Jump to content



Media player...ποιο?


chrkon

Recommended Posts

Guyz μια βοήθεια ...οτι λέει ο τίτλος!

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να κάνει wireless streaming από το PC μου σε αυτό 1080p.:hmm:Χωρίς να έχει εσωτερικό σκληρό.HTPC not an option καθώς το budget είναι περιορισμένο (max 150€) και χώρος μη διαθέσιμος (παντόφλα):shout:

Επίσης κάπου έχω δει συσκευές που κάνουν αναμετάδοση του HD σήματος από το PC (κάτι τέτοιο) , είναι αξιόπιστη λύση αυτή ? Έχει παίξει κανείς με κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Mε το dune smart h1 και το dlink w140 που ειναι draft n, μπορουσα ανετα να stream-αρω ασυρματα τις απλες ματροσκες 1080p της ταξης των 8-14gb (κανονικα πρεπει να σου πω bitrate αλλα θα παρεις μια εικονα).Απο εκει και πανω θα εχεις σπασιματα και κανενα media player η router δεν μπορει να σου δωσει απροσκοπτο wifi stream σε ενα bd rip/iso/remux (δεν εισαι ο πρωτος που ρωταει).

Να αποφυγεις σε οτι εχει να κανει με δικτυο τα relatek based μηχανακια γιατι θα παιξουν χειροτερα.

Αποψη μου αφου εχεις τετοιους περιορισμους , πηγαινε μονο στα ...

dune smart h1/d1/b1/prime/max/duo

popcorn hour a200/210/300/c200/c300

Πιστευω οτι καλα θα σου παιξει και το netgear 550

μαζι φυσικα με τα συμβατα draft n στικακια τους.

Link to comment
Share on other sites

η όλη ιδεά της ασύρματης αναπαραγωγής ανεβάζει αδικαιολόγητα (κατά τη γνώμη μου) το κόστος.

αν οι θέσεις που θα μπει το pc και ο player είναι σταθερές και δεν μπορεί να μπει καλώδιο γιατί δεν κοιτάς και για poweplug;

Link to comment
Share on other sites

Φιλος ξερω οτι αλλο ρωτησες αλλα ριξε μια ματια και σε αυτη τη λυση .

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Thermaltake-Element-Q-Mini-Case-Mini-iTX-220-SFX-PSU-VL52021N2E.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-350N-USB3-mini-ITX-with-AMD-E-350-DDR3-VGA-GAE350NB3-00G.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Value-4GB-DDR3-1333-Ram-Dimm.htm

Αμα τα παρεις και απο αλλα μαγαζια θα σου βγει περιπου 200 ευρω . (με skroutz)

(εχω pc με αυτο το κουτι και εχει πολυ μικρες διαστασεις δες τα χαρακτηριστικα)

Link to comment
Share on other sites

δε μπορει να εμφανιστει η λιστα σου με τα προιοντα στο καλαθι σου.

θα πρεπει να τραβηξεις print screen η να πεις τα προιοντα

edit

lol καλα κανεις δε μου λεει οτι δε βγαζει νοημα το παραπανω ;:p

Link to comment
Share on other sites

δε μπορεις εμφανιστει η λιστα σου με τα προιοντα στο καλαθι σου.

θα πρεπει να τραβηξεις print screen η να πεις τα προιοντα

ευχαρισω για την παρατηρηση το διορθωσα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος ξερω οτι αλλο ρωτησες αλλα ριξε μια ματια και σε αυτη τη λυση .

Thermaltake Element Q (Mini Case , Mini-iTX , 220 SFX PSU) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Gigabyte 350N-USB3 (mini-ITX, με AMD E-350 DDR3, VGA) - Μητρικές - plaisio.gr

Corsair Value 4GB DDR3-1333 Ram Dimm - Μνήμες - plaisio.gr

Αμα τα παρεις και απο αλλα μαγαζια θα σου βγει περιπου 200 ευρω . (με skroutz)

(εχω pc με αυτο το κουτι και εχει πολυ μικρες διαστασεις δες τα χαρακτηριστικα)

Το πακετάκι αυτό μου βγαίνει γύρω στα 190€ με τα μεταφορικά από Vision .To ξέρω πως το Pcακιον είναι σίγουρη λύση και εγγυημένη , έχω και ένα wireless keyb/mouse + usb wifi + δισκάκι που κάθονται...βρε λες???:hmm:

Επίσης στο κουτάκι αυτό μπορώ να βάλω έναν εσωτερικό δίσκο 2,5 που έχω???:fist:

Link to comment
Share on other sites

Το πακετάκι αυτό μου βγαίνει γύρω στα 190€ με τα μεταφορικά από Vision .To ξέρω πως το Pcακιον είναι σίγουρη λύση και εγγυημένη , έχω και ένα wireless keyb/mouse + usb wifi + δισκάκι που κάθονται...βρε λες???:hmm:

Επίσης στο κουτάκι αυτό μπορώ να βάλω έναν εσωτερικό δίσκο 2,5 που έχω???:fist:

Εχει μια εσωτερικη θεση για 3.5 δισκο και μια για dvd/blu ray, λογικα εκει που ειναι για τον 3.5αρη σκληρο μπορεις να βαλεις 2.5αρη οπως σε ολα τα κουτια pc.Εγω παντως με αυτο το κουτι εφτιαξα htpc (δες στην υπογραφη μου).

Οχι Ε350.Ειναι εξαιρετικα αδυναμος και δεν παιζει με ανεση ολα τα βιντεο αρχεια.

Σε mini itx καλυτερα να πας σε lliano.Μακραν καλυτερη λυση.

Ο φιλος εχει βαλει συγγεκριμενο budget. Εγω παντως οταν ψαχτηκα για htpc ολα τα reviews ελεγαν οτι μια χαρα παιζει 1080p .(Με προγραμματα που υποστηριζουν dxva πχ media player classic home cinema)

Δεν ξερω , ας μιλησει και καποιος που εχει ηδη τετοιο mobo να μας πει την γνωμη του προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα στησει μηχανημα για htpc με σκοπο για κανα gaming ηταν οκ....

τωρα ομως που το εχω αποκλειστικα για φωτος και ταινιες , με κουραζει η αινια του Η/Υ

μαους , πληκτρολογιο..

1000 φορες καποιο media center με κανα τηλεκοντρολ.Ευκολια , γρηγοροτερο , και απλοτητα

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα στησει μηχανημα για htpc με σκοπο για κανα gaming ηταν οκ....

τωρα ομως που το εχω αποκλειστικα για φωτος και ταινιες , με κουραζει η αινια του Η/Υ

μαους , πληκτρολογιο..

1000 φορες καποιο media center με κανα τηλεκοντρολ.Ευκολια , γρηγοροτερο , και απλοτητα

Τι να σου πω γουστα ειναι αυτα , εγω που το εχω μονο για ταινιες ενα mouse εχω πανω μονο , αφου του εχω φορεσει εναν σκληρο 2 τερα γεματο με ταινιες αρα το πληκτρολογιο δεν το χρειαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά...πήρα AYTO .Βάζω κατευθείαν το link της εταιρίας για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση του μαγαζιού εδώ που το αγόρασα. Πολύ καλό έμεινα εντυπωσιασμένος (σε σχέση με το WD TV) , παίζει τα πάντα όλα + με ένα usb wifi dongle μπορώ και streamάρω ταινίες (έως 7gb βέβαια) και μουσική από τον υπολογιστή μου! :dance3:

Link to comment
Share on other sites

μεγειες και καλοδουλευτο!!

αλλα, δουλεψε το λιγο καιρο και πες μας τα αδυνατα σημεια του!! ηδη αναφερεις ενα. το μεγιστο μεγεθος των 7gb. αν βαλεις καποιο μεγαλυτερο, πχ, 12 -16gb τι κανει? κολλαει? τεζαρει?

Link to comment
Share on other sites

μεγειες και καλοδουλευτο!!

αλλα, δουλεψε το λιγο καιρο και πες μας τα αδυνατα σημεια του!! ηδη αναφερεις ενα. το μεγιστο μεγεθος των 7gb. αν βαλεις καποιο μεγαλυτερο, πχ, 12 -16gb τι κανει? κολλαει? τεζαρει?

Όταν βάζεις τόσο μεγάλη ταινία >7GB πάει πολύ αργά , αυτό γίνεται μόνο όταν κάνει stream μέσω wifi το οποίο "γονατίζει" γιατί ναι μεν το usb stick του media player είναι 300mbs g/n αλλά το router είναι χαμηλότερων προδιαγραφών , όποτε το καθυστερεί και "μπουκώνει". Αν την έχεις στον εξωτερικό δίσκο του media player δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα διαβάζει και Βlue Ray κανονικό . Το μόνο που δεν έχω καταφέρει έως τώρα είναι να κάνω να δουλέψει το YAMJ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.