Jump to content



Βοήθεια για αγορά DVD-R disk


DMylonas

Recommended Posts

Σε γνωστό Online Shop με DVD-R είδα τα "Datawrite DVD-R 4X Red v3.0" σε πολύ δελεαστική τιμή.

Έχω ένα Nec ND-2510 Dual Layer Black και ένα BTC DRW-1008IM, ξέρετε αν είναι σωστά συμβατά με αυτά τα δισκάκια?

Ένα Review που βρήκα για τα "Datawrite DVD-R 4X Red v3.0".

Link to comment
Share on other sites

Τελικά "έπεσα" σήμερα σε ένα μαγαζί που είχε 0.45 τα Princo DVD-R 4x.... πήρα μια 10άρα και γράφονται ακόμα και 8x. Αλλά δεν έχω μεγάλο κέρδος στον χρόνο. Κάνω 13λεπτά με 4x και 9λεπτά με 8x......

Θα πάω αύριο να πάρω την 100άδα με 40 (έχουνε και έκπτωση)......

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρωτα επαιρνα τα verbatim x8 αλλα τα εχει μονο το shop21 και τα εχει και 3 ευρω βεβαια εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος τωρα ειναι καμια 10αρια μερες που παιρνω τα princo x4 καλα φαινονται και τιμη τσαμπα για πες με τι τα γραφεις χ8?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αρχική απάντηση από DMylonas [19-07-2004 18:01]

Τελικά "έπεσα" σήμερα σε ένα μαγαζί που είχε 0.45 τα Princo DVD-R 4x.... πήρα μια 10άρα και γράφονται ακόμα και 8x. Αλλά δεν έχω μεγάλο κέρδος στον χρόνο. Κάνω 13λεπτά με 4x και 9λεπτά με 8x......

Θα πάω αύριο να πάρω την 100άδα με 40 (έχουνε και έκπτωση)......

Τα princo πλέον κυκλοφορούν στην τιμή 0,35 και μάλιστα σε 10άδες με ταπεράκι.

Εγώ τα γράφω με το sony DRU-510 και γράφονται σε μισή ώρα (ενώ το Nero δηλώνει 4χ, που σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι έτοιμα σε 15 λεπτά).

Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εκτός βέβαια της φήμης που ακούγεται ότι σε ένα χρόνο δε θα διαβάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προχθες αγορασα μια 25αδα princo dvd-r X4 και μαλιστα εγραψα την τελετη εναρξης για μενα και σε δυο φιλους 6 dvd εκαψα και ολα εκαναν 12-13 λεπτα παντα με το nero 6.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από taz

Τα princo πλέον κυκλοφορούν στην τιμή 0,35 και μάλιστα σε 10άδες με ταπεράκι.

Εγώ τα γράφω με το sony DRU-510 και γράφονται σε μισή ώρα (ενώ το Nero δηλώνει 4χ, που σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι έτοιμα σε 15 λεπτά).

Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εκτός βέβαια της φήμης που ακούγεται ότι σε ένα χρόνο δε θα διαβάζονται.

Ο taz έχει δίκιο. Στην Θεσσαλονίκη πριν κατεβώ για καλοκαίρι, τα έπαιρνα τα bulk 35 λεπτά το ένα. Μάλλον μετά από δύο μήνες θα έχον πέσει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με αυτα που ακουω δεν τα εμπιστευομαι τα princo, για ταινιες που και να παθουν κατι δεν τρεχει τιποτα ισως να ειναι καλα, αλλα για τα data μου δεν τα εμπιστευομαι.Προτιμω τα TY με 1 .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από taz [Σήμερα, στις 04:43]

Τα princo πλέον κυκλοφορούν στην τιμή 0,35 και μάλιστα σε 10άδες με ταπεράκι.

Εγώ τα γράφω με το sony DRU-510 και γράφονται σε μισή ώρα (ενώ το Nero δηλώνει 4χ, που σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι έτοιμα σε 15 λεπτά).

Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εκτός βέβαια της φήμης που ακούγεται ότι σε ένα χρόνο δε θα διαβάζονται.

Sorry γράφεις -r σε 4χ?το sony για -r εχει 2χ ταχύτητα!!!από που ακουσες τη φήμη??

Link to comment
Share on other sites

To 510 όπως και το dw-u14a που είναι η oem έκδοσή του και αυτό που έχω

φυσικά και γράφουν -R σε 4Χ. Που είναι το παράξενο δηλαδή;

Απλώς είναι λίγο εκλεκτικά σε υλικό που θα χρησιμοποιηθεί.

Εγώ πάντως για άγραφα από το συγκεκριμένο site προτείνω τα

ridisc που και 4x γράφονται αλλά βγάζουν λίγα λάθη στο kprobe

(κάπου 3-5 po average).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από taz

Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εκτός βέβαια της φήμης που ακούγεται ότι σε ένα χρόνο δε θα διαβάζονται.

Εγω μονο γιαυτο δε θα τα ακουμπούσα καν.... Ξερεις ποσους γνωστους εχω που αγοράζανε οτι πιο φτηνο εδω και 1-1,5 χρονο και τωρα δε τους παιζει ουτε ενα δισκάκι ?

TY και παλι TY για μένα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 09:52]

και γω το 510 έχω και -r γραφω σε 2χ...

Τι να σου πω....

Μισό χρόνο το έχω το dw-u14a και τα -r στα 4Χ τα γράφω.

’λλαξε firmware , αγόρασε άλλα δισκάκια

από αυτά που παίρνεις συνήθως αλλά κάνε

κάτι γιατί δεν είναι φυσιολογικό να γράφεις σε 2Χ μόνο.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω κατι καλύτερο,όσο και αν μου αρεσει το sony,θα παρω κανα nec 3500.μια φορα πληρωσα το sony,πριν απο ενα χρονο και πιστεψε με ηταν ακριβα...ελπιζω βεβαια και η sony να βγαλει κανα γρηγορο 16χ & DL 4x...Ε τοτε θα το σκεφτω γιατι με το sony ειμαι πολυ ευχαριστημένος...εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.