Jump to content



Overclocking για τζαμπατζήδες τέλος;


F i L

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει θέμα αλλά η καινούργια αρχιτεκτονική της Intel δεν μυ αρέσει. Δεν επιτρέπει o/c για Low budget επεξεργαστές και σε επιβάλει να αγοράσεις τους ακριβούς για να τα σκάσεις.

Κοιτούσα για καινούργιο low budget mobo-ram-cpu αλλά από ι5 και πάνω σου επιτρέπει να πειράζεισ συχνότητες..ή υπάρχει τρόπος που δεν τον βρήκα στο διαδύκτιο;

Βέβαια δεν κοίταξα ακόμα την amd μεριά..

ps:Δεν ξέρω αν φταίει η αρχιτεκτονική ή είναι η πολιτική της αλλά μου φαίνεται το 2ο..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είναι θέμα πολιτικής της εταιρίας.

Μόνο τα Κ μοντέλα μπορούν να κάνουν καλό overclocking. Τα υπόλοιπα ανεβάζοντας το BCLK θα πάρουν το πολύ 50-60MHz όταν τα Κ σηκώνουν άνετα 1GHz+.

Οπότε αν πας σε Intel ή τα σκας ή μένεις με το bird στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ προτιμώ να μείνω με το bird..

Απλά μου την σπάει που από εκεί που το o/c το κάναν οι geeky και αυτοί που ρισκάραν προκειμένου να αποκτήσουν δωρεάν επδόσεις σε παιχνίδια τώρα έχει καταντίσει να το κάνουν οι λεφτάδες και τις περισσότερες φορές χωρίς να παίζουν καν παιχνίδια! Απλά μόνο και μόνο ποιος θα το πάει πιο ψηλά(αγοράζοντας 1 εκ. άλλα εξαρτήματα που κοστόζουν) και να υπερηφανεύονται. Ενώ αυτοί που θέλουν απλά να κερδίσουν ένα 15% πάπαλα πρέπει να τα σκάσουν..

Περίεργο δεν είναι πως αλλάξαν οι καιροί;

ps:ελπίζω να μην παρεξηγηθούν πολλά μέλη του thelab...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ προτιμώ να μείνω με το bird..

Απλά μου την σπάει που από εκεί που το o/c το κάναν οι geeky και αυτοί που ρισκάραν προκειμένου να αποκτήσουν δωρεάν επδόσεις σε παιχνίδια τώρα έχει καταντίσει να το κάνουν οι λεφτάδες και τις περισσότερες φορές χωρίς να παίζουν καν παιχνίδια! Απλά μόνο και μόνο ποιος θα το πάει πιο ψηλά(αγοράζοντας 1 εκ. άλλα εξαρτήματα που κοστόζουν) και να υπερηφανεύονται. Ενώ αυτοί που θέλουν απλά να κερδίσουν ένα 15% πάπαλα πρέπει να τα σκάσουν..

Περίεργο δεν είναι πως αλλάξαν οι καιροί;

ps:ελπίζω να μην παρεξηγηθούν πολλά μέλη του thelab...

Βασικά είτε έχεις έναν 2400 @ stock, είτε έναν 2500K @ 4.5GHz στα περισσότερα παιχνίδια δεν θα έχεις την παραμικρή διαφορά, σε άλλα θα έχεις μια πολύ μικρή, και σε λίγα, σε αρκετά "εξειδικευμένες" καταστάσεις θα έχεις κάμποσα παραπάνω ( αν έχεις π.χ. 3* GTX580 και δεν παίζεις με αρκετό AA ) σε κάποια.

Για τα λοιπά, πολιτική της εταιρίας.

Αν δεν θες, παίρνεις AMD ή non-K.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.