Jump to content



Τέλη ενεργοποίησης αλήθεια ή ψέμματα


nobig

Recommended Posts

Καλημέρα, θα κάνω μια καινούργια αίτηση για internet στο σπίτι που νοίκιασα. Όλοι οι πάροχοι έχουν άλλη τιμή όταν υπάρχει νούμερο και άλλη όταν δεν υπάρχει. Θέλω να ρωτήσω γιατί αυτό το έξτρα κόστος απο την στιγμή που ο προηγούμενος νοικάρης είχε τηλεφωνικό νούμερο. Στην HOL μου είπανε για αγορά χαλκού από τον ΟΤΕ. Τι παίζει μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί δεν πήρα πειστικές απαντήσεις

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι...δεν έγινε μεταφορά της γραμμής για να μην πληρώσεις το τέλος ενεργοποιήσης..Ο εναλλακτικός πάροχος πρέπει να καπαρώσει το δίκτυο για σένα και το παίρνει από τον διαχειριστη που είναι ο ΟΤΕ. Ρώτησε αν διακόψεις το συμβόλαιο (μετά το πέρας του χρόνου) αν σου επιστρέφεται το ποσόν.

στον οτε είνια σαν εγγύηση, άμα φύγεις αφαιρούν ότι χρωστάς και τα υπολοιπα τα παίρνεις πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δέι τον ΟΤΕ να δίνει πίσω τέλη ενεργοποίησης . Εγγύηση κρατάει μόνο η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ ,η οποία επιστρέφεται αν τερματίσεις ή μεταβιβάσεις την συνδεση . ο ΟΤΕ έχω δει να επιστρέφει το ποσό του iSDN router ,μόνο στις επιχειρήσεις και όχι ιδιώτες όπου πέρνουν την συσκευή πίσω . μπορεί να κάνω λάθος βέβαια . Απλα ρώτα στον ποιο κοντινό σου ΟΤΕ .

Οι ιδιωτικοί πάροχοι πληρώνουν για κάθε νέα αριθμοδότηση ένα Ποσό στον ΟΤΕ . Περίπου κοντα στα 200 ευρώ . Απο Αυτό το ποσό ο συνδρομητής πληρώνει τα 72-80 ευρω και τα υπόλοιπα η ιδιωτική εταιρεία που θέλει να σε κάνει πελάτη . Γι αυτο και υπάρχει ρήτρα τουλάχιστον ενός χρόνου με το σκεπτικό να γίνει ολική η μερική απόσβεση του ποσού και για την wind -hol ,να σε έχουν καταφέρει να σε πείσουν να βαλεις και το κινητό σου στην αντιστοιχη wind-vodafone ,ώστε να σε δέσουν σαν πελάτη και να παραμείνεις περισσότερο χρόνο στο δικτυό τους .

Μην σκεφτεσαι τα τέλη . Κανε μια έρευνα να δείς ποιος ιδιωτικός πάροχος έχει καλή γραμμη στην περιοχή σου και βούρ για γρήγορο και φτηνό adsl . ο Οτε καλός ,αλλα και τόσα χρήματα καθε δίμηνο για 24αρα να μου λείπει .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα κάνω μια καινούργια αίτηση για internet στο σπίτι που νοίκιασα. Όλοι οι πάροχοι έχουν άλλη τιμή όταν υπάρχει νούμερο και άλλη όταν δεν υπάρχει. Θέλω να ρωτήσω γιατί αυτό το έξτρα κόστος απο την στιγμή που ο προηγούμενος νοικάρης είχε τηλεφωνικό νούμερο. Στην HOL μου είπανε για αγορά χαλκού από τον ΟΤΕ. Τι παίζει μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί δεν πήρα πειστικές απαντήσεις

Ευχαριστώ

Μα τι ειναι αυτα !!!??? αγορά χαλκού από τον ΟΤΕ :hang3: τράβα στην forthnet με 24 ευρω και Τέλος ενεργοποίησης 34,90€, και αν προκαταβάλλεις όλο το ποσό θα σου βγει κάπου 17-19 ευρω .

Link to comment
Share on other sites

Μα τι ειναι αυτα !!!??? αγορά χαλκού από τον ΟΤΕ :hang3: τράβα στην forthnet με 24 ευρω και Τέλος ενεργοποίησης 34,90€, και αν προκαταβάλλεις όλο το ποσό θα σου βγει κάπου 17-19 ευρω .

34.90 χρεωνει η hol απο οτε σε hol..

και για νεο νουμερο + 50 ευρο. νουμερο hol...

ολοι οι παροχοι χρεωνουν κατι, γιατι τους στοιχιζει η μεταφορα...

ολοι σχεδον τα ιδια ποσα χρεωνουν.. ειναι ταριφα, για τα εξοδα, της γραμμης.

πριν γραψετε οτι ναναι, ψαχτειτε λιγο...

υ.γ για αιτηση απο το νετ, η hol δινει 3 μηνες δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια συγκριση που χα δει, εξοδα απο οτε για αλλου

και αυτουνου που θα μεινει οτε ειναι πανω κατω ιδια σε βαθος ενος χρονου.

Και πολλες φορες η ταλαιπωρια απο τα προβληματα που δημιουργουνται αναλογα την

περιοχη ειναι αποτρεπτικος παραγοντας.

Με καποιο τροπο ισως καταφερεις να μην "ξανα"αγορασεις γραμμη αλλα αν βρουν οτι υπηρχε οτε πριν...δε γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, δεν έχω ξανακούσει οι πάροχοι επικοινωνιών να δίνουν πίσω τέλος ενεργοποίησης

Είναι θέμα αριθμοδότησης δηλαδή όχι χαλκού αν έχει η πολυκατοικία και τα σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Tα τέλη ενεργοποίησης του εκάστοτε παρόχου αφορούν την κατασκευή βρόχου από ΟΤΕ.

Με πιο απλά λόγια θα πρέπει να γίνει αντιστοίχιση και παράδοση ενός ζεύγους καλωδίων από το Αστικό Κέντρο το οποιο ανήκεις μέχρι την είσοδο της οικοδομής σου στον κατανεμητή. Εκεί θα έρθει τεχνικός από τον πάροχο σου για να κάνει την μικτομόνηση, τη σύνδεση δηλαδή των καλωδίων που έρχονται από το αστικό κέντρο με τα καλωδία που καταληγουν μέσα στην οικοδομή στην τηλ. πρίζα σου.

Το κόστος αφορά την ενεργοποίηση, σύνδεση, αντιστοίχιση, πές το όπως θες, από το Αστικό κέντρο σου, στο σημείο που μαζεύονται οι καλωδιώσεις τις ευρύτερης περιοχής δηλαδή, μέχρι το ΚΑΦΑΟ, το μεγάλο κουτί του ΟΤΕ και από κει μέχρι την είσοδο της οικοδομής σου. Δεν πληρώνεις τον αριθμό αλλά αυτή τη διαδικασία που θα γίνει απο τεχνικό του ΟΤΕ ασχέτως παρόχου και που είναι ο λόγος που θα έχεις και μια μέση καθυστέρηση 2 βδόμαδων στο να έχεις τηλ. γραμμή σε οποιοδήποτε πάροχο και αν απευθυνθείς (πλειν ίσως του ΟΤΕ)

Link to comment
Share on other sites

To κόστος ενεργοποίησης αφορά την αλλαγή ορίου που κάνει ο ΟΤΕ για να ξεχωρίζει συνδρομητές στο ΚΑΦΑΟ και στο αστικό κέντρο...Δηλαδής ο ΟΤΕ έχει όρια (πολλά ζεύγη καλωδίων μαζί) για τους δικούς του συνδρομητές , με ότι αυτό συνεπάγεται στο γεγονός ότι κρατάει τα "καλά" όρια για τους πελάτες του, και όρια για τους άλλους παρόχους...όταν κάνεις μεταφορά γραμμής-αρθμού σε νέο πάροχο αλλάζουν αυτό το όριο αρχικά στο ΚΑΦΑΟ (το δισύρματο σου στο ΚΑΦΑΟ το μικτονομούν σε άλλο άριο) και μετέπειτα στο αστικό κέντρο ωστε εκεί να πέσει σε splitter και DSLAM του εναλλακτικού...Το δισύρματο ΚΑΦΑΟ-οικοδομής παραμένει το ίδιο (εκτός αν έχει πρόβλημα και χρήζει αλλαγής όπου και πάλι ανήκει στην αρμοδιότητα του ΟΤΕ να σε συνδέσει σε καινούργιο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η CYTA μου ζήτησε 50€ ως τέλος ενεργοποίησης σε χώρο που δεν υπήρχε ενεργή τηλεφωνική γραμμή.

Περιμένω από βδομάδα αποστολή εξοπλισμού με ACS και σύνδεση.

Και πριν δυο χρόνια με Forthnet, το ποσό ενεργοποίησης ήταν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.