Jump to content



Δίλημμα i5-2320 or FX-8120


kataraman

Recommended Posts

Αυριο πρωτα ο θεος ξεκιναει το στησιμο...τελικα διαλεξα το AMD Project με μητρικη την ASROCK που και παλια ειχα την ιδια εταιρια και ειναι σκηλια και την εμπιστευομαι!!!Overcloking δεν νομιζω να κανω αλοστε εγω το Pc το εχω για νορμαλ καθημερινη χρηση το μονο ζορι θα ειναι κανενα παιχνιδακι που και που...Το επομενο βημα ειναι να βαλω κανενα OCZ agility 3 60GB για λειτουργικο και εχω 3 500αριδες στην ακρη και μετα μια καλητερη καρτα γραφικων αν και δεν καιγομαι τοσο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για οποιαδηποτε βοηθεια...Αν και ιντελακιας τελικα κατεληξα με AMD αυτο δεν το περιμενα ποτε μου αχαχχαχααχ

φιλε μου επειδη και εγω το ψηνω να παω σε bd μολις το δοκιμασεις το συστημα πες μας εντυπωσεις για να δω και εγω τι θα κανω μιας και το sandy ξεφευγει σαν προυπολογισμος...Επισης με τι μνημες θα το βαλεις το συστημα??

Link to comment
Share on other sites

O BD θελει γρηγορες μνημες γυρω στα 1866 και παραπανω..

1866mhz είναι το μέγιστο που παίρνει... (σύμφωνα με τον ενσωματομένο controller στην cpu)

πληροφοριακά φίλε εγώ με τον 8120 έχω μείνει πανευτυχής και με μια απλή αλλαγή του cpu ratio στο Bios ο επεξεργαστής παίζει από το 1.4ghz (idle mode) έως τα 4ghz (default ghz του turbo boost) και οι επιδόσεις αυξάνονται πολύ σε σύγκριση με το 3.1ghz που συγχρονίζει κανονικά. Για παραπάνω πρέπει να το ψάξω λίγο παραπάνω (4.5 και 5 που λένε τα παιδιά, αλλά να σου πω δεν θέλω κιόλας)

To μόνο που θες είναι μια καλή ψύκτρα γτ η default Που έχει και θορυβώδης είναι αλλά και μη αποτελεσματική. όχι ότι ψήνεται η cpu αλλά με την ψύκτρα της υπογραφής είδα 10 βαθμούς διαφορά θερμοκρασίας.

αντε με γειά!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλαρακι για τις πληροφοριες οντως χτες που ηθρε το CPU και το ανοιξα δεν μου γεμησε το ματι η ψυκτρα αλλα ενταξει εργοστασιακη ειναι οποτε θα κοιταξω να βαλω κατι καλυτερο γιατι την φασαρια δεν την μπορω καθολου!!!Σημερα αναμενω και την μητρικη και ξεκιναει το στησιμο...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION] Ανετα παει στα 2133ΜΗΖ απλως θεωρειται ΟC.. σαν τους P II στα 1600ΜΗΖ ενα πραγμα...

Τα 8 htreads θελουν οσο το δυνατον μεγαλο Bw...

A φτιαξ τε και τις τασεις στο ΒΙΟS να πεσουν οι θερμοκρ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το PC στηθηκε ολα πηγαινουν τελεια και γρηγορα...το μονο κακο ειναι οτι το ανεμηστηρακι του CPU ειναι παρα πολυ σπαστικο οταν γκαζωνει ξεσηκωνει τον τοπο!!!Ακομα ολα ειναι default Και δεν εχω πειραξει τιποτα...η μητρικη εχει ενα καρο ρυθμησεις και πρεπει να την ψαξω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το PC στηθηκε ολα πηγαινουν τελεια και γρηγορα...το μονο κακο ειναι οτι το ανεμηστηρακι του CPU ειναι παρα πολυ σπαστικο οταν γκαζωνει ξεσηκωνει τον τοπο!!!Ακομα ολα ειναι default Και δεν εχω πειραξει τιποτα...η μητρικη εχει ενα καρο ρυθμησεις και πρεπει να την ψαξω λιγο.

απορια..στη μητρικη ειχε γινει το update για τους bd η εβαλες αλλη cpu για να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το PC στηθηκε ολα πηγαινουν τελεια και γρηγορα...το μονο κακο ειναι οτι το ανεμηστηρακι του CPU ειναι παρα πολυ σπαστικο οταν γκαζωνει ξεσηκωνει τον τοπο!!!Ακομα ολα ειναι default Και δεν εχω πειραξει τιποτα...η μητρικη εχει ενα καρο ρυθμησεις και πρεπει να την ψαξω λιγο.

Είναι το μικρό ψυκτράκι που φοράνει τα 95wατα έτσι ??? Χωρίς Heatpipes δηλαδή !

Υπάρχει περίπτωση να μου μείνει ένα μαμά coolerάκι από 125watto μετά την κυριακή , αν θες να σου το δώσω στείλε pm !

Εχεις ενεργοποιημένο το qool n quiet, το C1E και το quiet cpu-fan ???

Στο Quiet Fan έχει επιλογή για performance, silent, optimal ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ μέχρι να παρω το κουλεράκι της υπογραφής είχα βάλει στο βιος να ανεβάζειστροφές όταν ξεπέρναγε ένα συγκεκριμένο αριθμό θερμοκρασίας (αν θυμάμαι είχα βάλει 50-55 βαθμούς). οπότε ακουγόταν όταν έπαιζα κανα παιχνίδι, αλλά είχα και τον ήχο από το παιχνίδι κ δεν ακουγόταν...

προτίνω να δεις ο adpanos αν θα σε βοηθήσει η δώσε όποτε μπορείς 50-70 euro να πάρεις ένα beast ψύκτρα όπως εγώ και να βρεις την υγειά σου...υπάρχει και η λύση της υδρόψυξης, πιο ακριβή αλλά ακόμα καλύτερη...

καλοδούλευτο...

Link to comment
Share on other sites

απορια..στη μητρικη ειχε γινει το update για τους bd η εβαλες αλλη cpu για να το κανεις?

Με την μια τον εβαλα και επεξε φοραει εκδοση 1.50 η μητρικη και μωλις το εστησα ολα με το καλο και επεξε το εκανα και update το BIOS σε 1.60

Link to comment
Share on other sites

mobo-cpu_and_cooler_installed.jpg

Αυτη την ψηκτρα φοραει τωρα το CPU μου και ειναι φασαριοζα ΤΕΡΜΑ...σηκωνει 6500rpm δηλαδη ελεος!!!Το Cool and Quiet ειναι Full ON μονο αυτη την επιλογη δινει δυστηχως δεν εχει καποιες αλλες επιλογες το μονο που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που λεει ο tavliban να βαλεις μετα απο πια θερμοκρασια θες να γκαζωνει το ανεμηστηρακι και μεχρι ποσο να γκαζωνει!!!

Ποσο πρεπει να ειναι η θερμοκρασια σε IDLE και ποσο σε LOAD???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.