Jump to content



Αδικαιολόγητη δέσμευση και κατανάλωση μνήμης!


P70

Recommended Posts

Όπως λεει ο τιτλος το pc μου μετα απο 2 μερες σερι λειτουργειας (περιπου, μπορει να ειναι και μια μπορει να ειναι και τρεις) δεσμευει ενα τεραστιο ποσο μνημης ενω ουσιαστικα καθεται idle! Δηλαδη 5-6 gb περιπου ενω στο task manager δεν φαινεται κατι να δεσμευει τοση μνημη!

Να τονισω οτι εχω τεραστια προβληματα με codecs καθως πολλα βιντεο αφου αρχισουν να παιζουν χανουν το audio sync και πολλα προβληματα με hd αναπαραγωγη σε kmplayer (δεν ξερω αν παιζει ρολο απλα το αναφερω)

any ideas?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Δώκε process list και έκδοση λειτουργικού στο λαό μπάρμπα :p

Αλλιώς θα βαράμε χύμα στον αέρα ιδέες.

Δοκίμασε με Process Explorer μήπως ανιχνεύσεις τι σου τρώει μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

αν το αφήνεις τρεις μέρες ανοικτό δεν είναι λογικό να μαζεύονται services και κρυφά processes? αν το έχεις ανοικτό κατά την διάρκεια μιας ημέρας τα ίδια κάνει? σκάναρε για ιούς, spyware Κλπ

Link to comment
Share on other sites

αν το αφήνεις τρεις μέρες ανοικτό δεν είναι λογικό να μαζεύονται services και κρυφά processes? αν το έχεις ανοικτό κατά την διάρκεια μιας ημέρας τα ίδια κάνει? σκάναρε για ιούς, spyware Κλπ

Λογικό δεν το λες, το Windows 7 htpc/κατεβαστήρι μου μετράει πολλές μέρες ανοιχτό χωρίς να χρειάζεται το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και μια εικόνα από task manager > processes αφού ενεργοποιήσεις τα Handles (View > Select columns > Handles). Κάνε sort στα handles.

Όσο για τα codecs... ακόμη με αυτά ασχολείσαι; :p Οι καλύτεροι παίχτες (kmp, pot, vlc, mpc hc) τα έχουν ενσωματωμένα και δεν χρειάζονται άλλες εγκαταστάσεις που μπορεί να δημιουργήσουν διάφορα προβλήματα στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα 7αρια αν τους δώσεις μπολικη ραμ την αξιοπιούν..Τωρα τι ακριβώς κάνουν με ολη αυτή την ραμ θα σε γελάσω...Εμένα μου δεσμεύει για vga μερικά Gb, ειχα ανοίξει και thread για αυτό αλλα κανείς δεν ξέρει πως φτιάχνεται..http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/killing-vram-oneiro-i-pragmatikotita-101444.html

Link to comment
Share on other sites

πολλά φορτωμένα , πολλές διεργασίες , δικαιολογημένα τα 4,5 gb !!

Εγώ αυτήν την στιγμή χρησιμοπειω 2,20 gb με 58 διεργασίες, και ο firefox μαζι με το plugin-container κατέχουν 1 gb

Ίσως να φταίει το svchost.exe

Link to comment
Share on other sites

έχει πολλές υπηρεσίες ανοιχτές ας τις κλείσει !! ας κάνει και απεγκατάσταση προγραμμάτων, έχει πολλά που δεν τα χρησιμοποιεί, και τρώνε !! να ρυθμίσει την εκκίνηση προγραμμάτων κατά την εκκίνηση του HY .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.