Jump to content



Διλημμα! (X58 990X or Sandy i7 2600K?)


goku_dbz

Recommended Posts

χαχα...τριλημμα!!! :)

το συστημα θα ειναι κυριως για παιχνιδια αλλα θα ειναι και το κυριως συστημα μου για τα επομενα λιγα χρονακια...! θα αλλαξω μονο καρτα γραφικων μολις δω τι θα βγαλουνε ΑΤΙ και NVIDIA...

για μενα αξιζει τα παραπανω λεφτα ο 2600Κ με τα 8 threads!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Η τιμή που στο δίνει παντως ειναι σκότωμα. Αξίζει να εχεις εναν 990Χ ετσι, για την εμπειρία των 12 thread :p

Εγω αποφάσισα παντως να παραμείνω στο Χ58, να πηδησω τους Sandy-E και να περιμενω τους ερχομενους Ivy.

Α και να μην ξεχάσω, οι Extreme εχουν αλλο prestige και συνάμα αλλη μεταπωλητική αξία...

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που στο δίνει παντως ειναι σκότωμα. Αξίζει να εχεις εναν 990Χ ετσι, για την εμπειρία των 12 thread :p

Εγω αποφάσισα παντως να παραμείνω στο Χ58, να πηδησω τους Sandy-E και να περιμενω τους ερχομενους Ivy.

Α και να μην ξεχάσω, οι Extreme εχουν αλλο prestige και συνάμα αλλη μεταπωλητική αξία...

εμεινες Χ58 Μητσαρα αλλά δεν έσκασες και λιγα. Δεν λεω για τον 980Χ αλλα για την μητρική που άλλαξες πιο πριν. Συμφωνω ότι ο Extreme παντα είναι Extreme αλλα αν βαλεις συνολικά ποσο πηγε το μαλι ισως και να μην αξιζε. Μεταπωλητική αξία? Σχετικό. 965 απο αγγελια δεν θα επαιρνα πανω απο 150 ευρω (και πολλά λέω, αφου ενας 920 D0 του ρίχνει στα αυτιά). 975Ε βλεπω εναν σφραγισμένο στις αγγελιες πολύ καιρό και ουτε κι αυτος εχει να πει κατι. Αξίζει μόνο αν πάρεις 980Χ-990Χ κάτω απο 500 ευρώ και αυτον για καποιον που βαριεται να τα αλλάζει όλα. Καλό χρυσό το Χ58 αλλά μην ξεχνάμε ότι από τοτε που βγηκε πριν 2 χρονια έχουν βγει άλλες 2 πλατφορμες.

Thread starter, τι αποφασισες? :p

Link to comment
Share on other sites

Καλό χρυσό το Χ58 αλλά μην ξεχνάμε ότι από τοτε που βγηκε πριν 2 χρονια έχουν βγει άλλες 2 πλατφορμες.

Για τους εχοντες X58 βγηκε μια πλατφορμα 2011 με ενα chipset X79.

Για τους υπολοιπους βγηκε και μια 2η πλατφορμα 1155 με .... εχω χασει το νουμερο.

[MENTION=11416]goku_dbz[/MENTION] Ευχομαι να κρατησεις σειρα προτεραιοτητας στα πμ σου για τον 990Χ. :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις/γνώμες...

πάω για τον 990X!

λογικά μετά τις γιορτές θα έχω το σύστημα up and running!

επειδή η προσφορα ισχύει μονο για το πακέτο όλο μαζί "αναγκαστικά" θα πάρω και την μητρική...αν δω ότι μου κάνει νερά εδώ είμαστε! :)

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που στο δίνει παντως ειναι σκότωμα. Αξίζει να εχεις εναν 990Χ ετσι, για την εμπειρία των 12 thread :p

Εγω αποφάσισα παντως να παραμείνω στο Χ58, να πηδησω τους Sandy-E και να περιμενω τους ερχομενους Ivy.

Α και να μην ξεχάσω, οι Extreme εχουν αλλο prestige και συνάμα αλλη μεταπωλητική αξία...

Εξαρτάται το θέμα της τιμής.

Π.χ. τώρα αν βάλεις αγγελεία BNIB ( Brand New, In Box, ανέγγιχτο ) 980X/990X δεν πρόκειται να φύγει πάνω από 500.

Και στα 500 αν φύγει.

Ένας 2600K μεταχείρα πουλιέται 250 ευρώπουλα.

Αν είναι και καλό κομμάτι ξεφεύγεις, και ντρέπεται και ο 980X/990X ( στο εξωτερικό μου δίνουνε και 1000€ για τον 5.85G 2600K μου :p )

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πρεπει να μας κανεις.

Intel Core I7-2600K Box | Skroutz.gr

Αν δεν είναι αρκετό καιρό αγορασμένος, και είναι προσεγμένος από τον χρήστη ( που βασικά στα @@ σου αν έχει εγγύηση ) εγω δεν έχω prob να τον έπαιρνα 250.

Έστω 200-220 πιάνει.

Πόσα χάνει από το αρχικό price ?

Πόσα χάνω αν πουλήσω μεταχείρα 980X/990X ?

Και εγω έχω 980X & 990X, αλλά δεν κάνω σαν να είναι ο Θεός μου.

Ούτε γκόμενα θα σας βγάλει ο CPU, ούτε λέει κάτι το ότι είναι Extreme Edition.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το θέμα της τιμής.

Π.χ. τώρα αν βάλεις αγγελεία BNIB ( Brand New, In Box, ανέγγιχτο ) 980X/990X δεν πρόκειται να φύγει πάνω από 500.

Και στα 500 αν φύγει.

Και εγω έχω 980X & 990X, αλλά δεν κάνω σαν να είναι ο Θεός μου.

Θα μας δωσεις και κανα λινκ να παρουμε και μεις που μας αρεσουν τα ωριμα φρουτα ;

Ο θεος σου σιγουρα δεν ειναι αλλα δεν σε βλεπω στις αγγελιες να πουλας 980/990 στα 300 ευρω.

Εκτος και αν ειναι σαν τον αλλον τον Sandy οποτε σιγουρα θα ζητας πανω απο 3000 ευρω. :D

[MENTION=11416]goku_dbz[/MENTION] Μεγιες. Οταν βγαλει η intel το socket 2021 μετα απο κανα 5αρι χρονια στειλε μου πμ. :T:

Link to comment
Share on other sites

Θα μας δωσεις και κανα λινκ να παρουμε και μεις που μας αρεσουν τα ωριμα φρουτα ;

Ο θεος σου σιγουρα δεν ειναι αλλα δεν σε βλεπω στις αγγελιες να πουλας 980/990 στα 300 ευρω.

Εκτος και αν ειναι σαν τον αλλον τον Sandy οποτε σιγουρα θα ζητας πανω απο 3000 ευρω. :D

[MENTION=11416]goku_dbz[/MENTION] Μεγιες. Οταν βγαλει η intel το socket 2021 μετα απο κανα 5αρι χρονια στειλε μου πμ. :T:

Αν είναι για CPU που έδωσα 1080 ευρώ να τον δώσω 300, προτιμώ να μείνει, και ας τον χρησιμοποιώ στο κατεβαστήρι και 1 φορά στους 6 μήνες για κανά xtreme oc @ LN2 για 3D Mark 11 :p

Καινούργιο στο κουτί του δίνω έναν ( αχρησιμοποιήτο, μη ανοιγμένο εννοώ, γιατί κάποιοι χρησιμοποιούνε τον όρο καινούργιο όπως θέλουνε ) 980X, αλλά ούτε για 400 ευρώ δεν έχει έρθει pm.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για CPU που έδωσα 1080 ευρώ να τον δώσω 300, προτιμώ να μείνει, και ας τον χρησιμοποιώ στο κατεβαστήρι και 1 φορά στους 6 μήνες για κανά xtreme oc @ LN2 για 3D Mark 11 :p

Καινούργιο στο κουτί του δίνω έναν ( αχρησιμοποιήτο, μη ανοιγμένο εννοώ, γιατί κάποιοι χρησιμοποιούνε τον όρο καινούργιο όπως θέλουνε ) 980X, αλλά ούτε για 400 ευρώ δεν έχει έρθει pm.

:OT:

Για δωσε link με την αγγελια γιατι με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5811]junior-21-[/MENTION] μια χαρά ήμουν με την R3E, και με την R2E... Απλα λογω υπερβάλόντως ζήλου και καθαρού fanboyισμού την πήρα την Black...

Θα μπορούσα κάλλιστα να μείνω με τις παραπανω χωρις καμια πρακτική διαφορά...

Επίσης, 965 έδωσα πριν λιγες ημέρες 280€... Και ειχα ουκ ολίγα πμ. Να κάνουμε ενα άλλο τεστ τοτε.

Εστω οτι ο goku παίρνει και τις δύο πλατφόρμες και τις βαζει επιτόπου προς πώληση. Με ποια θα μαζέψει περισσότερα λεφτά δεδομένου οτι πηρε και τις δυο 500;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη... καλός ο extreme αλλα μόνο για την εμπειρία! Η ιστορία αδερφε εχει δείξει οτι δέν ειναι και πολύ συμφέρουσες οι αγορές αυτών των επεξεργαστών, απευθύνονται σε λίγους και δημιουργούν σχεσεις κόστους με τους κατόχους τους!

Παράδειγμα, billpepas που ενώ γνωρίζει οτι ο Sandy του των 250€ ειναι καλήτερος του 980Χ που κατέχει, μόνο και μόνο που τον αγόρασε κανα 1000ρικο δεν δέχεται να τον δώσει κάτω απο 500ρικο και ας είναι υποδαιέστερος επεξεργαστής!

Απ'τη μεριά του ο Zpaf βλέπει οτι αυτή τη στιγμή όντως δεν θές κάτι παραπάνω σε CPU απο τον exterme 990X και θεωρεί οτι σε κάνα 4ρι χρόνια θα χρειαστείς CPU!Δεν αντηλέγω, εχει ενα prestige να κατέχεις έναν "extreme" επεξεργαστή αλα...

Για ιστορικούς και μόνο λόγους να αναφέρω οτι μολις 6 μήνες πρίν βγούν οι core 2 (ουτε κάν χρόνο) ,είχε παρουσιαστεί το τότε θηρίο P4 extreme (Prescote 2M) οπως πάντα στην προνομιακή τιμή των 1000 και κάτι € ! 6 μηνες μετά ούτε για μπρελόκ δεν τον θέλανε!

Καλό ειναι , αφού πας απ'το 0 , να προχωρήσεις στα νέα δεδομένα ασχέτος αν σου φένονται υπερβολή μερικά...πχ extra μνήμη..( 3 χρονια πριν λεγαμε με 4 γιγα εισαι θεός ..για κοιτα τώρα!!)Γι'αυτόν που είναι ίδη στην X58 πλατφόρμα πραγματικά δεν εχει λόγο να φύγει ακόμα απ'αυτήν!

Εστω οτι ο goku παίρνει και τις δύο πλατφόρμες και τις βαζει επιτόπου προς πώληση. Με ποια θα μαζέψει περισσότερα λεφτά δεδομένου οτι πηρε και τις δυο 500;

Οσο για αυτό αδερφέ ...λογο εργασίας ( αυτοκινητοβιομηχανία ) το μόνο που θα σου πώ οτι στη μία περίπτωση πέρνεις κάτι καινουργές και στην άλλη ΜΤΧ(μεταχειρησμένο)!Καλή η μπέμπα ή η SLK φίλος, αλλα ΜΤΧ :getlost:

Αυτα τα ολιγά ,πάντα προσωπική άποψη,ελπίζω να μην κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Αστο καταλαβα με 1080 ευρω αποδειξη απο πλαισιο παιρνεις 2xGTX580.

Γιατι να παρεις μονο μια ; :T:

Nope.

Ο CPU εδώ θα μείνει.

Απλά κάτω από 700 δεν θέλω προσωπικά να τον δώσω, και μιας και δεν καίγομαι για λεφτά, ΝΑ! που λένε και αν μου μείνει στην συλλογή.

Θα έχω απλά μια CPU ακόμα καβάντζα, ή αλλιώς ένα ακόμα σύστημα να στήσω ( μιας και έχω 2 περισσευούμενες LGA1366 mobos ) για να παίζουμε κανά lan όταν έρχεται μεγάλη παρέα σπίτι :p

Δεύτερον δεν κατάλαβες καλά, τον CPU τον θέλω, άσχετα αν περισσεύει, έχω άλλον ( 990X ) για άζωτα, μπορώ οπότε να κάνω στην άκρη τον 990X & την mobo του και να τα αφήνω πάντα βαζελινωμένα, και να βάλω τον 980X σε άλλο mobo για 24/7 χρήση ( και αν ψοφήσει ο 990X έχω ρεζέρβα 6c12t μέχρι να έρθει από RMA άλλος ).

Δεν έχω σκοπό RMA -> πιστωτικό ( by the way, αυτά έχουνε κοπεί χρόνο+ από το πλαίσιο ανεξαιρέτως ονόματος, λόγου, κονέ ).

Και 100 980X να μου είχε στείλει τζαμπέ η Intel, δεν θα έδινα κανέναν σε καμμία περίπτωση πρός 300-350 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, Gaming ειπε το παιδι και μαλιστα με 1 gpu....τι να τα κανει τα 12 threads και τα 32 pci-e lanes?

Το Χ58 με τον 990Χ ειναι ξεκαθαρα μια λαθος επιλογη για τη χρηση του, αν το κανει θα ειναι μονο για την αιγλη του high-end που συντομα ομως θα ξεθωριασει και σε κανα χρονο θα καταλαβει τη μλκια του...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω γιατι του προτεινετε τον τετραπυρηνο 2600, εχουμε να διαλεξουμε αναμεσα σε ενα 4πυρηνο και ενα 6πυρηνο σχεδον στα ιδια λεφτα. Ειναι προφανεστατη ποια θα ειναι η επιλογη, 6 > 4 . punkt

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, Gaming ειπε το παιδι και μαλιστα με 1 gpu....τι να τα κανει τα 12 threads και τα 32 pci-e lanes?

Το Χ58 με τον 990Χ ειναι ξεκαθαρα μια λαθος επιλογη για τη χρηση του, αν το κανει θα ειναι μονο για την αιγλη του high-end που συντομα ομως θα ξεθωριασει και σε κανα χρονο θα καταλαβει τη μλκια του...

Για να παιζει συγχρονα παιχνιδια στα default.

Battlefield: Bad Company 2

bfbc2aida.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.