Jump to content



Κουτί midi tower κατάλληλο για ψύκτρα Corsair A50 ή Α70


Ταμτάκος

Recommended Posts

Ψάχνω ένα κουτί να αντικαταστήσω το ξεχαρβαλωμένο Casetek που έχω στο 2ο rig μου. Θέλω κάτι σε midi tower, απλό και φθηνό. Το πρόβλημά μου είναι πως έχω σαν ψύκτρα την Corsair A50 η οποία είναι αρκετά ψηλή. Τα περισσότερα midi tower έχουν πλάτος 200 mm ή λιγότερο οπότε δεν ξέρω αν θα χωρέσει η ψύκτρα. Αν υπάρχει κανείς με midi tower και παρόμοια ψύκτρα (και με Α70 μου κάνει αφού έχουν ίδιο ύψος) ας κάνει τον κόπο να μου δώσει διαστάσεις κουτιού για να υπολογίσω τι χώρο χρειάζομαι.

Η Corsair έχει ύψος 159,5 mm και χωράει σχεδόν οριακά στο κουτί που έχω τώρα το οποίο έχει πλάτος 219 mm. Βασικά ξεχνάω πλάγιους ανεμιστήρες αλλά δεν με απασχολούν.

Link to comment
Share on other sites

Budget?

Λιγότερα από 50 ευρώ. Κοιτάω και σε 2ο χέρι αφού προβλέπεται καλοπέραση του κουτιού από τα πτσιρίκια. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην έχει ανοιγόμενα πορτάκια, να είναι όσο το δυνατό λιτό στην εμφάνιση και να χωράει την Α50.

Αυτό που αναζητώ είναι αν υπάρχει χρήστης με κουτί ύψους στα 200 mm που να φοράει την συγκεκριμένη ψύκτρα. Ξέρω πως μέχρι 219 mm χωράει. Βέβαια αυτό είναι λίγο δύσκολο να υπολογιστεί αφού δεν ξέρω πόσο χώρο αφήνει ο κάθε κατασκευαστής ανάμεσα στο m/b tray και το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Aφού το πισί θα δοθεί προς βορά των πιτσιρικίων, που από ότι συμπεραίνω μάλλον είναι μικρά και μάλλον δεν έχουν και τις τρελές ανάγκες, γιατί δεν την αλλάζεις με κάποια μικρότερη (μαμίσια ίσως) και εξοικονομείς και χρήματα για το νέο κουτί έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο PC ουσιστικά είναι για την γυναίκα και τα παιδιά, τα οποία ανακαλύπτουν ευφάνταστες χρησιμότητες, όπως για παράδειγμα αυτή του σκαμπό. Μέχρι τώρα βολεύτηκα αφάνταστα με το πανίβαρο μεταλικό Casetek αλλά πλέον βγήκε off.

@dpolal: έχω και την μανίσια ψύκτρα αλλά προτιμώ κάτι που να μην κάνει καθόλου θόρυβο ακόμα κι αν δεν πιέζεται καθόλου ο συγκεκριμένος υπολογιστής. Αν δεν βρω τίποτα θα αναγκαστώ ν' αλλάξω ψύκτρα με κάποια μη-tower (δεν ξέρω πως ονομάζονται αυτές του τύπου Scythe Shuriken) αλλά αυτό θα είναι η έσχατη λύση.

@dangar: βασικά εκεί ψάχνω, σε 2ο χέρι αλλά αναζητώ παρόμοιες υλοποιήσεις χρηστών για να ξέρω μέχρι που με παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα τετοιο εβαλα μια Α50 και εβρισκε στο πλαινο καπακι αλλα ευτυχως εκλεισε.

Απ οσο εχω δει εχει φαρδος 18εκ αυτο, οποτε ψαξε για >18εκατοστα.

Asus TA-822 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κάνει κάτι σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος έχω ένα τέτοιο yellow-wg-1.jpg

από τα παλιά καλά chieftek και είναι σκυλί μαύρο από άποψη αντοχής και βάρους... :)

Αν χωράει η Α50 και σου κάνει πες μου. :T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το όριο ήταν τα 200mm ή και ακόμα λιγότερο. Χώρεσε άνετα σε ένα Coolermaster Gladiator 600 με πλάτος 202 mm.

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν σου κάνει κάτι σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος έχω ένα τέτοιο yellow-wg-1.jpg

από τα παλιά καλά chieftek και είναι σκυλί μαύρο από άποψη αντοχής και βάρους... :)

Αν χωράει η Α50 και σου κάνει πες μου. :T:

Σε αυτό χωράει και η Α70, ιδού και φωτό!

post-19806-1416075857,3671_thumb.jpg

post-19806-1416075857,521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.