Jump to content



Μεταπτυχιακό: TUM, HPI, IBM, ΕΤΗ. Ποιο όμως;


Dr.Paneas

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Σε ένα χρόνο ξεμπερδεύω με το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, όπου είμαι Μηχανικός Αυτοματισμού και σκέφτομαι να αναζητήσω την τύχη μου στην Γερμανία κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό με στόχο να μπώ στο κλίμα και να έχω ένα πάτημα σε γερμανικό έδαφος για να βρω δουλειά εκεί ή να κάνω κάτι με έρευνα το οποίο με ενδιαφέρει πολύ. Ας σας δείξω καλύτερα, τι έχω στο νού μου:

Option 1: TUM στο Μόναχο

Για το TUM πιστεύω δεν χρειάζονται και πολλές συστάσεις. Είναι μέσα στα 50 καλύτερα Πανεπιστήμεια του κόσμου στον κλάδο του Engineering (2012 ranking) . Κοιτάζω για δύο μεταπτυχιακά εκεί που γίνονται στο Garlich, 20 λεπτά με το μετρό έξω από το Μόναχο (και πιο φτηνό ενοίκιο φαντάζομαι):

1) http://www.in.tum.de...nformatics.html στα αγγλικά

2) http://portal.mytum....lligence_master δίγλωσσο

Φαντάζομαι ότι αν επιλέξω το TUM, θα έχω συνέχεια στην έρευνα κάτι με το οποίο θέλω να ασχοληθώ + το κύρος με το χαρτί ενός τέτοιου Πανεπιστημείου. Επίσης στο Μόναχο έχει αρκετές αυτοκινητοβιομηχανίες, όπως η BMW, αλλά και η Mercedes διπλα στην Στουτγγάρδη είναι. Ο στόχος μου όμως θα είναι να ακολουθήσω μία ακαδημαϊκή καριέρα ερευνητή.

Option 2: Hasso Platner Insitute

Μια άλλη καλή επιλογή είναι το http://www.hpi.uni-p...kommen.html?L=1 . Είναι ένα ιδιοτικά χρηματοδοτουμενο ίδρυμα στο πανεπιστήμειο του Potsdam. Το γεγονός ότι είναι ιδιωτικό, με έκανε να μην το βρίσκω σε διεθνή rankings. Ωστόσσο αν δείτε το πρόγραμμα σπουδών που έχει, θα μείνετε άφωνοι. Είναι σαν τον παράδεισο του προγραμματιστή, αφού ο χρηματοδότης είναι co-founder της SAP. Για όσους δεν γνωρίσουν η SAP είναι από τις μεγαλύτερες εταιρίες λογισμικού αν όχι η μεγαλύτερη στην Ευρώπη. Το πρόγραμμα είναι μόνο στα Γερμανικά και δωρεάν - αν καταφέρεις και σε δεχτούν. Αν δείτε στα Γερμανικά rankings της ZeitOnline έχει άριστο μεταπτυχιακό πρόγραμμα: http://ranking.zeit....=1&ab=4&hstyp=1

Αυτό που με απασχολεί είναι αν με πάρουν και στο TUM και σ'αυτό.. ποιο να επιλέξω ;

Option 3: IBM

Τέλειος συνδυασμός θεωρίας και πράξης - διπλό πρόγραμμα φοίτησης στην IBM

Επιθυμείτε να αρχίσετε τις σπουδές σας με συναρπαστικό περιεχόμενο και σταθερό μηνιαίο μισθό; Θέλετε μετά το προπτυχιακό σας (Bachelor) να ξεκινήσετε γρήγορα και επιτυχημένα την επαγγελματική σας ζωή; Τότε αυτό το διπλό πρόγραμμα φοίτησης στην IBM είναι το ακριβώς σωστό για εσάς Γιατί εδώ (μπορείτε) να πάρετε ακαδημαϊκή/επιστημονική τριτοβάθμια εκπαίδευση στα συνεργαζόμενα πανεπιστήμιά μας και να αποκτήσετε πρακτική εμπειρία σε μία παγκόσμια καινοτόμα επιχείριση, ως μία από τους μεγαλύτερους προμηθευτές τεχνολογίας στον κόσμο της Πληροφορικής

Για να σπουδάσεις στο DHBW πρεπει να έχεις profiency στα Γερμανικα:

- DSH 2– Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausl. Studienbewerber (German language university entrance exam for foreign students).

- TestDaF (TestDaF Institut ) with TDN 4 in all four subtests

- GDS – Großes Deutsches Sprachdiplom

- KDS – Kleines Deutsches Sprachdiplom

- ZOP – Zentrale Oberstufenprüfung (Advanced Level Examination)

- Deutsches Sprachdiplom der KMK (2.Stufe)

Πόσα χρήματα παίρνεις καθώς κάνεις φοίτηση εκεί παράλληλα:

Διαφοροποιείται με βάση το έτος σπουδών/εκπαίδευσης που βρίσκεται ο μαθητής:

1ο έτος: 810 Ευρώ

2ο έτος: 920 Ευρώ

3ο έτος: 1.100 Ευρώ

+ επίδομα ενοικίου κατοικίας (εθελοντική προφορά της IBM)

+ Συμμετοχή στο σχέδιο αγοράς μετοχών

+ Φορητός υπολογιστής και κινητό τηλέφωνο (εθελοντική προσφορά της IBM)

+ Ευέλικτα ωράρια εργασίας

+ 30 μέρες διακοπών ανά έτος

Η προοπτική είναι να το κάνεις και μετά να εργαστείς στην εταιρία, που έχει διάφορες περιοχές Mainz, Στουτγκάρδη και Βερολίνο. Ωστόσσο, ψάχνοντας λίγο τις θέσεις εργασίας, είδα ότι ζητάνε πάρα μα πάρα πολύ IT Consultants, κάτι που δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ.

Το θέμα είναι.. θα κάτω να ξαναμάθω όλα όσα ξέρω; Οι συμφοιτητες μου θα ειναι 18χρονα που δεν ξερου τι ειναι τάση και αμπέρ, την στιγμή που εγώ προγραμματίζω PLC και κάνω remote έλεγχο κίνησης βραχίονα.

Option 4: Πάμε Ελβετία

Σκεφτόμουν και το ETH της Ζυρίχης, και συγκεκριμένο πάνω στην Ρομποτική έχει διάφορα: ETH - Master in Robotics, Systems, and Control - Master Programme in Robotics, Systems & Control

Σαν Πανεπιστήμει σου δίνει πιστεύω αρκετά περισσότερες δυνατότητες (μεα στα 10 καλύτερα του κόσμου λόγω της έρευνας που κάνουν). Ωστόσσο η ζωή στην Ζυρίχη θα είναι φαντάζομαι αρκετά ακριβή, οπότε θολό το τοπίο.

Για όσους θέλουν να ψάξουν περισσότερα για τα Technische Universitat στην Γερμανία, ας ριξουν μια ματιά στο παρακάτω site

TU9.de - TU9 - Homepage - German Institutes of Technology

Αν λοιπόν γνωρίζετε κάτι, έχετε ακούσει κλπ, οποιαδήποτε συμβουλή ή πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη

Link to comment
Share on other sites

Για να γινεις δεκτος στο προγραμμα της IBM μονο γερμανικο prof θελει?

Aν μπορεις να κανεις οικονομικα την θυσια αξιζει με τα χιλια να πας ETH. Αμερικη εχεις σκεφτει να πας? Σε πληρωνουν αμα κανεις μαστερ.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο γενικά να φύγω εκτός σπιτιού. Το ETH αξίζει, το έχω ακούσει απο πολλούς και φαίνεται κι ολας, αλλά δεν ξερώ μετά κατά πόσο είναι εύκολο να μείνεις στην Ελβετία. Θέλω να πω ότι μόλις τελειώσω το μεταπτυχιακό, θα πρέπει να κατευθείαν να βρω διδακτορικό ή κάποια δουλειά. Εχουν αρκετά μυστήρια πράγματα για να γίνεις "Ελβετός". πχ ιατρική ασφάλεια την πληρώνεις, ενώ στην Γερμανία είναι δωρεάν νομίζω.

Αμερική δεν σκέφτομαι καθόλου γιατί θέλει άπειρα χρήματα. Αυτό που λες ισχύει σε περίπτωση υποτροφίας να φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο γενικά να φύγω εκτός σπιτιού. Το ETH αξίζει, το έχω ακούσει απο πολλούς και φαίνεται κι ολας, αλλά δεν ξερώ μετά κατά πόσο είναι εύκολο να μείνεις στην Ελβετία. Θέλω να πω ότι μόλις τελειώσω το μεταπτυχιακό, θα πρέπει να κατευθείαν να βρω διδακτορικό ή κάποια δουλειά. Εχουν αρκετά μυστήρια πράγματα για να γίνεις "Ελβετός". πχ ιατρική ασφάλεια την πληρώνεις, ενώ στην Γερμανία είναι δωρεάν νομίζω.

Αμερική δεν σκέφτομαι καθόλου γιατί θέλει άπειρα χρήματα. Αυτό που λες ισχύει σε περίπτωση υποτροφίας να φανταστώ.

Οχι δεν ειναι με υποτροφια αλλα διδασκεις (βοηθος καθηγητη) και πληρωνεσαι.

καποιο link για το προγραμμα της ΙΒΜ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Option 4: Πάμε Ελβετία

Σκεφτόμουν και το ETH της Ζυρίχης, και συγκεκριμένο πάνω στην Ρομποτική έχει διάφορα: ETH - Master in Robotics, Systems, and Control - Master Programme in Robotics, Systems & Control

Σαν Πανεπιστήμει σου δίνει πιστεύω αρκετά περισσότερες δυνατότητες (μεα στα 10 καλύτερα του κόσμου λόγω της έρευνας που κάνουν). Ωστόσσο η ζωή στην Ζυρίχη θα είναι φαντάζομαι αρκετά ακριβή, οπότε θολό το τοπίο.

Για να μάθεις στα σίγουρα για το κόστος ζωής στη Ζυρίχη, ας σου απαντήσει καλύτερα ο [MENTION=9567]Athanasios2104[/MENTION] που είναι πρόσφατος εκεί. Πάντως, από εμένα, αν μπορείς να πας, πήγαινε τρέχοντας :)

Link to comment
Share on other sites

όχι ίσα ίσα...αν είσαι μόνο για μάστερ πληρώνεις και μάλιστα πολλά....

αναλογα με τον τομεα, ξερω ατομα τα οποια πληρωνονται ως βοηθοι καθηγητων(χημικοι και φυσικοι). Θα ρωτησω παντως αν ειναι σε καποιο ειδικο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.rektorat.ethz.ch/students/finance/en1_costofliving.pdf

Περίπου 1600€ είναι τα έξοδα τον μήνα για να καλύψει κανείς ζωή,δίδακτρα,σπίτι, στην περίπτωση της Ελβετιας. Φυσικά δίνουν και υποτροφίες αν ανοίκεις στο 10% των αριστούχων.

Το διδακτορικό πρέπει να εννοείς περικλη, που λέει ο oxide.

Link to comment
Share on other sites

Option 4: Πάμε Ελβετία

Σκεφτόμουν και το ETH της Ζυρίχης, και συγκεκριμένο πάνω στην Ρομποτική έχει διάφορα: ETH - Master in Robotics, Systems, and Control - Master Programme in Robotics, Systems & Control

Σαν Πανεπιστήμει σου δίνει πιστεύω αρκετά περισσότερες δυνατότητες (μεα στα 10 καλύτερα του κόσμου λόγω της έρευνας που κάνουν). Ωστόσσο η ζωή στην Ζυρίχη θα είναι φαντάζομαι αρκετά ακριβή, οπότε θολό το τοπίο.

Λοιπόν Πάνο, τα λέω όπως μου'ρχονται πριν τα ξεχάσω (δουλεύω με cache βλέπεις :D):

1) Να υπολογίζεις 2000chf για άνετο σπίτι, 1500 για πιο μικρό. To 2αρι που έχω (61τμ) = 1500chf = 1350e (και δεν είναι στο κέντρο), στο ενοίκιο περιλαμβάνονται συνήθως όλα πλην του cable internet (48 chf για ETH φοιτητές το 50/5). Το κόστος φαγητού να αγοράζεις από super market και να μαγειρεύεις είναι το ίδιο με την Ελλάδα (που σημαίνει ότι, λόγω των διαφορετικών μισθών, ο Ελβετός ξοδεύει ~20% σε φαγητό ένω ο Έλληνας 40-60%). Με 300chf δλδ μπορείς να τρως και αστακομακαρονάδες. Το φαγητό ΕΞΩ είναι ακριβώς (10chf ο γύρος...), υπάρχει και η λέσχη με καλό φαγητό στα ~6chf το γεύμα. Στη λέσχη σαν ποσότητα χορταίνεις, σαν ποιότητα αν πιάνει λίγο το χέρι σου καμία σχέση (και προφανώς βγαίνει πιο φθηνά αν μαγειρεύεις). Προσωπικά σπάνια πάω λέσχη.

Τα δίδακτρα είναι συμβολικά ~600chf/6μηνο, γιατί το ETH χρηματοδοτείται από το κράτος (ομοσπονδιακό πολυτεχνείο γαρ). Βίβλια θα χρειαστείς ελάχιστα, οι σημειώσεις των καθηγητών αρκούνε. Οπότε το κόστος αφορά περισσότερο ενοίκια κτλ, παρά το ΕΤΗ αυτό καθ'εαυτό.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ! Για σπίτι πρέπει να ψάχνεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 μήνες πριν έρθεις οριστικά!

2) Σημειοτέων, 2 μήνες έκανα να βρω σπίτι. Αν έρθεις θα σου πω τα κόλπα μπας και βρεις πιο εύκολα. Γενικά το σύστημα τους είναι τέτοιο (θέλουν να εξασφαλίσουν 1000% το ενοίκιο) που το πρώτο πιο δύσκολο πράγμα στη Ζυρίχη είναι να βρεις σπίτι. Το δεύτερο είναι να βρεις δουλειά, αν ΔΕΝ έχεις MSc/PhD (αναλυτικά παρακάτω).

3) Να σε πάρουν ΔΕΝ είναι δύσκολο, εγώ πχ έβγαλα 7.65 (ΤΗΜΜΥ στο ΑΠΘ), είχα βέβαια και προυπηρεσία + η διπλωματική είναι pending publication σε IEEE, άλλα γενικά "μπαίνεις". Όπως και σε όλα τα MSc, όσο πιο νωρίς κάνεις την αίτηση τόσο καλύτερα.

4) Συγκεκριμένα για το Robotics έχω φίλο και το συγκεκριμένο τμήμα του ETH βγαίνει 3ο σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ διαγωνισμούς (άσχετα τι είναι στις λίστες ως πρόγραμμα). Βέβαια, όπως βλέπω/ακούω το φίλο μου, τους τεντώνουν σαν τα ΛΟΚ. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη και δεν παίζουν...

5) Το ΕΤΗ δεν είναι απλά ένα δυνατό χαρτί που ανοίγει πολλές πόρτες, άλλα το πρόγραμμα σπουδών είναι τέτοιο που αυτό και μόνο του αρκεί. Τα περισσότερα προγράμματα ρυθμίζονται στα σχέδια του μαθητή. Πχ το MEST (Master in Energy Science & Technology) που είμαι μπορείς να δώσεις ό,τι κατεύθυνση θέλεις, από χημικός μηχανικός, μέχρι οικονομικά, management κτλ. Εγώ πχ "έραψα" τα courses με κατεύθυνση σε Engineer Consultant + Renewables.

Το μεγάλο "+" του ΕΤΗ είναι η πρακτική (industrial internship). Και εγώ το λέω ευθεώς, ήταν ο 2ος λόγος (εκτός του ονόματος) για να πάω ΕΤΗ. Γιατί μαθήματα δεν μπορείς να κάνεις επ'άπειρον, κάποια στιγμή πρέπει να μπεις στην αγορά, εκεί θα εξελιχθείς, όχι στα θρανία. Λοιπόν, το Industrial Internship στο πρόγραμμα σπουδών το έχουν 3 μήνες, πρακτικά όμως καμιά εταιρεία δεν δέχεται να σε κρατήσει 3 μήνες γιατί απλά δεν τους συμφέρει, υπολόγιζε 5+. Μπορείς πρακτική να πας και ξεκάρφωτος (εκτός ΕΤΗ), άλλα όταν πας "συστημένος", προφανώς θα βρεις πρακτική 100%. Σε όλο το διάστημα του Internship πληρώνεσαι, ο μισθός κυμαίνεται 3-4000 chf, εξαρτάται προφανώς που πας για πρακτική.

Σημειώσε ότι στη Ζυρίχη υπάρχουν γραφεία/κεντρικά/datacenters της Google, ABB, IBM (και τα κεντρικά της UBS, Credit Suisse όσοι ενδιαφέρονται για τραπεζικές θέσεις). Επομένως αν μπορείς να συνδυάσεις πρακτική ή/και Master thesis σε μία εταιρεία, προφανώς η πιθανότητες να σε κρατήσουν μετά το τέλος του MSc είναι ακόμη μεγαλύτερες.

6) Βασικός μισθός στην Ελβετία είναι 3500chf (βασικός τονίζω, πχ αν πας στα McDonalds), αρχικός 5-6000chf. Με Msc μπορείς να χτυπήσεις 7000chf και με PHd 8000chf. Γνώμη μου, αν πας για PhD συνεχίζεις για ακαδημαική καριέρα (12-14000 μισθός καθηγητή στο ΕΤΗ εξαιρουμένων τα extra από επιτροπές), αν θες να βγεις στην αγορά πας για MSc. Σημειοτέον ότι το PhD στο ΕΤΗ πληρώνεται ~6000chf (από φίλους μετά-διδακτορικούς και Phd ξέρω ότι είναι το 1ο πιο ακριβοπληρωμένο για Post-Phd / Phd ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ).

7) Η ποιότητα ζωής στη Ζυρίχη είναι Nr1 (μέχρι πέρυσι η Ζυρίχη ήταν κυριολεκτικά Nr.1 πόλη παγκοσμίως στη λίστα της UBS, φέτος νομίζω είναι το Όσλο). Οι άνθρωποι και το κλίμα (όχι τον καιρό, καταλαβαίνεις τι εννοώ) σε σχέση με την Ελλάδα, δεν... αν κάτσεις θα βγάλεις φράγκα, άλλα δεν ξέρω τι άνθρωπος θα γίνεις. Βέβαια 2 ώρες ταξίδι είναι Ζυρίχη - Θεσσαλονίκη (επευθείας πτήση καθημερινά με Swiss) άλλα δεν είναι μόνιμη λύση. Τέσπα, πάνε κάνε το master/phd σου και έχει ο Θεός.

Στο ΕΤΗ πάντως θα πεις "ήμουν τυφλός και είδα" σε σχέση με την κατάσταση των ελληνικών πανεπιστημίων. Δεν είναι μόνο η οργάνωση και οι εγκαταστάσεις, άλλα και το όλο κλίμα/περιβάλλον, πως να το πω... εδώ ρε παιδί μου σε ετοιμάζουν για να βγεις στην αγορά εργασίας/βιομηχανία, δεν μιλάμε περί ανέμων και υδάτων. Το πως γίνονται τα μαθήματα, άλλα ΚΥΡΙΩΣ θα δεις ότι ΣΥΝΕΧΕΙΑ υπάρχουν εκθέσεις από εταιρείες (μέσα στο χώρο του ΕΤΗ) από εταιρείες (για internships και όχι μόνο), σεμινάρεια (σε αίθουσες btw που είναι σαν όπερα, μπήκα μεσα μια φορά και έφαγα 3 μύγες) από καθηγητές ΚΑΙ εταιρείες (πάντα υπάρχουν αντιπρόσωποι εταιρειών), optional courses και και και... ΣΥΝΕΧΕΙΑ μιλάμε όμως.

8) Και το πιο σημαντικό που το κράτησα για το τέλος, σχετικά με αυτό που είπα "αν έχεις MSc/PhD βρίσκεις δουλειά". Ο λόγος είναι ότι οι Ελβετοί είναι λίγο "τεμπέληδες". Πριν παρεξηγηθώ, αυτό βγαίνει από το γεγονός ότι μόνο ένα ~20% σπουδάζει για MSc/PhD (btw, για Bachelor στο ETH μπαίνουν 400 και βγαίνουν 40... πέφτει κλάμα δλδ... το master/doctora είναι άλλο θέμα). Είναι έτσι το σύστημά τους που μετά το "λύκειο" πάνε σε apprentiship και μετά μένουν στη δουλειά. "Βολεύονται" δλδ με τα 5-6000 και φτιάχνουν τη ζωή τους, έχοντας λύσει το οικονομικό. Αν δουλεύει μάλιστα και η σύζυγος, έχει 10-12000chf + επιδόματα για παιδιά, οπότε οικονομκό τέλος. Επομένως δεν υπάρχει λόγος να ζοριστούνε για ένα MSc/PhD για το extra χιλιάρικο/δυχιλιαρο και την μελλοντική επαγγελματική εξέλιξη.

Βέβαια για μένα αυτό είναι λάθος σκεπτικό, γιατί συνδέεις το MSc/PHD = οικονομικό όφελος. Δεν είναι έτσι. Το Msc/Phd είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ, επενδύεις στον εαυτό σου, όχι μόνο για μεγαλύτερο οικονομικό όφελος, άλλα σε γνώσεις και σαν επαγγελματίας. Το Internship για πχ. δεν είναι 3000/μήνα, είναι ότι θα πας στην ABB και θα "ψηθείς", θα ανοίξει το μάτι σου, θα γίνεις από φοιτητής εργαζόμενός (σε σοβαρή εταιρεία μάλιστα). Επίσης, το ότι σου ανοίγονται δυνατότητες για επαγγελματική εξέλιξη, δεν σημαίνει ΑΠΛΑ ότι θα κερδίζεις περισσότερα φράγκα, άλλα μια καύτερη θέση σε βελτιώνει περαιτέρω σαν άνθρωπό/επαγγελματία κ.ο.κ. Άλλιως σκέφτεται για πχ ο απλώς product designer στην ΑΒΒ, και αλλιώς ο Global Sales Manager (ο οποίος παρεπιμπτόντως έκανε και ένα course στο ΕΤΗ).

Λοιπόν, όσοι ζοριζόμαστε για MSc/PhD και μάλιστα στο ΕΤΗ, βρίσκουμε δουλειά στη Ζυρίχη (ή γενικότερα στην Ελβετία), γιατί πολλοί απλά εδώ το χαρτί μετράει και το έχουν ΛΙΓΟΙ Ελβετοί (γιατί όντως προτιμούνε Ελβετούς που ξέρουν Ελβετικογερμανικά). Και αυτό κράτησέ το, αν θες δουλειά πρέπει να ξέρεις Γερμανικά (η επίσημη γλώσσα), όχι Proficiency, άλλα να συνενοήσαι. Εγώ πχ θα κάνω ιδιαίτερα Γερμανικά, ασχέτως αν έχω και τα δύο proficiency στα Αγγλικά.

9) Αυτά που είπα ισχύουν για την βιομηχανία, για ακαδημαική καριέρα είναι πιο σφιχτά. Παίρνεις αυτά που παίρνεις, άλλα φίλοι μου (post-phd, phd σαν επιστημονικοί συνεργάτες κτλ) λένε ότι υπάρχει Ο ανταγωνισμός ανάμεσα στου καθηγητές. Και έτσι πρέπει να είναι. Ελέγχονται και πιέζονται και από ψηλά (το Ρεκτοράτο του ΕΤΗ δλδ) για να φέρουν χρήματα στο ΕΤΗ, άλλα και σαν αντίληψη μεταξύ των καθηγήτων (πχ δεν μπορεί ο Χ να βγάζει 10 papers το χρόνο και εγώ 2). Πάντως βλέπω συνέχεια (μέσω του ΕΤΗ Life, το επίσημο περιοδικό) να δέχονται νέες θέσεις σε Proffessors.

10) Και για να τελειώσω τον δεκάλογο, ένας επιπλέον λόγος να έρθεις είναι ότι η ελληνική κοινότητα εδώ είναι οργανωμένη (που δεν είναι θα μου πεις) ΚΑΙ μπορώ να σε ξεναγήσω για να μην ψάχνεσαι :D

------------------

Αν έχεις τίποτα απορίες, let me know.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Athanasios2104

Είσαι πατρίδα τώρα; ελεγα να παμε για κανα καφέ αν ησουν εδώ Θεσσαλονίκη. Αυτην την περίοδο έχω εξετάσεις βέβαια, αλλά νταξ έναν καφέ τον πίνω.

Όντως κάμποσο καιρό εκεί, πως σου φαίνονται τα μαθήματα; Δύσκολα/Εύκολα (σε σχεση με το ΑΠΘ) ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Είμαι φοιτητής στο τμήμα μηχανολόγων και αεροναυπηγών μηχανικών Πάτρας. Ελπίζω τον Σεπτέμβρη να πάρω πτυχίο και σιγά σιγά αρχίζω να κοιτάω για μεταπτυχιακό. Απ όσο ξέρω το ETH είναι κορυφή στην Ευρώπη και στον κόσμο και θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να κάνω το μεταπτυχιακό μου εκεί και πιο συγκεκριμένα πάνω στη Νανοτεχνολογία. Στους επόμενους μήνες θα δώσω GRE και TOEFL για αγγλικά ενώ τον Αύγουστο δίνω C1 στα Γερμανικά. Αν όλα πάνε καλά θα πάρω το πτυχίο μου με βαθμό 7.1. Επίσης η διπλωματική που κάνω είναι πάνω στη νανοτεχνολογία και πιο συγκεκριμένα το Γραφένιο αν γνωρίζει κάποιος. Αν υποθέσουμε πως το πτυχίο μου αναγνωρίζεται έξω ως μάστερ :whistle2: (λόγω των 5 χρόνων της σχολής), θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι πιθανότητες έχω να γίνω δεκτός

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που έχω ακούσει από φίλους στο Μετσόβιο για μεταπτυχιακό στο ETH δεν είναι πολύ δύσκολο να γίνεις δεκτός. Υπάρχουν και παιδιά που τα έχουν δεχτεί και με κάτω από 7.

Γενικά με μια καλή διπλωματική και αξιοπρεπή scores στο GRE (για να δουν όντως την αίτησή σου) έχεις πολύ καλές πιθανότητες. :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Ελβετία πλερώνει καλά, κάποια παιδιά από το project μου που δουλεύουν εκεί μού έχουν πει ότι όντως τα λεφτά είναι τα καλύτερα εάν πάρεις υποτροφία από Ελβετία.

Το ψήνω άνετα για post doc :p

Βέβαια χρειάζεται ψυχολογική προετοιμασία για πολλά πράγματα, και κυρίως για το κόστος ζωής!

Link to comment
Share on other sites

Για να μάθεις στα σίγουρα για το κόστος ζωής στη Ζυρίχη, ας σου απαντήσει καλύτερα ο [MENTION=9567]Athanasios2104[/MENTION] που είναι πρόσφατος εκεί. Πάντως, από εμένα, αν μπορείς να πας, πήγαινε τρέχοντας :)

ειναι ακριβη αυτο ειναι αληθεια, θα χρειαζεσαι αρκετα λεφτα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.