Jump to content



ποια εκδοση linux σε Eee pc 701..?


cabdik

Recommended Posts

παιδια, υπαρχει ενα netbook Eee Pc 701 με SSD 4gb και 1 GB RAM.

ποια εκδοση θα προτεινατε να μπει επανω, ωστε να τρεχει λιγουλακι της προκοπης?

να διευκρινησω οτι ο ιδιοκτητης δεν εχει ξαναδουλεψει Linux, οποτε....καταλαβαινετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ: Aurora - Welcome (eeebuntu)

ή

εδώ: http://www.linux-netbook.com/video/easy-peasy-on-asus-eee-pc-701-and-901

Edit...

Μετά από ψάξιμο κατάλαβα ότι υπάρχουν πολλές μεν distro για το εν λόγο μηχάνημα αλλά όλες σχεδόν θέλουν ένα μικρό επίπεδο γνώσεων.

Το πρόβλημα είναι τα ελάχιστα specs από άποψη δυνατοτήτων που έχει, χρειάζεται δοκιμές από μεριά σου για να βάλεις κάτι που θα μπορέσει να το χρησιμοποιήσει χωρίς προβλήματαο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Αν το διαβαζα αυτο πριν κανενα 8μηνο τοτε θα σου προτεινα Ubuntu.

Επειδη λοιπον τα εχουν σκατωσει λιγο με το Unity και επειδη εχω και εγω ενα Εεε και τα δοκιμασα πριν λιγο καιρο και δεν εμεινα ευχαριστημενος λογω ταχυτητας,θα σου προτεινα να βαλεις debian που τα εχω δοκιμασει και ξερω οτι δουλευουν σιγουρα μια χαρα και γρηγορα!!

Η διανομη που σου προτεινε ο dportal ειναι εξισου καλη.Αν θελεις δοκιμασε την και πες μας αν δουλευει καλα.Την εχουν ανανεωσει αρκετα οποτε πιστευω να δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Hahahaha

Πωω τωρα μολις το ειδα.Συγχωρεμενος ετσι?Εχω και 3 κιλα μειοποια

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION] Η διανομη που σου προτεινε ο dpolal ειναι εξισου καλη.Αν θελεις δοκιμασε την και πες μας αν δουλευει καλα.Την εχουν ανανεωσει αρκετα οποτε πιστευω να δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.