Jump to content



μεγάλες χρεώσεις στο ίντερνετ


kots

Recommended Posts

στο γραφείο ενός φίλου μου, εδώ και 2 μήνες του ήρθε τεράστιος λογαριασμός ίντερνετ.

γύρω στο 500% πάνω από το συνηθισμένο.

αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι έχει μπει κάποιος dialer μέσα.

γνωρίζετε κανα πρόγραμμα που ψάχνει για dialers; επίσης υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι χειροκίνητα για να ελέγξω αν όλα είναι οκ;

στο γραφείο, υπάρχει δίκτυο, ρουτερ για να μπαίνουν στο ίντερνετ... δεν ξέρω αν χρειάζετε καμιά άλλη πληροφορία.

καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Dialer μέσα από δίκτυο, το βλέπω δύσκολο να παίζει....

Με isdn γραμμή είναι προφανώς, ε?

Θεωρητικά η γραμμή τους προηγούμενους μήνες έκλεινε όταν δεν δούλευε κανείς και ο λογαριασμός δείχνει σαν να είναι ανοιχτή 24x7 ?

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως πρώτα θα πρέπει να δείτε τον αναλυτικό λογαριασμό του ΟΤΕ. Αυτός είναι αν θυμάμε καλά η δευτερη σελίδα του λογαριασμού. Στην ενότητα 1,1 (Κλήσεις: Τηλεφ. κίνηση- Χρήσης (ημερομηνια) )του λογαριασμού και πιθανόν στο 1,1,4 (Προς ΪΝΤΕΡΝΕΤ) . Εκεί θα δείτε το ακριβές ποσό πυ έχετε σπαταλήσει για το ιντερνετ. Τώρα για να τσεκάρετε καποιο dialer ή οτιδήποτε άλλο τρέξε το spybot search & destroy, και το adware. To πρώτο θα το βρεις εδώ http://www.safer-networking.org/en/index.html και το δευτερο εδώ http://www.lavasoft.de/ Ελπίζω να βοήθησα αν και μόλις ξύπνησα και δεν έχω φτιάξει τον καφέ μου ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω router είναι σχεδόν απίθανο να περάσει dialer. Ή αυτό που λέει ο RootX ή το router-άκι να προσπαθούσε ανεπιτυχώς να σηκώσει δεύτερο κανάλι στο netmod...

Δες τις κλήσεις και ζήτα από τον provider σου αναλυτική κατάσταση των κλήσεων σου προς αυτόν, εκεί θα φανεί τι ακριβώς έχει γίνει :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18 [Σήμερα, στις 10:56]

Bαλε το dialer controler ειναι freeware να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

......freeware και ίσως να έχει και κάνα spywere μέσα του ενσωματωμένο.........Τι να λέμε τώρα βρε παιδιά........Δύσκολα προστατεύεται κάποιος σήμερα...... ;)

EDIT : Μεσω ISDN ή Dial up συνδεση πρέπει να έχει γίνει η δουλειά.........Μάλλον(σκέφτομαι τώρα) , κάποιος υπάλληλος δεν έχει και πολύ δουλειά να κάνει και τώρα βρήκε.......... :D

Link to comment
Share on other sites

Δώστε κανένα link να το βρούμε.

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα , όταν πάω να συνδεθώ internet ο αριθμός της forthnet δεν είναι ο κανονικός αλλά μπαίνει άλλος με 0064.... κλπ.

Ευτυχώς το πήρα χαμπάρι.

Διστυχώς αλλάζει κάθε φορά που επανεκινείται ο υπολογιστής.

Δεν μπορώ να το σταματήσω.

Δώστε καμιά λύση εκτός απο format.

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνετε update τα προγραμματάκια προτού τα τρέξετε; Το ad-aware έχει ένα updater σαν το norton περίπου και είναι απαραίτητο για να βρίσκουν τα τελευταία spyware προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις φορματ

ένας σχετικά εύκολος αν και λίγο ''μπακάλικος'' τρόπος είναι να ρίξεις μια ματια στον φάκελο program files kai kata 99% υπάρχει εκεί φάκελος με το όνομα dialers.

Επίσης κοίτα και στον /winnt και /winnt/system32 για αρχεία με όνομα τύπου ''freeXXX'', ''Freeaccess'', ''XXX'' , ''liveXXX'' και τέτοια με εικονίδιο συνήθος γυναικεία μορφή και διέγραψέ τα καθώς και ότι .dll αρχείο βρείς με το ίδιο όνομα. Αν μπορέις δέ με τον registry cleaner κοίτα τη λίστα των προγραμάτων που φορτώνωνται κατα την εκκίνηση και διέγραψε όποια καταχώρηση παρέπεμπε σε αυτά τα προγράμματα. τέλος στον /program files είναι πολυ πιθανό να βρείς και φάκελο με το όνομα internet optimizer μεσα στον οποίο είναι ένα εικονιδιο γκρί smile :) και ένα κόκινο θαυμαστικο. (αυτά συνήθως μου τυχαίνουν εμένα τώρα τελευταία) και απεγκατέστησέ το.

ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επεμβενω αλλα στα βιαστικα που κοιταξα μαλλων προσπαθει να σηκωσει δευτερη γραμμη κοιτα στα εχτρα σεττινγσ αναλογα τα ςινντοςσ και αναλογα βαλε

να θεσ να εχει σηκομενες και τις 2 γραμμες : atb0kss0

και για να σηκωνει την 2η οταν χρειζεται :atb0 μονο αλλιως βγαλε οι αλλο εχει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

Δλδ μπορεί με τα dialers να νομίζεις οτι παίρνεις τον provider sou και αντί αυτού να παίρνεις "κολοπετινίτσα" (ας πούμε...) ???

Ναι...εσυ νομιζεις οτι καλει στο ISP ενω παιρνεις τηλ. σε καμια Καραιβικη, Νησια Φιτζι κλπ κλπ κλπ...

EDIT: Μιας και το θυμηθηκα...αν παμε στον πΟΤΕ και ζητησουμε να βαλουν φραγη για τις κλησεις προς το εξωτερικο...ετσι δεν ειμαστε οκ?

Και λογικα οταν το dialer θα καλει στο εξωτερικο, η συνδεση δεν θα γινεται και θα μας "πεταει" εξω το μοντεμ?

Link to comment
Share on other sites

ναι η καλητερη λυση ειναι αυτη φραγη διεθνων κλησεων ετσι ο ε.π.α.κ

δεν θα καλει στις μπαχαμες

αυτο που σκεφτομαι ειναι αυτος που θα σκεφτει να φιαξει dialer που θα καλει σε 090

ΤΡΟΜΟΣ

τοτε την κατσαμε γιατι τι φραγη θα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.