Jump to content



Ερώτηση για oc AMD Phenom 960T.


elthis

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum.Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και είπα να απευθυνθώ στους ειδικούς, μιας και που είμαι λίγο...άσχετος με το συγκεκριμένο άθλημα, και όσο κι αν διάβασα δεν έβγαλα άκρη.Παρακάτω λοιπόν σας παραθέτω επεξεργαστή και μητρική:

AMD Phenon II X4 960T

Gigabyte 990XA-UD3

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι θα ήθελα να ξεκλειδώσω τους επιπλέον 2 πυρήνες του επεξεργαστή μου (άλλωστε γιαυτό επέλεξα τον συγκεκριμένο), άλλα δε το έχω καταφέρει...:(

Με το που το επιλέγω ''enable'' στο bios (του εχω κανει update) το cpu, κολλάει στην επαννεκίνηση.Διάβασα γυρω-γυρω ότι συμβαίνει σε πολλούς με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή και η λύση είναι κάπου στα ''ρεύματα''(?).

Υπάρχει τρόπος να βοηθήσετε κάποιον newbie (εμένα :p) με απλά βήματα πως/τι να ρυθμίσω ή να μείνω με τη χαρά ότι έχω έναν επεξεργαστή με υποτιθέμενους 6 πυρήνες???:slap:

Ευχαριστώ, Ηλίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενεργοποιουνται οι 2 εξτρα πυρηνες σε ολα τα κομματια 960Τ.Ειναι θεμα τυχης.

Απο που τον αγορασες?

Απο Πλαίσιο έγινε η αγορά.Σκέφτηκα κι εγώ αυτό το ενδεχόμενο, απλά είπα να πάρω πρώτα μια γνώμη απο εδώ μιας και έχω διαβασει ότι χρειάζονται και κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις στο bios (πχ σε αυτο το thread βρίσκεται λύση νομίζω στο τέλος, αλλα μου φαίνονται σουαχίλι :p).

Link to comment
Share on other sites

φιλε Ηλια, το οτι ο 960Τ εχει 2 πυρηνες κλειδωμενους, δεν σημαινει οτι ειναι και λειτουργικοι!! αυτα τα κομματια που κλειδωνονται και πωλουνται σαν 960Τ, σημαινει οτι στη διαλογη βρεθηκαν με 1 ή και 2 πυρηνες προβληματικους, και για αυτο το λογο τους κλειδωσαν και πωλουνται σαν 4πυρηνοι! αν εσυ τους ξεκλειδωσεις, λογικο ειναι να εχεις, ειτε ασταθειες στο συστημα σου, ειτε να μην μπουταρει καθολου!!

πρεπει να πετυχεις "λαχειο" επεξεργαστη, ο οποιος να ειναι κλειδωμενος αλλα να μην εχει προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε Ηλια, το οτι ο 960Τ εχει 2 πυρηνες κλειδωμενους, δεν σημαινει οτι ειναι και λειτουργικοι!! αυτα τα κομματια που κλειδωνονται και πωλουνται σαν 960Τ, σημαινει οτι στη διαλογη βρεθηκαν με 1 ή και 2 πυρηνες προβληματικους, και για αυτο το λογο τους κλειδωσαν και πωλουνται σαν 4πυρηνοι! αν εσυ τους ξεκλειδωσεις, λογικο ειναι να εχεις, ειτε ασταθειες στο συστημα σου, ειτε να μην μπουταρει καθολου!!

πρεπει να πετυχεις "λαχειο" επεξεργαστη, ο οποιος να ειναι κλειδωμενος αλλα να μην εχει προβλημα!!

Δε μπορώ να διαφωνήσω (αντιθέτως ότι και να μου πείτε θα το δεχθώ),αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο.Δηλαδή η AMD ρίχνει στην αγορά 4πύρηνους επεξεργαστες διαδίδωντας επίσημα ότι μπορούν να ξεκλειδωθούν οι άλλοι 2 (μαλιστα έρχεται μαζί με το easy tune6 για μεγαλύτερη ευκολία), άλλα ουσιαστικά είναι προβληματικοι??χμ...και στο Πλαίσιο θα δεχτούν άραγε αντικαστάση αν τους αναφέρω το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα για ποιό λόγο πήρες ένας τετραπύρινο επαιξεργάστη για να τον κάνεις 6 πύρηνο και δεν πήρες κατευτείαν έναν 6 πυρήνο. Και γιατί να το πας πίσω? αφού βλάβη δεν έχει! οι 2 πύρηνες δεν ξεκλειδώνουν δεν σημαίνει αυτό ότι ο cpu δεν δουλεύει.. ή είναι προβληματικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα για ποιό λόγο πήρες ένας τετραπύρινο επαιξεργάστη για να τον κάνεις 6 πύρηνο και δεν πήρες κατευτείαν έναν 6 πυρήνο. Και γιατί να το πας πίσω? αφού βλάβη δεν έχει! οι 2 πύρηνες δεν ξεκλειδώνουν δεν σημαίνει αυτό ότι ο cpu δεν δουλεύει.. ή είναι προβληματικό.

Υπήρχε προσφορά και τον αγόρασα όπως επίσης δηλώνω όχι τόσο σχετικός και μου τον πρότειναν.

Αν πάρεις οτιδήποτε που σου παρέχει δυνατότητα επιπλέον ρυθμίσεων/δυνατοτήτων επίσημα, δε νομίζω ότι δε το λες προβληματικό αν αυτές οι δυνατότητες δε δουλεύουν...;)

Anyway, από ότι κατάλαβα πρέπει να συμβιβαστώ, μιας και δεν υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω

.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επισημως ΔΕΝ ειναι προβληματικος! σαν 4πυρηνος πωλειται και ετσι τον αγορασες!!! τα υπολοιπα δες το σαν Bonus, ΑΝ σου κατσει!!!

ολα τα υπολοιπα δεν εχουν καμια σημασια! εφοσον οι 4 πυρηνες του λειτουργουν αψογα, δεν μπορει να επιστραφει σαν προβληματικος!!!!!!! αν ηθελες 6 πυρηνες, υπαρχουν οι Phenom II X6 1***..!!:wall::wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

επισημως ΔΕΝ ειναι προβληματικος! σαν 4πυρηνος πωλειται και ετσι τον αγορασες!!! τα υπολοιπα δες το σαν Bonus, ΑΝ σου κατσει!!!

ολα τα υπολοιπα δεν εχουν καμια σημασια! εφοσον οι 4 πυρηνες του λειτουργουν αψογα, δεν μπορει να επιστραφει σαν προβληματικος!!!!!!! αν ηθελες 6 πυρηνες, υπαρχουν οι Phenom II X6 1***..!!:wall::wall::wall::wall:

Άρα αν πάρεις ένα αμάξι με turbo boost, αν δε σου λειτουργεί το κουμπί, μη το επιστρέψεις σαν προβληματικό αφού η μηχανή θα λειτουργεί κανονικά...:p

Edit: υπάρχει και τετραπυρηνος απ όσο γνωρίζω που δεν είναι black edition, πιο φτηνός.Άρα 2 εκδόσεις, διαφορετικές τιμές, αλλά οι ίδιες δυνατότητες, εκτός αν έχεις το πλούτωνα στο κρόνο και σαν τυχερός στη ζωή σου πέσεις σε μη προβληματικό κομμάτι.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί οι πυρήνες να χρειάζονταν κάμποσο παραπάνω ρεύμα για να είναι σταθεροί.

Δοκίμασε να δώσεις κατιτίς σε CPU ή/και CPU-NB Voltage. Θα έλεγα να δώσεις έως και +0.075V, έχοντας τις μνήμες σου χαλαρές γενικά (δηλ μην περιμένεις να το καταφέρεις με 2000 7-9-7).

Αν δεν κάτσει, δεν έκατσε...ανέβασέ τον όσο μπορείς με 4 και είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί οι πυρήνες να χρειάζονταν κάμποσο παραπάνω ρεύμα για να είναι σταθεροί.

Δοκίμασε να δώσεις κατιτίς σε CPU ή/και CPU-NB Voltage. Θα έλεγα να δώσεις έως και +0.075V, έχοντας τις μνήμες σου χαλαρές γενικά (δηλ μην περιμένεις να το καταφέρεις με 2000 7-9-7).

Αν δεν κάτσει, δεν έκατσε...ανέβασέ τον όσο μπορείς με 4 και είσαι άρχοντας.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση.σίγουρα θα το δοκιμάσω μιας και μου έδωσες μια ελπίδα αλλά και μια πιθανή λύση.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν πάρεις ένα αμάξι με turbo boost, αν δε σου λειτουργεί το κουμπί, μη το επιστρέψεις σαν προβληματικό αφού η μηχανή θα λειτουργεί κανονικά...:p

Edit: υπάρχει και τετραπυρηνος απ όσο γνωρίζω που δεν είναι black edition, πιο φτηνός.Άρα 2 εκδόσεις, διαφορετικές τιμές, αλλά οι ίδιες δυνατότητες, εκτός αν έχεις το πλούτωνα στο κρόνο και σαν τυχερός στη ζωή σου πέσεις σε μη προβληματικό κομμάτι.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

καλα..., αυτες οι παρομοιωσεις pc - αυτοκινητων ειναι ολα τα λεφτα....!!!!!!:dance3::dance3:

αλλα ειναι εντελως ατυχεις τις περισσοτερες φορες!!! αν σου ελεγαν οτι παιρνεις ενα αυτοκινητο με 2 κινητηρες και πληρωνεις μονο τον εναν, ομως? λεμε τωρα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα..., αυτες οι παρομοιωσεις pc - αυτοκινητων ειναι ολα τα λεφτα....!!!!!!:dance3::dance3:

αλλα ειναι εντελως ατυχεις τις περισσοτερες φορες!!! αν σου ελεγαν οτι παιρνεις ενα αυτοκινητο με 2 κινητηρες και πληρωνεις μονο τον εναν, ομως? λεμε τωρα...!!!!

Nα πάρω ένα αυτοκίνητο που η 2η μηχανή του ΠΙΘΑΝΟΝ δε λείτουργει???χμ...σοφή κίνηση απο την εταιρία!Και μετά την αγορά απο έναν ''άσχετο'' πελάτη, σαν εμένα στη προκειμένη περίπτωση, θα πρέπει να πάρει την απάντηση ''ας πρόσεχες''.

Θα με κουζουλάνετε ρε αδέρφια????Δηλαδή υποστηρίζετε ότι σε οποιαδήποτε αγορά ηλεκτρονικής συσκευής τα ''bonus'',extra ή όπως θέλετε πείτε το, δεν είναι απαραίτητο να λειτουργούν???Πρώτη φορά το ακούω αυτό,συγγνώμη!Δε μιλάμε για κάποιο χακάρισμα/root/jailbreak κτλ.Μιλάμε για official έκδοση επεξεργαστή με τη παραπάνω λειτουργία disable και τη δυνατότητα μέσω εφαρμογής απο το επίσημο sait (εκτός bios) ενεργοποίησής της.

Link to comment
Share on other sites

Η amd δεν λέει οτι ξεκλειδωνει, του πουλά σαν 4core.

Το οτι μπορεί να υπάρχουν 2cores κλειδωμένα και το κατα ποσο αυτα είναι λειτουργικα είναι θέμα τύχης.

ΚΑΝΕΙΣ δεν σου λέει οτι θα ξελειδωσει 2core

Αυτο που λένε οι κατασκευαστες των μητρικων είναι οτι ΑΝ το CPU τύχει να έχει κλειδωμενους λειτουργικους πυρηνες, σου δεινουν την επιλογή να τους ανοίξεις.

Οτι πληρωσες αγόρασες, τίποτας λιγότερο, και αποτι φαίνεται τίποτα περισσότερο.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η amd δεν λέει οτι ξεκλειδωνει, του πουλά σαν 4core.

Το οτι μπορεί να υπάρχουν 2cores κλειδωμένα και το κατα ποσο αυτα είναι λειτουργικα είναι θέμα τύχης.

ΚΑΝΕΙΣ δεν σου λέει οτι θα ξελειδωσει 2core

Αυτο που λένε οι κατασκευαστες των μητρικων είναι οτι ΑΝ το CPU τύχει να έχει κλειδωμενους λειτουργικους πυρηνες, σου δεινουν την επιλογή να τους ανοίξεις.

Οτι πληρωσες αγόρασες, τίποτας λιγότερο, και αποτι ψένεται τίποτα περισσότερο.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Παιδιά μπορεί η αγορά επεξεργαστή να διαφέρει απο ότι οτιδήποτε άλλο όπως λέτε και προσπαθείτε να με πείσετε, αλλά δε σημαίνει ότι δεν είναι κοροιδία όταν το ακούς.

Είναι άλλο να πληρώσεις και να πάρεις έναν 2/4/6πύρηνο STANDAR επεξεργαστή και άλλο να σου βγάζουν ειδική έκδοση που κάποιος θα αγοράσει/προτιμήσει απο την απλή για το μοναδικό λόγο ότι μπορεί να ξεκλειδωσει επιπλέον πυρήνες!ήδη μετάνιωσα την αγορά (θα τ ακούσει κι ο κολλητός :p ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "ειδική έκδοση που ξεκλειδωνει".

Όποιος σου ειπε κατι τέτοιο η σε κορόιδεψε η δεν κατάλαβε και ίδιος τι συμβαίνει.

Υπάρχουν amd CPU που ξεκλειδωνουν αλλα είναι θέμα τύχης και μόνο.

Η amd τα έχει ετσι γιατι κανει διαλογή, οταν κατι δεν δουλεύει στα spec που θέλει, κλειδώνει το πρόβλημα και τους πουλάει για κατι άλλο.

Αν το πρόβλημα που υπήρχε δεν ήταν μεγάλο το ξεκλειδωμα είναι πιθανό άλλα ως εκει, πέρα απο αυτο που πληρωσες δεν μπορείς να ζητήσεις παραπάνω.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "ειδική έκδοση που ξεκλειδωνει".

Όποιος σου ειπε κατι τέτοιο η σε κορόιδεψε η δεν κατάλαβε και ίδιος τι συμβαίνει.

Υπάρχουν amd CPU που ξεκλειδωνουν αλλα είναι θέμα τύχης και μόνο.

Η amd τα έχει ετσι γιατι κανει διαλογή, οταν κατι δεν δουλεύει στα spec που θέλει, κλειδώνει το πρόβλημα και τους πουλάει για κατι άλλο.

Αν το πρόβλημα που υπήρχε δεν ήταν μεγάλο το ξεκλειδωμα είναι πιθανό άλλα ως εκει, πέρα απο αυτο που πληρωσες δεν μπορείς να ζητήσεις παραπάνω.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Ok...κατάλαβα..Αν και είναι ''ειδική έκδοση'' σαν Black Edition...;)

Aν και διαφωνώ με τη παραπάνω πολιτική της AMD φαινεται ότι δε μπορώ να κάνω και πολλα...Μου φαίνεται σαν τους λαχνους στις εκδηλώσεις.Black Edition και...αν σου κάτσει...

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Ok...κατάλαβα..Αν και είναι ''ειδική έκδοση'' σαν Black Edition...;)

Aν και διαφωνώ με τη παραπάνω πολιτική της AMD φαινεται ότι δε μπορώ να κάνω και πολλα...

Thanks.

Το "black edition" έχει μόνο ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστη, καμία αλλη διαφορά απο ενα που δεν είναι " black edition".

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το "black edition" έχει μόνο ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστη, καμία αλλη διαφορά απο ενα που δεν είναι " black edition".

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Οκ φίλε μου.Ευχαριστώ και πάλι.

Για όλους εμάς τους άσχετους πατάνε πάνω σε τέτοιες λεπτομέρειες οι πωλητές και λένε τα δικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί η αγορά επεξεργαστή να διαφέρει απο ότι οτιδήποτε άλλο όπως λέτε και προσπαθείτε να με πείσετε, αλλά δε σημαίνει ότι δεν είναι κοροιδία όταν το ακούς.

Είναι άλλο να πληρώσεις και να πάρεις έναν 2/4/6πύρηνο STANDAR επεξεργαστή και άλλο να σου βγάζουν ειδική έκδοση που κάποιος θα αγοράσει/προτιμήσει απο την απλή για το μοναδικό λόγο ότι μπορεί να ξεκλειδωσει επιπλέον πυρήνες!ήδη μετάνιωσα την αγορά (θα τ ακούσει κι ο κολλητός :p ).

φιλε elthis, νομιζω οτι εχεις μπερδευτει μονος σου.

η AMD πουλαει εναν 4πυρηνο επεξεργαστη σε Χ τιμη. εσενα σου αρεσει, συμφωνεις και τον αγοραζεις. σωστα μεχρι εδω? ΚΑΝΕΙΣ δεν σου ειπε, οτι υπαρχει ο ταδε επεξεργαστης που πωλειται σαν 4πυρηνος, αλλα μπορεις να τον "ξεκλειδωσεις" και να εχεις 5-6 πυρηνες!! οποιος στο ειπε, συγνωμη, αλλα ειναι εντελως ανευθυνος. ειτε πωλητης, ειτε εταιρια!! οποιοσδηποτε αλλος κι αν το λεει αυτο, δεν προσμετραται σαν επισημη αποψη...!!

για να ξεμπερδευτεις λιγο, απο ειδικες εκδοσεις κλπ...., να σου εξηγησω οσο πιο απλα μπορω, καποια πραγματα.

η AMD εχει μια γραμμη παραγωγης που βγαζει τους Phenom X6 (Thuban Chip). εκει παραγονται χιλιαδες κομματια CPU ημερησιως. μεσα σε αυτα τα κομματια, βγαινουν και καποια που ειναι ελλατωματικα. γινεται η διαλογη και, για να μην πεταχτουν ολα τα προβληματικα κομματια, κλειδωνονται και βγαινουν στην αγορα ως 960Τ 4πυρηνοι. οσα κομματια εχουν περισσοτερους απο 2 χαλασμενους πυρηνες, προφανως καταστρεφονται- ανακυκλωνονται!!

αυτο γινεται για να μειωθει η ζημια της παραγωγης!!

αντιστοιχα υπαρχει αλλη μια γραμμη παραγωγης, που βγαζει-εβγαζε τους Phenom X4 (DENEB). εκει εβγαιναν επεξεργαστες που ειχαν μεχρι 4 πυρηνες. οπως ο 955 -965-970 κλπ. απο αυτη τη γραμμη παραγωγης και με αντιστοιχη διαλογη στα chip, εβγαιναν και οι μικροτεροι επεξεργαστες phenom X2-Χ3 , και Athlon II Χ3-Χ4! κλειδωνοντας αντιστοιχα πυρηνες ή L3 cache!!

υπηρχε και μια τριτη γραμμη που εβγαζε πυρηνες Propus, οι οποιο ηταν οι Athlon ΙΙ που δεν ειχαν καθολου L3 cache, εκ κατασκευης!! αυτο πληροφοριακα!

οι black Edition δεν εχουν σχεση με τα ελλατωματικα ή μη κομματια. ειναι απλα chip που η AMD αφηνει τον πολ/στη ξεκλειδωτο. τπτ το περιεργο!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.