Jump to content



Αγορα απο Amazon! συμβουλες?


redbighunter

Recommended Posts

Πειραιώς.

Edit: Βρήκα: 2% επί του ποσού της συναλλαγής μέγιστη χρέωση: € 6

Η Πειραιώς δεν κρατάει προμήθεια 2% για αγορές από το αγγλικό amazon.

Θα παρατηρήσεις όμως μία αύξηση της τιμής στο καλάθι λόγω της μεταβολής από 19% αγγλικό φ.π.α. σε 23% ελληνικό φ.π.α.

Επιβεβαίωση και απο μένα σε αυτό. Σε πρόσφατη αγορά μου η προμήθεια που μου κράτησε ήταν 1 τοις χιλίοις.

Αυτο δεν το καταλαβα δηλαδη αγορασες απο αγγλια και σε χρεωσαν με φ.π.α ελλαδας?

Με e-banking παντος κρατανε 50 λεπτα και ειναι τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αγοράζεις από amazon Αγγλίας, αλλά σε χρεώνει με ελληνικό Φ.Π.Α., γιατί το amazon όπως θα δεις στην απόδειξη έχει έδρα και στην Ελλάδα.

Συνεπώς μπορείς να βάλεις και τις αποδείξεις κανονικά στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αγοράζεις από amazon Αγγλίας, αλλά σε χρεώνει με ελληνικό Φ.Π.Α., γιατί το amazon όπως θα δεις στην απόδειξη έχει έδρα και στην Ελλάδα.

Συνεπώς μπορείς να βάλεις και τις αποδείξεις κανονικά στην εφορία.

δεν ισχυει αυτο( το οτι περνανε στην εφορια). Τους στελνεις email και σου στελνουν τις αντιστοιχες με ταχυδρομειο. Ουτε με fax ή mail δεχονται

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει αυτο( το οτι περνανε στην εφορια). Τους στελνεις email και σου στελνουν τις αντιστοιχες με ταχυδρομειο. Ουτε με fax ή mail δεχονται

Απο την στιγμη που εχει τον ΑΦΜ, στοιχεια και εδρα, γιατι δεν περνανε; Φορολογικο εγγραφο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Περνάς τα στοιχεία της εταιρίας σου στο προφιλ σου και με το που τα επιβεβαιώσουν βλέπεις πλέον τιμές χωρίς ΦΠΑ.

Στην εφορία περνάει κανονικότατα και όποιος λογιστής πει το αντίθετο μάλλον δε ξέρει τι του γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Περνάς τα στοιχεία της εταιρίας σου στο προφιλ σου και με το που τα επιβεβαιώσουν βλέπεις πλέον τιμές χωρίς ΦΠΑ.

Στην εφορία περνάει κανονικότατα και όποιος λογιστής πει το αντίθετο μάλλον δε ξέρει τι του γίνετε.

Iσχυει ^^

απλα οχι για ολα τα καταστηματα εντος Amazon.

Υπαρχουν πολλα που δεν εκδιδουν τιμολογιο ανευ ΦΠΑ.

Επισης να ρωτησω κατι ετσι απο περιεργεια.

στις τελευταιες 5 συναλλαγες μου με το Αmazon

εχω διαπιστωσει το εξης προβλημα

καταχωρειται η παραγγελια με χρεωση προπληρωμενης πιστωτικης eurobank

Γινεται δεσμευση του ποσου στην τραπεζα

εκτελειται η παραγγελια και χρεωνεται το ποσο κανονικα.

παραλαμβανω τα αντικειμενα και την αποδειξη/τιμολογιο

Στο συστημα της τραπεζας ομως

φαινεται να υπαρχει εκκρεμες και ενα δευτερο αιτημα δεσμευσης του ποσου!

Αποτελεσμα για ενα μηνα (μεχρι να απορριφθεί αυτοματα το αιτημα δεσμευσης)

ιδιο το ποσο της αγορας ποσο παραμενει δεσμευμενο στην καρτα!

Μετα απο πολλα τηλ στην Τραπεζα αλλα και mail στο Amazon

ο ενας εριχνε το φταιξιμο μπαλακι στον αλλο

εν τελει

μιας και δεν καταφεραν αν βρουν γιατι προκυπτει δευτερο αιτημα δεσμευσης του ποσου απο πλευρας πωλητη

μου ειπαν απο την τραπεζα σαν λυση

να ζηταω απο το Αmazon να στελνει εντολη ακυρωσης δεσμευσης με το που ολοκληρωνεται η παραγγελια

Κατι το οποιο εκανα, το Amazon δεχτηκε και ειπε οτι θα το προχωρησει αλλα ουδεποτε ελαβε η τραπεζα μου!

καταφερα και μιλησα με ενα γνωστο στην εν λογω τραπεζα

ο οποιος μου εξηγησε οτι παθαινει και αυτος το ιδιο

οτι αυτο συμβαινει και με προπληρωμενες αλλων τραπεζων

και οτι ενω ακομα και ο ιδιος τους εχει ζητησει την διαδικασια αποστολης ακυρωτικου για τις δευτερες εκκρεμεις δεσμευσεις ποσου

και ενω του λενε οτι το εστειλαν, εκεινος δεν βλεπει τπτ στο συστημα

τους εξηγει οτι εργαζεται στην τραπεζα και οτι εχει αμεση επαφη με τα κεντρικα

και οτι κανενα τετοιο ακυρωτικο δεν εχει φτασει

κι απαντηση τους ειναι "εμεις το στειλαμε, δεν μπορουμε να κανουμε κατι παραπανω"

Ειναι ακρως εκνευριστικο ειδικα σε αγορες μεγαλης αξιας

το να παραγγελνεις 500€ πραγματα και να σου κραταει αλλα 500 δεσμευμενα για ενα μηνα.

(ακομα και αν δεν εχει μεσα επιπλεον χρηματα,

θα δεσμευσει αυτοματα αυτα που θα βαλεις με την επομενη φορτιση της καρτας!)

Εχει συναντησει κανεις τπτ παρομοιο ή να αρχισω να ψαχνω για κανενα μαυρο συννεφακι τριγυρω μου?

Link to comment
Share on other sites

έχω πάθει και εγώ το ίδιο σε λογαριασμό της Πειραιώς.

σε κάποιες αγορές που'χω κάνει μου δεσμεύει κ εμένα το ίδιο ποσό με αυτό της αγοράς. πριν το πάρω χαμπάρι προσπαθούσα να κάνω καποιες πληρωμές κ έτρωγα άκυρο ενω το χρηματικό υπόλοιπο ήξερα πως αρκούσε για την εκάστοτε αγορά.

δεν το έψαξα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια κατάσταση έζησε και ο [MENTION=616]Shaman[/MENTION] (μετά απο ακύρωση παραγγελίας)

Αλλά όπως το κατάλαβα εγω, ο Μπέζος ειναι γάτος και παίρνει άτοκα δάνεια απο όλους μας... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Iσχυει ^^

απλα οχι για ολα τα καταστηματα εντος Amazon.

Υπαρχουν πολλα που δεν εκδιδουν τιμολογιο ανευ ΦΠΑ.

Επισης να ρωτησω κατι ετσι απο περιεργεια.

στις τελευταιες 5 συναλλαγες μου με το Αmazon

εχω διαπιστωσει το εξης προβλημα

καταχωρειται η παραγγελια με χρεωση προπληρωμενης πιστωτικης eurobank

Γινεται δεσμευση του ποσου στην τραπεζα

εκτελειται η παραγγελια και χρεωνεται το ποσο κανονικα.

παραλαμβανω τα αντικειμενα και την αποδειξη/τιμολογιο

Στο συστημα της τραπεζας ομως

φαινεται να υπαρχει εκκρεμες και ενα δευτερο αιτημα δεσμευσης του ποσου!

Αποτελεσμα για ενα μηνα (μεχρι να απορριφθεί αυτοματα το αιτημα δεσμευσης)

ιδιο το ποσο της αγορας ποσο παραμενει δεσμευμενο στην καρτα!

Μετα απο πολλα τηλ στην Τραπεζα αλλα και mail στο Amazon

ο ενας εριχνε το φταιξιμο μπαλακι στον αλλο

εν τελει

μιας και δεν καταφεραν αν βρουν γιατι προκυπτει δευτερο αιτημα δεσμευσης του ποσου απο πλευρας πωλητη

μου ειπαν απο την τραπεζα σαν λυση

να ζηταω απο το Αmazon να στελνει εντολη ακυρωσης δεσμευσης με το που ολοκληρωνεται η παραγγελια

Κατι το οποιο εκανα, το Amazon δεχτηκε και ειπε οτι θα το προχωρησει αλλα ουδεποτε ελαβε η τραπεζα μου!

καταφερα και μιλησα με ενα γνωστο στην εν λογω τραπεζα

ο οποιος μου εξηγησε οτι παθαινει και αυτος το ιδιο

οτι αυτο συμβαινει και με προπληρωμενες αλλων τραπεζων

και οτι ενω ακομα και ο ιδιος τους εχει ζητησει την διαδικασια αποστολης ακυρωτικου για τις δευτερες εκκρεμεις δεσμευσεις ποσου

και ενω του λενε οτι το εστειλαν, εκεινος δεν βλεπει τπτ στο συστημα

τους εξηγει οτι εργαζεται στην τραπεζα και οτι εχει αμεση επαφη με τα κεντρικα

και οτι κανενα τετοιο ακυρωτικο δεν εχει φτασει

κι απαντηση τους ειναι "εμεις το στειλαμε, δεν μπορουμε να κανουμε κατι παραπανω"

Ειναι ακρως εκνευριστικο ειδικα σε αγορες μεγαλης αξιας

το να παραγγελνεις 500€ πραγματα και να σου κραταει αλλα 500 δεσμευμενα για ενα μηνα.

(ακομα και αν δεν εχει μεσα επιπλεον χρηματα,

θα δεσμευσει αυτοματα αυτα που θα βαλεις με την επομενη φορτιση της καρτας!)

Εχει συναντησει κανεις τπτ παρομοιο ή να αρχισω να ψαχνω για κανενα μαυρο συννεφακι τριγυρω μου?

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το amazon και την alpha bank.

Μίλησα μαζί τους και ύστερα από πολλές επικοινωνίες μου έδωσαν τον αριθμό fax με την εξής απάντηση:

"... θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η εταιρεία θα χρειαστεί να αποστείλει σχετικό αίτημα αποδέσμευσης στο Τμήμα Εγκρίσεων της Τραπέζης στο fax ..."

Έστειλε το amazon fax στον αριθμό και σε 2h τα χρήματα είχαν αποδεσμευτεί.

Σε άλλη περίπτωση θα έπρεπε να περιμένω 25 εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ακολουθώ τι λύση της πιστωτικής(με όριο που μ' εξυπηρετει προσωπικά) σε συνδυασμό με paypal.

Mέχρι στιγμής όλα είναι οκ ...ούτε προμήθειες ούτε τίποτα....και άμεσα $ διαθέσιμα.

η φράση στο τέλος σαν διαφήμιση ακούστηκε

:p

Link to comment
Share on other sites

Επισης να ρωτησω κατι ετσι απο περιεργεια.

στις τελευταιες 5 συναλλαγες μου με το Αmazon

εχω διαπιστωσει το εξης προβλημα

....

Εχει συναντησει κανεις τπτ παρομοιο ή να αρχισω να ψαχνω για κανενα μαυρο συννεφακι τριγυρω μου?

Παρόμοια κατάσταση έζησε και ο [MENTION=616]Shaman[/MENTION] (μετά απο ακύρωση παραγγελίας)

Αλλά όπως το κατάλαβα εγω, ο Μπέζος ειναι γάτος και παίρνει άτοκα δάνεια απο όλους μας... :hehe:

True story.

Τελικά βαρέθηκα να κυνηγάω το μπαλάκι και να ψάχνω το χαμένο fax και, όταν πέρασαν οι 30 ημέρες, το ποσό αποδεσμεύτηκε. Fail πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί και σε εμένα με χρεωστική από τράπεζα Πειραιώς, αλλά δεν γίνεται σε όλες τις συναλλαγές με το Amazon.

Μετά από επικοινωνία με το Amazon έριξαν την ευθύνη στην τράπεζα, αλλά με διαβεβαίωσαν ότι θα χρεωθώ μόνο μία φορά και πώς κάποιες τράπεζες αργούν να αποδεσμεύσουν το ποσό.

Επίσης κάτι άλλο που μου έχει συμβεί τελευταία, είναι ότι το Amazon σε κάποιες αγορές στέλνει email ότι δεν μπορεί να χρεώσει την κάρτα μου (με την ίδια κάρτα έχουν γίνει αρκετές αγορές από εκεί), αλλά στην πορεία τελικά κάνει την χρέωση κανονικά.

Όλα αυτά άρχισαν να συμβαίνουν το 2013 παλαιότερα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.