Jump to content



OTE οπτικές ίνες τέλος??


grathk

Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες πέρναγα απο βουλιαγμένη και είδα κατι πολύ παράξενο.Είδα αδειες κουλούρες οπτικών ινών,την επόμενη μέρα έφυγα το απόγευμα και φεύγοντας παρατήρησα οτι οι κουλούρες πλεον δεν ήταν άδειες.....

Το internet πλεον συνχρονίζει σε πολύ χαμηλές ταχύτητες..3.3Mbit 2011 Αθήνα..

Ευχαριστώ ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουνε οι οπτικές ίνες που είδες με την ADSL γραμμή σου ?

Ουδέποτε είχανε βάλει γραμμές ADSL σε VDSL DSLAMs, οπότε βάλουν δεν βάλουν ίνες δεν επηρρεάζεται κάτι με την γραμμή σου.

Πρωτού κατηγορήσεις τον οποιονδήποτε για οτιδήποτε, μήπως να κάνεις πρώτα μια "μικρή έρευνα" ?

Link to comment
Share on other sites

Σε όλη την Ανω Γλυφαδα (απο Τερψιθεα εως ΚΑΙ Πυρναρι) θα αλλαχτουν ολες οι παλιες καλωδιωσεις, εξου και ολο σκαψιμο που γινεται παντου. Θα περαστουν οπτικες ινες στα παλια DSLAM και θα δημιουργηθουν 4 καινουργια καθως και ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ συνδεσεις σε ολα τα Γυμνασια/Λυκεια της περιοχης.

Αυτα απο εναν απο τους προισταμενους του ΟΤΕ για την Γλυφαδα, που ειναι φιλος :)

Φυσικα δεν θα επηρεαστει κανενος η ταχυτητα μιας και η ΕΕΤΤ εχει μπλοκαρει τις νεες ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

Οι οπτικές ίνες συνδέουν τα κέντρα οτε με τους άλλους παρόχους forthnet,ontelecoms κτλ.

Τι εννοείς δεν επιρρεάζεται η γραμμή μου οταν έχουν ίδιο αριθμό συνδρομητών και λιγότερο bandwidth για μοίρασμα?

Μήπως μετακόμισε το σπίτι μου πιο μακρυά απο το kafao(οπως μου έλεγαν στο support της on)?

Γιατί τις βγάζαν απο το έδαφος και ξανακλείσαν τις τρύπες δεν καταλαβαίνω..

Link to comment
Share on other sites

@grathk Προφανως ειτε θα δημιουργηθηκε προβλημα στο κομματι πριζα τοιχου σου εως κουτι πολυκατοικιας, ειτε στο κομματι κουτι πολυκατοικιας μεχρι τοπικο DSLAM. Ισως και με τα σκαψιματα, στην γραμμη σου να τραυματιστικε το καλωδιο και να εχει βραχυκυκλωμα. Ισως πολλα....Αν δεν παρεις τον ISP σου, να δηλωσεις βλαβη, δεν θα μαθεις ;)

Για τα σκαψιματα...Αλλαξανε καποια ειπε. Δεν ξερω το γιατι....

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουνε οι οπτικές ίνες που είδες με την ADSL γραμμή σου ?

Ουδέποτε είχανε βάλει γραμμές ADSL σε VDSL DSLAMs, οπότε βάλουν δεν βάλουν ίνες δεν επηρρεάζεται κάτι με την γραμμή σου.

Πρωτού κατηγορήσεις τον οποιονδήποτε για οτιδήποτε, μήπως να κάνεις πρώτα μια "μικρή έρευνα" ?

Το bold, ναι, αλλά δεν γίνεται (τεχνικά) να χρησιμοποιήσουν την υποδομή της οπτικής ίνας, για να στείλει και adsl2?, γιατί κάτι τέτοιο μου 'πε ο επικεφαλής του συνεργείου όταν ολοκλήρωνε το νέο ΚΑΦΑΟ στην περιοχή μου (Πάτρα), ότι "Θα φέρνει 24mbit μέχρι το ΚΑΦΑΟ, και από κει και πέρα ότι εξασθένιση έχεις μέχρι το σπίτι σου", κρατάω και μικρό καλάθι βέβαια, γιατί το attenuation μου είναι ακόμη 60-... :( ένα μήνα μετά τη δήλωσή του

Link to comment
Share on other sites

Οι οπτικές ίνες συνδέουν τα κέντρα οτε με τους άλλους παρόχους forthnet,ontelecoms κτλ.

Τι εννοείς δεν επιρρεάζεται η γραμμή μου οταν έχουν ίδιο αριθμό συνδρομητών και λιγότερο bandwidth για μοίρασμα?

Μήπως μετακόμισε το σπίτι μου πιο μακρυά απο το kafao(οπως μου έλεγαν στο support της on)?

Καταλαβαίνεις τι είπες ?

Μας λες ότι προχθές π.χ. έσκαψαν ένα δρόμο Χ μέτρα για να περάσουνε οπτικές ίνες.

Τις βάλανε μέσα, και την επομένη τελικά τις μαζέψανε να τις πάρουνε πίσω ?

Το σκέφτηκες καλά αυτό ?

Παρεπιπτόντως δεν συνδέεται κανένας ISP με τον πΟΤΕ και εσένα μέσω οπτικών ινών από τα ΚΑΦΑΟ(Υ).

Ουδεμία επαφή με την πραγματικότητα.

Η γραμμή σου αν συγχρόνιζε μέχρι εχθές στα 7Mbps π.χ. και σήμερα πλέον είσαι στα 3Mbps... είτε έχει πρόβλημα η γραμμή σου ή ο εξοπλισμός σου ή οι καλωδιώσεις του σπιτιού σου, είτε ενεργοποιηθήκανε πολλοί νέοι συνδρομητές ή καταργήθηκαν κάποιοι τοπικοί βρογχοι και εξαιτίας αυτού έχεις πτώση ταχύτητας.

Πάρε στο 121 και δήλωσε βλάβη στην γραμμή ADSL σου με την αιτιολογία ότι έπεσε πολύ η ταχύτητα σου.

Το bold, ναι, αλλά δεν γίνεται (τεχνικά) να χρησιμοποιήσουν την υποδομή της οπτικής ίνας, για να στείλει και adsl2?, γιατί κάτι τέτοιο μου 'πε ο επικεφαλής του συνεργείου όταν ολοκλήρωνε το νέο ΚΑΦΑΟ στην περιοχή μου (Πάτρα), ότι "Θα φέρνει 24mbit μέχρι το ΚΑΦΑΟ, και από κει και πέρα ότι εξασθένιση έχεις μέχρι το σπίτι σου", κρατάω και μικρό καλάθι βέβαια, γιατί το attenuation μου είναι ακόμη 60-... :( ένα μήνα μετά τη δήλωσή του

Όταν ( και αν... ) κάποτε ενεργοποιηθούνε τα νέα ΚΑΦΑΟ(Υ) του πΟΤΕ με εγκατάσταση ή συνεγκατάσταση VDSL2 DSLAM, και ΑΝ περάσει και τις ADSL γραμμές στο VDSLam τότε θα έχεις πολύ καλές ταχύτητες στην ADSL2+ αφού πλέον η απόσταση σου είναι αυτή από το σπίτι σου μέχρι το τοπικό ΚΑΦΑΟ(Υ) που ανήκεις.

Μέχρι αυτής της στιγμής δεν έχει ενεργοποιηθεί ( aka συνδεθεί πλήρως με το δίκτυο του πΟΤΕ, και να έχουνε μπεί επάνω συνδρομητές ) κανένα VDSL "κύκλωμα" του ΟΤΕ εκτός από αυτά που είναι στις πιλοτικές περιοχές ( και εκεί δεν έχουνε βάλει τους ADSL συνδρομητές επάνω, μόνο όσοι κληρώθηκαν/διαλέχτηκαν να πάρουνε δοκιμαστική δωρεάν VDSL2 είναι πάνω στα VDSLam ).

Μην ελπίζετε σε τέτοιες αλλαγές σύντομα... ενδέχεται να μην δωθεί εμπορικά το VDSL2 ούτε μέσα στο 2012...

Είτε έχεις πΟΤΕ, είτε Forthnet, είτε Cyta, είτε Vivodi ( :D ), είτε είναι Shared LLU είτε Full LLU από το ΚΑΦΑΟ(Υ) πρός το σπίτι σου, αλλά και από το ΚΑΦΑΟ(Υ) που ανήκεις μέχρι το Α/Κ ( Αστικό Κέντρο ) όπου και βρίσκονται το 98% των DSLAM η σύνδεση είναι κοινή, μια και μοναδική.

Δεν υπάρχει καλώδιο των ISP πουθενά μεταξύ αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλη την Ανω Γλυφαδα (απο Τερψιθεα εως ΚΑΙ Πυρναρι) θα αλλαχτουν ολες οι παλιες καλωδιωσεις, εξου και ολο σκαψιμο που γινεται παντου. Θα περαστουν οπτικες ινες στα παλια DSLAM και θα δημιουργηθουν 4 καινουργια καθως και ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ συνδεσεις σε ολα τα Γυμνασια/Λυκεια της περιοχης.

Αυτα απο εναν απο τους προισταμενους του ΟΤΕ για την Γλυφαδα, που ειναι φιλος :)

Φυσικα δεν θα επηρεαστει κανενος η ταχυτητα μιας και η ΕΕΤΤ εχει μπλοκαρει τις νεες ταχυτητες.

Και ελεγα να ρωτήσω τι παιζει στην περιοχη :T::T:

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο χρόνια οπτικές ίνες δεν βάζανε όπου να 'ναι, παρά μόνο στην διασύνδεση Α/Κ.

Αυτές δεν επηρρεάζανε την ταχύτητα της ADSL σου, οπότε αν ήτανε όντως ίνες, δεν ευθύνονται αυτές για την ταχύτητα σου.

Σίγουρα ήταν οπτικές ίνες ?

Ήταν σίγουρα του ΟΤΕ ?

Πηγαίνανε σε κάποιο κουτί της γειτονίας σου ή ήτανε αλλού ?

Η ταχύτητα της ADSL2 γραμμής σου εξαρτάται από την απόσταση που έχει το σπίτι σου από το Α/Κ. ( εκτός και αν έχουνε κάπου στο μεταξύ miniDSLAM aka Remote DSLAM ).

Η ταχύτητα αυτή δεν επηρρεάζεται από οποιαδήποτε αλλαγή οπτικών ινών.

Για να επηρεαστείς από αφαίρεση οπτικών ινών στον συγχρονισμό της γραμμής σου θα πρέπει να είσαι πάνω σε DSLAM που έχει συνδεθεί με το A/K μέσω οπτικών ινών ( κάτι που δεν έχει γίνει ακόμα ).

Για να μιλήσουμε πιο χειροπιαστά επί του θέματος σου, τι στατιστικά γραμμής είχες μέχρι πρότινως και τι τώρα ?

Τι downstream speed είχες και τι downstream attenuation & SnR είχες, και τι έχεις αντίστοιχα σε αυτά τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Για την δική μου γραμμή:

Πριν 2μήνες συγχρόνιζα στα 7200kbps down up εχει μείνει σταθερό στα 720-850kbps

Πριν κανα μήνα έπεσε στα 5800-5200kbps

Πριν μερικές μέρες στα 3300kbps

H υποβάθμιση των γραμμών ειναι γενικό φαινόμενο(πηγαδακια βουλας,βουλιαγμενη,βαρη και βαρκιζα)ειδα να κατεβαίνουν γραμμες απο τα 18000kbps στα 8000kbps το τελευταίο 10μερο.

Δύο γείτονες με forthnet έπεσαν απο τα 6500kbps&7300 down στα 2100kbps&2400kbps αντίστοιχα.

[MENTION=8437]bill[/MENTION] δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο,απλά παρατήρησα πτώση μετα απο εργασίες,συγκεκριμένα τυπάδες με ταμπελίτσα ΟΤΕ μπροστά απο τον χώρο εργασίας,που βγάζαν καλώδια και τα βάζαν σε κουλούρες...οι κουλούρες ήταν αδειες στην αρχή ο δρόμος δεν ήταν φρεσκοσκαμένος,ενώ μετά ήταν..και ήταν γεμάτες και οι κουλούρες με καλώδιο διαμέτρου γύρω στα 12cm..

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες πέρναγα απο βουλιαγμένη και είδα κατι πολύ παράξενο.Είδα αδειες κουλούρες οπτικών ινών,την επόμενη μέρα έφυγα το απόγευμα και φεύγοντας παρατήρησα οτι οι κουλούρες πλεον δεν ήταν άδειες.....

Το internet πλεον συνχρονίζει σε πολύ χαμηλές ταχύτητες..3.3Mbit 2011 Αθήνα..

Ευχαριστώ ΟΤΕ

Δεν ήθελα να ασχοληθώ, αλλά επειδή διαβάζω μερικά πράγματα και ....., θα γράψω και εγώ την άποψή μου.Είμαι τεχνικός πεδίου σε πάροχο και τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί με τα mini-DSLAM του ΟΤΕ, τα βιώνω καθημερινά.Μιλάμε για περιοχές που έπαιζαν στα 2Mbps - 4Mbps λόγω απόστασης.

1. Στα χωριά που έχουν μπει οι καμπίνες, "μακραίνουν" οι βρόχοι λόγω του ότι γίνεται μεταγωγή του δικτύου κορμού μέχρι την καμπίνα (για να εξυπηρετηθούν όλα τα KV ενός χωριού) με αποτέλεσμα να ανεβαίνει το Attenuation στους πελάτες των παρόχων.Η επιπλέον απόσταση που προστίθεται μπορεί να είναι εως και 500m.

2. Η μεγαλύτερη παρεμβολή δυστυχώς γίνεται στο απερχόμενο δίκτυο διότι εκεί βρίσκεται και το mini-DSLAM.Όταν έχεις ένα σήμα το οποίο είναι εξασθενημένο λόγω της απόστασης και ξαφνικά συναντάει ένα "ισχυρό" (παρ'όλο που η πόρτα έχει μικρό output power) ποιο απο τα 2 νομίζετε θα υπερισχύσει??

3. H συνεγκατάσταση, τουλάχιστον στον πάροχο που δουλεύω, έχει ζητηθεί σε πολλές περιοχές εδώ και πάνω απο χρόνο αλλά ο ΟΤΕ έχει βρει κάποια "παραθυράκια" ώστε δυστυχώς να τις αποφεύγει / καθυστερεί (χαρακτηρισμός πρώην KV ως Remote-DSLAM πλέον, με αποτέλεσμα να μην έχεις δικαίωμα συνεγκατάστασης).Οπότε γι'αυτούς που είπαν πως οι πάροχοι δεν θέλουν να κάνουν επενδύσεις........

Συμφωνώ με την εξέλιξη και την πρόσβαση ΟΛΩΝ σε υψηλές ταχύτητες, αλλά ας γίνεται μέσα σε πλαίσια ώστε να εξυπηρετούνται ΟΛΟΙ.

Στο θέμα του VDSL, έχω μιλήσει με τεχνικούς του ΟΤΕ και μου έχουν πει πως όταν ενεργοποιηθούν, θα έχουν πρόβλημα και τα δικά τους ADSL, παρ'όλο που θα παίρνουν απο το ίδιο mini-DSLAM, λόγω του μεγαλύτερου φάσματος συχνοτήτων που εκπέμπει.Οπότε οι πελάτες των παρόχων που παίζουν χαμηλά, αργότερα πιθανόν να μην συγχρονίζουν κιόλας.

Και τέλος επισυνάπτω και ένα Screenshot απο Network Analyzer σε γραμμή πελάτη που παίζει σε περιοχή με mini-DSLAM του ΟΤΕ.Εννοείται πως αυτός εξυπηρετείται απο το Α/Κ που βρίσκεται σε απόσταση 4,7Km απο το χωριό.Πριν μπει η καμπίνα, συγχρόνιζε κανονικότατα στα 2Mbps.

Αυτά τα λίγα απο μένα.....

P.S. Δεν έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με ΚΑΝΕΝΑΝ, αλλά ας κοιτάμε λίγο και την άλλη πλευρά....

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4385219#post4385219

Link to comment
Share on other sites

Είτε αλλάζουνε κεντρικά καλώδια στην περιοχή σου και τις γύρω περιοχές, και ενδεχομένως τώρα κάνουνε και κάποια rerouting για να μην αφήσουνε κόσμο δίχως τηλ. και internet, είτε καταργούνε κάποια ΚΑΦΑΟ(Υ) ή RemoteDSLAM.

Αν αλλάζουνε καλώδια θα ξαναφτιάξει η γραμμή σου όταν ολοκληρωθούνε τα έργα.

Ανάλογα το τι θα κάνουνε, μπορεί να έρθεις στα προηγούμενα σου, μπορεί να βελτιωθεί κιόλας, μπορεί να βρεθείς και κάτι τις χαμηλότερα.

Μην ξέροντας τι ακριβώς κάνουνε και τι σκοπό έχουνε δεν μπορώ να σου πω κάτι με σιγουριά.

Η πτώση από τα 7.2 στα 5.8 πάντως λογικά είναι από το ότι ενεργοποιήθηκαν αρκετοί νέοι συνδρομητές, κάτι που αυξάνει τις παρεμβολές μεταξύ των γραμμών, και ως αποτέλεσμα αυτού πέφτει ο συγχρονισμός των πάντων στις περιοχές αυτές.

Και εγω στην Σταμάτα πριν 5-6 χρόνια ήμουνα στα 8.5Mbps επειδή ήμουν από τους ελάχιστους που είχανε ADSL στις περιοχές εδώ, μετά μπήκανε και άλλοι, έπεσα σιγά σιγά όσο αυξάνονταν οι συνδρομητές.

Κόψανε οι λαμάκες των δήμων 2-3 φορές κεντρικά καλώδια, προχειρομπαλώσανε τις βλάβες οι εξωτερικοί συνεργάτες του πΟΤΕ, χάσαμε και άλλη ταχύτητα.

Μπήκε ADSL μέχρι και το τελευταίο σπίτι πλέον ( και η κουτσή Μαρία που δεν ξέρει με πιο κουμπί ανοίγει το PC έχει πλέον ADSL )... είναι και η απόσταση μου περίπου 3.2χλμ από το Α/Κ, τσούπ, καλωσήλθες στο club των πληρώνω 24Mbps και παίρνω 4.8Mbps φίλε Bill.

Link to comment
Share on other sites

Βουλα-Βουλιαγμενη-γλυφαδα κτλ εχουν πηξει στις καλωδιακες βλαβες λογο οτι περναει ο ΟΤΕ οπτικες και εχει κατασκαψει τον τοπο.

Καλωδιακη βλαβη ειναι προβλημα ειτε στο κυριο ειτε στο απερχομενο δικτυο.Κυριο ειναι το δικτυο μεχρι το καφαο ,απερχομενο απο καφαο μεχρι την εισαγωγη του σπιτιου σου.Μπορει π.χ. ο ΟΤΕ να σκαβει 4-5 δρομους μακρυα σου και εσυ να μην εχεις τηλεφωνο,προφανως εκει παιζει προβλημα στο κυριο δικτυο.

Δες αν εχεις και τηλεφωνο και δηλωσε μια βλαβη στον παροχο σου

Link to comment
Share on other sites

Βουλα-Βουλιαγμενη-γλυφαδα κτλ εχουν πηξει στις καλωδιακες βλαβες λογο οτι περναει ο ΟΤΕ οπτικες και εχει κατασκαψει τον τοπο.

Καλωδιακη βλαβη ειναι προβλημα ειτε στο κυριο ειτε στο απερχομενο δικτυο.Κυριο ειναι το δικτυο μεχρι το καφαο ,απερχομενο απο καφαο μεχρι την εισαγωγη του σπιτιου σου.Μπορει π.χ. ο ΟΤΕ να σκαβει 4-5 δρομους μακρυα σου και εσυ να μην εχεις τηλεφωνο,προφανως εκει παιζει προβλημα στο κυριο δικτυο.

Δες αν εχεις και τηλεφωνο και δηλωσε μια βλαβη στον παροχο σου

Δήλωσα βλάβη στην ontelecoms αλλα αφου στειλαν τεχνικό ξαναπήραν μετα απο 3-4μέρες να ενημερώσουν οτι απο εδώ και στο εξής θα κλειδώνω max @ 3300kbps.

vandalism mode ON

1)Ρεύμα υψηλής τάσης πάνω στα καλώδια στο κουτι του οτε.

2)Δήλωση βλάβης

3)αντικατάσταση καφαο γιατί καηκαν ολα ;p

4)νεα καλώδια απτο καφαο μεχρι το σπίτι μου

vandalism mode OFF

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.