Jump to content



amazon.co.uk και ΑΦΜ


Recommended Posts

Στις ρυθμίσεις χρήστη στο amazon.co.uk βρήκα μια επιλογή για καταχώρηση του ΑΦΜ και θεώρησα πως έτσι ίσως μου δίνει τη δυνατότητα για έκδοση τιμολογίου. Αφού καταχώρησα το ΑΦΜ μου και μετά από μερικές μέρες έκαναν την επιβεβαίωση τους για να το περάσουν στο προφίλ μου, πλέον όταν πάω να κάνω μια αγορά βλέπω ότι δε μου χρεώνει καθόλου φόρο (vat) και πληρώνω μόνο την τιμή του προϊόντος.

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς άλλος αυτό? Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει μετά να πληρώσω τίποτα επιπλέον? Το VAT δεν είναι το αντίστοιχο του δικού μας ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ναι, όποιος έχει δυνατότητα να κόψει τιμολόγιο, μπορεί να το κάνει. Είναι "ενδοκοινοτική" συναλλαγή, δε μπορεί η εταιρία του εξωτερικού να αποδώσει ΦΠΑ στην Ελλάδα κι έτσι δεν τον πληρώνεις καθόλου. Φυσικά, πρέπει το τιμολόγιο να περαστεί κανονικά όπως τα ελληνικά, διαφορετικά μπορεί να έχεις πρόβλημα σε έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να έχει δηλωθεί ότι η εταιρεία κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές;

Επίσης δεν θα πρέπει να δικαιολογείται στοιχειωδώς αυτό που αγοράζεις από τον χαρακτήρα/αντικείμενο της εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όποιος έχει δυνατότητα να κόψει τιμολόγιο, μπορεί να το κάνει. Είναι "ενδοκοινοτική" συναλλαγή, δε μπορεί η εταιρία του εξωτερικού να αποδώσει ΦΠΑ στην Ελλάδα κι έτσι δεν τον πληρώνεις καθόλου. Φυσικά, πρέπει το τιμολόγιο να περαστεί κανονικά όπως τα ελληνικά, διαφορετικά μπορεί να έχεις πρόβλημα σε έλεγχο.

Δηλαδη? Πρεπει να μπει και αυτο στη δηλωση? Αλλα το amazon θα σου ζητησει να πληρωσεις μονο το κοστος χωρις το ΦΠΑ?

Προσοχή το τιμολόγιο σε πιανού όνομα θα βγεί μόνο. Άλλο όνομα με άλλο ΑΦΜ = πρόβλημα

Τί ακριβως εννοεις? Αν το ονομα του πελατη (στο amazon account) ειναι το ιδιο με το ονομα που αντιστοιχει το ΑΦΜ, αλλα διαφορετικο το ονομα της καρτας που θα γινει η πληρωμη, παιζει και εκει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τα τιμολόγια περνάνε αναγκαστικά στην εταιρεία, πρέπει να είναι ίδια επωνυμία με το αντίστοιχο ΑΦΜ το τιμολόγιο. Δε γίνεται ο κος Παπαδήμος να αγοράσει για την Lab ΑΕ και να το περάσει η Lab AE στα τιμολόγιά της

Το όνομα στην κάρτα είναι αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να έχει δηλωθεί ότι η εταιρεία κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές;

Επίσης δεν θα πρέπει να δικαιολογείται στοιχειωδώς αυτό που αγοράζεις από τον χαρακτήρα/αντικείμενο της εταιρείας;

Σωστά,

πρέπει να πας στην εφορία και να κάνεις και έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών. (λεπτομέρειες δε γνωρίζω)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά,

πρέπει να πας στην εφορία και να κάνεις και έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών. (λεπτομέρειες δε γνωρίζω)

Νομίζω μπορείς να το περάσεις ως πάγια έξοδα οτι θες. Μεταπώληση δε μπορείς να κάνεις. Αλλά και πάλι με κάθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να έχει δηλωθεί ότι η εταιρεία κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές;

Επίσης δεν θα πρέπει να δικαιολογείται στοιχειωδώς αυτό που αγοράζεις από τον χαρακτήρα/αντικείμενο της εταιρείας;

οσο δικαιολογει στοιχειωδως ο Ελληνας Επαγγελματιας Κρεοπωλης, την αγορα Samsung Galaxy SII + Ηλεκτρονικου Υπολογιστη + νετβοοκ + ουισκι απο τα Μακρο and the list goes on

θεωρητικα αυτο που λες ισχυει γιατι προκειμενου να περασεις κατι σαν εξοδο της επιχειρησης σου, πρεπει να δικαιολογειται

επειδη ομως κανει δεν ελεγχει τιποτα και ειδικα οταν μιλαμε για μικρομεσαιες επιχειρησεις και οχι μεγαλες ΑΕ, τοτε, με μετρο, δεν εχεις κανενα θεμα :p

Link to comment
Share on other sites

Ενα (υποθετικό...:rolleyes: ) παράδειγμα

πχ

Ας πούμε οτι η μάνα μου λόγο μαγαζιού(επιδ. ρούχων) αγοράζει απο makro , ηλεκτρικές συσκευές , κάποια ρούχα (απο συγκεκριμένα μαγαζιά) χονδρική και μετα περνάνε τιμολόγια στο μαγαζί

Μπορούν ανα πάσα στιγμή να έρθουν και να κάνουν έλεγχο και να τις πουν "που είναι π υπολογιστής ? η τηλεόραση? Το ψυγείο? " .

Λες ενα "χαλασαν τα πέταξα" , "μου τα έκλεψαν " και τέλος,

απο τρόφιμα κτλπ ειδικά δεν μπορούν να σε πουν κάτι (αν έχεις περίπτερο και αγοράζεις 42'' LED οθόνη , καναπέ κρεβάτι τι να πω.... καρφώνεσαι:p )

Ας πούμε πάλι οτι εχω πάρει απο ηχεία, οθόνες, ψυγεία μέχρι cd-μπαταρίες για το μαγαζί

απλά για οικογενειακή χρήση και δεν υπάρχει θέμα .

(μακάρι να μπορούσε να δικαιολογηθεί και τα ποδηλατικά αλλα οτι είναι στα είδη πολυτελείας ΔΕΝ τα πιάνει.)

Αυτά φυσικά απο Ελλάδα , αυτό που λέτε τώρα όμως με σκάλωσε ,

απο την στιγμή που το αφμ τις επιχείρησης είναι στο ονομα τις μάνας μου οταν παω να πάρω πχ ενα πληκτρολόγιο απο Αγγλία - Κίνα δικαιολογείτε ?

Επίσης αν κατάλαβα αυτην την έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών την κάνουμε οταν υπάρχει ονομα τρίτου ως αγοραστή?

φιλικά Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.