Jump to content



Partition δισκου


morph

Recommended Posts

Μια φίλη έχει ένα σύστημα με WINXP και έναν 80αρη δίσκο με το σύστημα. Πώς μπορούμε να κάνουμε παρτίσιον ΧΩΡΙΣ format.

Εχω το Partition Magic 7.0 kai to New Fdisk αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν μου αρέσει να πειραματίζομαι σε ξένα PC! κάποια guidlenes πλιζ?

Υ.Γ. Πάντως αν δεν ξέρεις σε πιάνουν κορόιδο στη ψύχρα! Εχει σύστημα με Intel 2.8 και chipset VIA!!! :whip: Αυτοι που της πήγαν τον υπολογιστή (apo Altec) ΔΕΝ έδωσαν CD με WIN XP ούτε CD με τα drivers του motherboard. Ελεγα να τον στήναμε από την αρχή, αλλα... δεν αναλαμβάνω, αφού δεν έχει τα στοιχειώδη. Και το κορίτσι δεν μπορεί να τα έχασε αφού δεν ξέρει, μου λέει (και ελπίζω να λέει αλήθεια) τα έριξε όλα σε μια κούτα και αυτά είναι...:cry: Απογοήτευση

Link to comment
Share on other sites

Partition Magic έχω δοκιμάσει μια φορά και δούλεψε. Έκανα partitions, move και merge χωρίς να χαθούν τα δεδομένα. Δεν ξέρεις όμως τι γίνεται αν κάτσει στραβή (πχ. κοπεί το ρεύμα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ότι θέλεις να μεταφέρεις και δεδομένα στο νέο partition, για αυτό και δεν κάνεις format. Εγώ το είχα αφήσει ένα βράδυ, όταν είχα κάνει τη μεταφορά. Το partiton magic 8 δεν ξέρω πώς πάει από χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος αυτή τη στιγμή έχει ΧΡ. To partition θέλω να έχει τα DATA, ώστε όταν (γιατι σίγουρα θα συμβεί) κρασάρει το σύστημα, να μη χάσει όλα τα τα αρχεία. Και όχι τιποτα άλλο αλλά το κορίτσι κάνει σκληρή δουλειά, γράφει παρτιτούρες (μουσική) κομμάτια και δε ξέρω τι άλλο, κρίμα να πάει τόση δουλειά χαμένη.

Αρχική απάντηση από fantacid

εχω δουλεψει με το pm ποτε δεν ειχα προβλημα,παρα μονο μια φορα σε pc φιλου :mad: δλδ η απολυτη γκαντμια!

Αυτό φοβάμαι κι εγώ!!!!! :wall: :whistling :sick:

Και αν σκεφτούμε οτι ο τυπάς που έστησε το μηχάνημα δεν άφησε CD gia CD...:boxed: Αν γίνει καμια στραβή :dots: θα γράψει GAME OVER...

Μήπως να της πώ να αγοράσει ένα 2ο δίσκο, να έχουμε και την υγεία μας? Πες οτι χτύπησε ο ένας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι να μη χαλάσει το σύστημα γιατί δεν βρήκα CD tou motherboard klp, και δεν έχω ιδέα τι otherboard έχει. Θέλω το Partition ακριβώς γι αυτό το λόγο, να κρατήσω ένα backup με το ghost όλου του συστήματος (C drive). Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να υπάρχει δεύτερος δίσκος - partition. Εχω έναν εξωτερικό USB για λύση ανάγκης αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει. Θα δοκιμάσω στο φορητό μου και αν δουλεψει το δοκιμάζω και σ'αυτή

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ εύκολη διαδικασία με το p.magic. Αν θυμάμαι καλά, κάνεις ένα split στο μεγάλο partition. Μόνο φτιάξε ένα κενό φάκελο για να τον μεταφέρεις στο καινούριο partition! Μην φοβάσαι τίποτα. Σιγά τα λάχανα. Κ η διαδικασία αν έχει γρήγορο σκληρό δίσκο ολοκληρώνεται πολύ γρήγορα. Με το p.magic έχω αλλάξει ένα σωρό φορές τα partiotion μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από morph [18-07-2004 22:21]

Μια φίλη έχει ένα σύστημα με WINXP και έναν 80αρη δίσκο με το σύστημα. Πώς μπορούμε να κάνουμε παρτίσιον ΧΩΡΙΣ format.

Εχω το Partition Magic 7.0 kai to New Fdisk αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν μου αρέσει να πειραματίζομαι σε ξένα PC! κάποια guidlenes πλιζ?

Υ.Γ. Πάντως αν δεν ξέρεις σε πιάνουν κορόιδο στη ψύχρα! Εχει σύστημα με Intel 2.8 και chipset VIA!!! :whip: Αυτοι που της πήγαν τον υπολογιστή (apo Altec) ΔΕΝ έδωσαν CD με WIN XP ούτε CD με τα drivers του motherboard. Ελεγα να τον στήναμε από την αρχή, αλλα... δεν αναλαμβάνω, αφού δεν έχει τα στοιχειώδη. Και το κορίτσι δεν μπορεί να τα έχασε αφού δεν ξέρει, μου λέει (και ελπίζω να λέει αλήθεια) τα έριξε όλα σε μια κούτα και αυτά είναι...:cry: Απογοήτευση

μμμμ στα altec pc βαζουν μητρική του κιλου οποτε θα χρειαστεις μονο drivers για την καρτα ηχου που θα ειναι onboard το ποιο πιθανο και κατα πασα πιθανοτητα να ειναι AC97 vol απο 1.8 και πανω. αν βρεις μια μητρική οπου εχει για καρτα ηχου AC97 και το ιδιο τσιπακη κατα πασα πιθανοντητα να δουλεψει απο εκαι και περα τα αλλα ειναι ψιλοευκολα (απο drivers)

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκεφτεσαι πολυ ειναι απλη διαδικασια.Εχω εχω κανει split πολλες φορες απλα μην διακοψεις στη μεση τη διαδικασια.Επισης τσεκαρε αν το file system ειναι NTFS γιατι αν ειναι FAT32 θα παρει πολυ ωρα να κανεις το νεο partition!

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.