Jump to content



GTX590 Quad sli και oveclocking


SpartanGR

Recommended Posts

Παιδες μολις αγορασα 2x590 και τις δουλευω σε quad sli. Θελω τη γνωμη σας για το αν αξιζει να ασχοληθω να τους ανεβασω τις συχνοτητες η οχι. Ξερετε ποσο ανεβαινουν, τι κερδιζω, και γενικα αν αξιζει τον κοπο;

Eυχαριστω:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Ρε θα μας τρελάνετε πρωινιάτικα ;:wall::wall::hang3:

Ομορφάντρα μου δεν πειράζει !

Εσυ τι λές αξίζει να τα ζορίσεις τα θεριά; εγω με μια 560 ti και quadcore και χτυπάω 50fps με τα μισα options του battlefield στο ultra . Υπολόγισε λοιπόν εσύ με το σύστημά σου τι δυνατότητες έχεις . προφανώς και δε χρειάζεται να ασχοληθείς ,παρα μόνο για φάση μέτρησης επιδόσεων ( benchmark ) ,αν έχεις το μικρόβιο βέβαια, που και να μην το έχεις αφού είσαι στο The Lab .....θα το αποκτήσεις

οπότε .... δωστους να καταλάβουν και ανέβασε και καμια φωτό και για μας τους ταπεινούς ....

Link to comment
Share on other sites

"Ομορφάντρα μου δεν πειράζει !"

Καταρχην ευχαριστω για το κοπλιμαν...:)

Ναι μαλλον δεν χρειαζεται να ασχοληθω αφου ειδα ενα review του guru 3d που λεει οτι ανεβασει 700-800ΜΗz αλλα δεν εχει νοημα οταν ολα πανε σφαιρα και τα default clocks.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση ζεματανε οι 590 μονο μπλοκακια θες αλλα δεν αξιζει αφου και μαμα καταστρεφουν!

Καλοριζικες.

Ευχαριστω μαν. Ελεγα να περιμενω για κεπλερ αλλα δεν βλεπω φως. Θα παρει κανα χρονο ακομη ετσι οπως παει.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε αφοβα μέσω bios 0.963v (0.932v ειναι μαμά) γιατι από drivers ειναι locked. Και θα πάς από 720-800 ανάλογα την τύχη σου και με διαφορά στις θερμοκρασίες ελάχιστη. Παντως οι κάρτες επειδή της είχα είναι ποιο κρύες απο 6990 και ποιο αθόρυβες

Link to comment
Share on other sites

Δωσε αφοβα μέσω bios 0.963v (0.932v ειναι μαμά) γιατι από drivers ειναι locked. Και θα πάς από 720-800 ανάλογα την τύχη σου και με διαφορά στις θερμοκρασίες ελάχιστη. Παντως οι κάρτες επειδή της είχα είναι ποιο κρύες απο 6990 και ποιο αθόρυβες

κατι λαθος κανεις.... Η gigabyte 590gtx εχει 607 MHz & Shader Clock 1215 MHz

Οταν η 580gtx εχει Core Clock 775mhz ή factury oc Core Clock 825mhz με Shader Clock 1550 ή 1650Mhz αντίστοιχα! Απεχουν αρκετα..

...με την ταση που λες η 590gtx δεν πιανει τα 800mhz στον πυρηνα ουτε με σφαιρες! Ασε που τα VRMS θα λιωσουν γιατι ειναι ειδη σε οριακες temps απο stock!

Αντε κανενα 700αρι με ζορι για safe και αν!

Τι νομιζεις οτι η 590gtx ειναι 580gtx που με accellero παιζεις τα 950mhz και απο VRMS εισαι βραχος ;)

Ειναι πασίγνωστο οτι η 590gtx ειναι κουτση οπως το reference 570gtx σε πληρότητα VRMS...λογικο οτι καπου επρεπε να κοψει για το κοστος!

Spartangr βαλε τις καρτες στα 750-800mhz οπως λεει ο Novolin μια εβδομαδα πριν βγουν τα Kepler και παιξε ενα 24ωρο δεν θα χρειαστει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ σκέψου το ρεύμα που καίνε.Θεωρείς ότι αξίζουν τόσο πολύ???

Ενταξει μη φανταστεις οτι παιζω καθε μερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ.

Αλλα απ'τις πληροφοριες εχω συλλεξει ως τωρα μαλλον δεν εχει νοημα το overclock σε αυτες τις καρτες. Τα 700MHz -με βαση καποια review που εχω δει- δεν θα μου δωσουν κατι στα συνολικα frame που ειναι τρελλα ετσι κ αλλιως με μαμα stocks.

Ισως για τον χαβαλε με μερικα benchmarks θα ελεγε για νουμερακια. Αλλα για gaming δεν αξιζει να ταλαιπωρησω τις καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Sebastian τις ειχα τις καρτες δώσε αμα θες και 2volt έχουν τέτοιο κλείδωμα που δεν θα καουν τον πισινό σου να χτυπάς. Αμα δεν ξερεις απο 1ο χερι μην εκφέρεις γνώμη μετα τις πρωτες που κάήκαν η nvidia τους έχει φτιάξει το bios σε τέτοιο βαθμό που οτιδήποτε πάνω απο 0.963v τους δώσεις απλά θα μειώνουν την απόδοση τους για να μην καούν.

Τα vrms έχουν να κάνουν καθαρά με την τάση και όχι με τα ρολόγια. Στις 590 γνωστό είναι πως εχουν βάλει cherry picked πυρήνες που δουλεύουν με την ελάχιστη τάση και ειναι low leakage. Εγω 2 κάρτες ειχα και στο 0963 η μια δούλευε στα 770 και η άλλη στα 750.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που έχει το quad sli τα σκέφτηκες καθόλου? Δεν θυμάμαι να διάβασα ποτέ review που να μην αναφέρουν προβλήματα. Καλοδούλευτες να είναι αλλά πιστεύω πως αν ήθελες τόση πολύ δύναμη καλύτερα να έκανες 3-sli με gtx580.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που έχει το quad sli τα σκέφτηκες καθόλου? Δεν θυμάμαι να διάβασα ποτέ review που να μην αναφέρουν προβλήματα. Καλοδούλευτες να είναι αλλά πιστεύω πως αν ήθελες τόση πολύ δύναμη καλύτερα να έκανες 3-sli με gtx580.

Eιχε :shout:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.