Jump to content



Δίλημμα i5-2320 or FX-8120


kataraman

Recommended Posts

Εχω αυτην Scythe NINJA CPU Cooler στην ακρη που προφανος δεν τεριαζει...την ειχα για χρονια πανω σε Socker 775 Intel και ηταν τερμα αθορυβη και παρα πολυ αποτελεσματικη!!!Ωραια και η SCYTHE....

Και τωρα ειμαι σε διλημμα παλι....Corsair A50 η DEEPCOOL ICE WIND FS???Ειναι στα ιδια λευτα...

Mια χαρά μπαίνει αυτή η ψύκτρα σε AM3+ socket !!!!

Η βάση για τα AM2/ AM2+/ AM3/AM3+/FM1 είναι ίδια οπότε μπορούν και κουμπώνουν οι ίδιες ψύκτρες !!! Η ψύκτρα που δείχνεις μπαίνει σε AM2 (socket 940) socket όπως λέει στην περιγραφή άρα και σε AM3+ !!! Βάλε λοιπόν αυτήν που έχεις για αρχή !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

ρε πάνο είσαι σίγουρος? δεν λέει το Site ξεκάθαρα am2

λέει αυτά

AMD Socket940 Proessor

Dual-Core AMD Opteron™ Processor

AMD Opteron™ Processor

AMD Socket939 Proessor

AMD Athlon™ 64 Processor

AMD Athlon™ 64 FX Processor

AMD Athlon™ 64 X2 Dual-Core Processor

AMD Socket754 Proessor

AMD Athlon™ 64 Proessor

AMD Sempron™ Processor

ποιο από όλα είναι το am2??? για να επιβεβαιωθεί ο φίλος μας πιο πολύ ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites

ρε πάνο είσαι σίγουρος? δεν λέει το Site ξεκάθαρα am2

λέει αυτά

AMD Socket940 Proessor

Dual-Core AMD Opteron™ Processor

AMD Opteron™ Processor

AMD Socket939 Proessor

AMD Athlon™ 64 Processor

AMD Athlon™ 64 FX Processor

AMD Athlon™ 64 X2 Dual-Core Processor

AMD Socket754 Proessor

AMD Athlon™ 64 Proessor

AMD Sempron™ Processor

ποιο από όλα είναι το am2??? για να επιβεβαιωθεί ο φίλος μας πιο πολύ ρωτάω..

To σοψκετ 940 είναι το AM2 !

Το AM2+ είναι ένα AM2 με μεγαλύτερη συχνότητα του HT ! Αρα 940 και αυτό ! Σε αυτή την περίπτωση το chip (northbridge άλλαξε και όχι το socket)

Το AM3 είναι ένα AM2+ για DDR3 μνήμες, άρα 940 και αυτό !!!

Το AM3+ είναι ίδιο με το 940 , μόνο που έχει δυο πινάκια παραπάνω ! Ιδιο και αυτό με το 940 =AM2 σε βασεις στηριξης !!!

Ξέρω πολύ καλά τι λέω ! :dance3::dance3::dance3:

Για αυτό αγαπάμε AMD !~!! Γιατί δεν μας βάζει δεύτερη φορά σε αγορές ! :T::upside::upside::agree:

Πχ. από το παρακάτω εσύ τι καταλαβαίνεις ???

Asus M2N-SLI Deluxe AM2 nForce 570SLI Dual PCI-E x16 Dual Giga LAN +8ch.audio Firewire ATX Socket 940 AM2 Motherboard

ή

GIGABYTE MA770-UD3 AMD Socket 940 AM2 or AM3

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον AMDάκηδες προτεινω αυτην τη ψυχτρα.. Xigmatek Gaia SD1283 Heatpipe Cooler 120mm (Intel 775, 1156, 1366 & AMD AM2/AM3) - Ψύκτρες - plaisio.gr

Φιλε παρ τη και θα με θυμηθεις...

Εχει TDP με ανοικτη τη πορτα το χειμωνα 200 W με δυο ανεμηστηρακια... Ειναι 4 pin και στις 800 rpm το καλημερα δεν ακουγεται... Μαξ 1400rpm... Με κλειστο το κουτι εχει στις 800rpm 100W P II 1.3V 3.5GHZ στους 50 C ...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2227781

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα στην λυση που προτινε ο astrovasilis απο πανω....Σημερα λογικα θα την στησω το βραδυ που θα γυρησω απο την δουλεια και μονο που σκευτομαι οτι πρεπει να βγαλω την μητρικη ειναι ολοκληρο παλουκι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

40 + 160 200 για 8120+ Ψύχτρα και 90 mobo = 290e

2400k 175e+ 100 μια αξιοπρεπή mobo τα ίδια έρχεται 275e και με την στοκ ψύχτρα ανεβαίνεις και στα 4.

το λέω γιατι κι εγώ ζαχαρώνω τον 8120 .Απο εντυπώσεις τι έχετε να πείτε;

Link to comment
Share on other sites

40 + 160 200 για 8120+ Ψύχτρα και 90 mobo = 290e

2400k 175e+ 100 μια αξιοπρεπή mobo τα ίδια έρχεται 275e και με την στοκ ψύχτρα ανεβαίνεις και στα 4.

το λέω γιατι κι εγώ ζαχαρώνω τον 8120 .Απο εντυπώσεις τι έχετε να πείτε;

Δεν υπάρχει 2400 Κ μόνο απλός.

Επίσης για τον 8120 δεν χρειάζεσαι ψήκτρα των 40€ εκός και αν θες να τον ανεβάσεις πολύ υψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει 2400 Κ μόνο απλός.

Επίσης για τον 8120 δεν χρειάζεσαι ψήκτρα των 40€ εκός και αν θες να τον ανεβάσεις πολύ υψηλά.

ναι το Κ ξέφυγε το ξέρω, είχα στο μυαλό μου τον 2500Κ αλλα οπως και να χει η ψύχτρα του AMD θέλει σίγουρα αλλαγή λόγω θορύβου οπότε αν πάρεις θα δώσεις τουλάχιστον 30 ευρώ για κάτι αξιοπρεπές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για σας παιδιά είμαι παλιός στα PC αλλά νέος στο Forum .

Πρόσφατα αναβάθμισα το PC με FX8120 και Gabyte GA-990XA-UD3 και 2X4GB Corsair Vengeance CL9 1866MHz με 315 € κρίνοντας το ως καλύτερο κόστος προς απόδοση ,και σύντομα θέλω να πάρω την Xigmatek Gaia SD1283 για να ηρεμήσουν τα αυτιά μου λίγο.

Έχοντας σε Default Setting το σύστημα, του έκανα μερικά stress test με LinX/Pime/AIDA64 να ελέγξω την σταθερότητα πριν δοκιμάσω να το πειράξω .

Κατά την διάρκεια των stress test παρατήρησα ότι το CPU κατέβαινε στα 2.8Ghz από 3,1Ghz που είναι ο FX8120 .

Στην συνέχεια απενεργοποίησα το qool n quiet και C1E απο το BIOS αλλά δεν άλλαξε συμπεριφορά το CPU .

Μέτα ενεργοποίησα το qool n quiet και C1E και απενεργοποίησα το AMD APM master και το CPU δεν έριχνε πλέων τα Mhz κατά την διάρκεια των stress test αλλά ανέβαζε αργά και σταθερά θερμοκρασία μέχρι που έφτανε 90° και φυσικά κολλούσε όλο το σύστημα .

Δεν ξέρω αν και εσείς το παρατηρήσατε αυτό ? αν ναι γράψτε κάτι .

Αν μπορεί κάποιος που έχει Xigmatek Gaia SD1283 και FX8120 να απενεργοποιήσει AMD APM master και να μου δώσει θερμοκρασίες και O/C πριν την αγοράσω .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.