Jump to content



Αλλαγη Timings σε Radeon!!!!!


kallileo

Recommended Posts

Εδω και μερικες μερες βγηκε ενα πολυ γερο προγραμματακι.....το οποιο αλλαζει τα timings στις μνημες των Radeon.

Απο εχω δει εχει κανει πολυ δουλεια. Το δοκιμασα και γω σημερα αλλα δυστυχως με τις 3.6 Infineon που δεν μπορει να γινει δουλεια. διοτι μολις τα κατεβασα λιγο μου πεταξε artifacts.

Σε αλλους που εχουν καλες μνημες βοηθαει εχω ακουσει μερχι 600 marks στο 2003.

Συνιστω στους πρωτοπορους και εμπειροτατους overclockers του LAB να το δοκιμασουν και βλεπω να χτυπαμε ρεκορ.

Βεβαιως ανεβαζοντας τα timings ανεβενουν και οι μνημες........

θελει βεβαια Flashrom, Atiflash και λοιπα..........απλα πραγματα

Για αυτο ισως οταν περνας το bios της ΧΤ στην απλη 9800 να εχει μια αυξηση στις επιδοσεις. μαλλον φταινε τα timings.

Και το πιο συμαντικο ο Kallileo δεν ευθυνεται για τιποτα ετσι........το μονο που μπορω να εγγηυθω ειναι οτι δουλευει!!!!!!!!!!!!

rabit-1.0a.zip

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Kostas7GTR

Αξίζει να το παλέψω λέτε ? Σε 9800 Pro με Hynix ...

Mε Hynix παλεψε το.........πραγματικα αξιζει!!!!!!

Το οτι δουλευει ειναι σιγουρο και δεν και πολυ πολυπλοκο Outlaw . Απλως αν το παρακανεις και βαλεις πολυ χαμηλα timings ισως χρειαστει να κανεις "blind φλασαρισμα".

outlaw προσπαθησε να κατεβασεις το tRAS εμενα ειναι 9 αρα και σε σενα μαλλον θα κατεβει.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, δεν εισαι ο μονος. ;)

Ειμαι και εγω με R350 + Hynix 2.8ns (Sapphire 9800Pro 128)και σκεφτομαι να δοκιμασω καποιο XT bios για Hynix.

Και με bios απο R360 πυρηνα 9800ΧΤ ειναι μια χαρα η καρτα σου?

Υ.Γ. To Bios που εχει τωρα πανω η καρτα μου ειναι ολοιδιο με αυτο που ειχε η Club 9800Pro σου πριν το bios mod.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει και εγω Arctic VGA Silencer και ειδα μεγαλη διαφορα στο o/c του gpu. GPU το εχω ψαξει και ειμαι σταθερος μεχρι 479, μνημη ακομα δεν εχω τσεκαρει το οριο, παντως μεχρι τα 371 που ειχα δοκιμασει μια χαρα ηταν.Δεν εχω βαλει ακομα ψυχτρες στις μνημες.

Το flash του Bios το εκανες μεσα απο Windows? και με ποιο προγραμμα? Υπαρχουν 2-3 προγραμματα για αυτην την δουλεια αλλα θα ηθελα καποιο που να ξερω οτι ολα πηγαν μια χαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει voltmod, και να σου πω το τραγικο, πριν αλλαξω ψυχτρα με το ζορι επιανα τα 400 και την εβαλα μπας και καταφερω να πιασω ΧΤ συχνοτητες. Μεχρι να βαλω Arctic VGA Silencer νομιζα οτι μου ειχε τυχει η χειροτερη sapphire της αγορας,τελικα μαλλον ειχα την χειροτερη stock ψυχτρα της αγορας. :...:

Απο προχθες το βραδυ που επαιζα με την καρτα στο Aquamark3:

http://arc.aquamark3.com/arc/arc_view.php?run=2091580496

Δεν μου ειπες ομως, με ποιο προγραμμα φλασαρες το bios στην δικια σου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Απ΄ ότι βλέπεις και εγώ την ίδια κάρτα έχω και το είχα παλέψει παλιότερα με το radedit->post divider.......με άδοξα αποτελέσματα. Αυτό όμως δίχνει πιο πολύπλοκο και πιο σε βάθος ρε παιδί μου.Πάντως χωρίς voltmods δεν μας βλέπω πουθενά:whistling

Έχω Volt Mod αλλά όχι στις μνήμες γιατί δεν μου έδωσε τίποτα ! Στο Core όμως με βοήθησε να έχω 470 για everyday και 500 για bench !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Mε Hynix παλεψε το.........πραγματικα αξιζει!!!!!!

Το οτι δουλευει ειναι σιγουρο και δεν και πολυ πολυπλοκο Outlaw . Απλως αν το παρακανεις και βαλεις πολυ χαμηλα timings ισως χρειαστει να κανεις "blind φλασαρισμα".

outlaw προσπαθησε να κατεβασεις το tRAS εμενα ειναι 9 αρα και σε σενα μαλλον θα κατεβει.

Τότε θα το δοκιμάσω ! Αν μέχρι να το κάνω το κάνει άλλος ας μας πει τις εντυπώσεις του !

Link to comment
Share on other sites

Και ολοκληρο το εντυπο για ολα τα μοντελα της σειρας μπορειτε να το βρειτε εδω:

http://www.hynix.com/datasheet/pdf/dram/HY5DU283222AF(Rev0.6).pdf

(Τουλαχιστον να εχουμε μια βαση για πειραματισμο και περαιτερω εξελιξη)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουν ακριβως τον ιδιο κωδικο με αυτες που εχει πανω η 9800 μου.

HY5DU283222AF-28

Ανηκουν στην κατηγορια GDDR SDRAM - 128Mb και εχουν 2.8ns chipakia.

Επισης το tRbs, στα 2.8ns chips της Samsung στις 9800Pro 128 ειναι στα 2.5, οποτε ισως να μπορουσαν και οι Hynix να δουλεψουν εκει. Τελικα οπως το δοκιμασες δουλευει! Ειδες μηπως ποση ειναι η διαφορα σε σχεση με πριν?

Link to comment
Share on other sites

χρεισιμοποιειστε το flashrom:

flashrom -s 0 oldbios.bin Για αποθηκευση του default

flashrom -p 0 editedbios.bin το καινουργιο

Και ο θεος βοηθος.......

θα ξαναδοκιμασω και γω αυριο.........

παντως το pdf με τα timings εχει καποιες παραμετρους που δεν εχει το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να δοκιμασω ακραια settings μεχρι τωρα γιατι εδω που ειμαι δεν εχω PCI καρτα αν κατι παει στραβα. Προσπαθω να συλλεξω μερικες πληροφοριες απο το internet για την συμπεριφορα με τα διαφορα settings.

Σε μια περιπτωση αναφερθηκε απο καποιον οτι ανεβαζοντας ολα τα settings κατα 1 επανω εκτος του Cas, καταφερε να ανεβασει την συχνοτητα της μνημης κατα 30mhz και ειδε καλυτερες επιδοσεις απο πριν χωρις artifacts.

Ειμαι ακομα στο ψαξιμο.

Υ.Γ. outlaw οταν εκανες το mod σε ΧΤ ειχες artifacts στο 3DMark2k3 με τους catalyst?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.