Jump to content



Qnap ts-412 Vs Synology SD411J (NAS)


etsakali

Recommended Posts

Γεια σας. Κάνω έρευνα αγοράς για να αγοράσω ένα δικτυακό δίσκο (NAS). Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε δυο μοντέλα στο Qnap ts-412 και Synology SD411J. Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει είναι:

• network δίσκος 12 TB (θα συνδεθεί δηλαδή με modem/router)

• στο router θα είναι συνεδεμένο και ένα media player και από τον network δίσκο θέλω να κάνω streaming ταινιών Full HD

• γρήγορος για να μπορεί να κάνει streaming αλλά και να μεταφέρει γρήγορα αρχεία

• να είναι συμβατός με όλα τα modem/router

• να είναι αξιόπιστος

• να είναι συμβατός με windows 7

• DLNA

• να είναι εύκολος στη χρήση

• να μην κάνει θόρυβο

Ποια είναι η άποψη σας για αυτά τα δύο μοντέλα? Ποιο θα μου προτείνατε εσείς? Έχω πραγματικά μπερδευτεί !!!

Link to comment
Share on other sites

έχοντας το QNAP 219P II και έχοντας διαβάσει τα review του Αλέξη και Αστρολάβου για τα αντίστοιχα Synology, μπορώ να σου πω ότι όποιο και από τα 2 αγοράσεις θα κάνεις εξίσου καλά την δουλειά σου.

Εάν έχεις ήδη τους δίσκους με τους οποίους θα το γεμίσεις, θα έλεγα να κοιτάξεις τις λίστες συμβατότητας των εταιριών (η Qnap είναι λίγο δύστροπη όσον αφορά τις συμβατότητες με δίσκους).

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη για δουλειά (γιατί θέλει αρκετή) θα μπορούσες να πάς και σε ένα τέτοιο HP Microserver N40L το οποίο μπορεί να είναι και φθηνότερο αλλά ΚΑΙ με περισσότερες δυνατότητες, πέρα δηλαδή από NAS να είναι και ένα media center player.

Εδω για παράδειγμα με 4GB ram http://www.computeruniverse.net/products/e90447424/d2/datasheet/hp-proliant-microserver-n40l.asp#InfoDataHeader 259E + 33E μεταφορικά για ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

έχοντας το QNAP 219P II και έχοντας διαβάσει τα review του Αλέξη και Αστρολάβου για τα αντίστοιχα Synology, μπορώ να σου πω ότι όποιο και από τα 2 αγοράσεις θα κάνεις εξίσου καλά την δουλειά σου.

Εάν έχεις ήδη τους δίσκους με τους οποίους θα το γεμίσεις, θα έλεγα να κοιτάξεις τις λίστες συμβατότητας των εταιριών (η Qnap είναι λίγο δύστροπη όσον αφορά τις συμβατότητες με δίσκους).

Διάβασα το review για το QNAP 219P II και διάβασα και τα χαραστηριστικά του QNAP TS-412. Είδα ότι το Qnap 412 έχει CPU 1.2 GHz και DRAM 256MB DDR2 σε αντίθεση με το QNAP TS-219P II που έχει 2.0 GHz και DRAM 512MB DDR3. Αυτή η διαφορά του επεξεργαστή και της μνήμης, στην πράξη έχει μεγάλη διαφορά? Είναι εμφανής? θα είναι πολύ πιο αργό το Qnap 412?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διάβασα κάπου ότι το Synology έχει κάποια προβληματα με τα windows 7. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Για το Qnap ts-412 διάβασα διάφορα sites και δεν είμαι σίγουρη τέλικα αν το max capacity ειναι 12TB ή 8TB. Επίσημα λένε 8TB αλλά μπορεί να φτάσει και 12 TB? Ξέρεις κανείς τι είναι πραγματικότητα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το review για το QNAP 219P II και διάβασα και τα χαραστηριστικά του QNAP TS-412. Είδα ότι το Qnap 412 έχει CPU 1.2 GHz και DRAM 256MB DDR2 σε αντίθεση με το QNAP TS-219P II που έχει 2.0 GHz και DRAM 512MB DDR3. Αυτή η διαφορά του επεξεργαστή και της μνήμης, στην πράξη έχει μεγάλη διαφορά? Είναι εμφανής? θα είναι πολύ πιο αργό το Qnap 412?

Όχι για την δουλειά που θέλεις να κάνεις...

Επίσης διάβασα κάπου ότι το Synology έχει κάποια προβληματα με τα windows 7. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Για το Qnap ts-412 διάβασα διάφορα sites και δεν είμαι σίγουρη τέλικα αν το max capacity ειναι 12TB ή 8TB. Επίσημα λένε 8TB αλλά μπορεί να φτάσει και 12 TB? Ξέρεις κανείς τι είναι πραγματικότητα? :confused:

Κάπου, κάποια... Πρέπει να γίνεις ποιό συγκεκριμένη.

Εσύ έχεις ανάγκη για 8 ή για 12Τb και επίσης είσαι διατεθειμένη να δώσεις περίπου 600+ ευρώ για να πάρεις τους δίσκους ;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι για την δουλειά που θέλεις να κάνεις...

σε ποια δουλειά θα είχε διαφορά?

Κάπου, κάποια... Πρέπει να γίνεις ποιό συγκεκριμένη.

Εσύ έχεις ανάγκη για 8 ή για 12Τb και επίσης είσαι διατεθειμένη να δώσεις περίπου 600+ ευρώ για να πάρεις τους δίσκους ;;;

Τι να γίνω πιο συγκεκριμένη, έχει νόημα? Το διάβασα σε κάποιο αντίστοιχο forum από κάποιον άνθρωπο που είχε αγοράσει το Synology. Για αυτό ρώτησα.

Επίσης έχω πει αρχικά ότι θέλω 12ΤΒ, οπότε μάλλον αυτή θα είναι η ανάγκη μου. Οσο για το χρηματικό, ξέρω πως οι τιμές των δίσκων έχουν ανέβει λόγω των πλημμύρων, αλλά τι να κάνω που τους θέλω? Θα προσπαθήσω να ψάξω και στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επίσης διάβασα κάπου ότι το Synology έχει κάποια προβληματα με τα windows 7. Ισχύει κάτι τέτοιο?

όχι δεν ισχύει .

Ήμουνα και εγώ σε αυτό το δίλημμα.

Η qnap στην ίδια κατηγορία έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά από την synology, αλλά τελικά διάλεξα το ds411j γιατί έχει συμβατότητα με green δίσκους κάτι που η qnap δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.