Jump to content



DVI-D (Dual Link) προβλημα.


Sektor

Recommended Posts

Λογω καποιων αλλαγων που εκανα στο γραφειο μου, χρειαστηκε να βαλω την οθονη πιο μακρια. Ετσι λοιπον, αγορασα απο το Πλαισιο στο Mall, ενα καλωδιο DVI-D 5 μετρων.

Πριν ψαξω για καλωδιο μου μπηκαν υποψιες οτι πρεπει να κοιταξω τους τυπους. Ειδα οτι το D σημαινει Dual Link. Ετσι μπηκα στη σελιδα του καταστηματος να δω την περιγραφη. Ελεγε οτι ειναι για συνδεση υπολογιστη με οθονη.

Το αγορασα και μολις ηρθα σπιτι οι φοβιες μου βγηκαν αληθινες.

Απο το ποσταρισμα που εκανε το PC, μεχρι στα Windows, ακομα και στο Linux, ολα εχουν μια πρασινη αποχρωση που με δυσκολια καταλαβαινεις τι διχνει. Ολα ειναι πρασινα δηλαδη!

Το εβαλα το εβγαλα, τιποτα. Το εδωσα σε εναν φιλο να το δοκιμασει και στο δικο του PC να μου πει.

Τι συμβαινει ακριβως με το Dual Link; Γιατι τοσο μπερδεμα με ενα καλωδιο;

Πως θα το επιστρεψω τωρα; Ως χαλασμενο ή οτι δεν μου κανει; Η συσκευασια χαλαει οταν ανοιχτει.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς να το επιστρέψεις, αφού δεν σου δούλεψε, 99% θα το κάνει και σε άλλες οθόνες το πρόβλημα.

Καλώδιο καλής ποιότητας το καταλαβαίνεις και από τη κατασκευή, τα ακριβά καλώδια συνήθως είναι ποιο στιβαρά στη κατασκευή και έχουν μεγαλύτερο πάχος και βάρος. (Θέλει καλό ψάξιμο για 5μετρα και 20μετρα)

Υ.Γ. Ψάξε αν στο κουτί έγραφε ότι το καλώδιο ψηφίζει ΠΑΣΟΚ στις εκλογές :hang3: και δώσε το στο γραφείο του Παπανδρέου :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που το ειδες οτι το D σημαινει Dual Link.. αλλα κάτι τετοιο δεν ισχυει.

Το "D" σημαινει Digital, σε αντιπαραβολη με το "Α" που σημαινει Analog .

To αν θα ειναι Dual Link /Single Link ειναι ασχετο

Παρακάτω ειναι μια εικονα απο το αρθρο στην Wikipedia που τα αναλυει με τις αντιστοιχες εικόνες.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:DVI_Connector_Types.svg

Το οτι όλη η οθόνη ηταν πρασινη σημαινει 2 πραγματα

1ον οτι η οθονη δουλευε σε αναλογική κατασταση- σαν να ηταν συνδεδεμενη σε vga -(δηλαδη δεν πατουσαν ολα τα πινακια του ψηφιακού)

2ον ότι ειτε το καλώδιο ειναι κομμένο ή κάποιο πινάκι ειναι στραβο στην συνδεση.

Οσο για την ποιότητα μην τρελαθούμε , ψηφιακό σημα θες να στείλεις και μάλιστα σε μολις πεντε μετρα. Και σιδερενιες βεργες να βάλεις το σήμα θα παει. Επομένως

απλα ελέγχεις ξανα τα βύσματα της οθόνης και της κάρτας και του καλωδίου, και φροντίζεις το καλώδιο που θα παρεις να έχει όλα τα πινάκια και να μην ελλειπές δηλαδή να είναι της κατηγορίας

DVI-Ι Dual Link η και σκετο

DVI-D Dual Link

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το καλώδιο είναι αυτό:

IMG_1540.jpg

IMG_1543.jpg

IMG_1542.jpg

Είναι πιο χοντρό από το 1,5 μέτρου που είχα. Έχει όλα τα πινάκια σε αντίθεση με το παλιό.

Επίσης είχε κουμπώσει 100% καλά. Γι' αυτό είμαι σίγουρος.

Γιατί από την αρχή είχα την αίσθηση ότι δεν θα παίξει. Μήπως είναι παλιό το Monitor μου; Samsung 245b.

Περιμένω απάντηση και από το παιδί που το έχω δώσει να το δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Στο παιδί που το έδωσα δουλεύει κανονικά.

Οπότε κάποια ασυμβατότητα παίζει με την οθόνη.

Επειδή φοβήθηκα ότι μπορεί να έχει χαλάσει η κάρτα γραφικών ή η οθόνη δοκίμασα το παλιό πριν λίγο και το PC δεν πόσταρε. H ASUS μουφομητρική είχε ανεβάσει το FSB Termination Voltage σχεδόν τέρμα. Το ρύθμισα σωστά και πόσταρε και έδειχνε μια χαρά.

Θα δοκιμάσω άλλη μία φορά με το νέο καλώδιο μπας και έφταιγε αυτό που αποκλείεται, αλλά για να είμαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εφταιγε τελικα αυτο. Μαλλον φταιει η οθονη. Θα την παω σπιτι του φιλου μου να δουμε με το δικο του PC. Να ξεκαθαρισουμε οτι δεν φταιει η καρτα γραφικων δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά έφταιγε η οθόνη μου σε συνδυασμό με το καλώδιο DVI Dual Link.

Με ίδιο μήκος καλωδίου, αλλά DVI Single Link, έπαιξε μία χαρά.

Περισσότερα για τα καλώδια DVI.

Digital Visual Interface - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Για κανονικές αναλύσεις μέχρι 1080i το single link DVI επαρκή. Για μεγαλύτερες αναλύσεις χρειάζεσαι οπωσδήποτε dual link DVI. Φαντάζομαι στα links που σου έδωσαν παραπάνω θα το αναφέρει αλλά το dual link από το single link έχει περισσότερες επαφές εσωτερικά αλλά και πάλι υπάρχει συμβατότητα προς τα πίσω. Ακόμη και αν συνδέσεις dual link DVI σε single link οθόνη απλά δεν πρόκειται να επωφεληθείς από το extra bandwidth του καλωδίου. Πιθανότατα ο χώρος που συνδέονται τα επιπλέον pin του dual link είναι είτε κενός ή δεν συνδέεται πουθενά εσωτερικά στα κυκλώματα της οθόνης.

Αλήθεια ποια είναι η μέγιστη ανάλυση που δουλεύει η οθόνη σου;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα, στο single link καποιες επαφες λειπουν.

Κανονικα υπαρχει και προς τα πισω συμβατοτητα.

Ξεχασα να πω, οτι το καλωδιο οταν το δοκιμασε ο τεχνικος στο Πλαισιο σε τρεις οθονες, δεν επαιζε καθολου. Στη δικη μου εδειχνε πρασινα και σε εναν φιλο μου επαιζε τελεια.

Παραξενα πραγματα.

Η οθονη μου ειναι 24" 1980x1080.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ok.

Σχεδον ολα τα καλωδια που εχουμε, Κινεζικα ειναι.

Καλωδιο ειναι!

Οπως και να εχει επαιζε στην οθονη ενος φιλου, οποτε...

Παραξενο παντως.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1920x1080 παίζει μια χαρά και με single link. Στα 120Hz με 3D θες Dual link.

Ψάξε κάτι σε equip η manhatan, η ακόμη καλύτερα Roline. Δεν με απογοήτευσαν ποτέ.

Υπολογιστές :: Καλώδια :: DVI Cables :: Roline DVI CABLE M/M 5.0m Dual link - e-photoshop.gr | επαγγελματικός εξοπλισμός imaging

Στο παρόν καλώδιο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το κουνάς όσο λειτουργεί μέχρι να δεις αν θα φτιάξει η εικόνα, μπορεί κάποια pin να μην κάνουν καλή επαφή και να κάνει νούμερα. Το έχω πάθει και σε s-video καλώδιο, δούλευε όποτε ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα αυτα. Δεν αλλαζε τιποτα. Στην οθονη του φιλου μου επαιζε μια χαρα.

Εχω παρει εδω και καιρο ενα μεγαλο Single Link απο το Plus4you σε πολυ καλη τιμη Single.

Dual πηρα επειδη απλα το βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.