Jump to content



How to full mod your Asus P4C800


petroSEXtreme

Recommended Posts

Πρωτα απολα να πω οτι αυτον τον οδηγο δεν τον εκανα για το παιξω modder.Τον εκανα γιατι ξερω οτι η Asus P4C800 ειναι αρκετα δημοφιλης στο κοσμο των overclockers και δεν εχω δει κανεναν οδηγο που να περιεχει ολα τα mod που μπορει να δεκτει μαζεμενα (μπορει να υπαρχει αλλα μετα απο πολυ ψαξημο δεν εχω βρει).Ακομα να πω οτι το mod εγινε στη δικια μου Αsus με επιτυχια και οι φωτογραφιες ειναι δικιες μου (εκτος απο μια δυο που δεν μπορουσα να βγαλω καθαρα και τις δανοιστηκα απο αλλους χρηστες)

Αν προχωρησετε στα παρακατω mod να ξερετε οτι η εγγυηση σας σταματα και οτι το κανετε με δικη σας ευθηνη.

Παρακαλω ολους τους χρηστες να μην ποσταρουν μεχρι το τελος του οδηγου για να βγει πιο μαζεμενος.

Τι θα χρειαστητε:

Ενα πολυμετρο (κοστος 7 ευρω)

Δυο πολυστροφα τριμμερ 50 Kohm (κοστος 1,5ευρω)

Artic silver η καποια αλλη παστα (κοστος 5 ευρω στη περιπτωση μου Ceramique)

Ενα fanακι 4 εκατοστων (κοστος ~4 ευρω)

Μια παλια μικρη ψυκτρα (κοστος τιποτα)

Λιγο λεπτο καλωδιο (κοστος τιποτα)

Τα mod αυτα μπορουν να γινουν σε ολες τις εκδοσεις της P4C800

Πρωτα μια φωτογραφια της μητρικης:

1.jpg

Memory voltage mod

Ας ξεκινησουμε με το memory voltage mod.Πρεπει να εντοποισετε το παρακατω τσιπ που βρισκετε ακριβως κατω απο τα dims των μνημων.

2.jpg

Γεφυρωστε με ενα λεπτο καλωδιο το ποδαρακι 4 απο το τσιπ με το ποδαρακι νουμερο 6 και στη μεση παρεμβαλετε ενα τριμερ πολυστροφο των 50 Kohm.

Ρυθμιζοντας το τριμερ:

*Στα ~15 Kohm θα εχετε μια αυξηση +0,2 V

*Στα ~7 Κohm θα εχετε μια αυξηση +0,3 V

*Στα ~4 Kohm θα εχετε μια αυξηση +0,4V

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτη η γραμμη ρευματος στη συγκεκριμενη μητρικη αντεχει 3,25-3,3V για αυτο συμβουλευω να μην δωσετε πανω απο 3,2V

3.jpg

Να και το αποτελεσμα:

4.jpg

Vdroop mod

Τωρα ας περασουμε στο Vdroop mod το οποιο ειναι η λυση στις ασταθεις του Vcore που παρουσιαζει η συγκεκριμενη μητρικη.

Πρωτα εντοποιστε αυτο το σημειο πανω στη μητρικη (ειναι στη πανω αριστερη γωνια κατω απο τους μαζεμενους πυκνοτες και διπλα στη παραλληλη θυρα).

5.jpg

Γεφυροστε τις δυο κοκκινες τελειες με ενα καλωδιο και παρεμβαλετε στη μεση παλι ενα πολυστροφο τριμερ 50 Kohm μονο που αυτη τη φορα θα το ρυθμησετε μονιμα στα 28 Kohm.

6.jpg

Να το αποτελεσμα:

7.jpg

Ψυξη

Τα δυσκολα τελειωασαν.Τωρα ας ασχοληθουμε με κατι σχετικα ευκολο,την ΨΥΞΗ της μητρικης.

Πρωτα απολα θα βγαλετε την ψυκτρα πανω απο το 875 και θα αφαιρεσετε την μαμισια τσιχλα με λιγο οινοπνευμα.Στη θεση της θα βαλετε μια καλη θερμοαπαγογημη παστα.Ξανατοποθετηστε την ψυκτρα και αυτη τη φορα βαλτε τον 4αρι ανεμιστηρα πανω της.

Αποτελεσμα:

8.jpg

Τελος τεμαχηστε την παλια ψυκτρα σε μικρα κομματια και κολληστε τα πανω σε καθε mosfet.Το εχουν αναγκη γιατι πολλα απο αυτα βραζουν.Την τοποθετηση μπορητε να την κανετε ειτε με θερμοαπαγωγημο αυτοκολλητο ειτε τοποθετοντας λιγη παστα στο κεντρο στα μικρα ψυκτρακια και γυρο γυρο λιγη logo.

Αποτελεσμα:

9.jpg

Αυτο ηταν,τελειωσαμε......................................

Ελπιζω να μην σας κουρασα................................

Περιμενω τα σχολια και τις παρατηρησεις σας. :T: :hi:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

φιλε ποσταρω μια φωτο για το v-drop mod απο την εποχη που εψαχνα για μητρικη..τελικα πηρα την μαχ 3,mod for p4c800-e dlx΄,εναλλακτικα απο τισ μπλε κουκιδες εκει που ειναι κολλημενα τα καλωδια

macci power

post-243-1416071052,0797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πέτρο, το έψαχνα αρκετό καιρό και ήμουνα έτοιμος να τα μαζέψω εγω, αλλα με πρόλαβες. Μπράβο πολύ καλή δουλειά.

Ερωτήσεις:

1. είπες οτι κάνει για όλες τις εκδόσεις της p4c800, κάνει για την p4c800e-dlx, ρωτάω για να είμαι σίγουρος, μη πάθουμε καμια ζημιά ...

2. τι υλικό βάζεις εκεί που κολλάς τα καλοδιάκια (σιλικόνι απο πιστόλι θερμοκόλλας ??)

Αν μπορείς να προσθέσεις πως μετράμε το vcore και το vdimm με πολύμετρο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Μπράβο Πέτρο, το έψαχνα αρκετό καιρό και ήμουνα έτοιμος να τα μαζέψω εγω, αλλα με πρόλαβες. Μπράβο πολύ καλή δουλειά.

Ερωτήσεις:

1. είπες οτι κάνει για όλες τις εκδόσεις της p4c800, κάνει για την p4c800e-dlx, ρωτάω για να είμαι σίγουρος, μη πάθουμε καμια ζημιά ...

2. τι υλικό βάζεις εκεί που κολλάς τα καλοδιάκια (σιλικόνι απο πιστόλι θερμοκόλλας ??)

Αν μπορείς να προσθέσεις πως μετράμε το vcore και το vdimm με πολύμετρο

1)Ναι κανει για ολες τις εκδοσεις

2)Ναι σιλικονι ειναι

3)καλα που μου το θημησες το ξεχασα

Link to comment
Share on other sites

βασικα καλο θα ειναι να βαλεις και μερικα μοσφετς..να κανεις και το μοντ...χαβαλες να γινεται:p

πετρο το ξερω απλα εδωσα και αυτη την λυση αν και εκει που ειναι οι βουλες ειναι πιο ευκολο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

ερώτηση... το vdroop υπό ποιες προϋποθέσεις πιάνει? ηγιατί μου είπαν να μη λείπουν μόσφετς. εκτός αν ισχύει μόνο για την π4π800

Δεν το εχω ξανακουσει αυτο μαλλον θα ειναι για p4p800

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

βασικα καλο θα ειναι να βαλεις και μερικα μοσφετς..να κανεις και το μοντ...χαβαλες να γινεται:p

Για πες για πες:devil: :devil: :devil:

Δεν ειχα ξανακουσει τετοιο mod:o Μηπως θες να πεις πυκνοτες και οχι mosfet?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

με σιλικονη δεν υπαρχει φοβος να λιωσει κ να φυγει????δε θα ηταν πιο ασφαλες με κανονικη κολληση???

Για να λιωσει η σιλικονη (ειναι με πιστολη θερμοσιλικονης) θελει παρα πολους βαθμους.Την εβαλα για προστασια για να μην σπασουν οι κολλησεις:p :P

Link to comment
Share on other sites

μοσφετ θελω να πω...ασε και ψηνομαι εδω και ενα χρονο για να δοκιμασω μιαν ασους...απλα βαριεμαι να βγαζω μητρικες και υδροψυξη...εχω και στην καρτα και ειναι λιγο μανικι ολη η δουλεια...

Δες στην φωτο που εβαλα με τις κουκιδες θα δεις οτι φαινεται ενα μοσφετ και απο κατω ακριβως μια κενη θεση για μοσφετ...οσο και αν ακουγεται κουφο η ασουσ κερδιζει λεφτα με το να μην βαζει ενα δυο μοσφετακια...σε ολες σχεδον της μητρικες της βλεπω τετοια πραγματα...

γενικα απο ψηλοπραγματα σαν και αυτα βγαζουν βγαζουν λεφτα!!! :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

μοσφετ θελω να πω...ασε και ψηνομαι εδω και ενα χρονο για να δοκιμασω μιαν ασους...απλα βαριεμαι να βγαζω μητρικες και υδροψυξη...εχω και στην καρτα και ειναι λιγο μανικι ολη η δουλεια...

Δες στην φωτο που εβαλα με τις κουκιδες θα δεις οτι φαινεται ενα μοσφετ και απο κατω ακριβως μια κενη θεση για μοσφετ...οσο και αν ακουγεται κουφο η ασουσ κερδιζει λεφτα με το να μην βαζει ενα δυο μοσφετακια...σε ολες σχεδον της μητρικες της βλεπω τετοια πραγματα...

γενικα απο ψηλοπραγματα σαν και αυτα βγαζουν βγαζουν λεφτα!!! :o

Μπορεις να ξαναποσταρεις την φοτο αλλα τωρα με κυκλακι στο σημειο που λειπει το mosfet?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

συμβουλεψου και κανενα που να ξερει πιο πολλα και χωσε πανω πυκνωτες και μοσφετ...να γουσταρεις:inlove::jump:

Και τι αποτελεσμα θα εχουν ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

χεχε...την σταθεροτητα της ΑΒΙΤ:worship: :worship: :worship: :p :magic:

χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχ:p :P :p :P :p :P :p :P :p

Δεν εχω Abit εχω Asus:tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.