Jump to content



το PC κάνει reset στα πρώτα δευτερόλεπτα του memtest


jsmith6

Recommended Posts

Στο BIOS έχει ένα section M.B. Intelligent Twiker όπου λέει τα timings που μου έδωσε το CPU-Z, και κάπου μέσα σε μια σειρά από πληροφορίες λέει Normal CPU Vcore: 1.22500V.

Σε ένα άλλο section, το Health, λέει Vcore: 1.220V και DDR18V: 1.888V.

Το βρήκα;

Δοκίμασα και με μνήμες ενός φίλου και πάλυ έβγαλε μπλε οθόνη + reset.

Θα μπορούσε να είναι επειδή η mobo έχει βάλει άλλα timings από αυτά που έχουνε οι μνήμες; Να επιχειρήσω να τα βάλω manually τους αριθμούς που λένε οι μνήμες;

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις τιποτα χειροκινητα, κανε load defaults sto bios και βλεπουμε

Οι ddr2 παιζουν 1.8 volt αλλα μπορει να τις εχει ανεβασει λιγο το bios αυτοματα για να ειναι πιο σταθερο.

Γενικα καλυτερα να ειναι auto και οχι χειροκινητα (το δευτερο ειναι για αυτους που ξερουν πολυ καλα τι να βαλουν αλλα και για Overclocking κτλ)

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν ειναι οι μνημες (κανει το ιδιο με του φιλου σου) kai εχεις κανει και format με xp, δανεισου τροφοδοτικο, καρτα γραφικων και μνημες απο φιλο και βαλετα .Στην ουσια δηλ να μεινει μονο δισκος και μητρικη δικα σου

Αν συνεχισει και μετα απο την αλλαγη αυτων και τα κανει,ειναι σιγουρα μητρικη.Επεξεργαστης παρα πολυ δυσκολο (σχεδον αδυνατο) να εχει προβλημα

Αν οχι βαζε ενα -ενα τα δικα σου να δεις ποιο θα στο κανει

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να βρω άλλο τροφοδοτικό. Όχι αδύνατο - δύσκολο. Θα παιδευτώ αρκετά και θα παιδέψω αρκετά κάποιον για να το κάνω. Τι πιθανότητες έχω να είναι αυτό; Αφού το κάνει σε διεργασίες με χαμηλό φόρτο και έχω βρει συγκεκριμένη διεργασία που το κάνει. Π.χ. μπορεί να τρέχω video game (που τραβάει πολύ ρεύμα από το PSU) και να είναι όλα καλά.

Έχω δοκιμάσει με άλλη, δικιά μου VGA. Έχω δοκιμάσει BIOS reset. Έχω δοκιμάσει format.

Δεν έχω δοκιμάσει άλλο δίσκο. Μπορεί να το κάνει ο δίσκος;

Αλλά δεν τα έχω κάνει όλα αυτά μαζί: άλλο PSU + άλλη VGA + reset BIOS + format. Έχει νόημα;

Υ.Γ.: κάπου σε όλα αυτά έχω κάνει και update στο latest BIOS.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τις φύσες του τροφοδιτικου που κουμπωνουν στη μητρική βγάλτες και ελεγξε τις επαφες ....στο λέω γιατι ειχα το ιδιο προβλημα σε μια μητρικη socket 478 με P4 και τελικά ηταν οι επαφες στη φύσα για την τροφοδοσία του cpu ....βλέπε P4 ......αμέτρητα watt....και ειχαν μαυρισει οι επαφες ....:slap:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που σου ειπα να δοκιμασεις δανεικα ολα μαζι (μνημη-τροφοδοτικο-κ γραφικων), ειναι για να σιγουρευτεις οτι το προβλημα ειναι αυτο που υποψιαζομαι απο την αρχη , η μητρικη δηλαδη

Και αυτο γιατι ειναι πιο δυσκλο να δοκιμασεις με αλλη μητρικη παρα με αυτα που ειπα

Δισκο δεν σου ειπα γιατι ειπες και στο memory test σου εκανε επανεκινηση

Link to comment
Share on other sites

Τοτε στο παιχνιδι μπαινει και ο δισκος

κανε του ενα ελεγχο που να εχεις τσεκαρει και τις 2 επιλογες και αυτοματη διορθωσω σφαλματων και ανιχνευση και ανακτηση κατεστραμενων τομεων

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον προκειται για bsod και γνωριζεις και τη συγκεκριμενη διεργασια, δεν γραφεις και το error code και το ονομα της διεργασιας μηπως βρεθει καποια ακρη απο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε στο παιχνιδι μπαινει και ο δισκος

κανε του ενα ελεγχο που να εχεις τσεκαρει και τις 2 επιλογες και αυτοματη διορθωσω σφαλματων και ανιχνευση και ανακτηση κατεστραμενων τομεων

Ενοείς το chkdisk των Windows ή το εργαλείο της Seagete και Western Digital?

Εφοσον προκειται για bsod και γνωριζεις και τη συγκεκριμενη διεργασια, δεν γραφεις και το error code και το ονομα της διεργασιας μηπως βρεθει καποια ακρη απο αυτο?

Είναι BSOD για 1/10 του δευτερολέπτου. Μετά κάνει reset. Δεν προλαβαίνω να διαβάσω κάτι στο BSOD. Εκτώς κι'αν... κρατάει κάπου Log;

Link to comment
Share on other sites

c:\windows\memory.dmp

αν δεν έχεις απενεργοποιήσει τέτοια λειτουργία. (system properties>advanced>startup & recovery)

σχετικά με το πώς θα διαβάσεις τα memory dumps , μπορείς να χρησιμοποιήσεις το bluescreenview

πάντως στο παρελθόν είχα bsod από driver οτιναναι...καλό θα ήταν να το αποκλείσεις αυτό, πριν θεωρηθεί κάτι από το hw η αιτία...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.