Jump to content



Προβλημα με lcd


GoriLLakoS

Recommended Posts

εχω μια μητρικη GA-7VAX κ εχω βαλει μια μικρη(2χ16)lcd......η οποια δεν κλεινει ποτε!δηλαδη ενω κλεινω το μηχανημα η οθονουλα συνεχιζει να ειναι ανοιχτη με αποτελεσμα καθε φορα να πρεπει ν κλεινω το τροφοδοτικο για να κλεισει, γιατι δεν μπορω να την βλεπω ολο το βραδυ να φωτιζει....!:...:

τι φταιει αραγε?????ειναι δυνατον να δινει συνεχεια η μητρικη ρευμα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς...

Από την στιγμή που παίρνει ρεύμα από την usb, ορισμένες μητρικές δίνουν ρεύμα ακόμα και όταν είναι κλειστές...

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει με usb ποντίκια, ώπου κλείνεις το pc αλλά το led στο ποντίκι παραμένει ανοιχτό.

Αν δεν βρεις άκρη με αυτό, καλύτερα να ζητήσεις από αυτόν που την έφτειαξε να αλλάξει το βύσμα τροφοδοσίας από usb σε molex... 5 volt παίρνει από το usb, 5 πρέπει να πάρει και από το molex.

Link to comment
Share on other sites

αν παίρνει από την USB λογικά θα πρέπει να υπάρχουν 2 jumps πάνω στο mobo (θα τα λέει στο manual) όπου θα καθορίζουν αν θα παίρνουν οι 1-2 και 4-3 αντίστοιχα και από την 5SV γραμμή. Αν βάλεις για παράδειγμα σε ένα από τα USB 3-4 και βάλεις off το Jumb δε θα πρέπει να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το ποντικι μου δεν ειναι usb αλλα κ παλι μενει αναμμενο(ειναι ενα maxball) ,αλλα κ της αδερφης μου που ουτε κ αυτο ειναι σε usb(microsoft ειναι αυτο) παλι μενει ανοιχτο.....μαλλον το εχουν οι μητρικες της gigabyte,γιατι κ οι δυο gigabyte εχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 13:42]

lol......:tomato:

Και ομως φιλε Βασιλη μου κανει εντυπωση που το πιο απλο αναφερθηκε τελευταιο...

Αν στο bios εχεις ενεργοποιησει την επιλογη ανοιγματος του υπολογιστη μεσω καποιου συνδιασμου πληκτρων, τοτε πολυ πιθανο να ευθυνεται αυτο.

Αλλωστε παντα πρεπει να ξεκινας να ψαχνεις απο το πιο ευκολο, πριν καταληξεις σε τασεις,jumpeρακια κτλ... :T:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον το λολ για μενα ειναι...στην αρχη νομιζα οτι με δουλευες....χε!χε!:o

Παντως δεν θυμαμαι να εχω πειραξει τιποτα τετοιο...αλλα θα το κοιταξω για καλο κ για κακο...!!!:whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.