Jump to content



Θα μειωθεί η θερμοκρασία της CPU αν ...


backgman

Recommended Posts

Καλησπέρα, λετε να μειωθεί η θερμοκρασία cpu αν βάλω ενα ανεμιστήρα (80mm) στη πίσω μεριά του m/b στο ύψος ακριβός πίσω απο τo cpu socket??

Το είδα στο site της chiftec, λέει οτι το κουτι μου (DA-01W) έχει θέση εκεί για ανεμιστήρα

μάλλον κάνει λάθος, αλλα μπορούμε να κάνουμε δυο τρύπες να βάλουμε ενα ανεμιστήρα !!!

Dx-013.jpg

Dx-014.jpg

Τι λέτε θα βοηθήσει ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει αν μπεί πίσω από το socket fannys. Μάλλον θα μπερδέψει τον sensora για την θερμοκρασία της cpu και θα λέει ότι να 'ναι......

Ίσως αν μπεί στο σημείο που τελειώνει η πλάτη της μητρικής, να κάνει κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι μπορεί να βοηθήσει λίγο μεν, θα προσθέσει και θόρυβο δε.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

Για να μπερδευτεί ο sensor θερμοκρασιών δύσκολο το βλέπω... γιατί να μπερδευτεί ?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι επειδή ο ανεμιστήρας θα είναι πολύ κοντά στη μητρική θα έχει μειωμένη αποτελεσματικότητα - ποσότητα αέρα θα γυρίζει πίσω - και επίσης θα έχεις και αυξημένο θόρυβο - λόγω στροβιλισμων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλβα καλα θες να το βαλεις στο αριστερο "καταπακι" του κουτιου.ε?

Σε αυτη τη περιπτωση θα πρεπει να κοψεις κ το backplate για να βρισκει τη πισω πλευρα του socket,δε νομιζω να δεις καμια διαφορα,αλλα εαν δε δοκιμασεις δε θα μαθεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καπου ειχα διαβασει οτι κανει καλη δουλεια αν φυσαει ενας ανεμιστηρας πισω απο τα mosfets. Ενας τυπος το ειχε δοκιμασει και ειχε καλυτερα αποτελεσματα απο οτι αν φυσουσε μπροστα. Στο τελος εφτιαξε waterblock που το τοποθετησε πισω απο τα mosfets...Ειναι λιγο ασχετο βεβαια με τη cpu αλλα οχι τελειως :-p

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και εγώ οτι θα βοηθήσει λίγο...

Δεν θα δημιουργεί ρεύμα αέρα μέσα στον υπολογιστή, αλλά θα έχεις αέρα απ'έξω να απλώνεται πάνω στη "μαμά"

Βέβαια έχεις και μερικά αρνητικά:

Πέρα από το θόρυβο που ίσως να έχεις επιπλέον (με έναν αθόρυβο ανεμιστήρα το ξεχνάμε) θα μαζεύεις σκόνη και στο πίσω μέρος της μητρικής...

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ ενδιαφερον να δουμε αν οντως κανει δουλεια. Παλιοτερα ειχα ρωτησει (σε αλλο site )αν το εχει δοκιμασει κανεις αλλα πηρα μονο θεωρητικες απαντησεις. Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι το μονο μερος που μπορουμε να ψυξουμε αμεσα την cpu γιατι ο αερας ψυχει τα μεταλλικα ποδαρακια που εχουν αμεση επαφη με το εσωτερικο. Βεβαια αυτο δεν ισχυει οταν υπαρχει ψυχτρα που βιδωνει σε πλατη που καλυπτει το πισω μερος της cpu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.