Jump to content



Nephiλiμ

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Dimitris Pappas έγραψε:

@jumaru99 darknet=discord 

Ευχαριστω για την πολυτιμη συμμετοχη σου στο blog μου!

 

Ευχαριστώ για την ειρωνεία, τιμή μου :) 
 

Α, και darknet discord

ειδικά όταν η αναφορά/ανάρτηση είναι από επίσημο discord server δεν έχει ούτε μεταφορική έννοια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Dimitris Pappas έγραψε:

VEC season12 οτι καλυτερο εχει να δειξει oχι μονο το Rf2 αλλα το simracing.

 

 

 

 

 

 

 

 

Διαφωνώ κάθετα. Είναι ότι καλύτερο έχει να δείξει το rF2 και όχι το Sim-Racing. Άλλο αν συμμετέχεις εσύ σε αυτό και το παρουσιάζεις ως το καλύτερο. Το rF2 έχει κουράσει. Υπόσχονται πράγματα τα οποία τα κάνουν μετά από 1 χρόνο+ (βλέπε καινούργιο UI), φτιάχνουν Updates και καταστρέφουν όλο το παιχνίδι (και αν δεν είχε γίνει το φιάσκο με τον 24ώρο ακόμα στην v1112 θα ήμασταν) και ώρες-ώρες λειτουργεί τόσο ακανόνιστα χωρίς να είναι robust που καταντάει γελοίο (βλέπε VISA LAS VEGAS Competition όπου ο Pahkala έφαγε ποινή επειδή bug-αρε το game και του έδωσε απεριόριστο Fanboost). Όσο πιο ρεαλιστική και να είναι η συγκεκριμένη πλατφόρμα αυτή την στιγμή σε επίπεδο Physics (μιλάμε για Official Content γιατί όντως όπως είπες unofficial θα πετύχεις καλά αλλά και κακά Mod αλλά μεγάλη κουβέντα. Κανείς δεν έχει γνώση να φτιάξει σωστά Physics για τα μονοθέσια εκτός από τους ίδιους και επειδή είναι δύσκολη η κατασκευή τους κανένας δεν ασχολείται εκτός από ελάχιστους Modders) άλλο τόσο έχει μείνει πίσω σε όλους τους τομείς λόγω κακής πολιτικής εξ'αρχής. Η βροχή ακόμα δεν λειτουργεί σωστά, οι Shaders ακόμα και σε Official Content, glitch-άρουν, το σύστημα του UI είναι ότι πιο δύσχρηστο υπάρχει αυτή την στιγμή σε Sim-Racing παιχνίδι, δεν έχεις καμία ελευθερία όπως παλιά με GID και TrackMap, δίνουν ελεύθερες τιμές παραμέτρων τις οποίες μπορείς να της κάνεις Exploit Live μέσω προγραμμάτων (βλέπε SimHub) οι οποίες κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι διαθέσιμες και χρησιμοποιούν τις υπάρχοντες μεταβλητές για να δημιουργήσουν "ψεύτικα εφέ" (βλέπε γέμισμα μπαταριών σε Formula-E).

Η πλατφόρμα η οποία έχει τις μεγαλύτερες προοπτικές εξέλιξης είναι το iRacing επειδή είναι πανάκριβο και έχουν λεφτά να το υποστηρίζουν με καινούργια Features (πχ. καινούργιο damage model, δυναμική γραμμή κτλ.)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα,μιλαω για VEC απο Simracing.club,για οργανωση,επιπεδο οδηγων και ολα οσα κανουν εναν endu αγωνα να μοιαζει με αληθινο.

Δεν αναφερομαι στο ρουφου,τα ξερω ολα τα στραβα του.

Υπαρχουν και αλλα λαθη-παραλειψεις σε επιπεδο φυσικης-ελαστικων που εχουν συγκεντρωθει και αναφερθει απο ομαδα με επικεφαλη τον

Dennis Lind.

Φετος τρεχεις VEC?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου. Παρουσίασες το VEC ως το καλύτερο που έχει να δείξει το SimRacing σε μία προβληματική πλατφόρμα. Ναι όντως είναι το καλύτερο όσο αφορά το rFactor 2 αλλά μέχρι εκεί.

Υπάρχουν πολλοί πιο αξιόλογες προσπάθειες με πολύ πιο δυνατά έπαθλα στο iRacing, στο Raceroom κ.ο.κ Σαφέστατα δεν βάζω το Raceroom πιο πάνω από το rFactor 2 όσο αφορά τα Physics. Βασικά κανένα δεν βάζω αυτή την στιγμή πάνω από το rF2 για τα Physics. Αλλά και το iRacing και το Raceroom έχει πιο πολλές δυνατότητες εξέλιξης λόγω ότι έχει μεγαλύτερο budget συνεπώς και μεγαλύτερο Team Developer. Σόρρυ, αλλά δεν μπορεί μία τόσο μικρή ομάδα με τόσο περιορισμένο budget να ακολουθήσει έναν κολοσσό όπως το iRacing με τόσα λεφτά που βγάζει από τους πελάτες του (έβγαλε δυναμική γραμμή και μέρα-νύχτα. Έβαλε ένα από τα καλύτερα Damage Models που υπάρχουν σε racing παιχνίδια. Μέχρι και dirt events). Η πολιτική του rF2 ήταν λάθος γιατί βασιζόταν στην κοινότητα των Modders. Μόλις βγήκε μία πλατφόρμα η οποία είναι ότι πιο εύκολο και γρήγορο στο να φτιάξεις ένα αυτοκίνητο (Assetto, Automobilista) όλοι πήγαν προς τα εκεί. Αναφέρω την WCS επειδή πάντα την παρακολουθούσα από το 2014. Τώρα που ξύπνησαν με τα DLC είναι πλέον πολύ πολύ πολύ αργά. Το πλήθος των Hardcore simracer έχει πάει iRacing και μερικοί ελάχιστοι έχουν μείνει στο rFactor 2, αυτοί που κυνηγάνε τα χρήματα και τρέχανε με μονοθέσια πήγαν F1 2019 και οι Modders πήγαν Assetto Corsa και Automobilista. 

Και ναι θα τρέχω VEC αν όλα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Kαι στα δυο post αναφερεις iracing-λεφτα.Θα περιμενω λιγο να φτιαξουν και αυτοι καποια μικρα προβληματακια.(netcode-κρυα λαστιχα βγαζουν ταχυτερους χρονους,πολλα disconnects σε endu αγωνες)

Μετα τον 24ωρο στο Lemans και το τελος του VEC θα βρεθουμε εδω να τα πουμε παλι.

https://gyazo.com/fd4517ec4cc3d0227ae88cc89dfb77bb

iceraCapture.PNG

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
Link to comment
Share on other sites

και πριν απαντησεις με πατατες του rf2,σου λεω απλα οτι στην προηγουμενη σεζον στο VEC,3 αγωνες με πολλες ωρες pracc

καταστραφτηκαν λογω freezes+lags+disconnects+driver swap fails.

Kανενα δεν ειναι τελειο ουτε τo Ιceracing με το τεραστιο budget.?

και καλη επιτυχια στους αγωνες σου?

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
Link to comment
Share on other sites

το tire model στο Iracing ειναι αυτο που με κρατησε μακρια.

οντως θελει χρημα για να χτισεις μελλον στο sim racing και αυτο ειναι κατι που κρατησε το rf2 κολλημένο στο 2015 για πολλά χρόνια.

ουτε εμενα με ικανοπιοι πλεον η πρόοδος στο rf2 ,αλλα αυτη ειναι τι να κανουμε δεν εχουνε λευτα. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα κρύα λάστιχα το έχεις δοκιμάσει ΕΣΥ και το λες ή το έχεις διαβάσει σε κάποιο φόρουμ; Γιατί το ίδιο ισχύει και στο rF2. Μπορεί να έχεις ένα κρύο ελαστικό αλλά επειδή δεν έχει φθορά (είναι ακόμα στο 100%-95%) θα κάνεις ταχύτερο γύρο. Και μετά να το έχεις πιο πολύ ώρα στις ιδανικές θερμοκρασίες αλλά επειδή έχεις προχωρήσει σε φθορά και Degradation να τον πίνεις πανηγυρικά (ειδικά αν έχεις προχωρήσει πολύ στην Degradation curve). Για τις ατυχίες σου σε συμπάσχω και τις έχω φάει και εγώ στην μούρη ειδικά το τελευταίο καιρό για αυτό και δεν ασχολούμαι πλέον να κάνω Practice. Μετά από 30-40 γύρους είμαι στο 95% που μπορεί να μου δώσει το σετάπ και μετά είναι λεπτομέρειες (διαχείριση ελαστικών, fine-tuning κτλ.).

Και εγώ ποτέ δεν είπα ότι το iRacing είναι τέλειο. Είπα, έχει τις μεγαλύτερες προοπτικές για να ΓΙΝΕΙ τέλειο. Εσύ παρουσίασες το VEC ως το τέλειο πρωτάθλημα στο SimRacing...

Το Tire Model μία χαρά είναι. Εγώ δεν κατάλαβα ποτέ γιατί το κράζουν τόσο πολύ. Ναι δεν συγκρίνεται με το μοντέλο του rFactor 2 αλλά δεν είναι και σκουπίδι...Είναι ένα Above Average μοντέλο. Υπάρχουν πλατφόρμες που το μοντέλο τους ήταν τραγικό και στη συνέχεια Version με την Version γινόταν καλύτερο (βλέπε Assetto Corsa) και υπάρχουν πλατφόρμες που το μοντέλο τους ήταν, είναι και θα είναι για τα μπάζα (PCars)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το tire model του iRacing το βελτιωνουν 10 χρονια τωρα και δεν καταφεραν να το κανουν ενδειαφερον.

μου θυμιζει την αττακα "Now you see me, now you dont".

αυτο τουλαχιστον αντιλαμβανομουν απο την φθηνη τιμονιερα μου οταν φυλαγα τις μπαριερες χωρις να καταλάβω γιατι.

μου θυμηζε γκομενα που με πατατησε χωρις καν να με δει.

στασου μυγδαλα.

το pcars δεν ειναι κακο απλα θελει FFB αρχειο

Link to comment
Share on other sites

Το πρωταθλημα που οργανωνει το SRC εδω και 11 σεζον ειναι το καλυτερο οχι μονο στο ρουφου αλλα σε ολο το simracing.

Το ξερεις πολυ καλα αλλιως για ποιο λογο καποιος να ασχοληθει και πιο πολυ να μπει σε δοκιμασια να παρει το διπλωμα που χρειαζεται ωστε να τρεξει σε αυτο?

Κατι καλο κανουν,θα το δεις αν και το ζουμι ολο ειναι στην Div1.

Η συζητηση πηγε σε κοντρα iceracing vs rf2 και στα tire models.

Ειμαι στο iracing,μαλλον ημουν,απο το 2009 και μονο κατα καιρους ανανεωνω για 1 μηνα αλλα μεχρι τωρα δεν με τραβηξε,ισως πολλων αγωνων σε πρωταθληματα στο ρουφου,στον λιγο χρονο ,στο μοντελο πληρωμης,κατι δεν μου κολλαει.

Πολλοι φιλοι απο την ομαδα,rookie monsters,τρεχουν IR και μαθαινω τα νεα-εξελιξεις και απο αυτους.

Τωρα κατι πανε να φτιαξουν στο tire model v7,tire blowouts!

Μεχρι τωρα το λαστιχο ηταν κατι ολα και τιποτε.

Το συνεχιζουμε αν θες οχι εδω.

Στο ρουφου σε αγωνιστικα στο CPM V2 δεν βγαζεις χρονο με κρυο λαστιχο.

Αλλου ειναι τα λαθη εδω.H απωλεια grip εξαρταται σε τεραστιο ποσοστο απο την thermal degradation και οχι στην φυσικη φθορα στο λαστιχο.

Επισης η υπερβολικη αυξηση στις θερμ.των ελαστικων στις ευθειες,τα περιεργα slip angles οπως και η δυνατοτητα να πας γρηγοροτερα sliding the tires than driving them.

Η πτωση στο grip λογω θερμικων ειναι ραγδαια.Στους 105'C  μεσω ορο εχεις την ιδια απωλεια grip μετα απο λιγα λεπτα που εχεις και με 100'C στο λαστιχο μετα απο μιση ωρα.Οταν συνδεσουν και την θερμ.πιστας-ελαστικων τοτε θα δουμε πραγματα και θαματα!

Ολα εχουν αναφερθει,ποτε θα κανουν κατι δεν ξερω.

 

 

 

image0-19.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλο και χρησιμο εργαλειο αναγραφης χρονων relative.

Δεν συγκρινεται βεβαια με simhub αλλα το προτιμω για την απλοτητα του ειδικα σε αγωνες multi class.

Βασικη προυποθεση να τρεχει το ρουφου windowed η borderlees.

 

 

Screenshot_2019-09-06-17-56-07.png

RelativeOverlay_V02 (1).zip

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για το καλύτερο Simulator και το καλύτερο πρωτάθλημα όλων στο simracing  ας αφήσω αυτό εδώ...

Μέσα από το επίσημο forum της Studio-397. Για αυτό κιόλας βλέπεις όλες τις κοινότητες να μην ενδιαφέρονται για το τι θερμοκρασία έχει κάτω η πίστα. Φαντάζομαι και το ίδιο ισχύει για τον αέρα (την κατεύθυνσή του όχι την θερμοκρασία) αφού όσες δοκιμές και αν έκανα είχα ίδιο αποτέλεσμα τελικής με οποιαδήποτε κατεύθυνση αέρα. Τώρα όσο αφορά την θερμοκρασία του αέρα παρατήρησα διαφορά στην ψύξη του μοτέρ και μηδαμινές διαφορές στα ελαστικά...

https://forum.studio-397.com/index.php?threads/how-to-set-track-temperature.62564/

Link to comment
Share on other sites

ειναι μπαγκαρισμενο απο τοτε που βγηκε

οτι και να βαλεις το ιδιο αποτελεσμα παιρνεις

δεν ειναι τυχαιο που η Reiza studios επελεξε SMS graphic engine και Live track 3.0

το Rfactor το πουλησε η I.S.I το 2015 αρον αρον και αφου το ειχανε παρατηση ολοι οι μεγαλοι modders βλεπε Virtua LM οι οποιοι μεχρι και σημερα μας εχουνε δωσει πιστα επος

βλεπε MID OHIO.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.