Jump to content



Σφύριγμα τροφοδοτικού..


insaner6r

Recommended Posts

Έστησα πρόσφατα το νέο μου pc με psu corsair tx 750 (καινουριο). Κάνει όμως ένα περίεργο σφύριγμα. Πολύ εκνευριστικό και δεν είναι από το ανεμιστηράκι του. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν ?? :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

οχι σε καμια περιπτωση

η corsair εχει απο τα καλυτερα rma δεν θα σου πουν λακαμιες

το σφυρηγμα που ακους λεγεται coil whine και ειναι ηλεκτρονικος θορυβος που προερχεται απο καποιο πηνιο συνηθος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που φοβάμαι είναι μήπως αρχίσουν τα δικά τους..Ό,τι και καλά ο θόρυβος είναι φυσιολογικός και μ....ς. Παίζει λες κάτι τέτοιο ?

rma καρφί σε corsair και όχι σε κατάστημα εδώ Ελλάδα...μίλα με corsair αν θες τράβα και ένα vid που να "δείχνει" τον θόρυβο αν στο ζητήσουν.....το μόνο που θα πληρώσεις είναι λογικά τα μεταφορικά για να πάει στην corsair (νομίζω Ολλανδία...αλλά επειδή είναι πολύ καινούργιο μπορεί να στα πληρώσουν και αυτοί)...γενικά με το aftersales support της corsair ακούγονται και στο the-lab και αλλού τα καλύτερα λόγια ..

ps.δεν θυμάμαι το thread που έλεγε συμ-forum-ίτης ένα 600t white είχε πρόβλημα στο front usb και του έστειλαν καινούργιο κουτί και του είπαν να κρατήσει και το παλιό)..γενικά μην το φοβάσαι ..προχώρα το....μπορεί να σου στείλουν αυτοί πρώτα το psu και μετά να ζητήσουν να στείλεις το δικό σου και καλά για να μην μείνεις από pc

Link to comment
Share on other sites

Έστησα πρόσφατα το νέο μου pc με psu corsair tx 750 (καινουριο). Κάνει όμως ένα περίεργο σφύριγμα. Πολύ εκνευριστικό και δεν είναι από το ανεμιστηράκι του. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν ?? :confused::confused::confused:

Μήπως του αρέσει η κάρτα γραφικών και σφυρίζει; :p

Γενικά στην corsair όπως είπαν και οι άλλοι είναι πολύ σωστοί σε θέματα αντικατάστασης/εγγύησης, όσο δηλαδή θα έπρεπε να είναι και όλες οι άλλες εταιρίες.

Απλά ενημέρωσέ τους πως είναι καινούριο με τα απαραίτητα στοιχεία για να μην έχεις θέμα με τα μεταφορικά.

Αν θυμάμαι καλά βέβαια εγώ που είχα στείλει μία H50 ήταν γύρω στα 5€.

Επίσης μπορείς να τους δώσεις αριθμό κάρτας(πιστωτικής π.χ) και να σου στείλουν αυτοί πρώτα καινούριο τροφοδοτικό και μετά να στείλεις το ελαττωματικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον..έχουμε και λέμε...η corsair μου έστειλε πίσω το τροφοδοτικό και μου απάντησε ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Και όντως έχει δίκιο..Σύνδεσα το pc σε άλλο τροφοδοτικό το οποίο σε άλλο μηχανημα δεν κάνει κανέναν απολύτως θόρυβο. Όταν όμως το συνδέω πάνω στο μηχάνημα της υπογραφής μου κάνει αυτό το σπαστικό coil whine. Άνοιξα το pc μόνο με psu - mobo - hdd οn board vga. Tα ίδια..Το συμπέρασμα είναι πως σφυρίζει κάθε τροφοδοτικό που συνδέω.Άρα δεν μπορεί να φταίνε όλα τα τροφοδοτικά.Μετά από googlarisma απενεργοποίησα C1E και EIST από το bios. Τπτ....

Sorry για την έκθεση αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου..

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

οι "καινουριες" μητρικες εχουν ενα συστημα για να ριχνουν τις φασεις (οχι το c1e,eist, απλα μειωνουν τα mosfet που λειτουργουν) οταν δεν υπαρχει φορτος.. Σε μια msi και μια gigabyte που εχω, το συστημα αυτο προκαλουσε ενα ενοχλητικο σφυριγμα σαν coil whine μεχρι να περαστει ενας driver που εχουν. (Εχω καιρο να κανω φορματ αλλα νομιζω ετσι το ελυσα.. :getlost:)

Link to comment
Share on other sites

Από το manual της μητρική σου βλέπω ότι έχεις δυνατότητα ρύθμισης της συχνότητας του pwm των VRMs της μητρικής . Μάλλον εκεί θα πρέπει να βρίσκεται η λύση στο θέμα σου , ψάξτο λίγο , όπως ίσως παίξει κάποιο ρόλο και το spread spectum ή και το EPU.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το πρόβλημα λύθηκε ! Ταυτόχρονο disable στα : C1E , C3 report και C6 report στο bios. Τώρα πλέον δεν ακούγεται τπτ. Έτρεξα και το prime95 για 1 ώρα και δεν άλλαξε τπτ. Κομμένα λοιπόν τα σφυρίγματα του psu τόσο σε idle όσο και σε full load.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Forum..:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.