Jump to content



GTX590 Quad sli και oveclocking


SpartanGR

Recommended Posts

εεεε τι σχεση εχει αυτο που ειπα με αυτο που λες. Η amd δηλαδη ειναι γι αυτους που ΔΕΝ εχουν 1.5 χιλιαρικο;;; LOL

Για μενα εκανες λαθος στην εταιρεια οχι στο ποσο που διεθεσες :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
εεεε τι σχεση εχει αυτο που ειπα με αυτο που λες. Η amd δηλαδη ειναι γι αυτους που ΔΕΝ εχουν 1.5 χιλιαρικο;;; LOL

Για μενα εκανες λαθος στην εταιρεια οχι στο ποσο που διεθεσες :p

Tα πολυπυρηνα θελουν κουλαντρισμα.(ποσο μαλλον στα 120 hz)

Προφανως επιλεγεις την πιο safe διοδο του Vsync χωρις πολλα πολλα.

Απλα δεν υπαρχει περιπτωση να με πεισει ανθρωπος οτι ολα τα παιχνιδια του αρεσουν με VSYNC ON

-εχοντας δει και το off ε-

Γιωργο με το πρωτο IPS 120HZ θα χορεψω και γω στο χορο.Μεχρι τοτε εχουμε καιρο.

Γιατι εγινε το θεμα λαστιχο? μιλαμε καθαρα για γουστα του καθενός...

Ρε συ Ορεστη Ο ξαδερφος σου ανοιξε ενα θεμα για το αν αξιζει να κλοκαρει τις 590 ?

Ναι.

Μετα μας λεει οτι τα παιζει ολα φουλ, κλειδωμενο στα 120.

Ναι.

Mετα λεει οτι τι 300 frames τι 400 (με 3*580 αν θυμαμαι καλα?)

Ναι.

Αφου λεει εχει θεμα με stuttering tearing και δεν ξερω γω τι αλλο....

Τι ακριβως κουβεντα να γινει επ αυτου δηλαδη?

Να ερωτησεις που θελω να κανω.

Οι επιδοσεις σε 3D ειναι ακριβως /2 ?

Ποσες ωρες αντεχεις να παιζεις με δαυτο?

Εγω σε ενα μισαωρο νιωθω λες και ηπια μισο μπουκαλι Αψεντι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει γίνει ότι να'ναι.Άλλα λέγαμε,άλλα καταλήξαμε να λέμε!!!

Κάποιος θα πει τι 60hz τι 120hz.

Κάποιος άλλος θα πει εγώ δεν έχω πρόβλημα με το tearing και κάποιος άλλος του την σπάει.

Τι να κάνουμε τώρα???Και τι πάμε να βγάλουμε από δω!

Το θέμα είναι ότι άμα του ανθρώπου(SpartanGR) του αρέσει και δεν έχει πρόβλημα με το tearing,τότε μια χαρά δουλειά θα κάνουν οι καρτούλες!Αν όμως είναι να παίζει με vsync on τότε προς το παρόν ο τέταρτος πυρήνας είναι περιττός.Επειδή όμως θα πάει σε 3d, τελικά θα είναι χρήσιμος για το 120hz ακόμα και με vsync on πόσο μάλλον με off.

Τ(ου) και ο = το.Έτσι είναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

3D ουτε και εγω αντεχω. Αν και τα ματια μου ειναι του ΑΕΤΟΥ, με ενοχλει αφανταστα....

Εκτος οτι το θεωρω ΨΕΥΤΙΚΟ ΕΦΕ. Γιατι σου δινει ΦΑΝΕΡΑ την αισθηση οτι κατι παρεμβαλεται αναμεσα στο ματι σου και στην οθονη.

Βασικα ο Spartangr εαν εχει ορεξει να κανει ενα reviewαδακι με αποτελεσματα, χωρις oc και με oc...για να εχει και λογο ύπαρξης το ολο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

3D ουτε και εγω αντεχω. Αν και τα ματια μου ειναι του ΑΕΤΟΥ, με ενοχλει αφανταστα....

Εκτος οτι το θεωρω ΨΕΥΤΙΚΟ ΕΦΕ. Γιατι σου δινει ΦΑΝΕΡΑ την αισθηση οτι κατι παρεμβαλεται αναμεσα στο ματι σου και στην οθονη.

Βασικα ο Spartangr εαν εχει ορεξει να κανει ενα reviewαδακι με αποτελεσματα, χωρις oc και με oc...για να εχει και λογο ύπαρξης το ολο θεμα!

Και το πιθανοτερο αυτο ειναι.Αυτους που εχουν παρα πολυ καλη οραση συνηθως ενοχλει γρηγοροτερα, γιατι δουλευουν τα οπτικα νευρα και τα 2 στο maximum(κανενα ματι δε τεμπελιαζει οπως οταν βλεπεις μη στερεοσκοπικα).

Εχω αρκετη αμβλυωπια λογω αρκετης αποκλισης στα 2 ματια και γενικα κουραζεται το καλο μου ματι, το οποιο εχει και συνηθισει να κουραζεται μια ζωη.Eπισης για τον ιδιο λογο δε μπορω το depth να το τερματισω.Βλεπω απο ενα σημειο και μετα 2 ειδωλα(δε κανει συγκλιση στον εγκεφαλο :) )

Δοκιμαστε με το Depth στο minimum παντως.

Εγω προσωπικα παρατηρησα οτι ποιο πολυ ζαλιζεσαι σε games που δε ειναι optimized τοσο, οποτε εχει περισσοτερη θολουρα και μετριο convergence.

Παραδειγμα προχθες εβαλα για πλακα ΒF3 single player με 3D Vision και ηταν αρκετα ξεκουραστο.Και οσο κι αν ακουγεται περιεργο σε ultra settings με μια gtx 470@700Μhz σε 1680*1050 με FXAA injerctor(λες και ειχε 4xMSAA ηταν το single)ειxε constant 30fps me lowest 27 και highest 32-33.

Oλα αυτα με εκρηξεις χαμος κλπ.Οχι οτι ποιο smooth για ενα FPS player, αλλα για ενα game optimized για 30fps gameplay ηταν πληρως playable.

Απ την αλλη στο Skyrim ,τουλαχιστον με τους παροντες driver που δε ειναι ακομα απο nvidia optimized για 3d, στο 2ωρο πανω, εγω που το χω συνηθισει κουραζομαι αρκετα αν παιξω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο Spartangr εαν εχει ορεξει να κανει ενα reviewαδακι με αποτελεσματα, χωρις oc και με oc...για να εχει και λογο ύπαρξης το ολο θεμα!

Ναι θα ηταν ενδιαφερον να ακουγαμε αν υπαρχει παιχνιδι που ζοριζει τοσο τις 2x590 σε 3d mode ωστε να εχει λογο το πουσαρισμα τους.

Link to comment
Share on other sites

zpaf ολα τα τελευταια 3d vision ready (Batman Archam City, Battlefield 3, Crysis 2 με το high res tex pack, LA NOIRE) που δοκιμασα τα ετρεξαν νερακι οι καρτες ολα full εννοειται σε dx11. Aν εχετε καποιο αλλο να προτεινετε πειτε.

Link to comment
Share on other sites

3D Surround ειπε οτι θα παιξει και 5760χ1080 και 3D. Το 3D μονο του ειναι ηδη -50% κατω τα fps.

Θελη πολυ δυναμη αυτο και παντα vsync on ΓΙΑΤΙ τα fps Που θα παιρνει δεν θα ειναι 200+ αλλα πολυ πιο κατω, ειδαλλως θα εχει ms.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ολο θεμα του setup ειναι οι επιλογες ασχετα με το τι θα μπορω να τρεξω σε 3D. Tα κεπλερ σιγουρα θα κανουν καλυτερη δουλεια σε αυτον τον τομεα αλλα και ενα trine 2 δε με χαλαει 3d stereo surround.

Link to comment
Share on other sites

Sebastian τις ειχα τις καρτες δώσε αμα θες και 2volt έχουν τέτοιο κλείδωμα που δεν θα καουν τον πισινό σου να χτυπάς. Αμα δεν ξερεις απο 1ο χερι μην εκφέρεις γνώμη μετα τις πρωτες που κάήκαν η nvidia τους έχει φτιάξει το bios σε τέτοιο βαθμό που οτιδήποτε πάνω απο 0.963v τους δώσεις απλά θα μειώνουν την απόδοση τους για να μην καούν.

Τα vrms έχουν να κάνουν καθαρά με την τάση και όχι με τα ρολόγια. Στις 590 γνωστό είναι πως εχουν βάλει cherry picked πυρήνες που δουλεύουν με την ελάχιστη τάση και ειναι low leakage. Εγω 2 κάρτες ειχα και στο 0963 η μια δούλευε στα 770 και η άλλη στα 750.

Πλακα μου κανεις ? Εγω να μην εκφέρω αποψη ?

Δεν πας να φτιαξεις το patch του BD, ακομα περιμενει ο κοσμος...

Ρε τι αλλο θα ακουσουμε...

Οσο για τα vrms ξερω τα παντα, οχι περιμενω απο πικραμενους patchiκολογους να μου πουν!

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μου κανεις ? Εγω να μην εκφέρω αποψη ?

Δεν πας να φτιαξεις το patch του BD, ακομα περιμενει ο κοσμος...

Ρε τι αλλο θα ακουσουμε...

Οσο για τα vrms ξερω τα παντα, οχι περιμενω απο πικραμενους patchiκολογους να μου πουν!

Δεν θα σου απαντήσω φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.