Jump to content



αλλος ενας για Ζ68


KoMM

Recommended Posts

ειμαι μεταξυ της asus maximus gene και της gigabyte xp-ud4.

Η μεν ασους δεν υπαρχει πουθενα ουτε για δειγμα η δε γκιγκα υπαρχει ενδεχομενο να εχει boot loop θεματακι -αν και τα πιο πολλα που βρηκα στο νετ ειναι σχετικα παλια- .

Δε με ενδιαφερει σλι/χφιρε , το μονο που θελω ειναι να παιξει στα 4.5-4.6 και να μη κανει κιχ.

Τι προτεινετε μεταξυ των 2 ;

Link to comment
Share on other sites

Την maximus gene z την απλη λες οτι δεν βρισκεις ...ή την gen3?

Νομιζω η απλη με λιγο ψαξιμο βρισκεται...(παρε πχ Mgmanager και ρωτα)

Και εγω στην ιδια φαση ειμαι...και μαλλον για gene θα παω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπόρεσα να βρω καμία asus z68 στο εύρος 150-200e στην ελληνική αγορά (p8z68-v/pro/geneIV,gen3 ή το απλό), γιατί τις αλλάζαν με gen3. Πριν 10 μέρες αυτό. Όταν τους ρώταγα, κανείς δεν ήξερε ημερομηνία πότε θα φέρουν, και κανείς δε δούλευε με stock (όλοι κατ'όπιν παραγγελίας - μεγάλη φτώχια έχει πέσει).

Πήρα μία gb xp ud3, μιά χαρά ως τώρα, δεν έχει κανένα από τα 10000 προβλήματα που διαβάζεις στο internet (boot loop, xmp not working/ram not recognized κτλ κτλ).

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με o/c τον Κ, αλλά κάνα 4-4.2G θα τον πάω οπότε δε θα ζοριστεί ιδιαίτερα η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

αυτές τις μέρες έχω έρθει αγγλία να φτιάξω συν τις άλλης ένα πισι για φίλο. έχει ud3p αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα. το πρώτο λούπ το άρχισε όταν έκανε φέιλ στα 4.8 ( 1η δοκιμή στα 4.5 ήταν σταθερό 20χ2 φορές στο Intel burn test με 8 threads και very high ραμ μαξ θερμοκρασία 61-63). το ξεκολάει, κανώ flash bios στα Φ6 τα τελευτέα που δεν ήταν μπέτα. πάμε καλά, πάει 4.8 σταθερά, κολλάει από το marvel raid controler σε άσχετες για την ώρα φάσεις. κόλλισε στο shut down ακόμα, πέταξε bsod με irql not less or equal. θα βγούμε μπας και βρούμε καμιά asus.

2700k + 4x4 vengeance 1866 ram, ax750 psu, ga-z68xp-ud3p, force gt πάνω στο z68 και 2x WD 2tb@ raid 1 στο marvel.

Link to comment
Share on other sites

Asus Maximus IV GENE-Z/GEN3 | Skroutz.gr

Για δες εδω πολυ καλη κατα την γνωμη μου περιπου στα 175 ευρω και ι7-2600κ και 8-16gb ram εισαι κομπλε :T:. Αν και πιστευω θα πεσει λιγο ακομη η τιμη της σε λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου οτι οι gigabyte εχουν μειωμενη αποδοση σε συγκριση με τις Asus.

Ειναι και το θεμα του Angel F που παροτι τα 2-3 bump δεν μου απαντησε ποτε :p

Για τσεκαρε πριν κανεις την αγορα...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου οτι οι gigabyte εχουν μειωμενη αποδοση σε συγκριση με τις Asus.

Αυτο διαβασα κι εγω οταν συγκρινα διαφορες μητρικες και συγκεκριμενα το βρηκα εδω στις τελευταιες σελιδες.Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει για ολες τις μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου οτι οι gigabyte εχουν μειωμενη αποδοση σε συγκριση με τις Asus.

Ειναι και το θεμα του Angel F που παροτι τα 2-3 bump δεν μου απαντησε ποτε :p

Για τσεκαρε πριν κανεις την αγορα...

Done :p

Ειχα gigabyte ud4 και άλλαξα σε asus...

To bios της gigabyte δεν παλεύετε... χάλι... δεν εχει επιλογη να σώσεις τις ρυθμισεις σε προφίλ :o οπότε εβγαζα φώτο.

Πήρα την P8Z68-V PRO με 180ευρω και ειναι super! ( ήθελα pci για κάρτα ήχου )

Link to comment
Share on other sites

Done :p

Ειχα gigabyte ud4 και άλλαξα σε asus...

To bios της gigabyte δεν παλεύετε... χάλι... δεν εχει επιλογη να σώσεις τις ρυθμισεις σε προφίλ :o οπότε εβγαζα φώτο.

Πήρα την P8Z68-V PRO με 180ευρω και ειναι super! ( ήθελα pci για κάρτα ήχου )

Περιεργο αυτο γιατι στο htpc εχω μια giga x48-DQ6 και εχω κανονικα τα προφιλ:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.