Jump to content



Δίλημμα i5-2320 or FX-8120


kataraman

Recommended Posts

Το βαζω ετσι οπως λες και μετα μου ανεβαζει 55 βαθμους και δουλευει το ανεμηστηρακι τερμα για να κρυωσει τον επεξεργαστη....κανει λες και δουλευει ο επεξεργαστης συνεχεια η σαν να μην ψυχει καθολου η ψυκτρα!!!!Πολυ παπατζα πρεπει να ειναι η stock ψυκτρα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

ναι φίλε η ψύκτρα του με είχε απογοητεύσει που την έβαλα...και θυμάμαι έλεγα κάτσε να περάσει λιγος καιρός να συνέλθουμε οικονομικά αλλά δεν άντεξα...

μέχρι να παρεις καινούργια (αν πάρεις), δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις στην asrock αυτό, αλλά μπορείς να απενεργοποιήσεις τα modules από το Bios (ώστε να λειτουργεί λιγότερο η cpu και να μην θερμαίνεται) και από 8core να τον κάνεις 6core, 4core ή και 2core. Έτσι κάνω εγώ αν θέλω να τον κρατήσω ανοικτό όταν κατεβάζει κάνα torrent ή αν δεν έχω σκοπό να παίξω κάνα παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Με το προγραμμα της Asrock extreme tuner καταφερα να ηρεμησω το ανεμηστηρακι ΑΛΛΑ αυτο το προγραμα οταν δουλευει κατεβαζει την δυναμη του επεξεργαστη και την ανεβαζει οταν χρειαστει το θεμα ειναι οτι αμα βλεπεις κανενα βιντεακι η κανεις καμια δουλεια ανεβοκατεβαινει η δυναμη του με αποτελεσμα να κανει κοληματα το Pc γιατι μπερδευεται και ειναι τερμα σπαστικο!!!Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δηλαδη....

P.S για αυτους που ψαχνοντε με τον ηχο γενικος στο PC οπως και εγω η καρτα ηχου η ενσωματομενη της μητρικης ειναι ΤΕΡΜΑ μαπα η προενισχυση ειναι ανυπαρκτη....Παλι καλα που εχω την Audigy 4 γκαζωνει αυτη ασχημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπα οπα .......!

Το COOL n QUIET είναι ένα δυναμικό πρόγραμμα διαχείρισης της συχνότητας και της τάσης του επεξεργαστή σε συνάρτηση με το έργο που έχει να επιτελέσει !

Όταν ο επεξεργαστής "κάθεται" η συχνότητά του κατεβαίνει χαμηλά, το ίδιο και η κατανάλωσή του άρα και η θερμοκρασία που αναπτύσσει!

Όταν ο επεξεργαστής παράγει έργο, "στρεσάρεται", τότε ανεβάζει συχνότητα και τάση στην ονομαστική !

Το COOLnQIET επεμβαίνει σε κάθε πυρήνα ξεχωριστά ανάλογα το ποιος πυρήνας στρεσάρεται και ποιος όχι ! Έτσι σε ΟΛΟΥΣ τους σύγχρονους επεξεργαστές κρατάμε χαμηλή κατανάλωση σε καθημερινή χρήση κ.λ.π. Η Intel έχει και αυτή κάτι παρόμοιο στην δική της πλατφόρμα.

Το CoolnQuiet ΔΕΝ προκαλεί μείωση της απόδοσης του επεξεργαστή μιας και το σύστημα αντιλαμβάνεται ακαριαία την ζήτηση ισχύος και προσαρμόζεται ταχύτατα στις απαιτήσεις . Οπότε το ιδανικό ακόμα και όταν κλοκάρουμε είναι να έχουμε ενεργό το coolnquiet και να πετύχουμε με το CnQ να δουλεύει σταθερό overclock.

Εκμεταλλευόμενοι τώρα εμείς την όλη συμπεριφορά του επεξεργαστή με το CoolnQuiet ενεργό ενεργοποιούμε και το Quiet Fan από το bios της μητρικής !

Το Quiet-Fan ανάλογα την θερμοκρασία που αναπτύσει ο επεξεργαστής την συγκεκριμένη χρονική στιγμή ρυθμίζει τον ανεμιστήρα στις ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ δυνατές στροφές ώστε η θερμοκρασία του επεξεργαστή να μένει εντός προδιαγραφών και ταυτόχρονα να μειωθεί ο παραγώμενος θόρυβος όσο περισσότερο γίνεται !!!

Το Quiet Fan ανάλογα το BIOS της μητρικής σου δίνει επιλογές λειτουργίας του !

Σε πολλές ASUS θα σε ρωτάει πως θέλεις να λειτουργείς τον ανεμιστήρα !

a) performance

B) optimal

c) silent

Σε άλλες μητρικές σου ζητάει να θέσεις τις Min στροφές που θα μπορεί να πάρει ο ανεμιστήρας σε ποσοστό % !!

Επίσης σε άλλες μητρικές σου ζητάει να θέσεις τις Min στροφές που θα μπορεί να πάρει ο ανεμιστήρας σε ποσοστό %, αλλά να θέσεις και την MAX επιτρεπτή θερμοκρασία για το CPU !

Εστω λοιπόν πως εγώ επάνω στην μητρική μου έχω έναν AMD PHENOM II X6 1100T με τον μαμά ανεμιστήρα.

Από την AMD ξέρω πως η θερμοκρασία του επεξεργαστή ΔΕΝ πρέπει να ξεπερνάει τους 63C !

Θα πάω λοιπόν στο Bios της GIGABYTE μου και θα θέσω:

1) Cool n Quiet --> ενεργό

2) C1E ενεργό --> ενεργό

3) QUIET FAN --> ενεργό

4) Μιn ποσοστό λειτουργίας του ανεμιστήρα --> 20%

5) Max θερμοκρασία CPU --> 60C ή για ποιο ασφάλεια 55C

Έτσι θα είχα ένα σύστημα που θα κατανάλωνε λίγο , ειδικά σε Idle , θα είχα όσο το δυνατόν χαμηλότερο θόρυβο με τον συγκεκριμένο συνδυασμό ΨΥΚΤΡΑΣ, ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΉ, ΚΟΥΤΙΟΎ (αερισμού κουτιού), και θερμοκρασίες επεξεργαστή εντός ορίων !

********** Το TURBO UCC της ASROCK το έχω δουλέψει για να ξεκλειδώσω τους X4 σε X6 !!!! Πρόσεχε γιατί από μόνο του δίνει πολύ υψηλή τάση στο CPU με αποτέλεσμα πολύ υψηλές καταναλώσεις και θερμοκρασίες !

Στον δικό μου 960T 3Ghz που ξεκλείδωτος σε X6 στα 3,9Ghz δουλεύει με 1,39V σταθερά, το Turbo UCC έδινε 1,52V για να τον τρέξει στα 3,2Ghz σαν Χ6 ......................

Επίσης να ξέρεις πως οι FX έχουν αρκετά υψηλή τάση από την μαμά τους και μπορείς άνετα να δοκιμάσεις να την χαμηλώσεις χωρίς να έχουν πρόβλημα με την σταθερότητα. Ετσι καταφέρνεις να έχεις και χαμηλότερη θερμοκρασία/ κατανάλωση.

Ξεκίνα λοιπόν ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩΝΤΑΣ το TURBO UCC και μετά ξεκίνα τις ρυθμίσεις όπως αυτές που σου δείχνω παραπάνω !!!

Η αυξομείωση της συχνότητας του επεξεργαστή σε συνάρτηση με το φορτίο του ΔΕΝ προκαλεί κολλήματα. Κολλήματα θα έχεις αν με το UCC έχουν κλοκαριστεί και οι μνήμες πάνω από τα όρια ή η PCI-E .................και δημιουργείται μια αστάθεια από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ολα στο default ειναι απλα παρατηρησα οτι το προγραμα της ASROCK ειναι λιγο παπατζα και μωλις το δουλευεις τοτε αρχιζει τα περιεργα κοληματα το pc...δεν ξερω πως αλλα γυρνοντας ολα DEFAULT στο BIOS το Pc εγινε αθορυβο και μονο οταν ζορισεις τον επεξεργαστη γκαζωνει το ανεμηστηρακι αναλογα με το φορτιο!!!

Ποση θερμοκρασια πρεπει να εχει IDLE???Εχω ανοιξει 5 διαφορετικα προγραματα για θερμοκρασιες 5 διαφορετικες ενδειξεις βγαζει δηλαδη ελεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα στο default ειναι απλα παρατηρησα οτι το προγραμα της ASROCK ειναι λιγο παπατζα και μωλις το δουλευεις τοτε αρχιζει τα περιεργα κοληματα το pc...δεν ξερω πως αλλα γυρνοντας ολα DEFAULT στο BIOS το Pc εγινε αθορυβο και μονο οταν ζορισεις τον επεξεργαστη γκαζωνει το ανεμηστηρακι αναλογα με το φορτιο!!!

Ποση θερμοκρασια πρεπει να εχει IDLE???Εχω ανοιξει 5 διαφορετικα προγραματα για θερμοκρασιες 5 διαφορετικες ενδειξεις βγαζει δηλαδη ελεος!!!

Η θερμοκρασία είτε σε LOAD είτε σε IDLE δεν πρέπει να ξεπερνά τους 61C σύμφωνα με την AMD .

Δεν νομίζω πάντως να έχεις τόσο υψηλή θερμοκρασία .... ειδικά σε idle πρέπει να είναι πολύ ποιο κάτω.

AMD Processors for Desktops: AMD Phenom

Σε όλα σχεδόν τα προγράμματα θερμοκρασία θα διαβάζεις 2 διαφορετικές θεμροκρασίες !

Η μια που θα είναι θερμοκρασία πυρήνα και η άλλη σένσορα.

Αν θες κοίτα και από το AMD OVERDRIVE της θερμοκρασίες όπως και οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση θες !!!

Το καταβάζεις από :

http://sites.amd.com/us/game/downloads/amd-overdrive/pages/overview.aspx

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω υπάρχει το hotfix για τα WIN 7 για να παίζει ποιο ομαλά ο Bulldozer σου. Στην ουσία σου φέρνει ένα κέρδος της τάξης του 5% σε προγράμματα που δεν χρησιμοποιούν όλους τους πυρήνες, με το μεγαλύτερο σε αυτά που τρέχουν έως 4εις !

Περνάς πρώτα αυτό:

An update is available for computers that have an AMD FX, an AMD Opteron 4200, or an AMD Opteron 6200 series processor installed and that are running Windows 7 or Windows Server 2008 R2

και μετά περνάς αυτό:

An update that selectively disables the Core Parking feature in Windows 7 or in Windows Server 2008 R2 is available

Link to comment
Share on other sites

Αλανια τι προτινετε για ψυκτρα ΗΡΕΜΗ για τον FX-8120 και να μην μας φυγει μια περιουσια...???Αμα ειναι να δωσω ενα καρο λευτα προτιμω να τα ριξω στον SSD να δω και διαφορα στο bootαρισμα και γενικος στις επιδωσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

60κάτι έδωσα εγώ για αυτήν της υπογραφής η οποία όντως είναι ήσυχη, έχει και ποτενσίομετρο...κρατάει την cpu στα 35-50 ότι διάολο και να κάνω...και έχω τις στροφές στο μισό περίπου

CoolerMaster V8 | Skroutz.gr

αλλά παίζουν και άλλες όπως αυτή παρακάτω...αν κάποιος άλλος έχει να προτίνει κάποια άλλη δες και τις προτάσεις τους και κρίνε.

Xigmatek Aegir SD128264 Heatpipe Cooler 120mm (Intel 775, 1156, 1366 & AMD AM2/AM3) - Ψύκτρες - plaisio.gr

αν θες και φτηνή υδρόψυξη

Corsair Hydro Series H60 High Performance Liquid CPU Cooler | Skroutz.gr

EDIT: τώρα είδα και την πρόταση του ponaei8anasi...μια χαρά είναι και αυτή, φτηνή...

Link to comment
Share on other sites

Nα ξερεις οτι την Α50 στην προτεινω να την παρεις με την προυποθεση οτι θα βγαλεις το μαμα ανεμηστηρακι και θα παρεις 2 αλλα για να εχεις μια πολυ καλη φτηνη λυση αλλα και αθορυβη...

Link to comment
Share on other sites

Να μια καλη και φτηνη προταση απο επωνημη εταιρια της Corsair....

Tavliban να σου πω την αληθεια εδωσες 60 κατι για αεροψηξη γιατι δεν εδωσες 70 να παρεις υδροψυξη???η διαφορα δεν ειναι τεραστια μπορω να πω σε χρηματα...

Link to comment
Share on other sites

προτίμησα απλά την σιγουριά του ΑΕΡΑ...

υγρά και ηλεκτρικό εμένα με φοβίζουν οπότε είπα άσε να είμαι σίγουρος μην έχουμε καμιά διαροή κ γίνει παρανάλωμα το pc... :p

τα νερά και τα άζωτα τα αφήνω στους πιο extreme...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ψάχνει για TOP ψήκτρα με ταυτόχρονα καλό συντελεστή απόδοσης τιμής, δεν υπάρχει καλύτερη από τις δυο παρακάτω:

SCYTHE MUGEN II 2100 REV.B (40€)

SCYTHE SCMG-2100 MUGEN 2 REV.B - - E-SHOP.GR

http://www.scythe-usa.com/product/cpu/051/scmg2100-detail.html

SCYTHE SCMG-3100 MUGEN 3 REV.B CPU COOLER (42€)

pc1

http://www.scythe-usa.com/product/cpu/118/images/ScytheUSA-ProductsCPUCoolerMUGEN3.html

Κατα την γνώμη μου η 2100 πρέπει να είναι ελάχιστα καλύτερη σε χαμηλές στροφές ανεμιστήρων ή και με πολλούς ανεμιστήρες, από την 3100.

Η 3100, που είναι η αντικαταστάτρια της 2100, στα Ελληνικά reviews φιγουράρει στις πρώτες θέσεις μαζί με αερόψυκτρες και υδρόψυκτρες των 70+€ ......

Κοίτα παρακάτω:

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/cpu-cooler-review-database-89014.html

Για φτηνή με καλύτερο ανεμιστήρα από την A50

DEEPCOOL ICE WIND FS (24,5€)

DEEPCOOL ICE WIND FS - - E-SHOP.GR

Η A50 έχει ανεμιστήρα σταθερών στροφών, ενώ η ICE WIND FS μεταβαλλόμενων !

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτην Scythe NINJA CPU Cooler στην ακρη που προφανος δεν τεριαζει...την ειχα για χρονια πανω σε Socker 775 Intel και ηταν τερμα αθορυβη και παρα πολυ αποτελεσματικη!!!Ωραια και η SCYTHE....

Και τωρα ειμαι σε διλημμα παλι....Corsair A50 η DEEPCOOL ICE WIND FS???Ειναι στα ιδια λευτα...

Link to comment
Share on other sites

το κακο της Corsair ειναι οτι δεν εχει PWM fan(4pin) που σημαινει οτι η μητρικη δεν θα μπορει να διαχειριζεται τον ανεμηστηρα ενω η Deepcool εχει εκει κολαω τωρα γμτ...Οσο για το 2ο ανεμηστηρακι δεν εχεις αδικο ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις και αμα εχει και σωστη ροη αερα το κουτι τοτε εχεις ενα παρα πολυ δροσερο κουτι και γενικος συστημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην σε απασχολει το 3πιν μιας και με το προγραμμα το speedfan μπορεις να ρυθμισεις οποιον ανεμιστηρα θες στις στροφες που θες και αμα βαριεσαι να το αλλαζεις συνεχεια του φτιαχνεις ένα προγραμμα από ποιες στροφες και μετα να ανεβαινουν οι στροφες..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.