Jump to content



Πολύπριζο ασφαλείας με σταθεροποιητή τάσης


Telumetar

Recommended Posts

Προσωπικά έχω αυτό εδώ για το home threater.

SurgeArrest Home/Office - Product Information

Δίνει και εγγύηση σε περίπτωση που πάθει βλάβη ο εξοπλισμός που έχει συνδεθεί πάνω στο πολύπριζο απο ηλεκτρικό ρεύμα αναφέρει για κάποια χιλιάδες €. Kαθαρά marketting trick αλλά ούτως ή αλλως αυτό το είδα αφού το είχα ΗΔΗ αγοράσει.

Για υπολογιστή αναφέρεται σε υπογραφή ότι προτιμώ κάτι που να με σώζει και απο περίπτωση διακοπής ρεύματος - mustek powermust 1000 usb. To έχω πάρα πολύ καιρό και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ εκτός από μια φορά πάνω στην τετραετία-πενταετία που χρειάστηκε αλλαγή στις μπαταρίες του και έκραζε μόλις το άνοιγα :p

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι ψαχνεις απο την συσκευη ...

Μονο απο υπερταση σε καλυπτει..

Ψάχνω όταν θα πέσει το ρευμα ξαφνικά να μην συμπαρασύρει την μητρική στα σκοτάδια του RMA :p

Παίζουν και αυτά τα δυο

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Surge-Protectors/Surge-Protectors/APC-Plug-Safe-8X-Tv-PF8VNT3-GR-TEL.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Surge-Protectors/Surge-Protectors/Turbo-X-Surge-Protector-Rotating-6socket-GRBKS03-03.htm

Δεν ειναι λίγο overkill τα usb control που δίνει το πρώτο που παρέθεσα στην αρχη του thread ?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω όταν θα πέσει το ρευμα ξαφνικά να μην συμπαρασύρει την μητρική στα σκοτάδια του RMA :p

Παίζουν και αυτά τα δυο

APC Πρίζα Ασφαλείας 8απλή TEL - Πρίζες ασφαλείας - plaisio.gr

Turbo-X Πρίζα Ασφαλείας Rotating 6πλή - Πρίζες ασφαλείας - plaisio.gr

Δεν ειναι λίγο overkill τα usb control που δίνει το πρώτο που παρέθεσα στην αρχη του thread ?

προσωπικά θα κοίταγα για κάποιο φθηνό UPS. Από ότι είδα με κάνα 50άρι μπορείς να βρεις. Καμιά σχέση το πολύπριζο ασφαλείας με το UPS. Βέβαια απο το ολότελα καλό και το πολύπριζο ασφαλείας.

Από τα 2 πολύπριζα που κοιτάς δαγκωτό το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα κοίταγα για κάποιο φθηνό UPS. Από ότι είδα με κάνα 50άρι μπορείς να βρεις. Καμιά σχέση το πολύπριζο ασφαλείας με το UPS. Βέβαια απο το ολότελα καλό και το πολύπριζο ασφαλείας.

Από τα 2 πολύπριζα που κοιτάς δαγκωτό το πρώτο.

Είναι λίγο ριψοκίνδυνα αυτά... Έχω δει φτηνιάρικο TurboX να έχει διαρροή ρεύματος...

Γενικά σε UPS θα έλεγα ή πας σε APC/Eaton (πρώην Merlin Gerin) ή καλύτερα άστο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ριψοκίνδυνα αυτά... Έχω δει φτηνιάρικο TurboX να έχει διαρροή ρεύματος...

Γενικά σε UPS θα έλεγα ή πας σε APC/Eaton (πρώην Merlin Gerin) ή καλύτερα άστο...

Tα APC είναι πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν σε UPS. Τα MGE που τώρα είναι ΕΑΤΟΝ κατά καιρούς έχουν προβλήματα ...

Link to comment
Share on other sites

Tα APC είναι πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν σε UPS. Τα MGE που τώρα είναι ΕΑΤΟΝ κατά καιρούς έχουν προβλήματα ...

Είναι θέμα του τι εμπιστεύεται κανείς, και πόσα είναι διατεθειμένος να διαθέσει... γι'αυτό βάζω την προσωπική μου άποψη ("θα έλεγα")...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κινδυνεύει ο υπολογιστής από πτώση τάσης. Το πρόβλημα είναι η υπέρταση που ακολουθεί όταν επανέλθει το ρεύμα.

Παλιά είχε ένα σταθεροποιητή τάσης σαν αυτόν Foulda Σταθεροποιητής Τάσης Relay Analog ATVR 1000VA | Skroutz.gr .

Τον είχα ανοίξει από περιέργεια να δω πω λειτουργεί. Έχει έναν μετασχηματιστή με ένα πρωτεύον πηνίο και 5 δευτερεύοντα με διαφορετικά τυλίγματα ώστε δίνει διαφορετικές τάσεις στην έξοδο. Στην συνέχεια με ρελέ σύνδεε την έξοδο με το δευτερεύον που είχε τάση πιο κοντά στα 220Volt. Απλό και έξυπνο. Αν η τάση ήταν χαμηλότερη από 220 χρησιμοποιούσε δευτερεύον με μεγαλύτερο αριθμό τυλιγμάτων, αν η τάση ήταν πολύ μεγαλύτερη το αντίστροφο.

Πλέον δεν έχω σταθεροποιητή ή ups αλλά έχω τέρας τροφοδοτικό (1200Watt). Με προστατεύει πλήρως από στιγμιαίες πτώσεις τάσεις αι υπερτάσεις. Έχει πέσει στιγμιαία το ρεύμα αρκετές φορές και έχει κλείσει ο εκτυπωτής και τα φώτα αλλά το pc μένει ανοιγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν έχω σταθεροποιητή ή ups αλλά έχω τέρας τροφοδοτικό (1200Watt). Με προστατεύει πλήρως από στιγμιαίες πτώσεις τάσεις αι υπερτάσεις. Έχει πέσει στιγμιαία το ρεύμα αρκετές φορές και έχει κλείσει ο εκτυπωτής και τα φώτα αλλά το pc μένει ανοιγμένο.

πως γίνεται ένα τροφοδοτικό να σου κρατάει τον υπολογιστή στιγμιαία ακόμα κ σε πτώση τάσης ;

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό έχει πυκνωτές οι οποίοι αποθηκεύουν ενέργεια.

Η ενέργεια αυτή είναι αρκετή ώστε να διατηρείται η τάση εξόδου σε +- 5% καθ'όλο τον κύκλο του ενελασσόμενου ρεύματος. Αν οι πυκνωτές έχουν χωρητικότητα που αρκεί για Υ κύκλους στο ονμαστικό φορτίο, τότε στον υπολογιστή μου που καταναλώνει το 1/5 του ονομαστικού φορτίου τότε η τάση εξόδου παραμένει εντός προδιαγραφών για 5xΥ κύκλους.

Με απλά λόγια, οι πυκνωτές του υπολογιστή λειτουργούν σαν μίνι-μπαταρίες. Όταν λέω στιγμιίες διακοπές ρεύματος εννοώ για μισό με ένα δευτερόλεπτο, δεν νομίζω να έχει φορτίο για παραπάνω. Βέβαια αν είναι σε κατάσταση εξοικονόμισης ρεύματος (κλειστοί οι δίσκοι και χαμηλωμένη συχνότητα επεξεργαστή) ίσως αντέχει και περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχε ένα σταθεροποιητή τάσης σαν αυτόν Foulda Σταθεροποιητής Τάσης Relay Analog ATVR 1000VA | Skroutz.gr .

Παρόμοιες συσκευές μπορείτε να βρείτε σε διάφορα συνοικιακά καταστήματα ηλεκτρονικών.

Κάνουν σχετικά καλή δουλειά αν και δεν μπορούν να υποκαταστήσουν ένα ups.

Αν δεν μας ενδιαφέρει η πιθανότητα να χρειαστεί να κάνουμε επανεγκατάσταση του λειτουργικού μετά από κάποια διαρροή τότε καλό είναι να υπάρχουν απλά για να προστατεύουν μακροπρόθεσμα το h/w μας.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς καταλήγω σε αυτό για να μη τα λέμε πολλά πολλά . http://www.skroutz.gr/c/606/polympriza-ups.html?keyphrase=APC+6

Χρειάζομαι τις έξτρα μπρίζες και η εφόρου ζωής εγγύηση τουλάχιστον δείχνει καλή ποιότητα κατασκευής. Και επειδή οι 8 μπρίζες είναι overkill λεω να παρω ενα 6αρι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο οποίο κατέληξες είναι παρόμοιο με το πρώτο που είχες παραθέσει, είναι μόνο για προστασία από υπέρταση, δεν κάνει σταθεροποίηση τάσης.

Με λίγο παραπάνω χρήματα θα μπορούσες να έχεις και τα 2, π.χ: http://www.texnologia.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&ID=6442, όσον αφορά της μπρίζες, απλά βάλε ένα πολύμπριζο επάνω στο μηχάνημα και είσαι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι στα μηχανήματα αυτά, που συνήθως έχουν μια μπρίζα σούκο πίσω για έξοδο, μπορείς να συνδέσεις ένα οποιοδήποτε κοινό πολύμπριζο του εμπορίου και πάνω σε αυτό μετά να βάλεις τα ηλεκτρονικά που θές να προστατέψεις.

Με λίγο παραπάνω χρήματα από όσα κοστίζει το apc δηλαδή πέρνεις τον σταθεροποοιητή και έχεις επιπλέον προστασία και καλύτερο ποιοτικά ρεύμα για να τροφοδοτείς τις συσκευές σου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αναγκαστικά στην πορεία θα πάρω κάποιο το είδους . Προς το παρών για πολύμπριζο αγόρασα αυτό APC PH6T3-GR HOME OFFICE SURGE ARREST 6 BLACK - - E-SHOP.GR . Ευχαριστω για τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια, σορρυ που επαναφερω το θεμα μετα απο τοσο καιρο.

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Αν αγορασω αυτο APC P1-GR ESSENTIAL SURGE ARREST BLACK - - της APC με μια εξοδο και συνδεσω εκει ενα απλο συμβατικο πολυμπριζο χωρις ασφαλεια, θα προσφερει το APC ασφαλεια για ολες τις εξοδους του πολυμπριζου? Η εστω για μερικες απο αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.