Jump to content



Μήπως ήρθε ο καιρός για smartphone;


sadako

Recommended Posts

Για εκτυπωση μη περιμενεις ουαου ουαου ποιοτητα αλλα σε 10x15 δεν θα εχεις προβλημα με 5mp και πανω! Προτεινω να ριχνεις και λιγο "photoshop" στις φωτο σου για βασικες διορθωσεις οταν πας για εκτυπωση:-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Δεν θα σου προτείνω ρητά κάτι μεταξύ Neo/Neo V (κακά τα ψέματα, είναι το ίδιο τηλέφωνο). Για την κάμερα όμως, τα MP δε δίνουν πάντα πλήρη εικόνα.

Τα κινητά πάντα είχαν και θα έχουν κακά οπτικά που είναι τεράστιος αδύναμος κρίκος στην αλυσίδα της φωτογραφίας. Ακόμα και μια κακή παλιά ψηφιακή κόμπακτ των 5MP μπορεί να βγάλει καλύτερη φωτογραφία από ένα σύγχρονο κινητό.

Η αξία του κινητού είναι ότι θα το έχεις πάντα μαζί σου και άρα θα είναι πιο πιθανό να απαθανατίσεις στιγμές που είναι σημαντικές για σένα. Αυτή τη δουλειά και τα δύο την κάνουν αξιοπρεπώς (απ' όσο θυμάμαι το Neo λίγο καλύτερα).

Μπορείς να δεις και τις zoomed out φωτογραφίες στο GSM arena για να πάρεις μια εικόνα πώς θα φαίνονται σε πρακτικό μέγεθος - μπορείς και να τις τυπώσεις για να είσαι πιο σίγουρος. Εγώ πάντως στα δύο τελευταία μου τηλέφωνα που πήγα από τα 8 στα 5 MP (και με λίγο χειρότερη "γενική" ποιότητα) χάρηκα που οι -ούτως ή άλλως κακές τεχνικά- φωτογραφίες μειώθηκαν σε μέγεθος. Επίσης είμαι χαρούμενος για κάθε φωτογραφία ή βίντεο που έχω τραβήξει με το οποιοδήποτε κινητό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι εκεί που είχα αποφασίσει να πάω για κάποιο μεταχειρισμένο S2, μπήκα (δυστυχώς για μένα) στο τριπάκι να το συγκρίνω με το Galaxy Nexus, αφού σε αγγελίες το βρίσκω κανά 50ρικο παραπάνω από όσα δίνω για το S2..

Με χαλάει βέβαια λίγο ότι το Nexus δεν παίρνει MicroSD (οπότε μένεις με τα 16 της ενσωματωμένης), απλά μην έχοντας προηγούμενη εμπειρία με smartphone και με το δεδομένο πως είναι μάλλον απίθανο να το φορτώσω με παιχνίδια, δεν ξέρω αν η χωρητικότητα είναι αρκετή στην πράξη..

Μεγαλύτερη ανάλυση το Galaxy Nexus, Super Amoled οθόνη (σε αντίθεση με Super Amoled Plus του S2, χωρίς να έχω κατασταλάξει πόσο καλύτερη είναι η μια από την άλλη)..

Χμμμ..

Link to comment
Share on other sites

To Nexus δεν έχει: ραδιόφωνο, SD card slot και έχει μικρότερη (χειρότερη?) κάμερα.

Από την άλλη έχει: HD ready οθόνη, NFC (όχι πολύ χρήσιμο ακόμα) και τα πιο γρήγορα stock updates, ενώ έχει και πολύ ενεργή κοινότητα

Η οθόνη του είναι απίστευτη για βίντεο/φωτογραφίες, αλλά δυστυχώς καταναλώνει πολλή μπαταρία - ειδικά για browsing με άσπρο background. Εμένα μου πήρε 1-2 μέρες να ξεπεράσω το κόμπλεξ με τις Amoled και τις ελαφρές χρωματικές τους αποκλίσεις.

Ο χώρος του είναι αρκετός σχεδόν για τα πάντα. Επίσης, σε αντίθεση με τα περισσότερα android που τον έχουν χωρισμένο σε phone/sdcard, τον βλέπεις σαν ενιαίο και μπορείς να αξιοποιήσεις και το τελευταίο MB.

Πόσο το βρίσκεις αυτό τον καιρό?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο μαγαζι?

funbazaar

Βρηκα ενα used galaxy s ii απο αγγελια αγορασμενο απο αυτο το μαγαζι αλλα μαλλον ειναι παραεισαγωγης...

Βεβαια υπαρχουν και αποδειξεις και τα παντα αλλα αν δεν με καλυπτει η ευρωπαικη εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.