Jump to content



Asus P8P67 Pro, δε βλέπει μνήμη στο slot 4


Wizard!

Recommended Posts

Έχω μια Asus P8P67 Pro B3 Rev.3.0 mobo με BIOS 1704. Δεν είναι το τελευταίο, αλλά θεωρητικά το τελευταίο έχει μόνο updates για καινούριες CPU.

Είχα ένα κιτ 2x4GB Corsair XMS στα slots 1+3. Προχθές αγόρασα άλλο ένα για να πάω στα 16 σύνολο, αφού τα VM, όσο περισσότερη έχεις τόσο το καλύτερο και είναι και φθηνές αυτή την εποχή.

Μετά από αρκετό παίδεμα κι αφού έπρεπε να βάλω τα timmings με το χέρι για να παίξει, και την ταχύτητα στο 1066 (παρόλο που είναι 1333 όλες) κατάφερα να postάρω.

Παρόλα αυτά, ούτε στο σύστημα, ούτε στα Windows δε βλέπει όλη τη μνήμη. Με 4x4GB on board, βλέπει τα 12GB και με 2x4GB στα slots 2+4, βλέπει 4GB.

Εάν βάλω μνήμη μόνο στο slot 4 δεν κάνει POST. Δοκίμασα και τα τέσσερα dimms σε αυτό το slot και δε δούλεψε κανένα. Μέσα στο UEFI, έχει ένα σημείο που ελέγχεις τις μνήμες, όπως στο cpu-z, όπου όταν επιλέγω τα slots 1-2-3 δείχνει στοιχεία, αλλά όταν επιλέγω το slot 4, τα δείχνει άδεια, σα να μην έχει μνήμη απάνω.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να δοκιμάσω, ή την πάω (πάλι!!!) πίσω για να πάρω άλλη;

Ρωτάω, γιατί εκτός του ότι είναι μπελάς να τη βγάλω, είναι από Quest και με βλέπω να μένω καμιά εβδομάδα χωρίς πάλι... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Thanx, αλλά τι ακριβώς πρέπει να μου δείξει...;

Στο κομμάτι memory, δείχνει απλά τι έχω στα slots 1,2,3 και το 4 σα να μην υπάρχει :nothing:

Αφου τρεξεις στο προγραμμα πας στο αριστερο δεντρο:

Motherboard>>>SMBIOS DMI>>>MEMORY DEVICES>>>Physical Memory Array

Δεξια στη λιστα πρεπει να γραφει Memory Devices: 4

Aν γραφει 3 τοτε εχεις χαλασμενο slot και πας για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα καινούριες μνήμες: 4X4GB Corsair Vegance 1600@9,9,9,24.

Συμπτώματα:

Με τις 4 μνήμες απάνω, δεν ανοίγει καθόλου.

Με τις 2 στα slots Α2, Β2 που προτείνει το manual αν έχεις μόνο δύο dimms, βλέπει 4GB

Με τις 2 στα slots Α1, Β1 παίζει κανονικά με 8GB.

Και στις δύο περιπτώσεις που παίζει, στο bios μου της δείχνει σαν DDR3-1333 και όχι 1600... :wall:

Την Asus μου μέσα... Κι ένας συνάδελφος στο γραφείο είχε παρόμοιο πρόβλημα με Asus και για να του δει 4 dimms, με την προϋπόθεση ότι έπαιζαν όλα τα slots, έπρεπε να μπει bios με 1/2 μνήμες, να βάλει τις ρυθμίσεις manualy και μετά να βάλει απάνω και τις 4 για να ξεκινήσει. Φυσικά σε κάθε bios update ή reset, είχε την ίδια διαδικασία... :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα καινούριες μνήμες: 4X4GB Corsair Vegance 1600@9,9,9,24.

Συμπτώματα:

Με τις 4 μνήμες απάνω, δεν ανοίγει καθόλου.

Με τις 2 στα slots Α2, Β2 που προτείνει το manual αν έχεις μόνο δύο dimms, βλέπει 4GB

Με τις 2 στα slots Α1, Β1 παίζει κανονικά με 8GB.

Και στις δύο περιπτώσεις που παίζει, στο bios μου της δείχνει σαν DDR3-1333 και όχι 1600... :wall:

Την Asus μου μέσα... Κι ένας συνάδελφος στο γραφείο είχε παρόμοιο πρόβλημα με Asus και για να του δει 4 dimms, με την προϋπόθεση ότι έπαιζαν όλα τα slots, έπρεπε να μπει bios με 1/2 μνήμες, να βάλει τις ρυθμίσεις manualy και μετά να βάλει απάνω και τις 4 για να ξεκινήσει. Φυσικά σε κάθε bios update ή reset, είχε την ίδια διαδικασία... :hang3:

Βαλτες οπως λες εδω

Με τις 2 στα slots Α1, Β1 παίζει κανονικά με 8GB.

Πηγαινε bios και τραβα μια φωτο απο το DRAM Timing Control.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτες οπως λες εδω

Με τις 2 στα slots Α1, Β1 παίζει κανονικά με 8GB.

Πηγαινε bios και τραβα μια φωτο απο το DRAM Timing Control.

Βασικά τις έχω όλες στο auto αυτή τη στιγμή, με καρφωτό μόνο το 1333, αφού έτσι τις βλέπει.

Οι τιμές που παίρνει είναι 9,9,9,24,2Τ. Θέλεις να δεις και τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τις έχω όλες στο auto αυτή τη στιγμή, με καρφωτό μόνο το 1333, αφού έτσι τις βλέπει.

Οι τιμές που παίρνει είναι 9,9,9,24,2Τ. Θέλεις να δεις και τα υπόλοιπα;

Yeap.

edit

Μην προτιμας το XMP profile καλυτερα βαλε manual.

Αν εχω καταλαβει καλα εχουμε τις ιδιες αλλα σε αλλο κιτ.

Αυτες ειναι Vengeance ;

Κοιτα εδω πως τις εχει δει η rexIII

dscn10631.jpg

Το timing mode το εβαλα εγω στο 1Ν μιας και ετσι παιζει αλλα μεχρι να λυσεις το προβλημα αστο και αυτο στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα του κουτιου Rampage Formula 3 , και 6gb se triple Channel μνημες !!! Το τι την εκανα για της δει σε triple, τιποτα ομως!!!!!

Συμπερασμα τελικα οτι το τεταρτο σλοτ δεν δουλευε!!!!! Μερικα πραγματα ειναι απλα και οχι τοσο δυσκολα ποια!!!!

Δεν το πιστευα οτι μοu ετυχε κατι τετοιο σε μια μητρικη first class !!! Me λιγα λογια πανε για RMA γιατι ετσι σπανε τα νευρα σου!!!! Ξανα αγορασα και μνημες να την τεσταρω και εγω και ευτυχως της εδωσα πίσω!!! Windows αλλα και βιος δεν εβλεπαν της μνημες !!!! :wall:

Link to comment
Share on other sites

Μην προτιμας το XMP profile καλυτερα βαλε manual.

Αν εχω καταλαβει καλα εχουμε τις ιδιες αλλα σε αλλο κιτ.

Αυτες ειναι Vengeance ;

Το timing mode το εβαλα εγω στο 1Ν μιας και ετσι παιζει αλλα μεχρι να λυσεις το προβλημα αστο και αυτο στο auto.

Ναι, αυτές είναι. Θα κάνω δοκιμές σήμερα, εχθές δεν πρόλαβα. Αφού δεν έπαιξε το B2K, είπα να αφιερώσω λίγο χρόνο στη γυναίκα μου πριν με χωρίσει... :innocent:

Πάντως, κατάφερα να δει την 4η μνήμη... Κουλό μεν, αλλά ακολούθησα συμβουλή του Stelaras κι έπαιξε...

Έβγαλα τη CPU και παρόλο που φαινόταν πεντακάθαρη, την καθάρισα από κάτω με ασετόν και την έβαλα πάλι...

Στο boot είδε κατευθείαν τη μνήμη στο slot 4 (B2). :wassat:

Οπότε το απόγευμα θα βάλω και τις άλλες δύο κι ελπίζω να δει και τα 16GB. Θα δοκιμάσω πρώτα στο Auto και μετά, που είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει μετά, θα βάλω ότι λέει στο δικό σου BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Μην προτιμας το XMP profile καλυτερα βαλε manual.

Τα σέβη μου! :worship:

Έπαιξε με τη μία και με έσωσες από πολύ κόπο!

Το cmd rate το έβαλα 2 με το χέρι, αν και μπορεί να παίξει με 1. Θα το αλλάξω και θα κάνω δοκιμές όταν έχω χρόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.