Jump to content



nf3 250 -> ποια μητρικη να επιλεξω ?


yog-sothoth

Recommended Posts

θελω τα φωτα σας στο φλεγον θεμα της επιλογης μητρικης με nf3 250.

ειμαι αναμεσα απο τις εξης :

Epox 8KDA3+

Chaintech VNF-250

MSI K8N Neo Platinum

και δεν ξερω τι να διαλεξω απο αυτες.

κλεινω λιγο προς MSI γιατι μου αρεσει που εχει και τα slots gia ta dimms πανω.

και επισης εχω διαβασει σε διαφορα forums οτι τη λειτουργουν stable σε 300htt.

οσοι εχουν δοκιμασει καποια απο αυτες της μητρικες παρακαλω αν γινεται να μου πουν την αποψη τους ωστε να μην κανω καμια ******* και μου βγει μουφα η αγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Χωρίς να έχω κάποια προσωπική εμπειρία από τις μητρικές αυτές, βασιζόμενος απλά στα reviews που διάβασα θα πρότεινα EPOX. Εγώ αυτήν θα έπαιρνα. Το μόνο αρνητικό: δεν έχει τρύπες γύρω από το chipset. :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 13:34]

Αν κρίνω από το nf3 150, δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη ψύξη για να ανέβεις σε HTT.

Στην shuttle, με την παθητική ψύκτρα έφτανε απροβλημάτιστα τα 320.

Απλά το ψυκτράκι του EPOX είναι αισχρά μικρό και ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες. Η αλλαγή του με ένα Zalman πιστεύω ότι επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

Μικρό είναι όντως... διάβαζα και το review στο pcstats που υποθέτει ο τύπος ότι τον φρέναρε η ψύξη του chipset...

Δεν έβαζες ένα ανεμιστήρι ρε φίλε να μας πεις αν βελτιώθηκε ή όχι το clocking? lol.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Μικρό είναι όντως... διάβαζα και το review στο pcstats που υποθέτει ο τύπος ότι τον φρέναρε η ψύξη του chipset...

Δεν έβαζες ένα ανεμιστήρι ρε φίλε να μας πεις αν βελτιώθηκε ή όχι το clocking? lol.

Κορυφαιοι reviewers που παιρνουνε στον λαιμο τους τον κοσμακι....

ΓΙΔΙΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Mπρρρρρρ, κιτσ κιτσ, να πω και γω,

την Chain λέω μια και δίνει υψηλότερο Vdimm από την Epox (2.9 έναντι 2.8 μου φαίνεται αλλά δε ξέρω αν κάνει undervoltage η πρώτη, και αν είναι στα πλάνα σου να modάρεις). Η ΕPOX βέβαια θα έχει σαφώς καλύτερο ΒΙΟS για ocάρισμα οπότε δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω καμια απο τις παραπανω μητρικες αν και φανταζομαι οτι θα ειναι πολυ καλες με βασει το ονομα τους και το chipset που διαθετουν.Εγω παντως αν εκανα αναβαθμιση θα περιμενα την DFI να βγαλει τη καινουρια μητρικη με το nforce3 250.Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την Lanparty Nf2 UB παρα τα πολλα προβληματα που εχει προκαλεσει σε πολλους.Απλα τη γνωμη μου λεω..

Μια ενημερωση..http://www.dfi.com.tw/Press/press_header_content_us.jsp?PAGE_TYPE=US&TITLE_ID=4304&LINKED_URL=arch310.jsp&SITE=US

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Mπρρρρρρ, κιτσ κιτσ, να πω και γω,

την Chain λέω μια και δίνει υψηλότερο Vdimm από την Epox (2.9 έναντι 2.8 μου φαίνεται αλλά δε ξέρω αν κάνει undervoltage η πρώτη,....

Στις τιμες που δειχνει το digidoc δεν κανει undervoltage στο vdimm, μονο λιγο overvoltage στο vcore του cpu κανει --> 0.06V)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παντως την chaintech θα προτεινα, 15 μερες που την εχω δουλευει απροβληματιστα, απο ρυθμισεις δεν εχω παραπονο και φυσικα ειναι και σε πολυ καλη τιμη -->110Ε τελικη

Link to comment
Share on other sites

Βασικά του Samael έχει πολλά πράγματα bundle (είναι κατι σε Deluxe) (ΖΝF του Samael VNF του unstop όπου είναι και πιο λιτή). Aν δε σ ενδιαφέρουν τα extra καλύτερα να πας σε VNF γιατί ο 3114 δε αποδίδει τόσο καλά όσο ο ενσωματωμένος της nVidia.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο απο Πλαισιο τις πηραμε

Yog αν δε βιαζεσαι για καποιο συγγεκριμενο λογο (οπως βιαζομουνα εγω) θα προτεινα να περιμενεις 1-2βδομαδες ακομα γιατι ακομα ειναι στην αυγη του το 250 και δεν υπαρχουν πολλες ΜΟΒΟ κ εμπειριες

Αν βιαζεσαι παντος παρε ή Εpox(αν την βρεις Ελλαδα...) ή Chaintech που ειναι κ σιγουρα πραγματα(βλ.Unstoppable)

Για την EPOX βεβαια δεν ειμαι κ πολυ σιγουρος αλλα...εχει ονομα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.