives έκαναν 300 ευρά στο Ελλαδα), τη στιγμή που στην Ελλάδα, όσα μηχανήματα είχαν ίδιες δυνατότητες (ένα δυο) κόστιζαν επιεικώς 2500 ευρά. Σήμερα, Για τα ίδια μηχανήματα συζητάμε τουλάχιστον 50% φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη υπόθεση η αγορά φορητού...

Αρχίζω να ξυνίζω πάντως λίγο ως προς το 2012...από κάποια σχόλια που διάβασα είναι κάτι σαν κομμένη έκδοση του 2023, χωρίς τις multimedia δυνατότητες του τελευταίου...το 2023 πάει πολύ όμως...2000 με ΦΠΑ...ιδού τα σπεκ πάντως...

Mobile Intel

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Την καίς την εταιριούλα μόνος σου.........το να μου το αλλάξουν το θεωρώ δεδομένο (αυτό μας έλλειπε). Το "ταλαιπωρία" δείχνει την εικόνα και το οτι "συμβαίνει παντού" δεν με καλύπτει και δεν αποτελεί δικαιολογία. Εκτός και αν το παντού είναι η Ρωσσία, τα βουνά Γκολάν, η Ουγκάντα και τα νησιά Χούλα Χούλα:laughing: . Διότι τουλάχιστον στην Αγγλία και στην Αμερική αυτά δεν νοούνται καν.Φιλικά πάντα τα λέω αυτά και δεν θήγω κανέναν αλλά εαν την ταλαιπωρία την θεωρήσουμε δεδομένη τότε ας μην έχουμε και απαιτήσεις για εξέληξη. Και μετά την έπεται? Να μην στο αλλάζουν φυσικά:tomato: .......................Φιλικά ετσιιιιιιιιι;)

Outlaw και εγώ μαζί σου είμαι σε όλα αυτά που λες αλλά προσωπικά δεν μου ακούγεται και ότι καλύτερο να αγοράσω φορητό απ' έξω(προσωπική άποψη).

Το τελικό ζητούμενο (κατά την άποψή μου) είναι όταν δίνεις 1500-2000 για να αγοράσεις κάτι (πόσο μάλλον φορητό που δύσκολα μπορείς να επέμβεις μόνος σου ή να καταφύγεις σε άλλαγή ενός μόνο τμήματος εκτός αντιπροσωπείας είναι σχεδόν άτοπο) αυτό που ενδιαφέρει άμεσα είναι να ξέρεις ότι θα δουλεύουν όλα σωστά για το μεγαλύτερο δυνατό χρονικό διάστημα (βλέπε εγγύηση).

Τελικά (γιατί καλές οι αντιπαραθέσεις και ο διάλογος αλλά μάλλον μπερδεύουμε τον vgiozo παρά τον διευκολύνουμε να αποφασίσει) λίγο έως πολύ όλοι ξέρουμε πως έχουν τα πράγματα και καθένας διαλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο γι' αυτόν.

Φιλικά Prokopas

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς αυτούς που έχουν centrino...

Η απόδοση σε σχετικά ελαφρές εργασίες πως μετράει σε σχέση μ' έναν πχ Barton 2500+ (χωρίς υπερχρονισμό);;;

Δηλαδή αν σέρνεται σχετικά το μηχάνημα ή ψιλοκολλάει όταν ζορίζεται, ας πάρω κάποιο απ' τα 151*-162* κι ας ζυγίζουν 50 κιλά...

Δεν ζητώ benchmark, αλλά παρατηρήσεις ως προς τη καθημερινή λειτουργία του φορητού...

Link to comment
Share on other sites

...εφαρμογές γραφείου, ιντερνετ, παρακολούθηση dvd, μουσική άντε και καμιά επεξεργασία φωτό και βίντεο...όχι σπουδαία πράγματα..

Απλώς θα ήθελα και κάποια μακροβιότητα όσον αφορά την απόδοση του υπολογιστή, γιατί σταθερό δεν με βλέπω να αγοράζω σύντομα...μάλιστα θα προσπαθήσω να αποφύγω να αγοράσω ξανά σταθερό, για να μην κολλήσω ξανά με overclock και τα ρέστα...πλέον μόνο πολύτιμο χρόνο μου τρώει η ενασχόλησή μου με τον υπολογιστή...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να φτιαξεις εναν μονο σου, δες πως εδω. http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=3743 παρε και ενα τηλεφωνο στην interset να δεις αν σου δινει αυτην την δυνατοτητα για asus whitebox, http://www.interset.gr/

Επεξεργαστη Athlon 64 θα διαλεγα.

:OT: κατι σε Small factor με μια καλη LCD οθονη το εχεις στεφτει? Βαζεις οτι επεξεργαστη και καρτα γραφικων/ηχου θες πολυ πιο ευκολα. http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=4161

Link to comment
Share on other sites

Λιγα λογια και απο μενα , το τελευταιο καιρο το service της ACER γαι την Ελλαδα εχει μεταφερθει στην Ιταλια και εχουν κοπει ολα τα acer point.Aπο την σιμγη που εγινε αυτη η μεταφορα ουτε η ΟΚΤ ουτε ο Πουλιαδης μα ουτε και η Quest φερνουν καμια ευθυνη για τo service , ολα τα εχει αναλαβει μια κυρια Τριπαρολη ( ξερω κολλα κατι αλλο και μαλιστα ταιριαζει τα μαλλα στην κυρα αυτη) η οποια και βριικσεται στην Ιταλια.Οτιδηποτε acer εχει φυγει το τελευταιο διμηνο ακομα δεν εχει γυρισει , μαλιστα για καλυτερη αντιμετωπιση στον πελατη η εταιρεια που δουλευω προεβει με δικα της εξοδα στην αντικατασταση των φορητων οχι με τα αντιστοιχα μοντελα αλλα με το αντιστοιχο μοντελο τωρινο συγκρινομενο με τα τα λεφτα που εχουν δωσει οι πελατες πριν καιρο.Τα acer δεν παρουσιασαν τρομερα προβληματα γενικως αλλα τα λιγα αυτα μας εχουν βγαλει την ψυχη.Ενδεικτικα αναφερω οτι τα 2023 ειναι κορυφαιο φορητο και δεν μας εχει γυρισει κανενα απο δαυτα σε συκγριση με τα 1511 που ειχαμε καποιες επιστροφες.Επισης το φορητο που πουλαει πιο πολυ ειναι το 292 και το 291 , εχωντας ελαχιστες επιστροφες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.