Jump to content



Δίλημμα i5-2320 or FX-8120


kataraman

Recommended Posts

Θελω να κανω μια αναβαθμηση στο PC μου και ψαχνομαι για μητρικη επεξεργαστη και μνημη....Τα 2 συστηματα που σκευτομαι ειναι :

Intel Version

GIGABYTE Motherboard Z68AP-D3

KINGSTON KHX1600C9AD3B1/4G HyperX Blu DDR3 1600MHz

INTEL CPU Core i5-2320, BX80623I52320

OR

AMD Version

GIGABYTE Motherboard 970A-UD3

KINGSTON KHX1600C9AD3B1/4G HyperX Blu DDR3 1600MHz

AMD CPU FX-8120, FD8120FRGUBOX

Η καρτα γραφικων που ηδη εχω ειναι ASUS Formula 5750 1GB,ανακαθεν ειμουν Intelακιας αλλα σκευτομαι να δοκιμασω και AMD...Ποιο απο τα 2 συστηματα ειναι καλυτερο για περιστασιακο Gaming χωρις να εχω κοληματα και να σπαζομαι και για αναπαραγωγη 1080 video στην 27αρα οθονη της LG που εχω???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Σε συμφερει τωρα που μιλαμε πριν συμβουν τρομερες αλλαγες ο ι5.

Αλλα γενικα ετσι ξερα με τις μητρικες που εχεις βαλει ο αμδ μερια

μοιαζει πιο gaming και παραμετροποιησιμος.

Eχω την εντυπωση πως καθαρα συγκρινοντας αυτους τους δυο μαλλον πας προς amd

γιατι κοιτας και λιγο πιο μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια αναβαθμηση στο PC μου και ψαχνομαι για μητρικη επεξεργαστη και μνημη....Τα 2 συστηματα που σκευτομαι ειναι :

Intel Version

GIGABYTE Motherboard Z68AP-D3

KINGSTON KHX1600C9AD3B1/4G HyperX Blu DDR3 1600MHz

INTEL CPU Core i5-2320, BX80623I52320

OR

AMD Version

GIGABYTE Motherboard 970A-UD3

KINGSTON KHX1600C9AD3B1/4G HyperX Blu DDR3 1600MHz

AMD CPU FX-8120, FD8120FRGUBOX

Η καρτα γραφικων που ηδη εχω ειναι ASUS Formula 5750 1GB,ανακαθεν ειμουν Intelακιας αλλα σκευτομαι να δοκιμασω και AMD...Ποιο απο τα 2 συστηματα ειναι καλυτερο για περιστασιακο Gaming χωρις να εχω κοληματα και να σπαζομαι και για αναπαραγωγη 1080 video στην 27αρα οθονη της LG που εχω???

Για την δουλεια που τους θες και οι 2 είναι άψογοι,αλλα δεν σε συμφέρουν σαν λόγος απόδοσης προς τιμή. Κινήσου προς i5 2500k,καλύτερος και απο τους 2 προαναφερθέντες plus unlocked multiplier.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια αναβαθμηση στο PC μου και ψαχνομαι για μητρικη επεξεργαστη και μνημη....Τα 2 συστηματα που σκευτομαι ειναι :

Intel Version

GIGABYTE Motherboard Z68AP-D3

KINGSTON KHX1600C9AD3B1/4G HyperX Blu DDR3 1600MHz

INTEL CPU Core i5-2320, BX80623I52320

OR

AMD Version

GIGABYTE Motherboard 970A-UD3

KINGSTON KHX1600C9AD3B1/4G HyperX Blu DDR3 1600MHz

AMD CPU FX-8120, FD8120FRGUBOX

Η καρτα γραφικων που ηδη εχω ειναι ASUS Formula 5750 1GB,ανακαθεν ειμουν Intelακιας αλλα σκευτομαι να δοκιμασω και AMD...Ποιο απο τα 2 συστηματα ειναι καλυτερο για περιστασιακο Gaming χωρις να εχω κοληματα και να σπαζομαι και για αναπαραγωγη 1080 video στην 27αρα οθονη της LG που εχω???

O FX-8120 σε συμφέρει γιατί είναι πλήρως ξεκλείδωτος και κλοκάρεται πανεύκολα με μια καλή ψήκτρα από 4,5Ghz έως 5Ghz ανάλογα το κομμάτι, ενώ πλέον έχει και καλύτερη τιμή 165€ περίπου από 200€ που το είχαν πριν λίγες ημέρες!

Στην ουσία ο 8120 είναι το ίδιο πράγμα με τον 8150 !

Η AM3+ πλατφόρμα συμφέρει γιατί με κόστος μητρικής κάτω από 100€, 85€ για την ακρίβεια, βρίσκεις μητρικές διαμάντια που δίνουν ικανοποιητικά lanes σύνδεσης των PCI-E για crossfire 2x 8 lanes (καμιά από αυτές που έχεις στο νού σου δεν δίνει), ενώ ταυτόχρονα είναι πλήρως εξοπλισμένες με e-sata III, 6X SATAIII, 4X USBIII κ.λ.π. ......

Μια τέτοια AM3+ μητρική που σου δίνει ότι οι 1155 μητρικές των 130€ είναι η παρακάτω την οποία την έχω δοκιμάσει σε πολλά συστήματα και είναι διαμάντι ! Φοράει και EUFI bios !!!

ASROCK 970 EXTREME 4 (2Χ8 Lanes για crossfire/SLI + 1x4 pci-e (1x16) για physX, e-sata, 5x sata III, 4X USBIII, 2 x IEEE 1394, CMOS Switch, EUFI bios, Digi Power, THX TruStudio, Coaxial SPDIF Out & Optical SPDIF Out κ.λ.π. 86€)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25291&cat=3⊂=374&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=970%20Extreme4

Η κάρτα 5750 που έχεις είναι αυτή που θα τερματίζει στα παιχνίδια , ενώ οι επεξεργαστές όποιον και αν πάριες θα παίζουν αεράτα κάτω από το 50% ...!

Αν μπορείς ρίξει και 8GB 1600Mhz μνήμες από τώρα στο σύστημα που είναι φτηνές .........!

Link to comment
Share on other sites

Αρα ολα δειχνουν να γερνουν προς AMD μερια...Η μητρικη η ASROCK ειναι οντως αστερι και σκευτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω αυτην μιας και εχει τα παντα ολα απο αυτα που θελω(SATA3,USB 3.0,E-SATA) που ειναι τα ποιο βασικα για εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την δουλεια που τους θες και οι 2 είναι άψογοι,αλλα δεν σε συμφέρουν σαν λόγος απόδοσης προς τιμή. Κινήσου προς i5 2500k,καλύτερος και απο τους 2 προαναφερθέντες plus unlocked multiplier.

Μπορείς πάντα να περιμένεις να βγουν οι ivy bridge και το Z77 και μετά να αποφασίσεις.Χαμηλότερη κατανάλωση και λίγο μεγαλύτερη απόδοση.

Αν το βιάζεσαι ίσως να θες να δεις και αυτό που είπε ο Malibu για i5 2500k

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι οριακα σε λευτα δεν παιζει ευρω παραπανω γιαυτο δεν ψαχνομαι για αλου και ζηταω γνωμες για αυτα τα 2 σετακια που πιστευω ειναι υπεραρκετα αν σκεφτει κανεις οτι θα παιξω κανενα game μια φορα το μηνα και αυτο θα ειναι κανενα Grand Theft Auto,Counter Strike,Resident Evil,Manhunt,Medal of Honor,Hitman...

Link to comment
Share on other sites

gta φιλε παιζω και τα χω παντα στο σκληρο μου ολα. Μανιακος απλα.

Δυστυχως ειναι θεμα εταιρειας αν θα τα κανει να τρεχουν σωστα ή οχι.

Βλεπε gta4 1.0.4 vs 1.0.7.

Τσιμπα το Amd και δεν ξανασχολεισαι για καιρο με το τι φορας μονο σκουπα τελικο εξατμιση και θερμοκρασιες θα σε νοιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

To μονο που θα αλαξει τελικα στην συνθεση της AMD ειναι η μητρικη η οποια τελικα θα ειναι η ASROCK 970 EXTREME 4 που ειπε ποιο πανω ο adpanos η οποια τα σπαει η μητρικη για τα λευτα της!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλές αγορές !!!

Επόμενη αγορά σου προγραμμάτισε να είναι καμιά καλύτερη καρτούλα ώστε να εκμεταλλευτείς και το νέο σύστημα ή ψάξε να κάνεις CROSSFIRE με καμιά μεταχειρισμένη 5750 !

Ποιο μετά SSD ..............

Καλές αγορές !

Link to comment
Share on other sites

Καλές αγορές !!!

Επόμενη αγορά σου προγραμμάτισε να είναι καμιά καλύτερη καρτούλα ώστε να εκμεταλλευτείς και το νέο σύστημα ή ψάξε να κάνεις CROSSFIRE με καμιά μεταχειρισμένη 5750 !

Ποιο μετά SSD ..............

Καλές αγορές !

SSD πρωτα εαν θες να πεταει το pc ;)

Link to comment
Share on other sites

To μονο που θα αλαξει τελικα στην συνθεση της AMD ειναι η μητρικη η οποια τελικα θα ειναι η ASROCK 970 EXTREME 4 που ειπε ποιο πανω ο adpanos η οποια τα σπαει η μητρικη για τα λευτα της!!!

Από κλοκαρισμα πως τα πηγαινει η συγκεκριμενη μητρικη????Ξερει κανεις?????

Link to comment
Share on other sites

Από κλοκαρισμα πως τα πηγαινει η συγκεκριμενη μητρικη????Ξερει κανεις?????

Σε PHENOM 960T κάνει ακριβώς ότι και μια GIGABYTE 990FX UD3 με την οποία τον δοκίμασα ξεκλείδωτο !

Πιστεύω επίσης πως ίσως να είναι και λίγο καλύτερα λόγο του Digi Power Control στα ρεύματά της .

Link to comment
Share on other sites

Μπα 80-90 Ε ειναι μην περιμενουμε και πολλα... 4 + 1 τροφοδοσια εχει...... το κακο με τις asrock ειναι οτι δινουν 2 χρονια εγγυηση...

Αληθεια ποιος εχει την αντιπροσωπεια;

Επισης προσεχε λιγο το visionstudio και ρωτα ΑΝ εχουν την επισημη ελληνικη εγγυηση ή ειναι παραεισαγωγη......

Link to comment
Share on other sites

Μπα 80-90 Ε ειναι μην περιμενουμε και πολλα... 4 + 1 τροφοδοσια εχει...... το κακο με τις asrock ειναι οτι δινουν 2 χρονια εγγυηση...

Αληθεια ποιος εχει την αντιπροσωπεια;

Επισης προσεχε λιγο το visionstudio και ρωτα ΑΝ εχουν την επισημη ελληνικη εγγυηση ή ειναι παραεισαγωγη......

Ελληνική εγγύηση έχει ! Εχω αγοράσει 4 τεμάχια και είχα ρωτήσει !!

Οσο για το 4+1 τροφοδοσίας, νομίζεις πως οι άλλες έχουν παραπάνω ??????????

Πάλι 4+1 τροφοδοσία έχουν μόνο που βάζουν διπλά πηνία ............

Από την εμπειρία μου με τις AM2+/AM3/AM3+ μητρικές το αν είναι απλή 4+1 ή 4+1 με διπλά πηνία η τροφοδοσία, δεν παίζει κανένα ρόλο ! Είχα μητρικές που σήκωναν καλύτερο overclock με 4+1 απλό από MSI , από το overclock που σήκωναν οι ψευτο 10-φασικές της ASUS ......... Μ4A88TD, M4A87TD κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Εστω με διπλα πηνια ( και διπλα mosfet ? ) αν ειναι παραλληλα παιζει να περνουν τα μισα ρευματα απο μεσα αρα λιγοτερες θερμοκρασιες... Το θεμα παντα ειναι να ειναι ποιοτικα διοτι με τις λαλακιες της ΑΜD θελουν αρκετα W οι BD αρα θες παντα αρκετο ρευμα.....

Ο 8120 ως χειροτερο chip οσον αφορα τα V καταναλωνει... ( αν και φθηνο )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.