Jump to content



Δεν σβηνει ο υπολογιστης


Chris92

Recommended Posts

Καταρχας καλησπερα.Οι περισσοτεροι χρηστες που εχουν προβλημα παραπονιουνται οτι δεν ανοιγει ο υπολογιστης τους,οποτε εγω ειπα να πρωτοτυπησω λιγο.Λοιπον η μητρικη μου(asus maximus extreme) παρουσιαζει το εξης προβλημα.Ενω κανω κανονικα απενεργοποιηση στον υπολογιστη μεσα απο τα windows,σβηνει, και μετα απο 2 δευτερολεπτα ξαναανοιγει μονος του.Γενικα εχω κανει τα παρακατω βηματα:

1)εχω δοκιμασει με ubuntu και παλι τα ιδια

2)την εχω δοκιμασει εκτος κουτιου ανοιγωντας την ειτε με βραυκυκλωμα ειτε με το κουμπι που εχει πανω η μητρικη και κλεινοντας την αντιστοιχα και παλι τα ιδια

3)την εχω αφησει με τα βασικα πανω μονο(επεξεργαστη-μνημες-καρτα γραφικων)ουτε πληκτρολογιο,ουτε ποντικι,ουτε ethernet και παλι τπτ

4)εχω τεσταρει σε αλλο μηχανημα ολα τα εξαρτηματα εκτος απο μνημες(εχω αρχισει να υποψιαζομαι αυτες)και λειτουργουσαν ολα ρολοι

5)εχω αλλαξει θεσεις σε σκληρους,μνημες,καρτες γραφικων και παλι τπτ

τωρα απο ρυθμισης bios εχω ενεργοποιηση το ACPI 2.0 και το ACPI APIC(κατι τετοιο) και παλι τπτ

6)eχω αλλαξει μπαταρια bios και εχω κανει bios update και παλι πτ

Πραγματικα μου ερχεται να το σπασω τον υπολογιστη,ειμαι 2 μερες και παλευω να τον φτιαξω,οποτε ρωταω και την δικη σας γνωμη,τι μπορει να φταει,και τι επιπλεον να κοιταξω?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις με καλώδιο συνδεμένο κανένα router και έχεις την επιλογή "wake on lan" enable?

3)την εχω αφησει με τα βασικα πανω μονο(επεξεργαστη-μνημες-καρτα γραφικων)ουτε πληκτρολογιο,ουτε ποντικι,ουτε ethernet και παλι τπτ

Ethernet να υποθεσω σε router παραπεμπει ;

Οχι σε εξ. σκληρο π.χ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν ξέρω αν βρήκες λύση στο πρόβλημα σου ακόμα, αλλά μήπως το καλώδιο που πάει από το POWER κουμπι του case στην mb είναι είτε ανάποδα βαλμένο είτε είναι βραχυκυκλωμένο;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το pc συνδεδεμένο σε UPS, βάλτο δοκιμαστικά απευθείας σε πρίζα.

Άλλαξε καλώδιο ρεύματος.

Τσέκαρε στο BIOS μήπως έχεις ενεργοποιήσει κάποια επιλογή που λέει ότι πατάς κάποιο συνδυασμό στο πληκτρολόγιο ή κάποιο mouse button για να κάνει εκκίνηση το pc. Αν είναι enabled κάνε το disabled (στην ανάγκη θα σου έλεγα να φορτώσεις τα BIOS defaults).

Το πιό πιθανό και για μένα είναι να φταίει το τροφοδοτικό (γνώμη που έχει ήδη ακουστεί).

tavliban +1

Όταν μπεις Win, φτιάξε ένα shortcut και στο target (command) γράψε το εξής: %windir%\system32\shutdown.exe -s -f -t 00 (για win>=winxp) και κάνε τερματισμό απ' το shortcut.

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικο το εχω δοκιμασει και σε αλλον υπολογιστη και λειτουργει μια χαρα.επιπλεον εχω δοκιμασει και καινουργιο τροφοδοτικο και παλι τπτ.επιπλεον εχω δοκιμασει να τον ανοιξω και με βραχυκυκλωμα στα πινακια και επισης να το κλεισω ετσι και παλι τπτ

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πριν από καμια τετραετία περίπου... Δε μπορούσα να βρω τι φταίει... κατέληξα στο συμπέρασμα πως έφταιγε η μητρική αλλά στο eshop δε συμφωνούσαν. Αποτέλεσμα? Εν λειτουργία έβγαλε μια φλόγα η μητρική δίπλα από τον επεξεργαστή και πήρε φωτιά... Ευτυχώς το είδα το σκηνικό και το έβγαλα από τη πρίζα... Απώλειες: μητρική και τροφοδοτικό. Μια Gigabyte DS4 P35 ήταν η μητρική και το τροφοδοτικό Thermaltake Toughpower 700.

Ευτυχώς που ήμουν μπροστά. Έχε το νου σου μέχρι να βρεις τη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εντελως τυχαια παρατηρησα οτι οι θερμοκρασιες του επεξεργαστη(Q6600) ηταν αρκετα ανεβασμενες(περιπου 50-55 βαθμους σε καθε πυρηνα,ενω συνηθως εχω 30-40 σε full load).Βγαζω ψυκτρες,αλλαζω παστες,και οι θερμοκρασιες εξακολουθουσαν να ειναι ψηλα.Τελικα μετα απο ωρα παρατηρω στο cpu-z οτι ο επεξεργαστης δουλευε με vcore 1,392 και ανεβασμενη συχνοτητα.Φυσικα επαθα πλακα,γιατι εγω δεν ειχα πειραξει τπτ,ποτε δεν του εχω κανει overclock.Μετα απο ενα clear cosmos εστρωσε.Εγγυση δεν υπαρχει για να την αλλαξω,οποτε ρωταω να την κρατησω και να ελεγχω αν μου ξανακανει τπτ ή υπαρχει περιπτωση να μου καψει κανενα επεξεργαστη αν την αφησω?

Link to comment
Share on other sites

Άμα την πήρες μεταχειρισμένη, ίσως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να είχε κάνει OC και να έμεινε το setting για το vcore. Ή δεν ξέρω από Intel αλλά οι AMD έχουν πρόγραμμα OC (Overdrive) μήπως έτρεξες κάτι ανάλογο (υπόθετω έτσι); Θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί η CPU άντεξε αλλά έχε το νου σου καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα μεταχειρισμενη,και σιγουρα δεν ειχε ρυθμισεις στα bios γιατι θυμαμαι δεν ειχε μπαταρια πανω,και της ειχα βαλει καινουργια.Και της εχα κανει αρκετες φορες clear cosmos πριν παρατηρησω την αυξηση του vcore.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα τροφοδοτικό της corsair και ένα mobo της intel για i3... όταν ήταν μαζί έκανε συνέχεια αυτό, shutdown μετά πάλι boot, τελικά άλλαξα τροφοδοτικό και έπαιξε μια χαρά... Επίσης το τροφοδοτικό που το έκανε αυτό έπαιξα κανονικά σε ένα παλιότερο mobo με amd επεξεργαστή και στον intel έβαλα ένα του κιλού...

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα απο εχθες.

Η φαση ξεκινησε ως εξης:

Ενω κοιμομουν, ο υπολογιστης οντας κλειστος, ξαφνικα ανοιγει μονος του (επειδη το εχω σχεδον διπλα, ακουσα τα φουρφουρια). Σηκωνομαι, παταω shutdown κλεινει και ξανα-ανοιγει στα καπακια. Νομιζα πως πατησα καταλαθος restart, οποτε περιμενω να μπουταρει και ξανα shutdown. Αμ δε...

Τεσπα με τα πολλα, το κλεινω απο το κουμπι του τροφοδοτικου. Πεφτω για υπνο και οταν ξυπναω δοκιμαζω να το ξεκινησω... τιποτα, ενω δεινει ρευμα στη μητρικη (ακομα και το κινητο φορτιζει απο το USB) δεν ξεκιναει με τιποτα, ουτε τα φανς γυριζουν.

Ελεγξα μηπως καικε το τροφοδοτικο (με το γνωστο βραχυκυκλωμα), ξεκινησε. Το μετρησα και με το πολυμετρο και ολα μια χαρα. Οποτε εκει νομιζα πως εχασα τη μητρικη (ή και τις μνημες/CPU). Φυσικα δοκιμασα τα παντα και πανω στη μητρικη, αλλαξα μνημης, μπαταρια, CMOS, εβγαλα το CPU, τα drives κλπ κλπ. Καμια ενδειξη ζωης...

Τελος παντων, το συνδεω και το αφηνω οπως ειναι. Δοκιμαζω την τυχη μου την επομενη μερα και βουαλα! Δουλεψε (το προηγουμενο βραδυ δεν ειχα κοιμηθει απο το αγχος γιατι πρεπει να παραδωσω εργασιες αυτη την εβδομαδα).

Το προβλημα ομως παρεμεινε, δηλαδη δεν γουσταρει με τιποτα να κανει shutdown, ουτε sleep.

Το συνδιασμο της υπογραφης (Corsair + ASUS) τον εχω 2 χρονια, χωρις κανενα προβλημα μεχρι προτινος. Τι ζορι τραβαει ξαφνικα? Τι να βραχυκυκλωσε?

ΥΓ: Απο το λιγο που το εψαξα, μονος σε ASUS μητρικες συμβαινει... lolwut?

Link to comment
Share on other sites

Χτες ενω ειχα κλεισει τον Η/Υ και ηταν εκτος ρευματος, ειχα ανοιχτη Τν η οποια και κλεινει.Επισης τα φωτα επεσαν στην μιση ενταση και αυτο συνεχιστηκε για κανα 2λεπτο.Η ΔΕΗ γενικα χτες εκανε παρτυ με τον αερα και ειναι λογικο να χαλασαν πολλα τροφοδοτικα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.