Jump to content



Best [dd-wrt] Router


Warlord

Recommended Posts

Παιδια ψάχνω οτι καλύτερο υπάρχει σε router (σκετο router - οχι modem router) με full support σε dd-wrt firmware. Εκτος του internet browsing/downloading θα χρησιμποποιείται και για online gaming (xbox360+pc) αλλα και για wifi 1080p streaming.

απο μια ερευνα που εκανα εχω καταληξει σε ενα εκ των παρακατω:

1) Linksys E4200 (v1 ομως διοτι το v2 που βγηκε τωρα εχει marvel chipset Κ δεν θα υποστηριξει ποτε dd-wrt)

2) Linksys E3200

3) Netgear WNDR3700 (v2 όμως διοτι το v3 που εχει βγει τωρα δεν υποστηριζει ακομα dd-wrt)

4) Asus RT-N16 (που ομως δεν ειναι dual band)

Εχετε γνωμη/εμπειρια σε καποιο απο τα παραπανω ή εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο?

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πάρε ένα cisco 800 series απο το ebay και ανακάλυψε την μαγεία. Το μόνο μειονέκτημα είναι το wifi που είναι 802,11g.

έχω παίξει αρκετά με openwrt (μαρέσει να το βάζω να κάνει πράγματα εκτός από routing πχ Torrent client, usb storage)..

Λες τα cisco να ειναι το επόμενο βήμα?

Μπορείς αν θες να αναφέρεις μερικές δυνατότητες που ξεχωρίζουν?:)

Link to comment
Share on other sites

Τα cisco τα προτιμάς για το όνομα και γιατί κάνουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Παπάδες όπως κάνεις με το openwrt δεν μπορείς να κάνεις με το cisco, γιατί απλά είναι κλειστό και η cisco δεν πρόκειται να κάτσει να φτιάξει torrent client για το ios για να μπει στα 800άρια. Αν έχουν κάτι καλό είναι το hardware, ή τουλάχιστον παλιά αυτό ήταν. Πλέον τα κουτιά γίνονται άρπα κόλλα στην Κίνα και το λογισμικό στην Ινδία, ενώ δεν υπάρχει ο τρελός έλεγχος στην ποιότητα.

Έχω Linksys WRT54GS και Ubiquity RouterStation Pro με Openwrt 10.03 και από την άλλη Cisco 1710 και EPC3925. Οι δυνατότητες των πρώτων είναι πολύ περισσότερες από αυτές των δεύτερων μακράν.

Link to comment
Share on other sites

Torrent client και usb storage δεν είναι κάτι πρέπει να έχει ένας ρουτερ. Φτιάξε ένα NAS για να κάνεις και τα δύο. Εγώ δεν μίλησα για παπάδες άλλωστε. Όμως είναι τελείως διαφορετική εμπειρία το cli απο το web interface. Για μένα τα cisco ξεχωρίζουν σε σχέση πάντα με τα κοινά ρουτερ στο θέμα του firewall.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική ούτε firewall με spi πρέπει να έχει ένας router, ούτε qos, ούτε wifi, ούτε parental control, ούτε ... , ούτε ...

Σαφώς μπορείς να φτιάξεις έναν υπερσέρβερ που να κάνει όλα τα παραπάνω και με τα ανάλογα interfaces να σου γίνει και router, αλλά αν μπορείς να τα κάνεις με μικρότερο κόστος και χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας δε βλέπω το λόγο γιατί να μην τα συνδυάσεις.

Τέλος το ότι μπορώ εγώ και εσύ να ρυθμίσουμε από cli ένα cisco δε σημαίνει ότι μπορεί να το κάνει και όλος ο κόσμος, ούτε θα δει κάποια διαφορά για τα παραπάνω λεφτά που θα δώσει σε σχέση με ένα καλό modem-router.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα ποτέ για value for money. Όμως αυτά που ζητάει ο warlord είναι σε επίπεδο επαγγελματικό και όχι οικιακό. Επίσης με το dd-wrt χάνεις και την εγγύηση του μηχανήματος. Η λογική μου είναι ότι αν θές όλες αυτές τις δυνατότητες το σωσό θα ήταν να αγοράσεις και το ανάλογο μηχάνημα. Χώρις να το έχω ψάξει βέβαια το θέμα το dd-wrt μήπως ενεργοποιόντας όλες αυτές τις επιπρόσθετες δυνατότητες φορτώνεις το μηχάνημα με αποτέλεσμα να αργεί? Εχώ δει cisco router με σεταρισμένες access-list και ispection firewall σε online gaming να σβήνει τελείως. Φαντάσου τα απλά router.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάει ο warlord είναι ένα modem router που να παίρνει dd-wrt για να σερφάρει, να παίζει παιχνίδια και να κάνει stream 1080p. Δεν βλέπω κάτι το επαγγελματικό εδώ, για οικιακή χρήση είναι.

Τέλος πάντων, πίσω στο θέμα, βλέπω ότι και το ubiquity routerstation pro υποστηρίζεται από το dd-wrt, αν και από μόνο του πάνω φοράει openwrt kamikaze (που εύκολα αναβαθμίζεται σε backfire). Το μόνο κακό είναι ότι πωλείται ως σκέτο board, οπότε πρέπει να αγοράσεις τροφοδοτικό (όχι κάτι ακριβό) και μία mini-pci για το wifi (~20€). Το μηχανάκι όμως σκοτώνει, το έχω για το awmn και παίζει απίστευτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάει ο warlord είναι ένα modem router που να παίρνει dd-wrt για να σερφάρει, να παίζει παιχνίδια και να κάνει stream 1080p. Δεν βλέπω κάτι το επαγγελματικό εδώ, για οικιακή χρήση είναι.

Γιατί τότε να το χακάρει? Παίρνει ένα ρουτερ και κάνει τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω στο θέμα αλλά κοιτώντας τις δυνατότητες που προσφέρει το dd-wrt, παρατήρησα ότι μπορείς να δημιουργήσεις vpn connection, δηλαδή (αν κατάλαβα καλά) να μπορείς από οπουδήποτε να συνδεθείς κρυπρογραφημένα στο router σου με ένα πρόγραμμα (πχ το OpenVPN) και πχ να σερφάρεις μέσω της δικιά σου IP. Ισχύει αυτό που λέω; Όντως αυτή τη δυνατότητα σου προσφέρει ή κάτι δεν κατάλαβα καλά; Δηλαδή παρέχει VPN server ή απλά μπορεί το ίδιο να συνδεθεί σε ένα VPN network;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@trendy ubiquity routerstation pro vs (κάποιο) mikrotik routerboard?

Είμαι fan του openwrt οπότε θα προτιμήσω rspro. Αυτό δε σημαίνει ότι τα mikrotik είναι κακά, απλώς έχω τύχει σε αρκετά πρόβληματα που αργήσαν να επιλυθούν. Για απλές δουλειές όμως κάνουν.

To mikrotik κάνει παπάδες πάντως.

Κάνει παπάδες αλλά δεδομένου ότι είναι proprietary το routeros κάνει τους παπάδες που το προγραμματίζουν να κάνει. Ενδεικτικά η λίστα των πακέτων του openwrt: Index of /backfire/10.03/ar71xx/packages/

Γιατί τότε να το χακάρει? Παίρνει ένα ρουτερ και κάνει τη δουλειά του.

Γιατί ρωτάς εμένα και όχι τον ίδιο; Προφανώς του αρέσει το dd-wrt.

Συγγνώμη που επεμβαίνω στο θέμα αλλά κοιτώντας τις δυνατότητες που προσφέρει το dd-wrt, παρατήρησα ότι μπορείς να δημιουργήσεις vpn connection, δηλαδή (αν κατάλαβα καλά) να μπορείς από οπουδήποτε να συνδεθείς κρυπρογραφημένα στο router σου με ένα πρόγραμμα (πχ το OpenVPN) και πχ να σερφάρεις μέσω της δικιά σου IP. Ισχύει αυτό που λέω; Όντως αυτή τη δυνατότητα σου προσφέρει ή κάτι δεν κατάλαβα καλά; Δηλαδή παρέχει VPN server ή απλά μπορεί το ίδιο να συνδεθεί σε ένα VPN network;

Ευχαριστώ!

Με μια γρήγορη ανάγνωση στο wiki του DD-WRT είδα ότι παίζει ως pptp server και openvpn server & client. Οπότε μπορείς να κάνεις αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.